Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Link.png Site: http://www.imdb.com/title/tt1872194/?ref_=nv_sr_1">The Judge

 

 

 

Δυσκολη ταινια να την παρακολουθησει καποιος αν εχει ιδιαιτερη σχεση με τον πατερα του ειδικα καποιες σκηνες ειναι συγκλονιστικες και ιδιαιτερα ρεαλιστικες .Ο Duvall κανει με διαφορα την καλυτερη ερμηνεια της καριερας του φοβερη εκφραστικοτητα και συγχρονως "γηινη ".

Ο Thornton κλεβει την παρασταση κυριως με τις σιωπες του . Α παιζει και ο Downey :P

 

 

8/10

Ήταν μια δυνατή ταινία. Πολλοί παραπονέθηκαν για τη διάρκεια αλλά εμένα μου άρεσε. Δε με κούρασε αν και είχε αναμενόμενο τέλος.

Ισχύει αυτό που λες για τη σχέση με τον πατέρα. 8/10 κι από μένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Possession του 1981 http://www.imdb.com/title/tt0082933/

 

What....in the fuck.....did i just watch? Η ταινία κάνει το Mulholand drive να μοιάζει ταινία για παιδάκια με τη διαφορά ότι το Possession μου άρεσε αρκετά. Ακριβώς το αντίθετο με το Mulholand δηλαδή που απλά το μίσησα. Εχει πολύ καλή ηθοποιία (ειδικά η Isabelle φοβερή) και φοβερή φωτογραφία και σκηνοθεσία. Είσαι μόνιμα στην άκρη της καρέκλας σου για να δεις τι θα γίνει παρακάτω και ταυτόχρονα να προσπαθείς να καταλάβεις τι στο διάολο γίνεται. Η ταινία δεν έχει συγκεκριμένο νόημα. Ολα είναι ανοιχτά και ο καθένας βγάζει τα δικά του συμπεράσματα. Το σκηνικό κάπου στη Γερμανία είναι ακριβώς ότι πρέπει για το είδος της και θα σας ψυχοπλακώσει μόνο και μόνο από αυτήν την μουντάδα και τα ρεαλιστικά και χωρίς φίλτρα "χρώματα" (ο Θεός να τα κάνει).

 

Δεν θα πω κάτι παραπάνω, είναι ταινία love it or hate it. Εγώ ξέρω ήδη ότι την αγαπώ και θα της βάλω με σχετική άνεση ένα 8/10 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο Matrix. Δεν βρίσκω λόγο που δεν είδα αυτό το αριστούργημα νωρίτερα. Δεν έχω λόγια απλά. Προτροπή μου σε όποιον δεν το έχει δεί ακόμα να το βάλει το συντομότερο δυνατόν.

 

10/10 και δεν είμαι κι εύκολος στις ταινίες.

 

Απορία για τους γνώστες. Αν και με το που το τελείωσα έψαξα να βρω αν αξίζει αν δω τα επόμενα δύο και οι πρώτες απαντήσεις που βρήκα στο google είναι κρύο/ζέστη. Ουσιαστικά μιλάμε για το ίδιο πράγμα αλλά λύνονται κάποιες απορίες απο το πρώτο. Η δική σας άποψη ποιά είναι, αξίζουν τον κόπο (που ξέρω πως σαν το πρώτο δεν θα είναι) ή να τις αφήσω;

Μπράβο που έγραψες το review και μου τη θύμησες γιατί είχα αφήσει αυτό το κενό χωρίς λόγο τόσα χρόνια, μάλλον γιατί το έχουν δει όλοι πια :Ρ Είχα δει μόνο το δεύτερο στο σινεμά και δεν είχα καταλάβει και πολλά.

 

Και ναι, επιτέλους άλλη μια ταινία για να πωρώνομαι. Γενικά δεν μου αρέσουν οι ταινίες επιστημονικής φαντασίας, αλλά όταν είναι πολύ καλές (βλέπε Inception και Interstellar) παθαίνω την πλάκα μου. Τρομερό σενάριο, τρομερά εφέ ακόμα και για σήμερα, υποβλητική ατμόσφαιρα, αξέχαστες σκηνές, πωρωτικά soundtrack και φυσικά οι κλασικές πλέον ενδυμασίες B) Και πλέον είδα πόσο πολύ είχε επηρεαστεί το Inception από το Matrix, αν και αυτό ήταν εξαιρετικό με τον τρόπο του.

