Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

The Pyramid

 

Μείνετε μακριά παιδιά!

2/10 και πολύ λέω.

Ανύπαρκτη πλοκή, ψιλοατάλαντοι ηθοποιοί, χάσματα, ό,τι νά'ναι αντιδράσεις.

:'( too late now

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πενήντα αποχρώσεις του γκρι 2/10

Καλη κωμωδιουλα να περναει η ωρα

Δειτε τη μονο με μεγαλη παρεα, εχει πιο πολυ γελιο

Ουτε για κωμωδια... Για κλαμματα ειναι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

American Sniper

 

Το βρήκα αρκετά flat. Χωρίς ιδιαίτερη ένταση και χωρίς να σου μένει κάτι που θα θυμάσαι. Σκηνές μαχης, εκπαιδευσης, ερμηνείες απλά οκ. Δεν ήταν κακό αλλά σίγουρα έχουμε δει πολύ καλύτερες ταινίες σχετικά.

 

6,5/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το Furious 7 να είναι προ των πυλών, ήταν καιρός για επανάληψη ολόκληρης της αγαπημένης guilty pleasure σειράς ταινιών. Δεν τις είχα δει ποτέ με την σειρά και δεν τώρα δεν το μετάνιωσα καθόλου!

 

The Fast and The Furious (2001)

Σχεδόν καλτ ταινία πλέον, καγκουριά, δράση και ένα περίεργο 90s vibe με τον Vin ως καγκουροπαράνομο και τον Paul (RIP) ως undercover μπάτσο να δίνουν ρέστα. Καλή 7/10

 

2 Fast 2 Furious (2003)

Εδώ όλο το παλιό κάστ εκτός του Paul λείπει. Κι όμως αυτό το sequel δεν είναι ολική αποτυχία όπως θα περίμενε κανείς. Η προσθήκη του Tyrese, του Ludacris και της Eva Mendez ήταν εξαιρετικές. Γενικά όμως έχει πολύ CGI και χάνει σε σχέση με την πρώτη. Καλούτσικη 6/10

 

The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006)

Μια ταινία με εντελώς νέο κάστ, χωρίς καμία σχέση με τις υπόλοιπες εκτός από τον νέο χαρακτήρα του Han που θα συνδέσει παραδόξως όλες τις επόμενες. Ένας πιτσιρικάς βρίσκεται σε σχολείο του Τόκιο και μπαίνει στα κόλπα του drifting. Το οπτικό στυλ είναι μοντέρνο και η ταινία πλέον δεν μοιάζει με b-movie σαν τις προηγούμενες. Είναι ίσως η ταινία που είχε περισσότερο σχέση με αμάξια από όλες, και γι'αυτό άρεσε πολύ σε κάποιους. Επίσης είχε πολύ καλά soundtrack. Εγώ την μίσησα. Σαν κόνσεπτ η drifting scene του Τόκιο ήταν πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά η ταινία έπασχε παντού. Όλοι οι ηθοποιοί απαράδεκτοι, διάλογοι που σε έκαναν να ντρέπεσαι για πάρτη τους, γελοίες σκηνές βγαλμένες από teen movies και κυρίως, σε αντίθεση με τις υπόλοιπες, η ταινία σε άφηνε να καταλάβεις ότι ήταν χαζή. Κακή 3/10

 

Fast & Furious (2009)

Επιστροφή όλου του αρχικού καστ για να σώσει την παρτίδα μετά το FF3. Αρκετά βαριά σε σχέση με τις άλλες αφού γίνεται ταινία εκδίκησης του Vin. Μου άρεσε όμως και ήταν εφάμιλη της πρώτης. Καλή 7/10

 

Fast Five (2011)

Τι να πεις για αυτό το διαμαντάκι. Όλοι το λάτρεψαν. Ξεχνάμε τις πλέον τις κόντρες και βλέπουμε μια heist movie, όπου οι πρωταγωνιστές προσπαθούν να κλέψουν 100 μύρια από τον αρχιμαφιόζο του Ρίο. Χιούμορ, τρελή δράση και καλό καστ. Ιδιαίτερα η προσθήκη του The Rock απογειώνει την ταινία. Για μένα από τις καλύτερες ταινίες δράσης που έχω δει, τελεία. Έμελλε η ταινία που θα ανέβαζε τα F&F να είναι η 5η(!). Πολύ καλή 8,5/10

