Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Gone Girl.

 

Τώρα καταλαβαίνω γιατί σας χάλασε το τέλος.

Όπως το περίμενα, δεν πρόσθεσαν στην ταινία τον διάλογο Nick-Amy της τελευταίας σελίδας του βιβλίου. Μεγάλο φάουλ κατά την γνώμη μου. Αν τον είχαν προσθέσει δεν θα ήταν πατάτα το τέλος κ ξενερα.

 

 

Κατά τ'άλλα δεν γουστάρω Αφλεκ (στο Argo μόνο ήταν οκ) οπότε έκανα μεγάλη προσπάθεια να τον αντέξω :Ρ η ηθοποιός που έπαιζε την Amy ήταν άψογη, σαν να ξεπεταχτηκε απ'το βιβλίο, το ίδιο και εκείνη που έπαιζε την Go. Σκηνοθεσία Fincher τέλεια όπως πάντα, έφτιαξε την σωστή ατμόσφαιρα.

 

Πέρα απ'το τέλος, το άλλο μου παράπονο είναι που δεν είδαμε περισσότερα flash-backs απ'την ζωή των πρωταγωνιστών (θα εξηγούσαν κι άλλο τους χαρακτήρες τους) και περισσότερες σκέψεις της Amy απ'το ημερολόγιο.

 

Overall 7.5-8/10 και σίγουρα θα την ξαναδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gone girl novel super duper mega spoiler last page

 

What complicates this ending is that despite Amy's insistence that things are progressing the way she'd like them to, Nick suggests he hasn't totally succumbed to her power. "I feel sorry for you," Nick says, "Because every morning you have to wake up and be you" (64.8,10). Ouch—his candor and bitter honesty kind of blow her mind. "I really wish he hadn't said that," she confesses. "I keep thinking about it. I can't stop." Nick may be playing by Amy's rules, but it looks like he has some clarity about his evil wife and isn't afraid to use it.

Even though Amy ends the book demanding that she, not Nick, gets the last word, there's a clear sense that life for the Dunne family isn't going to be the bright future Amy's telling herself awaits them. Their story ends on the disheartening note that things are probably just going to get worse. And while we generally feel like Amy and Nick deserve this—and each other—it's pretty depressing when we remember that there's going to be a kid in the mix soon. Nobody deserves parents like these two.

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gone girl novel super duper mega spoiler last page

 

What complicates this ending is that despite Amy's insistence that things are progressing the way she'd like them to, Nick suggests he hasn't totally succumbed to her power. "I feel sorry for you," Nick says, "Because every morning you have to wake up and be you" (64.8,10). Ouch—his candor and bitter honesty kind of blow her mind. "I really wish he hadn't said that," she confesses. "I keep thinking about it. I can't stop." Nick may be playing by Amy's rules, but it looks like he has some clarity about his evil wife and isn't afraid to use it.

Even though Amy ends the book demanding that she, not Nick, gets the last word, there's a clear sense that life for the Dunne family isn't going to be the bright future Amy's telling herself awaits them. Their story ends on the disheartening note that things are probably just going to get worse. And while we generally feel like Amy and Nick deserve this—and each other—it's pretty depressing when we remember that there's going to be a kid in the mix soon. Nobody deserves parents like these two.

 

 

 

 

Okay, βοηθήστε εμένα που δεν είμαι αμερικανός να καταλάβω το γιατι:

 

 

 

 

Nick and Amy deserve each other?

 

Δηλαδή τι εκανε ο absolut haram και του άξιζε αυτο που επαθε;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν βαριέσαι γράψε σε 2 γραμμες τι λέει ο διάλογος. (just to know, για μενα το τέλος της ταινίας ήταν το καλύτερο δυνατό).

 

Οριστε το επισημο shooting script https://www.foxscreenings.com/GoneGirl_Final_Shooting_Script.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε το επισημο shooting script https://www.foxscreenings.com/GoneGirl_Final_Shooting_Script.pdf

 

E αφού είπαμε ότι στην ταινία δεν αναφέρθηκε το συγκεκριμένο part απο το βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Okay, βοηθήστε εμένα που δεν είμαι αμερικανός να καταλάβω το γιατι:

 

 

 

 

Nick and Amy deserve each other?

