Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειδα και εγώ οσκαρικες

 

Boyhood αρεσε πολύ στη γυναίκα μου τέτοιες θέλω να βλεπω και όχι όλες αυτές τις περίεργες που μου βάζεις μου είπε. Για μένα μόνο  Patricia και ας πάχυνε

Whiplash μου άρεσε κυρίως γιατί σε σχέση με την προηγούμενη δεν με κούρασε καθόλου. Μπράβο και στο Simmons αγαπημενος από την εποχή του υπέρτατου κακου με το ονομα Βερν Σιλινγκερ

The theory of everything μια χαρά πέρασε η ώρα μπράβο και για την ερμηνεία αλλά ως εκεί όμως

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Interstellar : 20/10 !!!!

τι να πει κανεις για αυτην την ταινια,τα λογια ειναι φτωχεια..(ειχε μερικες ατελειες οκ αλλλα) ΑΠΛΑ ΜΑΜΗΣΕ.την συνιστω σιγουρα και αν ειναι να δει κανεις να την δει please  ασ μου πει τι εγινε στο τελος και πωςς σκατα σωθηκαν οκ??thanks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα και εγώ το whiplash μόλις τώρα. Οπως και το Rush πριν από αυτό δεν είναι η μουσική το θέμα της ταινίας, η μουσική είναι απλά το πλαίσιο για να φιλοξενήσει άλλα πράγματα και όπως και το Rush η μουσική λειτουργεί γιατί είναι και αυτή βασισμένη σε συναισθήματα και αυτό που λέμε human condition. Επίσης, επειδή αναφέρθηκε και αυτό, η ταινία δεν επιβραβεύει το ρητό "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" από την πλευρά του δάσκαλου και ούτε καν στόχο είχε να κάνει κάτι τέτοιο. Είναι κάτι σαν ντοκυμαντέρ για το τι μπορεί να υποστεί και να αντέξει ένας άνθρωπος αν πραγματικά θέλει κάτι και τι είναι διατεθειμένος να θυσιάσει για να το πετύχει. Ο J.K. φοβερός όπως πάντα φυσικά και ο πιτσιρίκος καθόλου άσχημος.

 

Εγώ θα της βάλω σίγουρα ένα 8/10

 

P.S. Εριξα το γέλιο της αρκούδας στο σημείο που:

Get out of my sight before I demolish you!

.

.

.

.

I can still fucking see you, Mini-Me!!!  

 

Νταξ, πρέπει να με άκουσαν όλα τα διαμερίσματα της οικοδομής. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν αναγνωρίζεται επειδή παίζει σε αναγνωρισμένες ταινίες ή αν αναγνωρίζεται επειδή είναι καλός ηθοποιός. Προσωπικά δεν μου είναι αντιπαθής αλλά ο μόνος του ρόλος που μου έχει μείνει ήταν στο Django. Και αυτό όχι επειδή έδωσε καμιά τρομερή ερμηνεία αλλά επειδή είχε ενδιαφέρον ο χαρακτήρας του.

 

Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στον καλογραμμένο χαρακτήρα και στην καλή ερμηνεία. Για μένα ο DiCaprio παντού λίγο πολύ ίδιος είναι. Και επειδή μια φίλη μου έχει κόλλημα έχω δει και όλες, μα όλες του τις ταινίες.

εχεις δει ολες του τις ταινιες και θεωρεις την ερμηνεια του στο django καλυτερη απο την αρχιδάτη ερμηνεια του στο aviator? 

Θα μου πεις γουστα ειναι αυτα αλλα ειπα να ρωτησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιinherent vice.

με αυτή την ταινία ο όρος σαχλαμάρα παίρνει νέες διαστάσεις. πρώτη φορά βλέπω μαζική φυγή από αίθουσα κινηματογραφική. συνήθως μέχρι 7 άντε 8 άτομα έχω δει να φεύγουν , σε τουτη όμω,ς όταν επιτελους τελείωσε, έλειπε σχεδόν το 1/3 της αίθουσας.

αν με ρωτήσετε γιατί έμεινα μεχρι το τέλος- ο λόγος απλός . δε μπορείς να βαθμολογήσεις και να εκφέρεις γνώμη με θέαση μόνο 20 λεπτά ή στη συγκεκριμένη που είναι σχεδόν τρίωρη, μόνο την πρώτη ώρα. δείτε κάτι άλλο , θα χασετε το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link.png Site: The Theory of Everything

 

 

Γλυκαναλατη για τα δικα μου γουστα αλλα αυτο δεν σημαινει πως  δεν προκειται για μια καλη ταινια .Η ερμηνεια του Redmayne  ειναι εκπληκτικη, φετος υπηρχε ανταγωνισμος στον Α' αντρικο ρολο  .

Δεν θα πω οτι δεν  επρεπε να το παρει με την εννοια οτι μπηκε στο πετσι του ρολου ,σιγουρα μελετησε εξονυχιστικα παρομοιες περιπτωσεις και αποδωσε αναλογα.

