Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως το The Drop ψιλοβλακειούλα. Αν και έπαιζε ο τιτάνας Hardy και ο θεός Tony Soprano, ήταν πολύ βαρετή. Είχε λίγο περισσότερο ενδιαφέρον από το drive. Δηλαδή κλάφτα κατάσταση.

 

6/10 και αυτό λόγω ηθοποιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Α walk among tombstones (2014)

Κλασσική ταινία Liam Neeson.

Δεν βαρέθηκα αλλά δεν ενθουσιάστηκα κιόλας.Τίμια προσπάθεια και καλό ζέσταμα λίγο πριν έρθει το taken 3 για το οποίο ακούω καλά λόγια.

6,5/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Drop

Αργοί ρυθμοί, ωραία ατμόσφαιρα, ικανοποιητικό χτίσιμο χαρακτήρων. Προσωπικά μου αρέσουν τέτοιες ταινίες, γουστάρω και hardy οπότε δεν έχω κάποιο παράπονο. Σίγουρα θα μπορούσε να είναι καλύτερη.

 

6,8/10

 

Cold In July

Ενδιαφέρον b-movie που από αλλού ξεκινάει και αλλού καταλήγει (ευτυχώς). Δε θα αποκαλύψω πολλά αλλά κάλλιστα μπορεί να πει κανείς ότι σαν ιδέα είναι συρραφή δύο ταινιών

 

cape fear / 8mm

 

Ωραία μουσικούλα επίσης, στο ύφος των Drive, Guest etc.

 

6.6/10

 

Μικρά Αγγλία

Εξαιρετικό. Σε βάζει στο κλίμα της εποχής τελείως. Οι χαρακτήρες έχουν δομή, δεν είναι χάρτινοι πύργοι. Σκηνοθεσία και ερμηνείες πραγματικά υποδειγματικές. Δε περίμενα να μου αρέσει τόσο, το ομολογώ.

 

7,8/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edge of Tomorrow

 

Τον Cruise τον θεωρώ τέρμα ηλίθιο λόγω πεποιθήσεων (σαϊεντολογία). Στη δουλειά του όμως, και δεν εννοώ τη δουλειά του σαν αρχιερέας or whatever στην πανηλίθια θρησκεία τους, αλλά τη δουλειά του σαν ηθοποιός, ο μπαγάσας βγάζει καλές ταινίες 30 χρόνια τώρα. Όλες πάνω του μετρίου, με τις περισσότερες, τολμώ να πω, πολύ καλές.

 

Το Edge of Tomorrow δεν αποτελεί εξαίρεση στα παραπάνω. Ένας μη μάχιμος στρατιωτικός (Cruise) στέλνεται στον πόλεμο ενάντια μια εξωγήινης απειλής. Οι συγκυρίες τα έφεραν έτσι ώστε, εφόσον πεθαίνει, να ζει την ίδια μέρα ξανά και ξανά, χωρίς να ξέρει γιατί και πως. Ξετυλίγει μόνος του το κουβάρι, αναζητώντας λύση και διέξοδο στο πρόβλημά του. Καλό sci-fi plot με λίγα και όχι σημαντικά κενά. Άφθονη δράση, ικανοποιητικά εφέ. Παρόλες τις επαναλήψεις των διαλόγων στην ταινία (αφού ζει την ίδια μέρα πολλές φορές), δεν κουράζει, προσφέροντας 2 απολαυστικές ώρες θέασης.

 

8.2/10

Ψιλο-spoiler-ιάζεις μου φαίνεται (βασικά χοντρό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλο-spoiler-ιάζεις μου φαίνεται (βασικά χοντρό).

Δεν γράφω κάτι περισσότερο από την περίληψη που έχει το IMDB. Η "αφίσα" της ταινίας γράφει επάνω "Live. Die. Repeat", και το trailer δίνει ακόμα περισσότερα. Επομένως, όχι δεν σποϊλεριάζω. Ποτέ δεν σποϊλεριάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τις δικές μου βαθμολογίες στις ταινίες να σας εξηγησω κατι.

Εμενα το σκεπτικό μου είναι οτι αν μ αρεσει μια ταινία της βάζω 9 ή 10 .Εαν δε μ αρέσει δεν της βάζω 4-5 ή 6 αλλά κατευθείαν 1.

Η μ αρέσει ή δεν μ αρέσει .-

Εξάλλου στο Imdb το 7 πχ.βγαίνει με το μεσο όρο

 

Γυρνα το σε δυαδικο για την βαθμολογία.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Time lapse 2014

 

Το σεναριο ήταν καλό αλλά η παραγωγή ήταν κάπως φτωχή με την φωτογραφία να προσπαθεί να μαζέψει κάπως την κατάσταση.

