Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοκλήρωσα επιτέλους την άτυπη "τριλογία" Dollars. Οι ταινίες δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους σεναριακά, το μόνο κοινό είναι ο πρωταγωνιστής που έχει διαφορετικό όνομα σε κάθε ταινία (αν και αναφέρεται σπάνια). Μου αρέσει γενικά ο Eastwood και ήθελα να δω τις ταινίες που τον έκαναν σταρ.

 

For a Fistful of Dollars (1964)

Η χειρότερη από τις τρεις ταινίες. Απλοικό σενάριο και μέτρια παραγωγή (σκηνικά ηθοποιοί κλπ). 6/10

 

For a Few dollars more (1965)

Εδώ ανεβαίνουμε επίπεδο. Καλύτερη κινηματογράφηση και μουσική, προσεγμένα σκηνικά που όντως θυμίζουν άγρια Δύση, πολλοί κομπάρσοι, σενάριο αντάξιο γουέστερν με ληστές, τράπεζες και κυνηγούς κεφαλών και την χαρακτηριστική φυσιογνωμία του van Cleef. Η γαμηστεροσύνη του Clint χτυπάει κόκκινο. 7/10

 

The Good the Bad and the Ugly (1966)

Προφανώς η καλύτερη από τις τρεις. Οι χαρακτήρες λιγότερο μονοδιάστατοι, το σενάριο το καλύτερο της τριλογίας αφού κοντράρει τρεις πρωταγωνιστές με φόντο τον αμερικάνικο εμφύλιο, η παραγωγή γενικά πολύ προσεγμένη και ακριβή και φυσικά υπάρχει το θρυλικό soundtrack του Μορικόνε. Και το τέλος από τα πιο αγωνιώδη που έχω δει σε ταινία. Όμως δεν είναι τόσο κλασικό γουέστερν όπως το δεύτερο με τον γαμάουα πρωταγωνιστή και το πολύ πιστολίδι. Σε καμία περίπτωση δεν είναι η 8η(!) καλύτερη ταινία που λέει στο imdb (και οι τρεις είναι υπερτιμημένες) αλλά παίρνει το 8/10.

 

Γενικά είναι κλασικές και σχεδόν καλτ ταινίες, πάντως με εξέπληξε ότι καμία δεν μου άρεσε περισσότερο από το Unforgiven. Τις δυο τελευταίες σίγουρα αξίζει να τις δει κάποιος, και την πρώτη για λόγους πληρότητας.

τουλάχιστον βάλε ένα " κατά τη γνώμη μου" διότι αποκτάς ένα ύφος  τύπου αφού το λέω εγώ έτσι είναι, για μένα "ο καλός ο κακός και ο άσχημος" είναι στο νούμερο ένα στην ιστορία του κινηματογράφου, θεωρώ ότι το "spaghetti western" είναι το πιο παρεξηγημένο και υποτιμημένο είδος που κρύβει απίστευτη "ομορφιά" αν μπορώ να το πω έτσι, βέβαια αυτό δεν ισχύει για πολλούς άλλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τουλάχιστον βάλε ένα " κατά τη γνώμη μου" διότι αποκτάς ένα ύφος  τύπου αφού το λέω εγώ έτσι είναι, για μένα "ο καλός ο κακός και ο άσχημος" είναι στο νούμερο ένα στην ιστορία του κινηματογράφου, θεωρώ ότι το "spaghetti western" είναι το πιο παρεξηγημένο και υποτιμημένο είδος που κρύβει απίστευτη "ομορφιά" αν μπορώ να το πω έτσι, βέβαια αυτό δεν ισχύει για πολλούς άλλους.

Συγγνώμη αν φαίνεται έτσι το ποστ μου, προφανώς δεν είμαι ξερόλας, ο καθένας την γνώμη του λέει εδώ μέσα. Προσωπικά δεν είχα τέτοιες προκαταλήψεις πριν δω τις ταινίες ούτε ήξερα ότι υπηρχαν τέτοιες, γιαυτό και τις απόλαυσα όσο μπορούσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: The Wrestler :  Πολυ υπερτιμημενη ταινια... Μια πολυ απλη ταινια που μαλιστα τα αφηνει ολα στον αερα και δεν ολοκληρωνει ποτε την πλοκη του. Οι ερμηνειες μετριες, το σεναριο ανυπαρκτο. 5/10

Ποιος το λέει; Γι αυτό που θέλει να δείξει μια χαρά είναι. Ισως περίμενες να δεις κάτι διαφορετικό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετούτσικες τον τελευταίο καιρό. 

