Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ισπανικών συνέχεια, και Even the rain.
 
Ξανά φοβερός Luis Tosar (θα γίνω φανμπόι στο τέλος) και Gael Garcia Bernal (σταθερή αξία) σε πολύ συγκινητική ταινία του Paul Laverty, γνωστός και για πολλές ταινίες που έχει γράψει για τον σύντροφο (favicon.png)  Ken Loach. ;p

 

 

Η ιστορία έχει να κάνει με ένα κινηματογραφικό συνεργείο που φτάνει στην Βολιβία για τα γυρίσματα μιας ταινίας που δείχνει τον Κολόμβο από μία περισσότερο ρεαλιστική και λιγότερο (καθόλου) τιμητική σκοπιά.

Το κίνητρό τους για να φτάσουν ως εκεί, ήταν τα εξαιρετικά τοπία και φυσικά οι τζάμπα (για τα οικονομικά τους δεδομένα) ιθαγενείς κομπάρσοι, οι οποίοι στους ρόλους τους το 1500κάτι βρέθηκαν εξαιτίας του χρυσού θύματα γενοκτονίας, και την ίδια ώρα, οι ίδιοι αυτοί άνθρωποι, στην πραγματική τους ζωή, θύματα μιας πολυεθνικής εταιρίας που τους απαγορεύει ουσιαστικά την αυτονόητη (για εμάς) πρόσβαση στο νερό.

 

Η ταινία, όπως και οι περισσότερες του Laverty είναι κόμπος στο στομάχι.

Μισή χιλιετία εξέλιξης του τίποτα, αλλά συγχρόνως και μία παρουσίαση της αίσθησης του δικαίου, όταν αυτή παύει να εκφράζεται εκ του ασφαλούς.

 

10ράκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καθόλου σκηνοθεσία, να το δω; Ή είναι στρατευμένο για να συγκινήσει και καλά; Όσο πιο πρόσφατες είναι οι ταινίες τις φοβάμαι, οι περισσότεροι έχουν ξεχάσει φαίνεται να κάνουν τέχνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινείται στα επίπεδα που κινούνται και οι ταινίες του Ken Loach.

 

Είναι πολιτικοποιημένη μεν, με σαφή προσανατολισμό, αλλά σε καμία περίπτωση δεν εκβιάζει συναισθήματα και εντυπώσεις.

Έχει πολύ ρεαλιστική προσέγγιση στα γεγονότα και στην παρουσίαση των χαρακτήρων, και παίζει πολύ με ηθικές αξίες, που εκ του ασφαλούς όπως έγραψα και πριν μπορεί να φαίνονται εύκολες και αυτονόητες, αλλά όταν χρειάζεται να τις αποδείξεις στην πράξη ζορίζει το πράγμα.

 

Η σκηνοθεσία συγκεκριμένα είναι πολύ δυνατή, αλλά περνάει σε δεύτερη μοίρα.

 

Από εκεί και πέρα, τι να σου πω, μπορεί να μην είμαι αντικειμενικός γιατί μιλάω για το είδος του κινηματογράφου που μου αρέσει περισσότερο να παρακολουθώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στρατευμένο όχι για να συγκινήσει (που συγκινει) αλλά για να ξεσηκώσει

Φωτογραφία και σκηνοθεσία είναι άψογα ειδικά ο τρόπος που μπλέκει τους κονκισταδόρες με το σημερα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πηγατε απο ισπανια μερια ,  δειτε μια απο τις καλυτερες τους ταινιες ολων των εποχων κατα την αποψη μου

η θαλασσα μεσα μου/

απλα συγκλονιστικο  9/10

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Source.png Πηγή: Το παιχνίδι της μίμησης   7/10

 

Η ταινία αφηγείται τις προσπάθειες του Άλαν Τούρινγκ για το σπάσιμο του "Enigma" μιας κρυπτογραφικής μηχανής των Γερμανών στο ΄Β Παγκόσμιο Πόλεμο. Επιμένει περισσότερο στην προσωπική ζωή ενός ιδιόρρυθμου  χαρακτήρα και λιγότερο στο τί κατάφερε.

