Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί μπροστά στον υπόλοιπο ανταγωνισμό ήταν καλύτερη. Τόσο απλά.

Όχι.....

Δεν μπορείς να συγκρίνεις μια καθολικά καλή ταινία(Grand Budapest Hotel) με το φετίχ των κινηματογραφόφιλων(Birdman)......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To Grand Budapest Hotel είχε τις στιγμές του άλλα σαν σύνολο νομίζω το Birdman ήταν καλύτερο. Τέλος πάντων γούστα είναι αυτά. Δεν γίνεται να συμφωνούν όλοι με το αποτέλεσμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Birdman..

 

Eμμμμ......Καλη;Πραγματικα δεν ξερω τι να πω...Ειχε καποια καλα σημεια και καποια αλλα τα οποια ηταν τελειως αδιαφορα...Δεν μπορω να τη βαθμολογησω..Και ισως ειναι η μοναδικη φορα που μου συμβαινει κατι τετοιο...Δεν μπορω να πω οτι ηταν κακη, ουτε ουδετερη, ουτε καλη...Επισης μια παρατηρηση για την τελευταια σκηνη:

 

Πως ειναι δυνατον να βγαζει τις γαζες και να μην εχει το παραμικρο απο σημαδια;

 

Επισης...Ειναι δυνατον να ανοιγουν τα παραθυρα σε νοσοκομειο;Eιδικα σε τετοιο υψος;Eκτος αμα τα φανταζοταν ολα αυτα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί εμένα μου φάνηκε ξεκάθαρα ότι το φινάλε της ταινίας είναι υπέρ της ύπαρξης της ψυχής, άρα του Θεού, μια και δε μπορεί να εξηγηθεί επιστημονικά το γεγονός ότι ένας άνθρωπος που έχει το ίδιο μάτι με κάποιον που έζησε και πέθανε πριν από εκείνον, έχει τις αναμνήσεις (και μάλλον, όχι μόνο) του δεύτερου;

 

 

και μένα έτσι μου φάνηκε και μάλιστα η ταινία δεν αφήνει αμφιβολία για το αντίθετο. είναι ξεκάθαρη. αποδείχθηκε περιτρανώς η θεωρία της μετεμψύχωσης και να το γιατί εκτυλίσσεται στην Ινδία το τελευταίο πείραμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γούστα είναι αυτά. Εμένα το grand Budapest δεν μου άρεσε καθόλου.

Σήμερα είδα το box trolls 3D.

Δεν με ξετρέλανε. Δεν ήταν και βαρετό αλλά είχε μια ιδιαίτερη αισθητική. δεν ήταν χαμένος χρόνος αλλά θα φάει σβήσιμο.

 

Α, τις προάλλες είδα το πράσινο μίλι. Δεν το είχα δει ποτέ. Απλά καταπληκτική ταινία, από τις καλύτερες ever. Οποίος δεν το έχει δει να τρέξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Birdman" είναι τεχνικό film. Δεν είναι για όλο τον κόσμο.

Τη θεωρώ πολύ καλή, τόσο για τα μηνύματα που θέλει να περάσει, όσο και για τα κινηματογραφικά τρικς που έχει.

 

9/10, και καλώς πήρε τα όσκαρ που πήρε.

 

Υ.Γ. Πόσοι από σας εδώ μέσα έχετε δει το "Dogville" ή το "Venus in Fur";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Birdman" είναι τεχνικό film. Δεν είναι για όλο τον κόσμο.

Τη θεωρώ πολύ καλή, τόσο για τα μηνύματα που θέλει να περάσει, όσο και για τα κινηματογραφικά τρικς που έχει.

 

9/10, και καλώς πήρε τα όσκαρ που πήρε.