 

Hansel and Gretel witch hunters - Ταινία για παρέα, μπύρες, πίτσες και γενικά light ατμόσφαιρα. Δυστυχώς εγώ την είδα μόνος μου. Ενώ παίζουν δυο πολύ χαρισματικοί ηθοποιοί (η Jensen και ο Renner) και ένα πολύ ωραίο μωρό η ταινία είναι λίγο καλύτερη του τραγικού Van helsing. Κρίμα γιατί η ταινία είχε προοπτικές. 3/10

 

Abraham Lincon vampire hunter - Αδερφή ταινία με την παραπάνω και αρκετά καλύτερη παρά το γεγονός ότι είναι όμοιες. Είναι αρκετά cheesy και προβλέψιμη ενώ και οι σκηνές μάχης έχουν μπόλικο CGI και μάλλον θα χαλάσουν αρκετούς. Γενικότερα όμως την βλέπεις αρκετά ποιο ευχάριστα από την παραπάνω. 5/10

 

Deliver us from evil - Πολύ καλό και ατμοσφαιρικό ξεκίνημα, ωραία συνέχεια και ορισμένες πολύ ωραία σκηνοθετημένες σκηνές. Η ταινία χαλάει προς το τέλος και αν δεν ήταν τόσο καλή μέχρι εκεί θα είχε πέσει σε junk status. Γιατί....ωωωω....γιατί τέτοιο τελευταίο τέταρτο; Η ταινία θα μπορούσε με άνεση να ήταν ένα πολύ καλό σκορ στο είδος της αλλά τελικά θα της βάλω ένα 6/10.

 

Robocop 2014 - Κοίτα να δεις που δεν ήταν κακή. Ηταν όμως εντελώς διαφορετική με εντελώς διαφορετικό φόκους και δυστυχώς...φλώρικη και "καθαρή". Φλώρικη με την ίδια λογική που το hunger games είναι φλώρικο. Η πρώτη ταινία είχε μέσα βρωμιά και σαπίλα, αυτή...όχι. Οι μοναδικοί ηθοποιοί που έκαναν κάτι ήταν ο Samuel, ο Gary και ο Michael. Ολοι οι άλλοι είναι κομπάρσοι και δεύτεροι χαρακτήρες. Γενικότερα θα της βάλω ένα 5/10, μέτρια αλλά όχι κακή. Robocop και PG-13 απλά δεν πάνε μαζί.

 

The Abyss 1989 - Καλά τι τιτανοτεράστια ταινία ήταν αυτή; Πως μου είχε ξεφύγει τόσα χρόνια αυτό το διαμάντι; Μάλλον η διάρκεια με τρόμαζε (3 ώρες είναι αυτές ντε) αλλά τελικά έκατσα και την είδα. Tι να πω; Ατμόσφαιρα; Απορία; Ηθοποιία; Ιστορία; Οτι και να πω είναι λίγο. Η ταινία αν και δεν φτάνει ακριβώς επίπεδο Alien ή Terminator (τα πρώτα καθώς πρόκειται για ταινία si-fi τρόμου) είναι αρκετά κοντά και δεν έχω αμφιβολία ότι κάποιους θα τους αρέσει το ίδιο ή περισσότερο από τις προαναφερθέν ταινίες. Με σχετική άνεση 9/10 από εμένα και της αφαιρώ βαθμό μόνο και μόνο για την τόσο μεγάλη διάρκεια.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το maze runner και απλά δεν ήταν καλό. Ούτε ήξερα περί τίνος πρόκειται, μου έφερε αρχικά στο μυαλό hunger games.

Ήταν αδιάφορο για μένα το concept και μπερδεμένο χωρίς κανένα κανένα λόγο. Επίσης κανας δυο χαρακτήρες απλά δεν έπρεπε καν να μπούν στην ταινία. Αδιάφορη η ενδεχόμενη συνέχειά της απο μένα.

 

"Ελαφρυντικό" οι ηθοποιοί που είναι ανερχόμενοι και νέοι, βέβαια κάποιος που βλέπει την ταινία δεν θα ενδιαφερθεί για αυτό..

 

5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το maze runner και απλά δεν ήταν καλό. Ούτε ήξερα περί τίνος πρόκειται, μου έφερε αρχικά στο μυαλό hunger games.

Ήταν αδιάφορο για μένα το concept και μπερδεμένο χωρίς κανένα κανένα λόγο. Επίσης κανας δυο χαρακτήρες απλά δεν έπρεπε καν να μπούν στην ταινία. Αδιάφορη η ενδεχόμενη συνέχειά της απο μένα.

 

"Ελαφρυντικό" οι ηθοποιοί που είναι ανερχόμενοι και νέοι, βέβαια κάποιος που βλέπει την ταινία δεν θα ενδιαφερθεί για αυτό..

 

5/10

εμένα πάλι μου άρεσε πολύ το maze runner (δεν έχω δει τα hunger games ακόμα).

