Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

John Wick (2014)

 

Ένας πρώην hitman της ρώσικης μαφίας (Keanu Reeves) αναλαμβάνει να εκδικηθεί τον γιο του παλιού του αφεντικού που του πήρε τα δύο σημαντικότερα πράγματα της ζωής του.

 

Καλούτσικη ταινία δράσης / εκδίκησης με μπόλικα χεντίδια. Προτείνεται για τους φαν του είδους.

 

6/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Taken 3

       
προβλεψιμη ανατροπη ΤΣΕΚ
παλαβο σεναριο ΤΣΕΚ
σκηνες δρασης που υποτιμουν την νοημοσυνη ΤΣΕΚ
Τυφλα να χει ο σουπερμαν ο αιρονμαν και το Arrow   ΤΣΕΚ
Αν αυτο που εδειξε το τελος συνεβαινε στην πραματικοτητα θα ταν ολοι Τεζα ΤΣΕΚ
αν το δατε στο σινεμα θα κλαιτε τα ευρω ΤΣΕΚ
Η ταινια με εκανε να γελασω ΤΣΕΚ
Πιο μπουρδα και απ το σκερι μουβι 5 ΤΣΕΚ
Δεν το δα στο σινεμα ΤΣΕΚ
θΑ ΔΩ  το  woman in black 2     ΤΣΕΚ
ασχετο ΤΣΕΚ
 
edit
αν βγει και 4 θα πηδηχτω απ το παραθυρο
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα.

Είναι ταινία που αν είσαι κριτικός κινηματογράφου ή λατρεύεις το σινεμά ως τέχνη θα σου αρέσει.Θα σου πω αυτό που μου είπε ένας φίλος που την είδε.Αν περιμένεις μέχρι και το 20λεπτο να γίνει καλύτερη και δεν γίνει κλείστην μην χάσεις ένα ολόκληρο δίωρο.

Γενικά δεν μου άρεσε αλλά σέβομαι την προσπάθεια.

5/10

γενικώς οι κριτικοί κινηματογράφου τώρα τελευταία μου δίνουν την εντύπωση πως περισσότερο προσπαθούν να αποδείξουν πως μπορούν να διαβάσουν αναμέσα από τις γραμμές και να δουν πίσω από το πέπλο, προσπαθώντας να αναδείξουν κάποια μοναδικότητα "πραγματικής" τέχνης , άρα περισσότερο να εστιάζουν στο καλό τους το ταλέντο και τον "ειδικώς εκπαιδευμενο εγκέφαλο τους" , παρά να εστιάζουν στην ταινία αυτήν καθ'αυτήν. δε αναφέρομαι στη συγκεκριμένη ταινία φυσικά γιατί απλώς δεν την έχω δει. το σχόλιο μου είναι καθαρά μία απλή γνώμη, μία εντύπωση καλλίτερα. σε καμία μα καμία περίπτωση άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Theory of Everything
Την είδα προχθές στον κινηματογράφο.
Πολύ ωραία ταινία.
Τρομερή ερμηνεία απ' τον πρωταγωνιστή (τον οποίο 1η φορά βλέπω). Αξίζει το όσκαρ με τα χίλια.
Πολύ δυνατές και φορτισμένες σκηνές.
Ωραία σκηνοθεσία.
Φοβερό το soundtrack, δένει απόλυτα με το συναίσθημα της ταινίας.
Το μόνο που θα ήθελα παραπάνω, ήταν να περιέγραφε λίγο περισσότερο τη δουλειά και τις ιδέες του Hawking, έστω και εκλαϊκευμένα. Αλλά οκ, δράμα-βιογραφική είναι η ταινία, όχι ντοκιμαντέρ.

8.5 / 10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικώς οι κριτικοί κινηματογράφου τώρα τελευταία μου δίνουν την εντύπωση πως περισσότερο προσπαθούν να αποδείξουν πως μπορούν να διαβάσουν αναμέσα από τις γραμμές και να δουν πίσω από το πέπλο, προσπαθώντας να αναδείξουν κάποια μοναδικότητα "πραγματικής" τέχνης , άρα περισσότερο να εστιάζουν στο καλό τους το ταλέντο και τον "ειδικώς εκπαιδευμενο εγκέφαλο τους" , παρά να εστιάζουν στην ταινία αυτήν καθ'αυτήν. δε αναφέρομαι στη συγκεκριμένη ταινία φυσικά γιατί απλώς δεν την έχω δει. το σχόλιο μου είναι καθαρά μία απλή γνώμη, μία εντύπωση καλλίτερα. σε καμία μα καμία περίπτωση άποψη.

Είναι ίσως η πρώτη φορά που είχα τόσο μεγάλη απόκλιση σε σχέση με τις κριτικές.Την είδα όλη για να δω μπας και γίνει κάτι...αλλά όχι.

Ευτυχώς γλίτωσα το cinema.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Theory of Everything

Την είδα προχθές στον κινηματογράφο.

Πολύ ωραία ταινία.

Τρομερή ερμηνεία απ' τον πρωταγωνιστή (τον οποίο 1η φορά βλέπω). Αξίζει το όσκαρ με τα χίλια.