 

Με λίγο λόγια, για αυτό που ήταν, ήταν παραπάνω από καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρνα το σε δυαδικο για την βαθμολογία.

 

ή αλλιώς το σύστημα: φρέσκια ντομάτα ή σάπια. Όπως κάποιο πολύ γνωστό site. Πλάκα πλάκα λέω να το καθιερώσουμε. Καλύτερα έτσι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: A Walk Among the Tombstones

 

 

Βαρετο, προσπαθησα να το δω 3 φορες  με ενα Lian Neesson σχεδον  παρακμιακο να παιζει συνεχεια σε ταινιες με ιδια η' σχεδον ιδια θεματολογια ...

 

 

5.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Foxcatcher

Προβληματικός ζάπλουτος που έχει κόλλημα με την ελληνορωμαίκή πάλη προσλαμβάνει δύο αδέρφια χρυσούς ολυμπιονίκες για να φτιάξει μία δυνατή ομάδα για τους Ολυμπιακούς του '88, αλλά τα πράγματα ξεφεύγουν.

Η τελευταία ταινία της οποίας κάθε της σκηνή μου ήταν δυσάρεστη ήταν το The master,.Και εδώ-όπως και εκεί- αιτία ήταν οι σατανικές ερμηνείες των πρωταγωνιστών. Ιδίως αυτός ο Carell (δεν είχα ασχοληθεί μέχρι τώρα) σε κάθε σκηνή σου σφίγγει το στομάχι, έχει βουτήξει μέσα στο ρόλο του. Το ίδιο και ο Tatum, απίστευτο αλλά αληθινό. Φυσικά ο ρόλος του ταιριάζει, αλλά ο τύπος δημιουργεί έναν εξαιρετικά πιστευτό χαρακτήρα. Ο Ruffalo επίσης κορυφαίος, αλλά από αυτόν είναι κάτι πιο αναμενόμενο.

Οι τρεις αυτοί δίνουν ρεσιτάλ υποκριτικής. Και αν για τον Tatum ίσως να ήταν πιο εύκολο, προσέξτε το σουλούπι, την κίνηση και τον τρόπο παιξίματος του Ruffalo, ο οποίος μοιάζει σαν να ήταν ανέκαθεν παλαιστής.

Η ταινία είναι δυσάρεστη και ώρες ώρες πολύ αγχωτική.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Foxcatcher

Προβληματικός ζάπλουτος που έχει κόλλημα με την ελληνορωμαίκή πάλη προσλαμβάνει δύο αδέρφια χρυσούς ολυμπιονίκες για να φτιάξει μία δυνατή ομάδα για τους Ολυμπιακούς του '88, αλλά τα πράγματα ξεφεύγουν.

Η τελευταία ταινία της οποίας κάθε της σκηνή μου ήταν δυσάρεστη ήταν το The master,.Και εδώ-όπως και εκεί- αιτία ήταν οι σατανικές ερμηνείες των πρωταγωνιστών. Ιδίως αυτός ο Carell (δεν είχα ασχοληθεί μέχρι τώρα) σε κάθε σκηνή σου σφίγγει το στομάχι, έχει βουτήξει μέσα στο ρόλο του. Το ίδιο και ο Tatum, απίστευτο αλλά αληθινό. Φυσικά ο ρόλος του ταιριάζει, αλλά ο τύπος δημιουργεί έναν εξαιρετικά πιστευτό χαρακτήρα. Ο Ruffalo επίσης κορυφαίος, αλλά από αυτόν είναι κάτι πιο αναμενόμενο.

Οι τρεις αυτοί δίνουν ρεσιτάλ υποκριτικής. Και αν για τον Tatum ίσως να ήταν πιο εύκολο, προσέξτε το σουλούπι, την κίνηση και τον τρόπο παιξίματος του Ruffalo, ο οποίος μοιάζει σαν να ήταν ανέκαθεν παλαιστής.

Η ταινία είναι δυσάρεστη και ώρες ώρες πολύ αγχωτική.

Δεν κατάλαβα, τελικά ήταν καλή ή κακή η ταινία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι αγχωτική ρε; Για motivation την έκοψα εγώ από το trailer.

 

Έτσι φαίνεται στο trailer, που δεν εδώ δει; Ναι, πολύ motivational!..

Edit: το είδα το trailer, αλλά μάλλον βλέπουμε κάτι διαφορετικό, γιατί ούτε αυτό μου φάνηκε motivational στο ελάχιστο.Το trailer αποδίδει καλά το τί είναι η ταινία και το τί θα δεις.

 

 

Δεν κατάλαβα, τελικά ήταν καλή ή κακή η ταινία;

 

Η ταινία είναι μια από τις καλύτερες του 2014.

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...