Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και διαβαζω τακτικα το νημα και παιρνω ιδεες για ταινιες ας δωσω και εγω το feedback μου.

 

I origins

Μετριοτατο , ειδικα το πρωτο μισο ηταν χιπστερια. Απτην μεση και μετα ειχε ενα καποιο ενδιαφερον. Ισως ενα  5.5/10 . Το 7,3/10 στο imdb το θεωρω εντελως υπερβολικο (αν και εχω συνηθισει να μην παιρνω παντα στα σοβαρα τη βαθμολογια του imdb)

 

A walk among the tombstones

Περιπετειουλα χωρις τιποτε το φοβερο , βεβαια οταν την ειδα βαριομουν απιστευτα οποτε δεν με χαλασε καθολου. Η ιστορια σαν σεναριο δεν εχει καποια εκπληξη /twist κλπ . 6/10-6,5/10

 

Edge of tomorrow

Μου αρεσε παρα πολυ , περιπετεια και sci fi . Το 8/10 του imdb ειναι δικαιο , εγω θα βαζα ανετα ενα 8,5.

 

Predestination

Καλη ταινια , βεβαια δυστυχως πριν καποιους μηνες ,δεν θυμαμαι που , ειχα διαβασει την ολη θεωρια/παραδοξο που περιγραφει η ταινια οποτε για μενα δεν ειχε τοσα plot twist και τα περισσοτερα μεσες ακρες τα καταλαβαινα (εκτος απτην τελικη σκηνη/twist) , βεβαια παρολαυτα βλεπεται ευχαριστα η ταινια 7,5/10 (οπως ειπα ειχα αθελα μου σποιλεριαστει)

 

 

Gone girl

Ενδιαφεροντα τα  plot twists . Με χαλασε λιγο το τελος αλλα απτην αλλη ισως εβγαινε 3ωρη+ ταινια αν το πηγαιναν οπως το εχω στο μυαλο μου. ενα 8- /10 το πιανει

 

The Equalizer

Οταν την ειδα ηταν ακριβως αυτο που εψαχνα. Πιστολιδι / Ξυλο με Ντενζελ Ουασινγκτον. Σεναριο τιποτε το καινουριο. Ενα 7αρι ευκολα

 

The guest

Για ταινια βραδυ στην τιβι θα επαιρνε καλο βαθμο. Κατα τα αλλα μια περιπετεια b movie ειναι . Ενα 6αρι βαρια βαρια. Οταν την ειδα βαριομουν καπως οποτε δεν εχω παραπονο.

 

The hobbit : the battle of the five armies

Την ειδα στον κινηματογραφο. Αν εξαιρεσω οτι ο λεγκολας αγνοησε σε καποιες σκηνες τους νομους της φυσικης γενικα μου αρεσε. Με τεραστια διαφορα καλυτερη απο τις αλλες 2 ταινιες της τριλογιας των Χομπιτ. Βεβαια αποτι θυμαμαι (γιατι εχει κ λιγο καιρο αποταν τα ειδα) το 2ο και 3ο του αρχοντα ηταν μαλλον ελαφρως καλυτερες (ή εστω στα ιδια επιπεδα , μιας και δε μπορει να γινει απευθειας συγκριση.. στους αρχοντες παιζανε οι "main" characters)   8/10

 

 

 

Απο ολες τις παραπανω ταινιες για να δω σινεμα και να πληρωσω νομιζω μονο το edge of tomorrow αξιζε (Το χομπιτ το ειδα στο σινεμα οποτε εννοειται οτι κ αυτο αξιζε). Οι βαθμολογιες που βαζω ειναι αναλογα τα κεφια που ειχα οταν τις ειδα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

the-drop-banner.jpg

Η Συγκάλυψη (The Drop) (2014)

Υπόθεση:

Ο μπάρμαν από το Μπρούκλιν Μπομπ Σαγκινόφκι εργάζεται σε στέκι κακοποιών, υπό τη διεύθυνση του ξάδελφου του, Μαρβ, στο οποίο το παράνομο χρήμα δίνει και παίρνει. Όταν σώζει από σίγουρο θάνατο ένα κουταβάκι πιτ-μπουλ και γνωρίζει τη Νάντια, μια μυστήρια κοπέλα με ερωτηματικά επί του ιστορικού της, η ζωή του μοιάζει να παίρνει θετική τροπή. Όμως, είναι ήδη μπλεγμένος σε μια ληστεία που πήγε στραβά και βρίσκεται να σκάβει το σκοτεινό παρελθόν της γειτονιάς του. [cine.gr]

http://www.imdb.com/title/tt1600196/

 

Παρα πολύ καλή !Με πολύ καλό σενάριο.Mε location μεγαλούπολη.

