Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Prospector

 

 

 

με την εβρεση της πρωτεινς στον οργανισμο αποδειχθηκε οτι δεν υπαρχει θεος. Στο τελος  επειδη το κοριτσακι ειχε ιδιο ματι με την γυναικα του επιστημονα η οποια σκοτωθηκε στο ασανσερ ειχε αυτη την αντιδραση οταν ανοξε η πορτα του ασανσερ και  ουσιαστικα επιβεβαιωνε τη θεωρια το οτι 2 ατομα με ιδιο "ματι" μοιραζονται τις ιδιες εμπειριες.

 

 

 

Γιατί εμένα μου φάνηκε ξεκάθαρα ότι το φινάλε της ταινίας είναι υπέρ της ύπαρξης της ψυχής, άρα του Θεού, μια και δε μπορεί να εξηγηθεί επιστημονικά το γεγονός ότι ένας άνθρωπος που έχει το ίδιο μάτι με κάποιον που έζησε και πέθανε πριν από εκείνον, έχει τις αναμνήσεις (και μάλλον, όχι μόνο) του δεύτερου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

The theory of everything

 

Εξαιρετικη ταινία. Η ερμηνεία του πρωταγωνιστή μοναδική. Και η ταινία είχε γενικώς ενδιαφέρον και δεν βαρεθήκαμε καθόλου.

 

 

 

7.8/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.imdb.com/title/tt0986264/

 

όσοι δεν έχουν δει το Taare Zameen Par, παρακαλώ πολύ να μην ξαναγράψουν εδω μέσα, δεν θα ήθελα να τους ακούω...

 

Η ταινία είναι ότι πιο όμορφο έχω δει στην ζωή μου .

 

Για μένα είναι στο τοπ 3 ταινιών που έχω δει.

 

Η μουσική απίστευτα μελωδική (εως κολλητική) και όμορφη. Ταιριάζει απίστευτα με το έργο.

 

Η σκηνοθεσία φοβερά γλυκιά μελαγχολική και ταξιδιάρικη εκει που χρειάζεται .

 

Το παιδάκι (πρωταγωνιστής) είναι ανώτερο και απο το παιδάκι στο slumdog millionare

 

H Ταινία έχει να κάνει με ένα παιδάκι του δημοτικού (ΤΗΣ ΙΝΔΙΑΣ) που έχει προβλήματα μαθησιακά (οχι λόγω χαμηλού IQ) λόγο δυσλεξίας, που δεν αναγνωνεται , με αποτέλεσμα να του συμπεριφέρονται σαν τεμπέλικο και χαμηλής νοημοσύνης. Μέσα του όμως κρύβεται ένας θησαυρός, που όσο το πιέζουν να αντεπεξέλθει στις μαθησιακές του υποχρεώσεις, τόσο τον κρύβει μέσα του.

Ώσπου έρχεται ο συμπροταγωνιστής (δάσκαλος) και θα καταλάβει τι γίνεται και θα κάνει τα πάντα (με πανέμορφο τρόπο) για να ανακαλύψει τον πολύ βαθιά θαμμένο θησαυρό αυτού του κατα τα φαινόμενα άχρηστου παιδιού. 

 

Κρατάτε προς το τέλος και χαρτομάντιλα, αφου στις 3 ώρες συνεχούς συναισθηματικού δεσίματος θα κορυφωθεί τόσο έντονα και αριστοτεχνικά, που ακόμα και ο terminator θα δάκρυζε.

 

Μια απόλαυση 3 ωρών που θα θέλατε μετά το έργο να είχατε το μηχάνημα των ΜΙΒ για να φλασάρετε τον εαυτό σας προκειμένου  ξεχάσετε τις 3 ώρες που μόλις είδατε για να ξαναδείτε το αριστούργημα αυτό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Theory of Everything 9/10

 

απλα καταπληκτικη η ταινια ρε παιδια.δν εχω λογια για αυτον τον ανθρωπο που παρολου την ασθενεια του δεν εγκατελειψε ποτε την φυσικη του αλλα ουτε και την οικογενεια-φιλους του.ενα ευγε σε αυτον τον ανθρωπο.στο τελος ομολογω πως συγκινηθηκα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Theory of Everything 9/10

 

απλα καταπληκτικη η ταινια ρε παιδια.δν εχω λογια για αυτον τον ανθρωπο που παρολου την ασθενεια του δεν εγκατελειψε ποτε την φυσικη του αλλα ουτε και την οικογενεια-φιλους του.ενα ευγε σε αυτον τον ανθρωπο.στο τελος ομολογω πως συγκινηθηκα

και γω το ιδιο. καταπληκτικη ταινια. (9/10)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Canopy 2014

 

Καλη εικόνα αλλα το τέλος ηταν κάπως βαρύ

 

Inherent vice

 

Αν εξαιρέσεις το σκηνικό με την κατεστραμμένη τότε ειναι love it or hate it

 

Coldfish 2010

 

Αρκετα καλο αλλα αυτα τα ιαπωνικά milf ειναι κόλαση...

 

Crazy bitches

 

Μόνο τα δυο λεπτά στο τέλος άξιζαν

 

Wyrmroad 2014

 

Σαν concept ηταν στα επίπεδα του z-nation αλλα η υλοποίηση δεν ηταν ικανοποιητική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Theory of everything

 

9/10

 

Παρα πολυ καλη ερμηνεια απο τον ηθοποιο που επαιζε τον Hawking. Σε οποιον αρεσε και το beautiful mind θα του αρεσει και αυτο..

 

Birdman

 

Δεν μου αρεσε :\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ειδα την ταινιαρα The theory of everything προχθές, και δεν περίμενα να μαρεσει τοσο.. Την ερμηνεία ηταν αυτη ρε guys, σοβαρα τωρα... Και πριν λίγη ωρα ο τυπος πηρε και το oscar :P

 

9/10 και απο μενα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα βλέπω ότι το Birdman δεν άρεσε σε κανέναν. Γιατί πήρε τόσα oscar; Και κυρίως για καλύτερη ταινία;;;

 

Γιατί είναι το απόλυτο oscarbait... Η ταινία φτιάχτηκε συγκεκριμένα για να γουστάρουν οι κριτικοί κινηματογράφου. Αντίστοιχο oscarbait ήταν και η ερμηνεία του Redmayne. Aν και ήταν όντως καλός, το να παίζεις προβληματικό χαρακτήρα πάντα δίνει αβάντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα βλέπω ότι το Birdman δεν άρεσε σε κανέναν. Γιατί πήρε τόσα oscar; Και κυρίως για καλύτερη ταινία;;;

 

Για αυτό που είπε ο kostool13, συν αυτό που έγραψα, ότι είναι ένα inside joke του μικρόκοσμου του αμερικανικού κινηματοθεάτρου. Για αυτούς το έφτιαξαν, αυτοί το εκτίμησαν, αυτοί το ψήφισαν. Δεν είναι κακό, αλλά δεν αφορά και το μεγαλύτερο ποσοστό του κοινού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bird man

 

Ιδιαίτερη ταινία. Δεν ήταν κακή αλλά δεν πιστεύω πως ήταν και η καλύτερη ταινία. Φτιάχτηκε για να αρέσει στους κριτικούς και δεν είναι τόσο ιδιαίτερη για το κοινό.

 

Δεν ήταν κακή πάντως.

 

6/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα βλέπω ότι το Birdman δεν άρεσε σε κανέναν. Γιατί πήρε τόσα oscar; Και κυρίως για καλύτερη ταινία;;;

 

Γιατί μπροστά στον υπόλοιπο ανταγωνισμό ήταν καλύτερη. Τόσο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...