Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Relatos salvajes

 

Εξαιρετική μαύρη κωμωδιά σε 6 πράξεις. Πραγματικά αξίζει να την δειτε!

7.5/10

 

Μικρά Αγγλία

 

Η ταινία τεχνικά είναι σαφώς χειρότερη από τις ξένες παραγωγές. Οι ηθοποιοί παίζουν ικανοποιητικά και νιώθεις ότι η υποκριτική τους βελτιώνεται όσο προχωράει η ταινία. Αυτό, σε συνδυασμό με την μεγάλη διάρκεια της ταινίας σε κάνει να μπαίνεις σταδιακά μέσα στον μικρόκοσμο της ταινίας και της εποχής. Η σκηνη....απλά συγκλονιστική. Αξίζει να την δει κανείς, λίγο ξεκούραστος και με ησυχία για να μπει στο κλιμα.

 

7.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link.png Site: "Black Sea

 

 

Ταινια με υποβρυχιο ,αγγλικη παραγωγη με τον Jude law .Σαν θεματολογια   κλειστοφοβικη με δυτες κτλπ  την βρισκω πολυ ενδιαφερουσα . Επειδη εχουμε δει πολυ καλες  στην κατηγορια αυτη εχω  απαιτησεις. επομενως την ειδα με υψηλες προσδοκιες τις οποιες δεν επιβεβαιωσε .

Βλεπεται απλα δεν κανει την διαφορα .

 

 

6,1/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The fault in our stars

 

Οκ θεμα που εχει ξαναπαιχτει αλλα η ταινια ειναι πολυ γλυκια. Ξεναχωρη βεβαια σε καποιες σκηνες αλλα γενικοτερα σε γεμιζει με θετικες σκεψεις γιατι παιρνεις παραδειγμα απ αυτα τα παιδια που ζουν τη ζωη τους οσο καλυτερα μπορουν παρα τις δυσκολιες.

 

7/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Interstellar, φακ all, είναι απλά έπος από τα λίγα. Τρεις ώρες νερό χωρίς καν να κάνω παύση για ένα κατούρημα ή άνοιγμα καμιάς μπύρας ή έστω κάνα γαριδάκι ρε αδερφέ. Ούτε μια φορά να με αφήσει να κάνω multitasking καθώς την βλέπω. Καταιγισμός συναισθημάτων, φοβερές εικόνες, τρομερός ήχος, τρομακτική με τον τρόπο της. 

 

10/10, αξίζει να τη δει ο οποιοσδήποτε ακόμα και αν δεν του αρέσει στην τελική.  

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαύρη θάλασσα.

αδιάφορη σε όλα τα μήκη και πλάτη.μου θύμισε αρκετά αλλες παλιότερες υλοποιήσεις. κουραστική υποκριτική από όλους τους πρωταγωνιστές, και ορισμένοι είναι τόσο κλισε και αναμενόμενοι (τους έχουμε δει αμέτρητες φορές) που γίνονται καρικατούρες.

ανεξήγητα πείσματα σε βαθμό παιδικότητας οι χαρακτήρες και η ιστορία . δε μπορώ να πω πως συμπάθησα τον οποιονδήποτε, πουθενά δε γίνεται σύμπλευση. δείτε κάτι άλλο.κούρασε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Still Alice

 

Οντως το αξιζε το οσκαρ η Μουρ κ ηταν πια η ωρα της να το παρει. Μου αρεσε η ερμηνεια της , το πως εκφραζοταν ειτε η αισιοδοξη ειτε η κακη σκεψη. Οι υπολοιποι ουτως η αλλως εχουν δευτερευοντα ρολο, το εργο ειναι γραμμενο πανω της..

 

Το μονο που με χαλασε στη ταινια ηταν το τελος, το οποιο μου φανηκε αρκετα αποτομο αν και οκ καταλαβαινεις τι ακολουθει μετα, αλλα δε σ εχει προετοιμασει οτι τελειωνει..

 

8/0

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαργαριτα για παρτυ σου .

 

 

 

Link.png Site: Birdman

 

 

O Inarritu  ειναι μεγαλος δημιουργος εδω υπογραφει εκτος απο την σκηνοθεσια και το σεναριο .Η πιο ευστοχη φραση να περιγραψει κανεις την ταινια ειναι το "Hollywood inside joke" .Ειναι αξιοθαυμαστος ο τροπος που η συγκεκριμενη βιομηχανια αυτοσαρκαζεται μεσω της ταινιας στους βασικους πυλωνες  που  χαρακτηριζουν  το δυναμικο της, την ανθρωπινη-καλλιτεχνικη ματαιοδοξια.

Χιουμορ ,σατιρα που χτυπα αλυπητα τους εκπροσωπους της 7η τεχνης μεσα στο λικνο της  το Hollywood ,δoσμενα με εναν αλληγορικο και απλοικο τροπο κλεινοντας ταυτοχρονα το ματι στον υποψιασμενο θεατη .