 

7,5/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

La Isla Minima

Ισπανικό αστυνομικό θρίλερ με την ιστορία να εκτυλίσσεται σε μια επαρχιακή πόλη μετά την πτώση της δικτατορίας του Φράνκο. Το ζευγάρι φασίστας-αναρχικός μπάτσος είναι πολύ καλοί, φωτογραφία εξαιρετική (οι τίτλοι αρχής από τους καλύτερους που έχω δει και εξαιρετικά πρωτότυπη ιδέα), ένταση μυστήριο ρυθμός άψογα. Μόνο "αρνητικό" τα κλισέ μηνύματα για την διαφθορά και την πολιτική. Θυμίζει στο στυλ την El secreto de sus ojos

 

7.5/10 και μάλλον την αδικώ δεν αποκλείεται να την δούμε και σε επανέκδοση στον αμερικανικό νότο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Birdman όπως τόσοι άλλοι. Θεωρητική άσκηση πάνω στο Εγώ, τη φιλοδοξία και τη μεγαλομανία αλλά όταν λέγεσαι Ιναρίτου βγάζεις ταινία συμπαγέστατη και δομημένη και όχι κάτι σαν ταινία για εσωτερική κατανάλωση στο φεστιβάλ Θεσσαλονίκης.

 

Από την άλλη βέβαια είχε και Έμμα Στόουν που θα την έβλεπα ακόμα και σε ταινία δίπλα στον Στιβ Ντούζο.

 

Από τα μέχρι στιγμής σχόλια περίμενα βαριά ταινία με wtf ακατανόητο φινάλε, αλλά ούτε βαριά ταινία είδα ούτε το φινάλε ήταν ακαταλαβίστικο. Μπορεί να δέχεται ερμηνειών αλλά τουλάχιστον αυτό που κατάλαβα ήταν αρκετά solid. ;)

 

8/10, από τις καλύτερες ταινίες της χρονιάς αλλά όχι από τις καλύτερες ταινίες ever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δει ολες του τις ταινιες και θεωρεις την ερμηνεια του στο django καλυτερη απο την αρχιδάτη ερμηνεια του στο aviator? 

Θα μου πεις γουστα ειναι αυτα αλλα ειπα να ρωτησω

 

Τι να σου πω, ούτε που την θυμάμαι την ταινία, πέρασαν χρόνια βέβαια από τότε που την είδα, αλλά και πάλι, αμυδρές εικόνες θυμάμαι. Επίσης, δεν είπα ποτέ ότι η ερμηνεία του στο Django ήταν η καλύτερη που έχω δει. Είπα ότι ο χαρακτήρας στο Django είναι αυτός που μου έχει μείνει από τις δουλειές του, γιατί για μένα ο DiCaprio λίγο πολύ παντού τον ίδιο χαρακτήρα παίζει. όχι επειδή θεώρησα καλή η ερμηνεία του :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Days of Glory : Γαλλικη ταινια, που ακολουθει 4 Γαλλους ΒορειοΑφρικανους κατα την διαρκεια του Β' ΠΠ. Δειχνει τον ρατσισμο που βιωσαν μεσα στον στρατο και τις δυσκολιες του πολεπου. Πολυ ωραια και φυσικα πολυ καλυτερη απο Αμερικανικες που εχουν μονο μπαμ-μπουμ... 7.5/10

 

 

Link.png Site: The Theory of Everything : Την ειδα και εγω! Πολυ ομορφη ταινια, οπως ειπατε επικεντρωνεται περισσοτερο στην κοινωνικη ζωη του Χωκινγκ. Ο ηθοποιος ηταν φοβερος στον τροπο που εκανε τον Χωκινγκ!...7.5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: The Vanishing (1993)

 

Μία ταινία με απαγωγή, της σειράς και κάτω του μετρίου. Αρκετά κατώτερη από την πρωτότυπη ολλανδική. Αν θέλετε να δείτε μία ταινία του είδους καλύτερη προτιμήστε αυτή.

 

5.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Into the Woods   5/10

 

 

Ενώ καταλαβαίνω τι ήθελε να πει ο ποιητής με την αποδόμηση των παραμυθιών κ.τ.λ. η ταινία ήταν ασύνδετη, δεν είχε ειρμό. Και είχε πολλά, μα πάρα πολλά τραγούδια, εκ των οποίον μόνο το "The Last Midnight" μου άρεσε. Κι αυτό κυρίως επειδή η Meryl Streep είναι θεά. Όλα τα υπόλοιπα κούραζαν πάρα πολύ. Τέλος, δεν έλεγε να τελειώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Black Sea

 

Not bad not bad!

Μ'άρεσε και ο Jude Law στον συγκεκριμένο ρόλο. Επίσης, γουστάρω πολύ υποβρύχια και κλειστοφοβικές καταστάσεις οπότε η ταινία σαν σύνολο με ικανοποίησε. Οι αντιδράσεις του πληρώματος ήταν αρκετά αληθοφανείς, υπήρχε ένταση, άγχος, αγωνία.
Μάλλον όμως θα ήθελα μια μεγαλύτερη εισαγωγή για την ταινία και περισσότερη διάρκεια γενικά. Δεν μού'φτασε :P

 

[Αχ αυτός ο Morozov, αχ. Δεν γινόταν να του κάνουν πιο πολλά κοντινά πλάνα;;;;;]

 

7,5/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...