Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

The babadook - http://www.imdb.com/title/tt2321549/?ref_=fn_al_tt_1

 

Γαμώ δηλαδή με τον τίτλο. Απίστευτα παραπλανητικός καθώς και το ίδιο το trailer σε παραπλανούν αβέρτα. Η ταινία είναι πάρα μα πάρα πολύ καλή, με αρκετά αλληγορικά μηνύματα και σε κρατάει μόνιμα μέχρι το τέλος της στην άκρη της δικής σου θέσης. Είναι με άνεση πολύ καλύτερη από Sinister και Conjuring και θεωρώ αυτές τις ταινίες αξιοπρεπέστατες για την κατηγορία και την προσπάθεια του να δώσουν κάτι διαφορετικό τη σήμερον ημέρα. Αν και το focus δεν είναι ίδιο η ταινία παραμένει εξαιρετικά αποτελεσματική στο να μεταφέρει "φόβο" και creepiness στον θεατή. Οι ανατροπές που πρόκειται να δείτε δεν σαν δίνονται στο πιάτο αλλά είναι ξεκάθαρες. Ορισμένοι μπορεί να μην τις καταλάβετε καν! Εγώ αναλογίστηκα αυτά που είδα μετά το τέλος της ταινίας και όλα έκαναν "κλικ" στη θέση τους. Μπράβο! 

 

Οσοι θέλετε μια ριχή ταινία με φθηνά τεχνάσματα, νεαρούς και νεαρές να σφάζονται και να ουρλιάζουν...δεν είναι η ταινία για εσάς. Αυτή η ταινία είναι για όσους θέλουν κάτι ποιο βαθύ και αποτελεσματικό και ως εκ τούτου κάποιοι θα το βρουν κουραστικό και βαρετό. Σίγουρα αξίζει θέαση, μόνοι σας ή με το έτερον ήμιση για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Εχει έναν αέρα we need to talk about Kevin αλλά είναι αρκετά διαφορετικό στην τελική. 

 

Από εμένα με άνεση 8/10, μην πω και 9/10 καθώς την ευχαριστήθηκα πολύ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Marshland

http://www.imdb.com/title/tt3253930/

 

Έχω να δηλώσω πως τα ισπανόφωνα αστυνομικά θρίλερ κοντεύουν να δημιουργήσουν δικιά τους σχολή. Το έχουν οι άνθρωποι. Ωραία ταινία, μυστήριο, τοπία, μουσική. Ωραίο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The babadook - http://www.imdb.com/title/tt2321549/?ref_=fn_al_tt_1

 

Γαμώ δηλαδή με τον τίτλο. Απίστευτα παραπλανητικός καθώς και το ίδιο το trailer σε παραπλανούν αβέρτα. Η ταινία είναι πάρα μα πάρα πολύ καλή, με αρκετά αλληγορικά μηνύματα και σε κρατάει μόνιμα μέχρι το τέλος της στην άκρη της δικής σου θέσης. Είναι με άνεση πολύ καλύτερη από Sinister και Conjuring και θεωρώ αυτές τις ταινίες αξιοπρεπέστατες για την κατηγορία και την προσπάθεια του να δώσουν κάτι διαφορετικό τη σήμερον ημέρα. Αν και το focus δεν είναι ίδιο η ταινία παραμένει εξαιρετικά αποτελεσματική στο να μεταφέρει "φόβο" και creepiness στον θεατή. Οι ανατροπές που πρόκειται να δείτε δεν σαν δίνονται στο πιάτο αλλά είναι ξεκάθαρες. Ορισμένοι μπορεί να μην τις καταλάβετε καν! Εγώ αναλογίστηκα αυτά που είδα μετά το τέλος της ταινίας και όλα έκαναν "κλικ" στη θέση τους. Μπράβο! 

 

Οσοι θέλετε μια ριχή ταινία με φθηνά τεχνάσματα, νεαρούς και νεαρές να σφάζονται και να ουρλιάζουν...δεν είναι η ταινία για εσάς. Αυτή η ταινία είναι για όσους θέλουν κάτι ποιο βαθύ και αποτελεσματικό και ως εκ τούτου κάποιοι θα το βρουν κουραστικό και βαρετό. Σίγουρα αξίζει θέαση, μόνοι σας ή με το έτερον ήμιση για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Εχει έναν αέρα we need to talk about Kevin αλλά είναι αρκετά διαφορετικό στην τελική. 