 

 

Μόνο ξενέρωμα η κλασσική "αγάπη που τα νικάει όλα" στο τέλος... χρειαζόταν μια άχρηστη μελούρα ενώ πήγαινε τόσο καλά το πράγμα;

 

 

Σειρά φαντάζομαι έχουν αναγκαστικά τα δύο sequel, αν και δεν θα είναι το ίδιο καλά.

 

9/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεναριο μην περιμενεις περισσοτερα απο ταινια της marvel.Καλοι vs κακοι θα ειναι παντα και παντα θα νικανε οι καλοι.Εστιασε σε αλλα πραγματα στις ταινιες της marvel.Το ιδιο ηταν και το avengers.Το guardians of the galaxy εβγαλε αφθονο ποιοτικο γελιο ειχες ωραιες σκηνες δρασης αψογα εφε και μας εδειξε και για πρωτη φορα τον Thanos.Πρωτοτυπο σεναριο μην περιμενεις απο ταινιες με ηρωες της marvel.Το 4/10 ειναι πολυ αυστηρο για τη συγκεκριμενη.4/10 περνουν τα 2 thor οχι αυτο.

 

Οι αστειες σκηνες ειναι υποκειμενικες, αλλα τεςπα πες μου που ειχε γελιο, και απειρο κιολας! Δεν υπηρχε σοβαρη μαχη μεσα στην ταινια...Που στην ουσια αυτες τις ταινιες τις βλεπεις γι αυτο.. Με τον κακο στο τελος μην το σχολιασω...Μονο η εμφανιση του thanos αξιζε και αυτο 2 λεπτα σκηνη σε 2 ωρες ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αστειες σκηνες ειναι υποκειμενικες, αλλα τεςπα πες μου που ειχε γελιο, και απειρο κιολας! Δεν υπηρχε σοβαρη μαχη μεσα στην ταινια...Που στην ουσια αυτες τις ταινιες τις βλεπεις γι αυτο.. Με τον κακο στο τελος μην το σχολιασω...Μονο η εμφανιση του thanos αξιζε και αυτο 2 λεπτα σκηνη σε 2 ωρες ταινια.

Γενικα το 99% των σκηνων εβγαζε γελιο οπως και αρκετοι διαλογοι μεταξυ των 5.Σιγουρα ειναι υποκειμενικο που θα γελασει καποιος αλλα για μενα ηταν μια ωραια κωμωδια με δραση/δραμα εκει που επρεπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ξερεις απο πριν τι βλεπεις,δεν θα καταλαβεις τιποτε.Αν δεν εισαι γνωστης,ζητα απο καποιον που γνωριζει-τι ενοει το εργο-να σου εξηγει κομματι-κομματι.Παντα μιλαω για το πρωτο.Ειδαλλως απολαυσε μια ωραια ταινια επι.φαντασιας ;)

Κοίτα  σε γενικές γραμμές είναι περίπλοκο το σενάριο του αλλά τα περισσότερα τα κατάλαβα. Όπως έγραψα και πιο πρίν, το πρώτο είδικά με απορρόφησε σε τέτοιο σημείο που να μην έχασα την παραμικρή συνομιλία και λεπτομέρεια ενώ σε άλλες ταινίες ή σειρές δεν θυμάμαι τι έγινε 1 λεπτό αφού είδα κάτι. Στο internet βρήκα πολλές ωραίες εξηγήσεις για τις απορίες μου αλλά δεν θα δώσω τόσο προσοχή εκεί μέχρι να δώ το 3 και το animatrix και να αντλήσω κι απο εκεί όσες πληροφορίες μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυλακο-προβολές χθες, ξαναείδα το Mean Machine που με διασκέδασε όσο και την πρώτη φορά που το είχα δει (Γκάι Ρίτσι και Βίνι Τζόουνς = pure win), και μετά έπεσα στα πιο βαριά, Cell 211.
 
Ισπανικό, μία πολύ ωραία και έντονη ιστορία σε μία φυλακή της Ισπανίας (δεν είναι σπόιλερ αυτό που ακολουθεί, η περιγραφή στο Imdb φανερώνει περισσότερα, αλλά το βάζω καλού-κακού)

που ξεσπάει εξέγερση και παγιδεύεται ένας soon to be σωφρονιστικός σε μία πτέρυγα, όπου και αναγκάζεται να παραστήσει τον κατάδικο για προφανείς λόγους επιβίωσης.