Πολύ δυνατές και φορτισμένες σκηνές.

Ωραία σκηνοθεσία.

Φοβερό το soundtrack, δένει απόλυτα με το συναίσθημα της ταινίας.

Το μόνο που θα ήθελα παραπάνω, ήταν να περιέγραφε λίγο περισσότερο τη δουλειά και τις ιδέες του Hawking, έστω και εκλαϊκευμένα. Αλλά οκ, δράμα-βιογραφική είναι η ταινία, όχι ντοκιμαντέρ.

 

8.5 / 10

 

Το βιβλιο στο οποιο βασιστηκε το σεναριο, το εχει γραψει η jane hawking απο την δικη της οπτικη καποια χρονια μετα. Για μενα μπαινει ενα ερωτημα για το ποιος ειναι ο πρωταγωνιστης της ταινιας. 

 

Σχετικα με το birdman, περιμενα να ενθουσιαστω πριν καν μπω στην αιθουσα αλλα δεν. Στο διαλειμμα πηρα μια μπυρα μπας και ηρεμησω απο τα μονοπλανα, πολυ αγχος. Και λιγο fun, ποσα cut νομιζετε οτι ειχε; Νομιζα ειχα πει 7-9 εκεινη την ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τολμήσω να δω Birdman αν και ξεκινάω λίγο προκατειλημμένος γιατί όσοι το έχουν δει έφυγαν εξοργισμένοι για το χρόνο που σπατάλησαν

 

Birdman. Μια αηδία. Είμαι διπλά εξοργισμένος γιατί ενώ ήξερα πόσο μπούρδα είναι η ταινία ανάγκασα τον εαυτό μου να τη δω.

 

Βέβαια δεν είμαι από τους "ψαγμένους" και από αυτούς που "ξέρουν" οπότε μπορεί να μην την κατάλαβα. Αλλά σίγουρα μου γεννήθηκε μια εύλογη απορία: Πώς ρε καραγκιόζ αποκαλείς μια ταινία κωμωδία όταν δεν έχει ούτε μια αστεία σκηνή να σε κάνεις να γελάσεις?

 

3/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιβλιο στο οποιο βασιστηκε το σεναριο, το εχει γραψει η jane hawking απο την δικη της οπτικη καποια χρονια μετα. Για μενα μπαινει ενα ερωτημα για το ποιος ειναι ο πρωταγωνιστης της ταινιας. 

Ναι, ισχύει αυτό.

Οκ, δε νομίζω να θεωρείται σαν πρωταγωνίστρια η γυναίκα του. Μάλλον το ζευγάρι ως σύνολο.

Όπως λέει και η περιγραφή στο imdb, η ταινία είναι "about the relationship between the famous physicist Stephen Hawking and his wife".

Όπως και να 'χει, η ταινία άξιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Birdman. Μια αηδία. Είμαι διπλά εξοργισμένος γιατί ενώ ήξερα πόσο μπούρδα είναι η ταινία ανάγκασα τον εαυτό μου να τη δω.

 

Βέβαια δεν είμαι από τους "ψαγμένους" και από αυτούς που "ξέρουν" οπότε μπορεί να μην την κατάλαβα. Αλλά σίγουρα μου γεννήθηκε μια εύλογη απορία: Πώς ρε καραγκιόζ αποκαλείς μια ταινία κωμωδία όταν δεν έχει ούτε μια αστεία σκηνή να σε κάνεις να γελάσεις?

 

3/10

 

 

 

Δεν θεωρείται κωμωδία ακριβώς, έχει δραματικά και αυτοβιογραφικά στοιχεία.

Εγώ γέλασα σε πολλά σημεία πάντως, αν το χιούμορ σου παίζει σε επίπεδα αμέρικαν πάι, ε ναι, μάλλον δεν θα βρεις κάτι αστείο.

 

Και εντάξει, η συγκεκριμένη ταινία έχει αρκετούς πειραματισμούς, ίσως δεν είναι για όλους, αλλά δεν την λες και βαριά κουλτούρα που βλέπουν νεοχίπιζ τριπάροντας.

Μια χαρά ροή έχει, οι διάλογοι πυροβολάνε, το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος αμείωτο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ροή έχει, οι διάλογοι πυροβολάνε, το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος αμείωτο.

Ακριβως, ολη την ωρα στη τσιτα με ειχε.

 

Εξαιρετικη ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The maze runner

 

Αναπάντεχα καλή ταινία. Σε όλη την διάρκεια της ένιωθα σαν να έβλεπα Lost. Είχε αγωνία και ενδιαφέρον χωρίς να γίνεται προβλέψιμη. Τεχνικά θα έπρεπε να είναι καλύτερα φωτισμένη ακόμα και στις ημερήσιες σκηνές.

 

Πολύ καλή πάντως. Οποίος δεν την έχει δει ας το κάνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την οποία την θεωρώ την χειρότερη του χωρις να σημαίνει οτι δεν ηταν ωραια ταινία.. Απλα πιστεύω μετα τα 3/4 της ταινίας, η μπαλα χάθηκε..

 

(Για το Fountain αναφέρομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...