9/10

 

Τρελή φόλα! με πήρε ο ύπνος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

the-drop-banner.jpg

Η Συγκάλυψη (The Drop) (2014)

Υπόθεση:

Ο μπάρμαν από το Μπρούκλιν Μπομπ Σαγκινόφκι εργάζεται σε στέκι κακοποιών, υπό τη διεύθυνση του ξάδελφου του, Μαρβ, στο οποίο το παράνομο χρήμα δίνει και παίρνει. Όταν σώζει από σίγουρο θάνατο ένα κουταβάκι πιτ-μπουλ και γνωρίζει τη Νάντια, μια μυστήρια κοπέλα με ερωτηματικά επί του ιστορικού της, η ζωή του μοιάζει να παίρνει θετική τροπή. Όμως, είναι ήδη μπλεγμένος σε μια ληστεία που πήγε στραβά και βρίσκεται να σκάβει το σκοτεινό παρελθόν της γειτονιάς του. [cine.gr]

http://www.imdb.com/title/tt1600196/

 

Παρα πολύ καλή !Με πολύ καλό σενάριο.Mε location μεγαλούπολη.

9/10

 

9/10 αυτο?? Δηλαδη το shawshank redemption ή καποια αλλη top ταινια ποσο θα πρεπε να παιρνει 25?

Το ειδα χθες...Δεν λεει και τιποτα, υπαρχουν αλλες ταινιες να χασετε την ωρα σας..

Για τον hardy:

 

6/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Predestination (2014)

 

OK, καταλαβάινω το παράδοξο αλλά πώς γίνεται:

 

 

να πηγαίνεις πίσω στο χρόνο ως άντρας, να κάνεις έρωτα με το νεότερο εαυτό σου που είναι γυναίκα, και εντέλει να δημιουργείς ένα άτομο fully functional; Μπορεί να γίνει αυτό από βιολογικής άποψης; Το DNA δεν άλλαξε καθόλου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nightcrawler

Απελπισμένο άφραγκο κάθαρμα αρχίζει να καλύπτει ζωντανά με μία κάμερα διάφορα αιματηρά εγκλήματα και να πουλάει τα δικαιώματα σε τηλεοπτικούς σταθμούς. Ανακαλύπτει πως έχει "ταλέντο" σε αυτό και σιγά σιγά αρχίζει να "βάζει αλατοπίπερο", για να κάνει το προίόν του πιο "τηλεοπτικό".

Φρέσκια κινηματογράφηση, παρουσιάζει στεγνά,σκληρά αλλά και λυρικά το βραδινό L.A. Ο Gyllenhaal είναι αγνώριστος, αποδίδει ανατριχιαστικά έναν από τους πιο γλοιώδεις, αηδιαστικούς και χαμερπείς κεντρικούς ήρωες που έχω δει ποτέ. O τύπος πρέπει να πάει για Oscar.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ειδα ξανα τα lotr extended γιατι τα ειχα δει οταν ειχαν βγει και δεν τα θυμομουν....

 

Fellowship of the Ring 2001

 

8.5+/10

 

The two Towers 2002

 

9/10

 

The return of the king 2003 (EPIC)

 

9.5/10

 

To 3 αν και 4:20 ηταν επικο.. Εχοντας δει και τα hobbitses ειναι κλασεις κατωτερα προφανως...

 

Ειδα και το Love Actually 2003 εμετος, δεν το βαθμολογω..

Επεξ/σία από Haris San
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Safety Not Guaranteed

 

http://www.imdb.com/title/tt1862079/

 

πολύ όμορφο με κράτησε, αρκετά ενδιαφέρον με όμορφα στημένους χαρακτήρες, πλοκή και screenplay.

 7 / 10 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δει πριν χρόνια το Antichrist (το αγάπησα αμέσως) ήρθε η στιγμή να δω και τις υπόλοιπες ταινίες της Depression Trilogy του Lars von Trier. (Σημ.: καλύτερα να τις απολαμβάνετε μόνοι σας τις ταινίες του Trier.)

 

Melancholia
Πριν καμιά βδομάδα την είδα. Ταινία ποίημα. Μια διαφορετική οπτική γωνία στο σενάριο καταστροφής του πλανήτη μας από σύγκρουση με άλλο πλανήτη. Σίγουρα θα την ξαναδώ. Καταθλιψάρα το mood. (9/10)

 

Nymphomaniac Vol.1
Πριν λίγες μέρες την είδα κι αυτήν. Όσοι σοκαρίστηκαν με το θέμα που πραγματεύεται η ταινία τότε θα πω ότι απλά στάθηκαν στην επιφάνεια και άφησαν τα ταμπού τους και τον πουριτανισμό να τους κατακλύσουν. Άρτια σκηνοθετικά και με πολύ ενδιαφέρουσες παρομοιώσεις. Και όπως τελείωσε το μόνο που σκέφτηκα ήταν 'I need to find out what's going to happen next'. (9/10)
 

Να βρω λίγο χρόνο να δω και το Vol.2..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I Origins - 8/10 από μένα 

 

Το σενάριο φοβερό για μένα και σου δημιουργεί συναισθήματα( από στεναχώρια μέχρι χαρά), σκέψεις, άγχος για την συνέχεια.

Θα του έβαζα 9 αλλά ήθελα να το συνεχίσει στο τέλος και να μην το κόψει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: The Guest

 

 

 

Πατατα ολκης με  αντιπαθητικη φατσα για πρωταγωνιστη  ας το γυριζαν καλυτερα κωμωδια περισσοτερο ενδιαφερον θα ειχε.Μονο για το teenaki  αξιζει να το δεις :P

 

 

 

5.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...