 

Fast & Furious 6 (2013)

Συνεχίζει στην συνταγή του FF5, με τα πάντα... επί δυο. Η φαμίλια προσπαθεί να καθαρίσει το ποινικό της μητρώο και να επαναφέρει ένα χαμένο μέλος της βοηθώντας τον Rock να συλλάβει έναν υπερκακοποιό. Ο Rock είναι ακόμα καλύτερος και η δράση ξεπερνά κάθε όριο. Πολύ διασκεδαστική αλλά κάπου νιώθεις ότι το παράχεσαν π.χ. με τον γνωστό αεροδιαδρομο :Ρ. Πολύ καλή 8/10

Επεξ/σία από johnny.tifosi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The babadook - http://www.imdb.com/title/tt2321549/?ref_=fn_al_tt_1

 

Γαμώ δηλαδή με τον τίτλο. Απίστευτα παραπλανητικός καθώς και το ίδιο το trailer σε παραπλανούν αβέρτα. Η ταινία είναι πάρα μα πάρα πολύ καλή, με αρκετά αλληγορικά μηνύματα και σε κρατάει μόνιμα μέχρι το τέλος της στην άκρη της δικής σου θέσης. Είναι με άνεση πολύ καλύτερη από Sinister και Conjuring και θεωρώ αυτές τις ταινίες αξιοπρεπέστατες για την κατηγορία και την προσπάθεια του να δώσουν κάτι διαφορετικό τη σήμερον ημέρα. Αν και το focus δεν είναι ίδιο η ταινία παραμένει εξαιρετικά αποτελεσματική στο να μεταφέρει "φόβο" και creepiness στον θεατή. Οι ανατροπές που πρόκειται να δείτε δεν σαν δίνονται στο πιάτο αλλά είναι ξεκάθαρες. Ορισμένοι μπορεί να μην τις καταλάβετε καν! Εγώ αναλογίστηκα αυτά που είδα μετά το τέλος της ταινίας και όλα έκαναν "κλικ" στη θέση τους. Μπράβο! 

 

Οσοι θέλετε μια ριχή ταινία με φθηνά τεχνάσματα, νεαρούς και νεαρές να σφάζονται και να ουρλιάζουν...δεν είναι η ταινία για εσάς. Αυτή η ταινία είναι για όσους θέλουν κάτι ποιο βαθύ και αποτελεσματικό και ως εκ τούτου κάποιοι θα το βρουν κουραστικό και βαρετό. Σίγουρα αξίζει θέαση, μόνοι σας ή με το έτερον ήμιση για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Εχει έναν αέρα we need to talk about Kevin αλλά είναι αρκετά διαφορετικό στην τελική. 

 

Από εμένα με άνεση 8/10, μην πω και 9/10 καθώς την ευχαριστήθηκα πολύ. 

 

5 με το ζόρι...Και μη μου πείτε για μεταφορικά μηνύματα, η υλοποίηση έπασχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 με το ζόρι...Και μη μου πείτε για μεταφορικά μηνύματα, η υλοποίηση έπασχε.

 

Η υλοποίηση μπορούσε να είναι καλύτερη αλλά σε καμιά των περιπτώσεων δεν έπασχε. 

 

 

 

Και μόνο το γεγονός ότι δεν καταλαβαίνεις αν πρόκειται για μεταφυσικό σκηνικό ή όχι ή το γεγονός ότι τελικά η μάνα είναι που έχει τα προβλήματα και όχι το παιδί μέχρι και το τέλος της ταινίας την κάνει σίγουρα να έχει πολύ καλή υλοποίηση χωρίς να έχει τρύπες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υλοποίηση μπορούσε να είναι καλύτερη αλλά σε καμιά των περιπτώσεων δεν έπασχε. 

