Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Locke

Το βράδυ της παραμονής του σημαντικότερου επιτεύγματός του ένας εργοδηγός φεύγει από το εργοτάξιο και πηγαίνει να αναλάβει τις ευθύνες του για κάτι που έκανε. Κατά την διάρκεια του ταξιδιού του ολόκληρη η ζωή του ανατρέπεται και αυτός έχει μόνο το τηλέφωνό του για να να δώσει λύσεις στα προβλήματά του και να αντιμετωπίσει τις συνέπειες των πράξεών του.

Για να τελειώνω με τα "πεζά" στοιχεία πρώτα. Ο Hardy δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας, η σκηνοθεσία και το μοντάζ για εμένα είναι επίτευγμα και η πλοκή σου δημιουργεί πονοκέφαλο και σφίξιμο στο στομάχι. Κάθε φράση, κάθε λέξη έχουν σημασία και έρχονται στην κατάλληλη στιγμή για να δημιουργήσουν ακόμη πιο έντονα το αίσθημα του αδιεξόδου που βιώνει ο ήρωας, αδιέξοδο με το οποίο απλά αρνείται να συμβιβαστεί.

Στο Buried o ήρωας ήταν κλεισμένος σε έναν περιορισμένο χώρο και είχε επίσης μόνο το τηλέφωνό του για να επιβιώσει, τα προβλήματα του Ivan Locke όμως μου φάνηκαν απείρως πολυπλοκότερα από την απλή επιβίωση και η BMW του μοιάζει πολύ πιο ασφυκτική από τάφο. Η ταινία πραγματεύεται πολλά θέματα, διδάσκει στάση ζωής και όσοι έχετε έφηβα παιδιά ( ενδεχομένως τα αγόρια να την νοιώσουν πιο εύκολα) δείτε την μαζί τους, όλο και κάτι θα κερδίσουν.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που πηρε οτι κλισέ και στερεότυπα βρηκε, εγω χασκογελασα σε πολλά σημεία.

True,ειδικά με τον (χαρακτήρα) του affleck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

True,ειδικά με τον (χαρακτήρα) του affleck.

Μπα, τον χαρακτήρα του affleck τον βρήκα συμπαθητικό. Επίσης μου άρεσε πολυ η χαρακτήρας της twin [best girl] και ξαφνιάστηκα με το ποσο καλα κρατιέται το milf που πηρε συνέντευξη στον αδικημένο απο την ζωή affleck...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ne le dis 'a personne

πολύ καλή μυστηρίου με στοιχεία ψιλο περιπέτειας , σε καμία περίπτωση θρίλερ. οι ανατροπές δίνουν και παίρνουν και δε βγάζει νόημα ο θεατής(η καλλίτερα...ασφαλές συμπέρασμα) μέχρι να γίνει η πρότελευταία σκηνή που τα λέει όλα. 

μου θύμισε σε πλοκή λίγο το φυγά με harrison ford .φυσικά και δεν εννοώ τίποτα αντιγραφή και τα άλλα συναφή. πολλή δίκαια η βαθμολογία της. ίσως και λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα ξανά το frozen σε 3D με την σύζυγο και άλλο ένα ζευγάρι.

 

Εγώ συγκινήθηκα ξανά. Οι άλλοι το βρήκαν παιδικό αλλά είπαν πως βλέπεται ευχάριστα. Τεχνικά απο την άποψη του animation, του 3D και του ήχου η ταινία ήταν άψογη.

 

Κατά την γνώμη μου εξαιρετική ταινία, από τις καλύτερες κινουμένων σχεδίων. 

 

8/10 οπωσδήποτε. Θα το ξαναδώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, τον χαρακτήρα του affleck τον βρήκα συμπαθητικό. Επίσης μου άρεσε πολυ η χαρακτήρας της twin [best girl] και ξαφνιάστηκα με το ποσο καλα κρατιέται το milf που πηρε συνέντευξη στον αδικημένο απο την ζωή affleck...