 

Πολύ ρεαλιστικές ερμηνείες ακόμα και από τους κομπάρσους, προσωπικά πιστεύω πως πράγματι τους μάζεψαν από κάποια φυλακή για τα γυρίσματα. :P

Μου άρεσε πολύ επίσης η αντικειμενικότητα στους χαρακτήρες, δεν είναι action movie που οι "κακοί" με τα ταττού και τις ουλές κυνηγούν τους "καλούς" με τις στολές, ούτε το αντίθετο.

Η πλευρά που καταλήγει ο καθένας, καμιά φορά τον διαλέγει αυτή και τον παίρνει μαζί της, δεν την διαλέγει αυτός, και το τι ρούχα τυχαίνει να φοράει λίγη σημασία έχει.

Αυτές οι πολύ εύθραυστες ισορροπίες είναι και το βασικό ζήτημα που πραγματεύεται η ταινία.

 
Όσοι έχουν δει τον θυρωρό θα αναγνωρίσουν τον Luis Tosar που δίνει μία ακόμη φοβερή ερμηνεία.

Επίσης θα αναγνωρίσουν και την Marta Etura λίγο έγκυο, της οποίας φυσικά και θα μεγάλωνα τα παιδιά με ευχαρίστηση. :wub:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φυλακο-προβολές χθες, ξαναείδα το Mean Machine που με διασκέδασε όσο και την πρώτη φορά που το είχα δει (Γκάι Ρίτσι και Βίνι Τζόουνς = pure win), και μετά έπεσα στα πιο βαριά, Cell 211.

 

Ισπανικό, μία πολύ ωραία και έντονη ιστορία σε μία φυλακή της Ισπανίας (δεν είναι σπόιλερ αυτό που ακολουθεί, η περιγραφή στο Imdb φανερώνει περισσότερα, αλλά το βάζω καλού-κακού)

που ξεσπάει εξέγερση και παγιδεύεται ένας soon to be σωφρονιστικός σε μία πτέρυγα, όπου και αναγκάζεται να παραστήσει τον κατάδικο για προφανείς λόγους επιβίωσης.

 

Πολύ ρεαλιστικές ερμηνείες ακόμα και από τους κομπάρσους, προσωπικά πιστεύω πως πράγματι τους μάζεψαν από κάποια φυλακή για τα γυρίσματα. :P

Μου άρεσε πολύ επίσης η αντικειμενικότητα στους χαρακτήρες, δεν είναι action movie που οι "κακοί" με τα ταττού και τις ουλές κυνηγούν τους "καλούς" με τις στολές, ούτε το αντίθετο.

Η πλευρά που καταλήγει ο καθένας, καμιά φορά τον διαλέγει αυτή και τον παίρνει μαζί της, δεν την διαλέγει αυτός, και το τι ρούχα τυχαίνει να φοράει λίγη σημασία έχει.

Αυτές οι πολύ εύθραυστες ισορροπίες είναι και το βασικό ζήτημα που πραγματεύεται η ταινία.

 

Όσοι έχουν δει τον θυρωρό θα αναγνωρίσουν τον Luis Tosar που δίνει μία ακόμη φοβερή ερμηνεία.

Επίσης θα αναγνωρίσουν και την Marta Etura λίγο έγκυο, της οποίας φυσικά και θα μεγάλωνα τα παιδιά με ευχαρίστηση. :wub:

 

 

Ωραία ταινία ο θυρωρός, αλλά Μαλαμάδρε και τα μυαλά στα κάγκελα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, τον Guy Ritchie στο Mean Machine πού τον είδες; :ρ

 

 

Έλα ντε!  :-D

Παίζουν τόσοι ίδιοι ηθοποιοί από τις γνωστές του guy richie, έχει ακριβώς το ίδιο black humor, βλέπω και αυτό το  χαρακτηριστικό "Ska Films" με το μπάσσο στην εισαγωγή, την θεωρούσα δική του χωρίς να το ψάξω ποτέ.

 

(θα έχανα άνετα στοίχημα, πολλά λεφτά)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...