 

 

 

Και μόνο το γεγονός ότι δεν καταλαβαίνεις αν πρόκειται για μεταφυσικό σκηνικό ή όχι ή το γεγονός ότι τελικά η μάνα είναι που έχει τα προβλήματα και όχι το παιδί μέχρι και το τέλος της ταινίας την κάνει σίγουρα να έχει πολύ καλή υλοποίηση χωρίς να έχει τρύπες.

 

 

 

 

Η μάνα έχει προβλήματα με το παιδί, όπως είπε στην ταινία [αυτή] έγραφε παλιά, αλλά πλέον το είχε παρατήσει. Το κόκκινο βιβλίο μάλιστα πρέπει να έχει φτιαχτεί από την ίδια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

the equalizer

 

ότινανε. 

 

2/10

 

 

whiplash

4/10 αν ειναι αυτό τζαζ εγώ ειμαι βαλαωρίτης.

 

 

ghost dog the way of a samurai

κλασσικός τζάρμους, μου αρέσει πολύ η αισθητική του 8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Hobbit: battle of the five armies 3D

 

Το 3D ανύπαρκτο έως κακό με αρκετές σκοτεινές σκηνές. Η ταινία δεν είχε καμία σχέση με το βιβλίο. Είχε γελοία σκηνικά, δράση χωρίς όρια και αρκετό CGI. Παρόλα αυτά δεν κοίταξα καθόλου το ρολόι και δεν βαρέθηκα. Αν όμως την είχα δει στο σινεμά μάλλον θα έκλαιγα τα χρήματά μου και οπωσδήποτε δεν είναι να την δει γυναίκα, θα πάει η μουρμούρα σύννεφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ξαναπες το. Είχαμε δύο γυναίκες στην παρέα όταν είχαμε πάει να τη δούμε στο σινεμά και δεν σταμάτησαν να μιλάνε και να χαζογελάνε όλη την ώρα. Χειρότερη εμπειρία σε σινεμά ever :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

American Sniper

 

Το βρήκα αρκετά flat. Χωρίς ιδιαίτερη ένταση και χωρίς να σου μένει κάτι που θα θυμάσαι. Σκηνές μαχης, εκπαιδευσης, ερμηνείες απλά οκ. Δεν ήταν κακό αλλά σίγουρα έχουμε δει πολύ καλύτερες ταινίες σχετικά.

 

6,5/10

Με εχεις τρελανει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The proposition 2005

 

Αν και το σεναριο ηταν κάπως μικρό (δηλαδή θα μπορούσαν να το απλώσουν στην αρχή) η ταινια ειναι αρκετα καλη με κάποια πλάνα που είτε ηταν απλώς όμορφα ή που αναλάμβαναν τον ρόλο του αφηγητή. Το acting ηταν, προφανώς, κορυφαίο με πρωτο παράδειγμα τον mike και τους υπόλοιπους να ακολουθούν σε μικρη απόσταση. Επίσης, το δραμα ηταν αρκετα καλο αλλα δεν είμαι σίγουρος οτι θα το καταλάβει ο μέσος θεατής μιας και κάποια (λίγα) στοιχεια τα θέτει ως ερωτήσεις απο χαρακτήρα σε χαρακτήρα και οχι σαν ρητορική ερώτηση ή ανοιχτό διάλογο.

 

Either way, αρκετα καλο.

 

Υγ. Πως και μου ξέφυγε τετοια ταινια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Needful Things (1993)

 

Μία κάτω του μετρίου μεταφορά του ομώνυμου βιβλίου του Stephen King. Το σενάριο πάσχει από κάποια plot holes και αυτό οφείλειται κυρίως στο ότι ο σκηνοθέτης προσπάθησε να χωρέσει πολλά πράγματα από το βιβλίο σε μία ταινία δύο ωρών, με απολέσμα να μην μπορεί να αναπτύξει τις διάφορες σκηνές-ιστορίες όπως θα έπρεπε. Μόνο θετικό σημείο που βρήκα είναι η ερμηνεία του Max von Sydow.

 

5.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Essential killing

 

Θα ηταν εξαιρετικο αν δεν είχαν την σκηνή με το bear trap. Τώρα ειναι απλώς μια παρά πολλή καλη ταινια με έναν πρωταγωνιστή που παρόλο που δεν μιλάει δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...