 

Εγώ έριξα χαμογελάκια στο 1ο μισάωρο με την απάθεια του μέχρι να αρχίσουν όλα να παίρνουν το δρόμο τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nymphomaniac Vol.2 λοιπόν.

 

Not as good as Vol.1. Με άφησε με ανάμεικτα συναισθήματα και δεν με κέρδισε τόσο όπως το πρώτο. Μπορεί να έφταιγε η φάτσα της Gainsbourg και η φωνή της που δεν άλλαξε καθόλου σε όλη την διάρκεια της ταινίας. Μπορεί να έφταιγε και το τέλος που είχα καταλάβει από νωρίς ότι θα γινόταν ακριβώς έτσι. 7/10 για χάρη της σκηνοθεσίας κυρίως και της μουσικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pain&gain

8/10

γαμω τις ταινιες

:)

 

 

 

Link.png Site: The drop

 

 

Παραδοξως   ηταν καλη  ο Tom  Hardy σολαρει ,Gandolfini στην γνωστη του  μανιερα βλεπεται ευχαριστα .

 

 

7/10 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τις δικές μου βαθμολογίες στις ταινίες να σας εξηγησω κατι.

Εμενα το σκεπτικό μου είναι οτι αν μ αρεσει μια ταινία της βάζω 9 ή 10 .Εαν δε μ αρέσει δεν της βάζω 4-5 ή 6 αλλά κατευθείαν 1.

Η μ αρέσει ή δεν μ αρέσει .-

Εξάλλου στο Imdb το 7 πχ.βγαίνει με το μεσο όρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τις δικές μου βαθμολογίες στις ταινίες να σας εξηγησω κατι.

Εμενα το σκεπτικό μου είναι οτι αν μ αρεσει μια ταινία της βάζω 9 ή 10 .Εαν δε μ αρέσει δεν της βάζω 4-5 ή 6 αλλά κατευθείαν 1.

Η μ αρέσει ή δεν μ αρέσει .-

Εξάλλου στο Imdb το 7 πχ.βγαίνει με το μεσο όρο

fail ειναι αυτο 

γιατι μπορει να σαρεσει μια ταινια αλλα να σε χαλασει κατι σε αυτην

δεν παει να πει οτι εγινε σκουπιδι

με την λογικη σου δεν υπαρχει κατι μετριο

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ πάνθηρα, δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο. Υπάρχουν και οι αποχρώσεις του γκρι. (see what I did there? :P)

Εχεις ενα δικιο σ αυτο που λες

 

 

Newborn+Panther+Cubs+Tierpark+Berlin+doT

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edge of Tomorrow

 

Τον Cruise τον θεωρώ τέρμα ηλίθιο λόγω πεποιθήσεων (σαϊεντολογία). Στη δουλειά του όμως, και δεν εννοώ τη δουλειά του σαν αρχιερέας or whatever στην πανηλίθια θρησκεία τους, αλλά τη δουλειά του σαν ηθοποιός, ο μπαγάσας βγάζει καλές ταινίες 30 χρόνια τώρα. Όλες πάνω του μετρίου, με τις περισσότερες, τολμώ να πω, πολύ καλές.

 

Το Edge of Tomorrow δεν αποτελεί εξαίρεση στα παραπάνω. Ένας μη μάχιμος στρατιωτικός (Cruise) στέλνεται στον πόλεμο ενάντια μια εξωγήινης απειλής. Οι συγκυρίες τα έφεραν έτσι ώστε, εφόσον πεθαίνει, να ζει την ίδια μέρα ξανά και ξανά, χωρίς να ξέρει γιατί και πως. Ξετυλίγει μόνος του το κουβάρι, αναζητώντας λύση και διέξοδο στο πρόβλημά του. Καλό sci-fi plot με λίγα και όχι σημαντικά κενά. Άφθονη δράση, ικανοποιητικά εφέ. Παρόλες τις επαναλήψεις των διαλόγων στην ταινία (αφού ζει την ίδια μέρα πολλές φορές), δεν κουράζει, προσφέροντας 2 απολαυστικές ώρες θέασης.

 

8.2/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...