 

Υ.Γ. Πόσοι από σας εδώ μέσα έχετε δει το "Dogville" ή το "Venus in Fur";

Τί διάολο; Το Dogville σκέφτηκα μόλις πριν από 10 δεύτερα διαβάζοντας τα αρνητικά σχόλια για το Birdman, το οποίο και θεωρώ πολύ καλή ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Whiplash 

 

Το ειδα κ εγω λογω οσκαρ..

 

Εξαιρετικη απλα ,τελειες ερμηνειες κ ειδικα του Simmons που υπηρχαν φασεις που ηθελα να τον πλακωσω στα κλοτσιδια κ παραλληλα να τον ακουσω στοργικα οπως εκανε κ ο μαθητης αλλωστε..

Το τελος του ενα απο τα ωραιοτερα που εχω δει τον τελευταιο καιρο!

 

9/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cinema Paradiso Σεναριακά δεν μπορώ να πω ότι ήταν κάτι απίθανο.Όμως ο καταιγισμός συναισθημάτων και αναμνήσεων σε όλη την διάρκεια της ταινίας και ειδικά προς το τέλος φτάνει και περισσεύει.9/10 λοιπόν για μια ταινιά την οποία πρέπει να την δουν όλοι όσοι λατρεύουν το cinema :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Foxcatcher

 

Καιρό την είχα βάλει στο μάτι, κυρίως για τον διαφορετικό ρόλο που θα έπαιζε ο Steve Carell. Βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα, στην ιστορία 2 αδελφών παλαιστών οι οποίοι φιλοξενούνται σε ένα τεράστιο κτήμα ενός εκκεντρικού εκατομμυριούχου με σκοπό να προπονήσουν την ομάδα πάλης και να προωθήσουν το άθλημα (πολύ χονδρικά).

 

Πρόκειται για ένα ενδιαφέρον γεγονός και μια βαρετή ταινία. Μακρόσυρτες βουβές σκηνές, ο Mark Schultz έχει την εικόνα καθυστερημένου στην αρχή, καμία κορύφωση και ένα wtf τέλος - για όποιον δεν ήξερε. Για όποιον ήξερε, θα ήταν ακόμα πιο βαρετή. Ο μόνος λόγος που την είδα ήταν ο Carell, ο οποίος άξια πήρε υποψηφιότητα και άξια δεν πήρε το βραβείο.

 

Περισσότερο ευχαριστήθηκα wikipedia και youtube, παρά την ταινία.

 

 

6.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link.png Site: Foxcatcher

 

 

Παρα πολυ καλη ταινια  και το κυριοτερο προκειται για αληθινη ιστορια .Για μενα ειναι η μεγαλη αδικια των Oscars (δεν εχω δει το birdman ακομα ) η ερμηνεια του Steve Carell στον ρολο του δισεκατομμυριουχου Du Pont ειναι καθηλωτικη .Ολη του η  εκφραστικοτητα ,η κινησιολογια ,  ο τονος της φωνης ενσαρκωνουν  εναν ανθρωπο που γεννηθηκε μεσα σε αμυθητα πλουτη ειχε  κυριολεκτικα οτι μπορουσε να φανταστει ο ανθρωπινος νους  απο υλικα αγαθα και   εμπειριες που υπολοιποι "κοινοι θνητοι" θελουν 13108 ζωες για να τις ζησουν .

 

Ομως και  ο Τattum me ton Ruffalo που κυμανθηκε επισης σε υψηλα επιπεδα    αποδωσαν με εκπληκτικη πιστοτητα  την   κινηση και σταση του σωματος των παλαιστων, οποιος εχει μια επαφη με παρομοια αθληματα θα καταλαβει τι λεω ..

Επειδη βρηκα αρκετα ενδιαφερουσα την ιστορια εψαξα και λιγο παραπανω σχετικα με την ζωη του Du pont  που εχει βαθος καθως ηταν πολυσημαντη.

Περιττο να πουμε πως πρεπει να την δειτε καθως συγκαταλεγεται μεσα στις καλυτερες της χρονιας .

 

 

8/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...