Για όποιον θέλει να μάθει περισσότερα για το πώς λειτουργούσε το "Enigma" και τον τρόπο που το έσπασε ο Τούρινγκ (και γενικότερα για την κρυπτογραφία) ας διαβάσει Link.png Site: αυτό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας πιάσουμε τα εποχής.

arsen lupen

ήμουν πολύ διστακτικός να δω μία περιπέτεια εποχής από γαλλία μεριά και εξεπλάγην ευχάριστα. ωραία πλοκή με γρήγορες εναλλαγές και έξυπνες ατάκες. ψυχαγωγική

 

vidocq. παρα πολύ καλό. αποκρυφισμός και περιπέτεια μαζί με έναν πραγματιστή ερευνητή. ο χαρακτήρας που υποδύεται ο ντεπαρντιε θεωρείτε ο πατέρας της βαλιστικής. μου άρεσε πάρα πολύ όπως και η μουσική του. η αισθητική του μου θυμίζει κόμικ με κυρομπογίες.

 

anonymous. αν και έχουν ακουστεί τα χίλια μύρια για αυτήν την ταινία δε μπόρεσα να μην την απολαύσω. μάλλον όλο το μίσος προέρχεται από μερικούς συμπλεγματικούς που μη τυχών και πεις κακή κουβέντα για τον σαιξπηρ , θα πέσουν να σε φάνε. μου άρεσε πάρα πολύ το σκηνοθετικό τρικ στην αρχή του προλόγου και της παρουσίασης της ταινίας στο θέατρο. πάρα πολύ έξυπνο.

 

ο έμπορος της βενετίας. και αυτή μου άρεσε πάρα πολύ. ασχέτως του τετριμμένου θέματος (για την εποχή μας πάντα) η πλοκή έιναι εξαιρετική. ακόμα και ο al patsino παίζει καλά.

 

amlet (μελ γκίμπσον) αφότου είδα το ντοκιμαντέρ για τον γκιμπσον όπου και γίνεται ιδιαίτερη μνεία για την υποκριτική του ως αμλετ , είπα να το δω για να κρίνω για μένα. εξεπλάγην πολύ ευχάριστα αφού πραγματικώς ο γκίμπσον δίνει ρεσιταλ υποκριτικής.

 

το άρωμα. γενικώς αν και από πολλούς θεωρείτε γλυκανάλατο εγώ το βρήκα πάρα πολύ καλό. λίγο τραβηγμένη βέβαια

η σύνδεση του κορυφαίου αρώματος με όργια και αχαλίνωτο σεξ

 κατά τα άλλα είχε ωραία πλοκή που κρατάει το ενδιαφέρον.

 

η ερωμένη του βασιλιά. ανάμεικτα συναισθήματα. και μου άρεσε και όχι. δε μπορώ να την κατηγοριοποιήσω αφού μου φαίνεται καθαρά ταινία μου αγαπάς ή μισείς.

 

αφήνοντας τα εποχής ας πιάσουμε και ένα ελληνικό.

απόψε τρώμε στης ιοκάστης. ακόμα δεν κατάλαβα πως δέκτηκα να σπαταλήσω χρόνο και λεφτά για να δω αυτό το πράγμα. άλλη μία ταινία με τη γνωστή κλίκα της ελληνικής τηλεόρασης και υπόθεση υπό το μηδεν. χαρακτήρες χωρίς αρχή και τέλος. υπόθεση που δεν ξεκινάει από πουθενά και καταλήγει στο τίποτα και φυσικά η τραβηγμένη διάρκεια προβολής της προκειμένου να πιάσει στόχο.χειρότερη και από ταινία με ρουβα ήταν.ενδεικτικώς όταν βγήκαμε επιτέλους από την αίθουσα είχα ήδη ξεχάσει πως ήμουν κινηματογράφο και νόμιζα πως απλώς πήγα για καφέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: John Wick

 

 

Kαλα οτι ο Reeves ειναι  στην κατηγορια ντροπη των ηθοποιων ειναι γνωστο ,αλλα εχει και η ανοησια στις ταινιες τα ορια της .Αυτη που παιζει τα ξεπερασε,βγηκε στο 20λεπτο .

Προτεινεται αυστηρα για λοβοτομημενους ...

 

 

3,5.10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...