πολύ πρωτότυπο σενάριο και θα έχει και συνέχειες. απλά σε κάνει να αναρωτιέσαι γιατί γίνονται όλα αυτά. προφανώς διαφορετικά γούστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

The Wrestler:  Πολυ υπερτιμημενη ταινια... Μια πολυ απλη ταινια που μαλιστα τα αφηνει ολα στον αερα και δεν ολοκληρωνει ποτε την πλοκη του. Οι ερμηνειες μετριες, το σεναριο ανυπαρκτο. 5/10

Ποιος το λέει; Γι αυτό που θέλει να δείξει μια χαρά είναι. Ισως περίμενες να δεις κάτι διαφορετικό...
Δεν περίμενα κάτι διαφορετικό, απλώς περίμενα να αξίζει τουλάχιστον τις προτάσειςγια οσκαρ κ τη βαθμολογία της στο imdb... Για εμένα δεν άξιζε τπτ τέτοιο μιας κ ήταν μέτρια ταινία. Τα άφησε ολα στη μέση κ γενικά άγγιξε τα θέματα πολύ επιφανειακά..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι ΝΑΙ.

 

Whiplash και τα μυαλά στα.. ντραμς.

 

Ωραιότατο. Άψογες ερμηνείες, υπέροχη σκηνοθεσία και μουσική.

Μου θύμισε σε αρκετά σημεία το άγχος, την κούραση, την ικανοποίηση που περιλάμβαναν και οι δικές μου προβες/συναυλίες στο παρελθόν (όχι στα ντραμς: Ρ )

Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη ιστορία ήταν πραγματική αλλά άνετα θα μπορούσε.

 

9/10 και θα την ξαναδώ εννοείται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chaplin (1992)

http://www.imdb.com/title/tt0103939/?ref_=nm_flmg_act_58

 

Η βιογραφία του Charlie Chaplin από το ξεκίνημα του στην Αγγλία μέχρι την ολοκληρωτική κατάκτηση της Αμερικής...All star cast (Anthony Hopkins/Dan Aykroyd,Geraldine Chaplin,Penelope Ann Miller/Kevin Kline) και φυσικά ο Robert Downey Jnr στον ομώνυμο ρόλο δείχνει καθαρά το τεράστιο υποκριτικό του ταλέντο....

 

9/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 shades of Grey...

Η κατάλληλη ταινία για κοριτσοπαρέα....Για ανδροπαρέα είναι για κλάμματα. Για ζευγάρι, θα έβαζα ένα 5. Είχε τα σκαμπανευάσματα του...κάπου βαρέθηκα, κάπου το έβρισκε τον ρυθμό του, μια ήταν άτονο, μια σε κέρδιζε, ... Μέτριο για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι ΝΑΙ.

 

Whiplash και τα μυαλά στα.. ντραμς.

 

Ωραιότατο. Άψογες ερμηνείες, υπέροχη σκηνοθεσία και μουσική.

Μου θύμισε σε αρκετά σημεία το άγχος, την κούραση, την ικανοποίηση που περιλάμβαναν και οι δικές μου προβες/συναυλίες στο παρελθόν (όχι στα ντραμς: Ρ )

Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη ιστορία ήταν πραγματική αλλά άνετα θα μπορούσε.

 

9/10 και θα την ξαναδώ εννοείται.

Δωσε και κανα credit  για την προταση αχαριστη pfff.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Insider (1999)

 

Μετά την απόλυση του, ο πρώην επικεφαλής R&D μεγάλης καπνοβιομηχανίας (Russell Crowe) πείθεται να αποκαλύψει τα ένοχα μυστικά της στην τηλεόραση από τον παραγωγό της διάσημης εκπομπής 60 Minutes (Al Pacino).

 

ΤΑΙ-ΝΙ-Α-ΡΑ που με πώρωσε όσο λίγες. Δείχνει πως από την πραγματική ζωή βγαίνουν τα καλύτερα σενάρια. Κατ'αρχάς έχει καταπληκτική υπόθεση που δείχνει το μέγεθος της διαπλοκής και της διαφθοράς των εταιρειών, των ΜΜΕ, των αρχών και των δικαστηρίων. Οι ερμηνείες είναι υποδειγματικές τόσο από τον Pacino (κλασικά, τεράστιος ηθοποιός) όσο και από τον Crowe, αποφεύγοντας τις υπερβολές. Και όλη η ατμόσφαιρα της ταινίας είναι τόσο καλή που με απορρόφησε. Έχει μεγάλη διάρκεια και κούρασε κάπως τους υπόλοιπους, αλλά εγώ παρακαλούσα να μην τελειώσει καθώς η μια εξέλιξη διαδεχόταν την άλλη. Ίσως ήταν απλά η ταινία που κάνει κλικ ακριβώς σε ότι μου άρεσε, αλλά εγώ θα της δώσω το 9.

 

9/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...