 

Από εμένα με άνεση 8/10, μην πω και 9/10 καθώς την ευχαριστήθηκα πολύ.

 

Εχω δυο ατομα που την είδανε και εξέφρασαν περίπου την ιδια αποψη... Πρόκειται για διαμαντάκι μου φαίνεται.. Θα την δω και εγω σύντομα...

 

Whiplash 8/10

Πολυ καλη! Φοβερές ερμηνείες, μουσική και εκπληκτικο τελείωμα, αν και ηθελα να δειξει λιιγο παραπάνω, αλλα λογικα ολα θα υποθηκαν στο τελευταίο βλεμα του "Δασκάλου"..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wild stories

 

μία τρελή ταινία που βγάζει ταυτόχρονα γέλιο αλλά και ενόχληση. 5 ιστορίες τραγικές , πάτου και ανύψωσης, φόνου και ζήλιας. κάθε μία με το δικό της μήνυμα να μεταφέρει έστω και αν δεν το κάνει με βάθος προκειμένου να φαίνεται "χοντρή" κουλτούρα.

με την πρώτη ιστορία ,δεν ξέρω , αλλά λύθηκα στα γέλια έστω και με αυτή την εξέλιξη. περνάει ευχαρίστως η ώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δυο ατομα που την είδανε και εξέφρασαν περίπου την ιδια αποψη... Πρόκειται για διαμαντάκι μου φαίνεται.. Θα την δω και εγω σύντομα...

 

 

Είναι είναι το άτιμο. Ειδα κάμποσες λίστες από "best horror films of the last five years" και σε αρκετές αυτή ήταν στο νούμερο ένα. Η βαθμολογία στο IMBD είναι για το πέος, έπρεπε να έχει αρκετά παραπάνω. Επειδή διάβασα μερικά review από αυτούς που την βαθμολόγησαν χαμηλά απλά θα σου πω ότι ούτε κατάλαβαν τι είδαν είτε αισθάνθηκαν ότι τους κορόιδεψαν (για την παραπλάνηση που λέγαμε) και άλλα περίμεναν και άλλα είδαν. Απλά να την δεις, θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι είναι το άτιμο. Ειδα κάμποσες λίστες από "best horror films of the last five years" και σε αρκετές αυτή ήταν στο νούμερο ένα. Η βαθμολογία στο IMBD είναι για το πέος, έπρεπε να έχει αρκετά παραπάνω. Επειδή διάβασα μερικά review από αυτούς που την βαθμολόγησαν χαμηλά απλά θα σου πω ότι ούτε κατάλαβαν τι είδαν είτε αισθάνθηκαν ότι τους κορόιδεψαν (για την παραπλάνηση που λέγαμε) και άλλα περίμεναν και άλλα είδαν. Απλά να την δεις, θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος. 

να σε εμπιστευτώ δηλάδη ; το πούλησες ωραία και με έψησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: The imitation game

 

 

Αρχικα νομιζα πως ειναι προιον μυθοπλασιας(οχι το enigma)  στους τιτλους τελους συνειδητοποιησα πως προκειται για πραγματικη ιστορια και μαλιστα εξαιτιας της διαβαθμισης σε ακρως απορρητο αποκαλυφθηκε μετα απο πολλα χρονια.

Πολυ καλη ταινια κρατα αμειωτο το ενδιαφερον , με εναν εξαιρετικο Cumberbatch αλλωστε ειναι φτιαγμενος για τετοιους ρολους  οπως τον ειδαμε και στο Sherlock.

 

7.9/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε εμπιστευτώ δηλάδη ; το πούλησες ωραία και με έψησες.

 

Εγώ λέω ότι πρόκειται για το καλύτερο, μαύρο και ψυχολογικό θρίλερ που έχω δει τα τελευταία χρόνια. Το αν με εμπιστεύεσαι ή όχι πρέπει να δεις τα υπόλοιπα mini-review μου για να δεις αν σου κάνω ή όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Theory of Everything (2014)

 

Με μια λέξη: oscarbait. Μια χειρότερη εκδοχή του επίσης βαρετού The King's Speech. Βιογραφία ενός χαρακτήρα με κάποιου είδους αναπηρία και καμία υπόθεση. Και δεν είχε καν κάποια ερμηνεία της προκοπής από τον πρωταγωνιστή που πήρε και Οσκαρ. Το παρόμοιας θεματολογίας Imitation Game ήταν μακράν καλύτερο.

