Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τωρα που μιλάτε για πχοιότητα. Το Boyhood το είδε κανείς; http://www.imdb.com/title/tt1065073/?ref_=ttrel_rel_ttνα τη δω ειναι να βάλω κανα φχιουρι; 

 

http://www.lifo.gr/team/u46465/53457

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι η Κούβα.

 

Αποτύπωση της ζωής στην Κούβα των αντιθέσων κατά την δεκαετία του 50 πρωτού ανέβει στην εξουσία ο Φιντέλ Κάστρο. Παραγωγή και σκηνοθεσία με ρωσική υπογραφική.

 

Δεν πρόκειται για μια ταινία που φτιάχτηκε πρόχειρα με σκοπό να πει τα δικά της και να τελειώνει.

 

Η σκηνοθεσία είναι πολύ καλή, η φωτογραφία είναι πάρα πολύ καλή ενώ οι κινήσεις της κάμερας κάνουν την εικόνα να μιλάει από μόνη της και να αυξάνει κατακόρυφα την δύναμη των εικόνων με σπάνια ομορφιά. Στο τεχνικό αυτό κομμάτι παίρνει σίγουρα 9,5/10 και δεν πρέπει να είναι πολλές οι ταινίες που πετυχαίνουν να μιλήσουν τόσο με την κάμερα όσο η Κούβα. Θύμησε κάτι από Seconds του Frankenheimer, μερικές σκηνές από Leon the Pro αλλά ο τρόπος που φτιάχνει τα πλάνα ανάλογα με το νόημα της εκάστοτε σκηνής είναι τρομερός. Ή τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει άλλη ταινία που να το κάνει αυτό. Άμα έχετε κάτι υπόψην feel free να μιλήσετε.

 

Έχει και αρκετές δυνατές σκηνές ανθρωπιάς και απανθρωπιάς που προσθέτουν στο όλο δράμα της εποχής.

 

Στα λίγα μόνο αρνητικά ότι προς το τέλος δεν το γλύτωσε και έγινε περισσότερο αριστερή προπαγάνδα από όσο θα το ήθελα αλλά παραβλέποντας αυτό, είναι συνολικά πολύ καλή.

 

8,1/10 Για όποιον δίνει αρκετά σημασία στην σκηνοθεσία είναι must see

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deux jours, une nuit.

 

Αν μη τι άλλο επίκαιρη, με θέμα έναν εργασιακό εκβιασμό, στον οποίο οι υπάλληλοι μιας εταιρίας θα πρέπει να αποφασίσουν αν θα δεχθούν να μην πάρουν μπόνους ώστε να παραμείνει μία συνάδελφός τους στην θέση της.

 

Δένει με πολύ ωραίο τρόπο ζητήματα ανασφάλειας, ενοχής, απόγνωσης, ατομισμού, τσογκλανισμού ίσως, αλλά και συγκίνησης, ανθρωπιάς και αλληλεγγύης, με μία καταπληκτική Μαριόν Κοτιγιάρντ.

 

Η ταινία παρόλο που κυλάει αργά, δεν σε αφήνει να σηκωθείς ούτε για κατούρημα.

 

9/10.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Inside Man (2006)

 

Αστυνομικό θρίλερ με τους Ντένζελ Ουάσινγκτον, Κλάιβ Όουεν και Τζόντι Φόστερ. Ο Κλάιβ Όουεν είναι ο εγκέφαλος της ληστείας σε τράπεζα της Νέας Υόρκης κρατώντας 50 ομήρους. Ο ντετέκτιβ Ντένζελ Ουάσινγκτον και η... μπαλαντέρ Τζόντι Φόστερ αναλαβάνουν διαπραγματεύσεις, ο καθένας για διαφορετικό λόγο.

 

Για τους γνώστες πρόκειται για ταινία στυλ Dog Day Afternoon (στην οποία γίνεται αναφορά και μέσα στην ταινία), αν και αρκετά κατώτερη. Δεν έχει ούτε ιδιαίτερες ανατροπές ούτε δράση ή συγκινήσεις. Θα την χαρακτήριζα ως μια καλή ταινία του Star :P , είναι ένας καλός τρόπος να περάσεις δυο ώρες αλλά όχι κάτι παραπάνω.

 

7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Inside Man (2006)

 

Αστυνομικό θρίλερ με τους Ντένζελ Ουάσινγκτον, Κλάιβ Όουεν και Τζόντι Φόστερ. Ο Κλάιβ Όουεν είναι ο εγκέφαλος της ληστείας σε τράπεζα της Νέας Υόρκης κρατώντας 50 ομήρους. Ο ντετέκτιβ Ντένζελ Ουάσινγκτον και η... μπαλαντέρ Τζόντι Φόστερ αναλαβάνουν διαπραγματεύσεις, ο καθένας για διαφορετικό λόγο.

