Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικά γούστα είναι αυτά.

Για μένα το Fountain είναι ποίημα και το βάζω στην κορυφή. Μετά βάζω το Requiem for a Dream, πιο κάτω το Swan και στον πατο το Noah.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την οποία την θεωρώ την χειρότερη του χωρις να σημαίνει οτι δεν ηταν ωραια ταινία.. Απλα πιστεύω μετα τα 3/4 της ταινίας, η μπαλα χάθηκε..

 

(Για το Fountain αναφέρομαι)

Η μπάλα είχε χαθεί από τη μέση και μετά. Ορισμός του χάσιμου χρόνου το να δει κάποιος αυτή την ταινία. Είμαι βέβαιος ότι σε όσους άρεσε θεωρούν και το birdman καλή ταινία. (γιατί αυτοί "ξέρουν" και "καταλαβαίνουν")

 

Απορώ πώς ένας σκηνοθέτης που έχει γυρίσει το requiem for a dream, το swan και το wrestler έβγαλε τέτοια μπούρδα. Το Noah δεν το υπολογίζω γιατί απευθύνεται σε άλλο κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Birdman

 

6.5/10

 

Σε καμία περίπτωση τόσο καλή όσο λένε οι αμερικάνοι κριτικοί, αλλά ιδιαίτερη και ενδιαφέρουσα. Με χάλασε πάρα πολύ η διάρκεια (2 ώρες) γιατί κούραζε σε μερικά σημεία. Τι έχουν πάθει όλοι πια και κάνουν υποχρεωτικά τις ταινίες δίωρες; Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα σκηνοθεσία, με όλη την ταινία να είναι «κάτι σαν μια σκηνή».

Νταξει εμενα δε μ αρεσε καθολου αλλα αυτο με τη διαρκεια ειναι μεγαλη αληθεια. Αν η ταινια ηταν μικροτερη ισως βλεποταν πιο ευχαριστα, τωρα κουραζει πολυ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει εμενα δε μ αρεσε καθολου αλλα αυτο με τη διαρκεια ειναι μεγαλη αληθεια. Αν η ταινια ηταν μικροτερη ισως βλεποταν πιο ευχαριστα, τωρα κουραζει πολυ....

 

Παίζει πολύ ρόλο και το mood που είναι κάποιος όταν βλέπει τη ταινία. Πχ εγω την είδα στο σπίτι και ήμουν πιο χαλαρός. Είναι απο τις λίγες ταινίες που είδα τώρα τελευταία και με κράτησε όλη την ώρα χωρίς να με κουράσει. Στο cinema προσωπικά κουράζομαι πολύ πιο εύκολα οταν βλέπω ταινίες. Ειδικά τέτοια ταινία όπως τo birdman που είναι πιο dark ύφος, δεν είναι και ότι πιο εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το birdman το εχετε βαλει στην κατηγορια "κουλτουρα" χωρις λογο. Ο τροπος κινηματογραφισης, ο οποιος ειναι προσεγμενος, το κανει λιγο πιο δυσκολο λογο ρυθμου.

 

Το "The Fountain" ειναι τεραστια ταινια. Απο το 00.01 μεχρι το τελος. Για μενα η καλυτερη του aronofsky.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει για το Fountain, μεχρι τη μεση μαρεσε παρα πολυ και μετα οταν ειδα την συνέχεια αρχιζα να λεω WTf am Watching?!

Νταξει γούστα είναι αυτα..

Το Noah δεν το έχω δει, απο το trailer δεν με έπεισε καθόλου οτι θα μου βγάλει Aronofsky feeling.. Και περιμένα νεα του ταινια πως και πως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το birdman το εχετε βαλει στην κατηγορια "κουλτουρα" χωρις λογο. Ο τροπος κινηματογραφισης, ο οποιος ειναι προσεγμενος, το κανει λιγο πιο δυσκολο λογο ρυθμου.

 

Δεν είναι μόνο η κινηματογράφιση. Είναι οι χαρακτήρες και το σενάριο που αναπόφευκτα δεν πρόκειται να αρέσει σε όλους. Οι αλληγορίες με τις συνεχείς αλλαγές μεταξύ πραγματικότητας και ψευδαισθήσεων, δεν νομίζω να τη κάνουν εύπεπτη και mainstream ταινία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The theory of everything

Εξαιρετικη ταινια με πολυ καλους ηθοποιους για την ζωη του hawking. 9/10

 

Dumb and dumber to

Μεγαλη φολα με 2-3 καλες στιγμες γελιου.Το νουετο προσπαθει πολυ αλλα δεν. 3/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The theory of everything

Εξαιρετικη ταινια με πολυ καλους ηθοποιους για την ζωη της γυναίκας του hawking. 9/10

 

Dumb and dumber to

Μεγαλη φολα με 2-3 καλες στιγμες γελιου.Το νουετο προσπαθει πολυ αλλα δεν. 3/10

 

fixed :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Birdman είναι μία αρτιότατη, έξυπνη, σπιρτόζα, εξαιρετικά καλοφτιαγμένη ταινία που δεν μου άρεσε και τόσο πολύ. Μερικά σημεία ήταν εξαιρετικά (την "εξομολόγηση" του Κίτον στον Νόρτον την είδα τέσσερεις-πεντε φορές), γέλασα σε κάποια σημεία, σε κάποια ψυχοπλακώθηκα, γενικά πέρασα αρκετά καλά, αλλά δεν με κέρδισε πουθενά. Ίσως να μην είναι πραγματικά μία ταινία για το ευρύ κοινό, ίσως να απευθύνεται σε μεγαλύτερο βαθμό στους μικρόκοσμους του Hollywood και του Broadway, κάτι σαν inside joke.

Παρεμπιπτόντως, ο Κίτον έχει δηλώσει πως ο ρόλος του στην ταινία δεν έχει καμία σχέση με την δική του ζωή. Αν θέλουμε τον πιστεύουμε φυσικά.

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την οποία την θεωρώ την χειρότερη του χωρις να σημαίνει οτι δεν ηταν ωραια ταινία.. Απλα πιστεύω μετα τα 3/4 της ταινίας, η μπαλα χάθηκε..

 

(Για το Fountain αναφέρομαι)

Εγώ από την άλλη τη θεωρώ τη καλύτερη του μαζί με το Black Swan, από όλες τις απόψεις (σκηνοθεσία, σενάριο, εξέλιξη ιστορίας, ερμηνείες). Και όσον αφορά το θέμα της ταινίας, για μένα είναι μακράν η πιο ενδιαφέρουσα ταινία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...