Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ida 2013

 

Πολύ καλή στατική φωτογραφία. Το σενάριο υποτυπώδες, το ίδιο και οι ερμηνείες, το ίδιο και η εξέλιξη.

 

Σκηνοθετικά πέρα από την φωτογραφία δεν με ξετρέλανε. Ιδέα μου ή η κάμερα ήταν τελείως ακίνητη στα πλάνα; (πέρα από το τέλος της ταινίας)

 

Καλούτσικη η ταινία αλλά αρκετά υποτονική και δεν νομίζω ότι μπορώ να την συμπεριλάβω στην λίστα με τις ταινίες που χαρακτηρίζω "ποίημα". Υπάρχουν και άλλα πράγματα για να κάνουν καλή μια ταινία, δεν είναι μόνο η φωτογραφία. Θα μου πεις έτσι είναι η ταινία. Δεκτόν αλλά μου φάνηκε λίγη, κατά την υποκειμενική μου γνώμη. Υπερβολικά μινιμαλιστική.

 

Έχοντας ως πρόσφατο παράδειγμα την ταινία Daisies που ήταν πάρα πολύ καλή (από αυτές που χαρακτηρίζω ποίημα) σίγουρα θα την χαρακτηρίσω κατώτερη και όχι τόσο ξεχωριστή/ιδιαίτερη/σπάνια όσο περίμενα. Ήταν σαν να ξανασκηνοθέτησε ο Bela Tarr την Βιριδιάνα, μόνο που... δεν το έκανε σαν σκηνοθέτης αλλά σαν φωτογράφος.

 

 

7,4/10 Καλή ήταν αλλά με όσα είχα ακούσει περίμενα περισσότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το Predestination, γενικά μέτρια-καλή 5 -6 /10.

 

Μην διαβάσετε αν δεν την έχετε δει MAJOR SPOILER!

 

 

 

Στο τέλος τα έχασε και έβαλε την βόμβα.. είναι λίγο fail, στο 30λεπτο είχα βαρεθεί και την είχα σε μικρό παράθυρο ενώ χάζευα, στο 70 λεπτό την ξανά έβαλα full screen, γενικά προς το τέλος δεν μου φάνηκε τόσο περίπλοκη, όλα μπήκαν στη θέση τους, anyway δεν μου άρεσε και τόσο, Πάντως το go fck yourself πήρε νέες διαστάσεις!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ida 2013

 

Πολύ καλή στατική φωτογραφία. Το σενάριο υποτυπώδες, το ίδιο και οι ερμηνείες, το ίδιο και η εξέλιξη.

 

Σκηνοθετικά πέρα από την φωτογραφία δεν με ξετρέλανε. Ιδέα μου ή η κάμερα ήταν τελείως ακίνητη στα πλάνα; (πέρα από το τέλος της ταινίας)

 

Καλούτσικη η ταινία αλλά αρκετά υποτονική και δεν νομίζω ότι μπορώ να την συμπεριλάβω στην λίστα με τις ταινίες που χαρακτηρίζω "ποίημα". Υπάρχουν και άλλα πράγματα για να κάνουν καλή μια ταινία, δεν είναι μόνο η φωτογραφία. Θα μου πεις έτσι είναι η ταινία. Δεκτόν αλλά μου φάνηκε λίγη, κατά την υποκειμενική μου γνώμη. Υπερβολικά μινιμαλιστική.

 

Έχοντας ως πρόσφατο παράδειγμα την ταινία Daisies που ήταν πάρα πολύ καλή (από αυτές που χαρακτηρίζω ποίημα) σίγουρα θα την χαρακτηρίσω κατώτερη και όχι τόσο ξεχωριστή/ιδιαίτερη/σπάνια όσο περίμενα. Ήταν σαν να ξανασκηνοθέτησε ο Bela Tarr την Βιριδιάνα, μόνο που... δεν το έκανε σαν σκηνοθέτης αλλά σαν φωτογράφος.

 

 

7,4/10 Καλή ήταν αλλά με όσα είχα ακούσει περίμενα περισσότερα

 

Υποτυπωδες σεναριο, ερμηνειες και εβαλες 7.4?  :-(

 

Δες αυτο http://reel.gr/wpress/ta-uperoxa-kadra-tou-ida/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Birdman - 8.5/10 

 

To να αποτυπωθεί το concept της ταινίας στην οθόνη επιτυχώς ήταν εξαιρετικά δύσκολο, αλλά το κατάφεραν. Εξαιρετικός ο Michael Keaton. Νομίζω ο τέλειος ηθοποιός για αυτό τον ρόλο θα ήταν ο Christofer Walken (15-20 χρόνια πιο νέος).

 

Whiplash - 9.5 /10

 

Όλα είναι τέλεια, η ταινία που αξίζει το oscar καλύτερης ταινίας imo. Το τέλος είναι εξωφρενικά εκπληκτικό, και χρειάστηκε 1.5 ώρα ταινίας για να χτιστεί και να εκτελεστεί σωστά.

 

Fury - 6/10

 

Brad Pitt χτενίζει μαλλί μασώντας τσίχλα ενώ διπλά βρέχει οβίδες. Βλέπεται ευχάριστα όμως. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Birdman - 8.5/10 

 

To να αποτυπωθεί το concept της ταινίας στην οθόνη επιτυχώς ήταν εξαιρετικά δύσκολο, αλλά το κατάφεραν. Εξαιρετικός ο Michael Keaton. Νομίζω ο τέλειος ηθοποιός για αυτό τον ρόλο θα ήταν ο Christofer Walken (15-20 χρόνια πιο νέος).

 

8.5????? Πίνω μπάφους και παίζω pro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τρελαινεστε ρε παιδες με το τι βαθμολογει ο καθενας...

 

τεσπα, εγω ειδα το pride, μου αρεσε αρκετα, πολυ ευχαριστη ταινια, καλο χιουμορ, θιγει σοβαρα θεματα(ψιλολαιτ βεβαια) αλλα περνας πολυ ευχαριστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τρελαινεστε ρε παιδες με το τι βαθμολογει ο καθενας...

 

Ειδικά με το birdman που είναι από τις πιο αμφιλεγόμενες ταινίες της περιόδου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις βαθμολογιες του birdman η οποιαδήποτε αλλης κινηματογραφικής ταινίας δεν τρελλαινεται κανεις !

Με τα ακυρα - ασχετα- οτι ναναι σχολια του καθε φαν του σελοφαν ομως λογικο ειναι να υπαρχει θεμα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτυπωδες σεναριο, ερμηνειες και εβαλες 7.4?  :-(

 

Δες αυτο http://reel.gr/wpress/ta-uperoxa-kadra-tou-ida/

Ναι υποτυπώδες είπα, όχι κακό. Είναι κομμάτι του μινιμαλισμού της ταινίας. Όπως είπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chef

http://www.imdb.com/title/tt2883512/

 

Ανάλαφρο drama που δείχνει την σχέση του σεφ με τον αποξενωμένο 11χρονο γιο του. Καλό ήταν χωρίς να κουράζει αλλά οι χαρακτήρες ήταν σχετικά μονοδιάστατοι. Πάντως δεν βαρεθήκαμε και το είδαμε άνετα. 

 

ΥΓ. Ευτυχώς είχαμε φάει καλά πριν γιατί με τόσα εδέσματα...

ΥΓ 2 Αυτή η Vergara τι ...να!

 

5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...