 

Δηλαδή τι εκανε ο absolut haram και του άξιζε αυτο που επαθε;

 

 

 

 

 

Την απάτησε,για να την βρει έπαιξε το παιχνίδι της και τελικά έμεινε μαζί της μετά από όλα όσα του έκανε.Twisted mind και αυτός.

Υποθέτω ότι έτσι το εννοεί.

 

Οριστε το επισημο shooting script https://www.foxscreenings.com/GoneGirl_Final_Shooting_Script.pdf

Ρώτησε για τις διαφορές με το βιβλίο :)

 

 

Δεν ξέρω ίσως να ήταν χειρότερο το τέλος για μένα αν ακολουθούσε το βιβλίο μιας και θα είχαμε περισσότερους λόγους για να δούμε συνέχεια.

 

 

Επίσης,συνολικά οι διαφορές με το βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Την απάτησε,για να την βρει έπαιξε το παιχνίδι της και τελικά έμεινε μαζί της μετά από όλα όσα του έκανε.Twisted mind και αυτός.

Υποθέτω ότι έτσι το εννοεί.

 

 

Ρώτησε για τις διαφορές με το βιβλίο :)

 

 

 

 

1] Την απάτησε = ίσως μεμπτό

2] Άθελα του Έπαιξε το παιχνίδι και μετά αναγκάστηκε επειδη έγινε οτι έγινε

3] έμενε μαζί της επειδη δεν ειχε επιλογή. Τα media θα τον βίαζαν

 

Vs

 

Οτι εκανε η emy σε αυτόν, στον προηγούμενο και ίσως στον μ****δουλο με την έπαυλη

+

Στην οικογένεια της

+

Και στον υπόλοιπο πληθυσμό.

 

Okay πείτε μου, άξιζε το πρωτο να συνυπάρχει στους ίδιους 4 τοίχους με το δευτερο?

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μέρει συμφωνώ μαζί σου.

 

Σίγουρα οι πράξεις του δεν συγκρίνονται με της amy (αν και στο βιβλίο δείχνει πιο "συμπονετική") αλλά και ο ίδιος δεν είναι φυσιολογικός σύζυγος όσον αφορά τις ενέργειες του.Θα σταθώ στο 3o point γιατί στα άλλα 2 με κάλυψες.Μετά από όσα του έκανε και με το φόβο για την ζωή του αποφασίζει να μείνει μαζί της? Screw that shit.I am outta here.Είμαι σίγουρος ότι υπήρχαν τρόποι να την "δώσει" αλλά δεν το έκανε .Αρρωστημένο πάθος.Τέλος, θυμήσου τα λόγια της όταν γύρισε στο σπίτι ....νομίζω ότι με τα παρακάτω μας δείχνει ότι "πρέπει να είναι μαζί"
NICK
Stop pretending. *
AMY
I’m not pretending. You were *
perfect. The Nick I saw on TV is *
the Nick I fell in love with. *
NICK
I just said what you wanted to
hear.
AMY
That’s how well you know me~ You *
know me in your marrow.

NICK *
We are toxic. We complete each *
other in the sickest possible way. *
AMY *
You think you could ever be happy *
with a nice, normal woman? No, *
baby. I’m it. I complete you. I’m *
the only one who can.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Locke

 

Συμπαθητικό πείραμα με έναν μόνο ηθοποιό αλλά ως εκεί. Το τέλος σε αφήνει ξεκρέμαστο. Και τι έγινε με όλη την ιστορία; 

 

Απλά συμπαθητικό... Η σύζυγος κουράστηκε και κοιμήθηκε τα τελευταία 15 λεπτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα σε αυτό και το Begin Again ας πούμε θα προτιμήσω το δεύτερο.

 

Και αυτό μου είχε φανεί λίγο βαρετό και γλυκανάλατο.

Ειδικά εκεί

που της έστελνε τραγουδάκια στο κινητό

είχα βάλει δάχτυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...