 

Για τους γνώστες πρόκειται για ταινία στυλ Dog Day Afternoon (στην οποία γίνεται αναφορά και μέσα στην ταινία), αν και αρκετά κατώτερη. Δεν έχει ούτε ιδιαίτερες ανατροπές ούτε δράση ή συγκινήσεις. Θα την χαρακτήριζα ως μια καλή ταινία του Star :P , είναι ένας καλός τρόπος να περάσεις δυο ώρες αλλά όχι κάτι παραπάνω.

 

7/10

 

 

Προφανως ο καθενας εχει την δικη του αποψη αλλα η ταινια γαμαει! Ειδικα το τελος ηταν γαμηστερο...Μην ακουω μλκιες..

 

 

-----------------------------------------------------

 

 

Oldboy 2003

 

8/10

 

Αυτη την ταινια θελω να την δω εδω και παρα πολυ καιρο και ολο κατι τυχαινει και τελικα δεν την βλεπω, δεν ξερω γιατι :P

Τελικα σημερα την ειδα. Το σεναριο κτλ πολυ δυνατο,δεν θα πω τιποτα για προφανεις λογους..Το μονο που δεν μου αρεσε ειναι λιγο πως γινονταν οι διαλογοι και μερικες σκηνες, ισως επειδη ηταν Γιαπωνεζικο και διαφερουν οι σκηνοθεσιες τους κτλ Αλλα γενικα πολυ καλο, και σιγουρα καλυτερο απ'οτι το περιμενα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fury(2014)

Πολεμική ταινία. Παίζει στο τέλος του Β' Π.Π., στη Γερμανία.  Καλή η σκηνοθεσία και πολύ καλές, οσκαρικών προδιαγραφών ερμηνείες από Brad Pitt και Logan Lerman. Σε κρατάει μέχρι το τέλος. 8/10

 

The Maze Runner(2014)

Ταινία στυλ Divergent, Hunger Games κλπ. Αν σας άρεσαν αυτές θα σας αρέσει. Οι ηθοποιοί άγνωστοι, το σενάριο και η σκηνοθεσία σε κρατάνε μέχρι το τέλος, το οποίο, ωστόσο, το βρήκα απογοητευτικό. Κατά τ'αλλά ωραία πλάνα (=εφέ). 6/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

St.Vincent

Προβλέψιμο,γλυκό, generic ταινιάκι, η σύνοψή του στο IMDB λέει τα πάντα για την ταινία και δεν πρόκειται να κερδίσετε τίποτα παραπάνω βλέποντάς την. Το πρόβλημα με όσες τέτοιες ταινίες έχω δει  (στριμμένος γέρος που κάνει παρέα με παιδάκι και γλυκαίνει μπλα μπλα μπλα) είναι ότι, εξαρχής, ο γέρος δεν μου φαίνεται ποτέ πραγματικά στριμμένος. Η μόνη έκπληξη είναι η ερμηνεία της Naomi Watts ως ρωσίδας στριπτιτζούς, πάρα πολύ καλή.

Παρόλα αυτά, είναι δύσκολο να αντισταθείς σε ταινία με τον Bill Murray σε τέτοιον ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: The Maze Runner

 

Παιδικο το βρηκα  ειδικα για καποιον που εχει δει το battle royale δεν εχει να του πει τιποτα απολυτως, αντιγραφει την κεντρικη ιδεα και βγαζει ενα κλωνο κακοποιημενο . Το ειδα παντως μεχρι τελους που σημαινει πως βλεπεται .

 

6,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παρει το οσκαρ. mark my words.

 

Εγώ να το σημειώσω, αλλά όταν δεν το έχει πάρει για το Lost in translation ή-ακόμη καλύτερα-για το Broken flowers. αν του το δώσουν φέτος θα είναι από υποχρέωση. Το ότι μου αρέσει πολύ δεν σημαίνει ότι δεν παίζει μανιεριστικά και στην συγκεκριμένη ταινία η μανιέρα του δεν του πετυχαίνει απόλυτα, γιατί το ίδιο το έργο δεν είναι και τόσο καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να το σημειώσω, αλλά όταν δεν το έχει πάρει για το Lost in translation ή-ακόμη καλύτερα-για το Broken flowers. αν του το δώσουν φέτος θα είναι από υποχρέωση. Το ότι μου αρέσει πολύ δεν σημαίνει ότι δεν παίζει μανιεριστικά και στην συγκεκριμένη ταινία η μανιέρα του δεν του πετυχαίνει απόλυτα, γιατί το ίδιο το έργο δεν είναι και τόσο καλό.

 

Η καλυτερή του ταινία -για εμένα- είναι το Groundhog Day ... Bill Murrαy σε όλο του το μεγαλείο!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...