 

6/10 με το ζόρι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boring, sorry, Boyhood.

Δε γίνεται τίποτα. 2μιση ώρες και δε γίνεται τίποτα. Η ταινία έχει ένα συγκεκριμένο τέμπο το οποίο διατηρεί σταθερότατο μέχρι που τελειώνει και πας για ύπνο. Από τις σπάνιες φορές που είμαι τόσο αντίθετος με τις κριτικές. Επίσης, αγνοεί εντελώς το θέμα σεξουαλικότητα, πέρασε και δεν το ακούμπησε. Και κάποια στιγμή, αυτή η απάθεια, ο κυνισμός και η απουσία εξάρσεων στη συμπεριφορά των πρωταγωνιστών, δείχνει εντελώς αναληθοφανής, αν σκεφτεί κανείς τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν. Τί να πώ; Εννοείται ότι θύμισε τα "Before", αλλά στα πολύ χειρότερά τους.

 

6/10 (να θυμηθώ να την αναφέρω στο θέμα με τις πιο υπερεκτιμημένες ταινίες)

 

tumblr_nil5i9YP2G1qj6ugyo1_500.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Theory of Everything (2014)

 

Με μια λέξη: oscarbait. Μια χειρότερη εκδοχή του επίσης βαρετού The King's Speech. Βιογραφία ενός χαρακτήρα με κάποιου είδους αναπηρία και καμία υπόθεση. Και δεν είχε καν κάποια ερμηνεία της προκοπής από τον πρωταγωνιστή που πήρε και Οσκαρ. Το παρόμοιας θεματολογίας Imitation Game ήταν μακράν καλύτερο.

 

6/10 με το ζόρι.

τρολλαρεις ασχημα τωρα ετσι?εισαι σιγουρος οτι αξιζει 6/10?βασικα κατι αλλο,ξερεις ποιος ειναι ο hawking?νομιζω πως οχι,καλυτερα ψαξε την βιογραφια του και μετα ξαναποσταρε εδω..ειμαστε μικροι απεναντι του παιδες...

 

anyway μολις ειδα το 

Never Back Down 1  το οποιο μπορω να πω ηταν αρκετα καλο σε γενικες γραμμες,δεν βαριεσαι ουτε μια στιγμη,περναει ωραια μηνυματα αλλα απευθυνεται κυριως στη νεολαια. 8/10 απο εμενα.την συσνιστω σιγουρα στην νεολαια!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ξερεις ποιος ειναι ο hawking?νομιζω πως οχι,καλυτερα ψαξε την βιογραφια του και μετα ξαναποσταρε εδω

 

Για να ποστάρει κάποιος στο παρόν thread, δεν έχει την παραμικρή σημασία το αν ξέρει - που θεωρώ ότι όλοι από λίγο έως πολύ ξέρουν - ποιος είναι ο Hawking, ούτε το αν εκτιμά την προσφορά του. Τη γνώμη μας για τις ταινίες παραθέτουμε εδώ, όχι για τα πρόσωπα ή τα γεγονότα στα οποία βασίστηκαν. Το αν η συγκεκριμένη ταινία είναι καλή, δεν εξαρτάται ούτε στον ελάχιστο βαθμό από την αξία τού Hawking ως πραγματικό πρόσωπο.

 

Αν δηλαδή εγώ θεωρώ πολύ καλή μια ταινία που αναφέρεται στη ζωή και τη δράση τού Hitler, τι σημαίνει; Ότι τον γουστάρω ως προσωπικότητα;

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τρολλαρεις ασχημα τωρα ετσι?εισαι σιγουρος οτι αξιζει 6/10?βασικα κατι αλλο,ξερεις ποιος ειναι ο hawking?νομιζω πως οχι,καλυτερα ψαξε την βιογραφια του και μετα ξαναποσταρε εδω..ειμαστε μικροι απεναντι του παιδες...

 

Όχι περίμενα να δω την ταινία για να τον μάθω... Η κριτική μου αφορά την ταινία και όχι αυτόν. Το ότι είναι αυτός σπουδαίος δεν κάνει και την ταινία σπουδαία :-( Στο κάτω κάτω η ταινία ελάχιστα έδειξε γιατί είναι τόσο μεγάλος επιστήμονας.

 

edit: στο τσακ με πρόλαβε ο deesnider, και τα είπε και καλύτερα από μενα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...