Η ταινια δεν ειναι για ολους προουποθετει  εμπειρο θεατη ,κινηματογραφικη παιδεια  και γνωση της Αμερικανικης υποκριτικης κουλτουρας και σχολης .

Εμενα μου εμεινε  το μεγαλειο του αυτοσαρκασμου σε μια βιομηχανια δισεκατομμυριων και αυτο ακριβως το θαρρος  της ομφαλοσκοπικης διαθεσης που εχουν-ακομα και σε πολυ σοβαροτερα ζητηματα -  την τοποθετει στην κορυφη του πλανητη και τα δημιουργηματα της  αφορουν το συνολο της παγκοσμιας αγορας .

 

8.5/10 για τα ballz of steel.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Son of a Gun

 

Εύπεπτη crime ταινία για τις μάζες. Σκηνοθεσία / σενάριο computer generated. Πειστικές ερμηνίες, βλέπεται ευχάριστα. Θα αρέσει σε heist / crime genre τύπους, όσοι δεν γουστάρουν το genre θα την βρούν μέτρια η βαρετή. Έχει και ψιλο love story για να πιάσει γυναικείο demographic.

 

5.5/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Interstellar

 

Βγήκε επιτέλους σε ανάλυση 1080p και το είδα και εγώ. Βασικά δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη ταινία που ειχε καθυστερήσει τόσο πολύ να βγει σε καλή ανάλυση. Είχα βαρεθεί τα άπειρα spoiler που έβλεπες παντού στο ιντερνετ (ακόμα και εδώ μέσα πριν καμιά δεκαριά μέρες) οπότε δεν πήγαινε άλλο και θα το παρακολουθούσα ακόμα και σε screener.

 

Τρομερή ταινία με εξαίρεση το πρώτο μισάωρο που σε κάνει να νομίζεις ότι βλέπεις σειρά με κακό pilot. Άξιζε τον κόπο η αναμονή πάντως. Καθηλωτική η μουσική σε αρκετά σημεία.

 

ΥΓ1. Το mindfuck στο τέλος κάπως με χάλασε αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν ταίριαζε με το όλο σκεπτικό του σεναρίου.

ΥΓ2. Ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω ότι υπήρχαν τόσο ωραίες παραγωγές φέτος και το όσκαρ καλύτερης ταινία πήγε σε μια μπούρδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα και εγώ το interstellar.

 

Θα διαφωνήσω με τους περισσότερους εδω μέσα. Είναι μια αρκετά καλή ταινία για τους φίλους της επιστημονικής φαντασίας αλλά δεν συμφωνώ πως είναι μια αρκετή καλή ταινία για όλους. 

 

Η ταινία προσπαθεί να παρουσιάσει αρκετά στοιχεία φυσικής για να γίνει πιστευτή. Αυτό ικανοποιεί τους γνώστες του θέματος (όπως πχ εμενα) αλλά κουράζει άλλους που έχουν μεν επιστημονική κατάρτιση (όπως την συζυγό μου) και είναι κινέζικα για άλλους που δεν έχουν επαφή με το θέμα (όπως ένας φίλος μου δικηγόρος που την είδε μαζί μας). 

 

Επίσης, ενώ θέλει να έχει επιστημονική βάση έχει αρκετές αντι-επιστημονικές χοντράδες που δεν στέκουν. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί είναι σποιλερ. Θεωρώ επίσης γελοίο αστροναύτες να κάνουν "μαγκιές" και να μην ακολουθούν το πρωτόκολλο. Ενώ δηλαδή από την μια η ταινία θέλει να είναι σοβαρή και δραματική να καταφεύγει σε "αμερικανιές". Τέλος πιστεύω πως ο σκηνοθέτης-σεναριογράφος προσπάθησε αρκετά να πλησιάσει το 2001 και αυτό φαίνεται.

 

Βαθμολογία

 

6.8/10 για τους φίλους της επιστημονικής φαντασίας

 

4.8/10 για το γενικό κοινό

 

ΥΓ. Μην πέσετε να με φάτε, γνώμες λέμε ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Interstellar

 

 

ΥΓ1. Το mindfuck στο τέλος κάπως με χάλασε αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν ταίριαζε με το όλο σκεπτικό του σεναρίου.

 

Έχεις δει το 2001: A Space Odyssey; Εκεί είναι το τέλειο mindfuck.

Όπως έχουμε ξαναπεί όμως, γούστα είναι αυτά. Προσωπικά χάρηκα που ο Nolan χρησιμοποίησε πινελιές απ'το 2001. Κάτι σαν φόρος τιμής ας πούμε.

 

 

Edit: είδα τώρα τις βαθμολογίες των 2 ταινιών στο imdb. :o το 2001 πιο χαμηλά απ'το Interstellar;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...