Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hunger games - Mockingjay P1

 

Η μεγαλύτερη και πιο βαρετή μπαρούφα που έχω δεί τελευταία.

Το filler, του filler. Ω filler. Αδιάφορο story/σχέσεις/διάλογοι/πλοκή. Όλα αδάφορα. Κενά.

 

Flat, χωρίς ψυχή και χωρίς κανένα μα κανένα λόγο να το δεί κανείς σε cinema. Καμία σχέση με 1/2. Απο τις λίγες ταινίες που με έκαναν να ξεθάψω το imdb account μου.

 

Ασε που μετα το fappening δε μπορώ να πάρω τη lawrence σοβαρά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ολα τα hunger games ειναι φολες.Δειτε το αυθεντικο αριστουργημα battle royale που βασιστηκε το αθλιο hunger games

 

To battle royale οντως ειναι εργαρα αλλα τα hunger games δεν βασιστηκαν πανω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως επειδή την καταευχαριστήθηκα και της δίνω 10/10. Τόσο ψηλά γιατί είμαι και λίγο fun των βρικολάκων.

αφου εισαι φαν του σελοφαν εεεε των βρικολακων ηθελα να πω ,  τοτε δες αυτο

http://www.imdb.com/title/tt0089175/

η καλυτερη κωμωδια τρομου ολων των εποχων κατ' εμέ ! εγω βεβαια δεν ειμαι μονο φαν των βρικολακων αλλα και των 80s ταινιων γι αυτο και μου αρεσει ιδιαιτερα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ONE DAY

      αν και το εργο που βασιστηκε σε βιβλιο απο τον ντειβιντ νικολς εβγαλε δυστηχως καπιες μικρες σκηνες,γενικα σαν συνολο ηταν μια ωραια αισθηματικη ταινια με χιουμορ και συγκινηση.
Η Anne hathaway  που δεν τη πολυπαω τελευταια δε ξερω γιατι,,ηταν αρκετα καλη εδω, και τις τεριαζε ο ρολος οσο και η αγγλικη προφορα.  Η χημεια με τον συμπρωταγωνιστη της εδεσε ομορφα ,και το εργο απεφευγε να γινει cheesy   η   αλλη μια ρομαντικη κομεντι. 
Θα το χαρακτηριζα σαν την αγγλικη βερσιον του  when harry met sally,  και ειναι ενα εργο που το βλεπεις ανετα με τη κοπελα σου,αφου θα εχει μαζι της και θα χρησιμοποιει ταυτοχρονα ενα πακετο χαρτομαντηλα. :-)
Επισης το σαουντρακ ειναι τελειο.
Για οσους δεν θα εβλεπαν ποτε αυτο το εργο και τους αρεσουν οι αναγνωσεις βιβλιων οπως και μενα θα προτεινα να διαβασετε το βιβλιο,μιας και ειναι λιγο πιο λεπτομερεις σε σχεση με το εργο,που ενιωθα πως κυλουσε γρηγορα για να μη γινοταν μεγαλο σε διαρκεια. Eνα 7 παντως απο μενα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jurassic Park (1993)

 

Είναι η πρώτη φορά που βλέπω την ταινία (!). Η ώρα πέρασε ευχάριστα.

 

7/10 (γιατί ήταν πολύ προβλέψιμο)


Hunger games Mochingjay part 1 6.99/10

 

Συμπαθητικο. Λιγο η ερμηνεια της lawrence δεν μου αρεσε και δεν ξερω γιατι. Ακομα, εκανε μπαμ οτι ηταν filler και εχτιζε για το τελευταιο. Παρὀλα αυτα, καλο. Δειτε το.

 

Η Lawrence δεν είναι καλή ηθοποιός. Απλώς το σύστημα την πασάρει ...

π.χ. παίρνει Oscar στην αδιάφορη ταινία Silver's Lining (btw 5/10) ... ενώ το Winter's Bones είναι καλύτερο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Predestination

 

Ενδιαφερουσα ταινια  ,με χιλιοειπωμενο  κεντρικο θεμα που ειναι το ταξιδι στον χρονο .Σολο ερμηνεια της Snook που σηκωσε ολο το ερμηνευτικο βαρος ,ο Ηawke ανευρος ως συνηθως με λιγες εξαιρεσεις στην καριερα του .

 

 

7/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jurassic Park (1993)

 

Είναι η πρώτη φορά που βλέπω την ταινία (!). Η ώρα πέρασε ευχάριστα.

 

7/10 (γιατί ήταν πολύ προβλέψιμο)

 

Η Lawrence δεν είναι καλή ηθοποιός. Απλώς το σύστημα την πασάρει ...

π.χ. παίρνει Oscar στην αδιάφορη ταινία Silver's Lining (btw 5/10) ... ενώ το Winter's Bones είναι καλύτερο ...

ειλικρινώς έσπαγα το κεφάλι μου να καταλάβω τί το απαιτητικό είχε ο ρόλος της στη συγκεκριμένη ταινία προκειμένου να αξίζει αυτό το όσκαρ. από την άλλη όμως δεν έχω και σε μεγάλη εκτίμηση το συγκεκριμένο θεσμό επομένως μου φάνηκε λογικό το όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To battle royale οντως ειναι εργαρα αλλα τα hunger games δεν βασιστηκαν πανω του.

Σιγουρα?

http://www.buzzfeed.com/miamaria/35-reasons-why-the-hunger-games-is-really-battl-gsbg?s=mobile

 

Υπαρχουν αρκετα αρθρα που στηριζουν αυτη την αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα?

http://www.buzzfeed.com/miamaria/35-reasons-why-the-hunger-games-is-really-battl-gsbg?s=mobile

 

Υπαρχουν αρκετα αρθρα που στηριζουν αυτη την αποψη.

 

εχουν αντιγραψει τα cool κομματια και αυτα που ειναι αυτονοητα πχ δασος αλλα δεν εχουν αντιγραψει την ουσια του θεματος οπου στο ενα εχεις την συμμορφωση της νεολαιας και στο δευτερο την πολιτικη τρομου στο εθνος. Also, το ενα ειναι στο τωρα και το αλλο ειναι σε ενα dystopian future.

 

ps. αν θελετε κατι πραγματικα bleak, διαβαστε το manga του BR...

=]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου εισαι φαν του σελοφαν εεεε των βρικολακων ηθελα να πω ,  τοτε δες αυτο

http://www.imdb.com/title/tt0089175/

η καλυτερη κωμωδια τρομου ολων των εποχων κατ' εμέ ! εγω βεβαια δεν ειμαι μονο φαν των βρικολακων αλλα και των 80s ταινιων γι αυτο και μου αρεσει ιδιαιτερα ...

Είχα δει την επανεκτέλεση που βγήκε πριν λίγα χρόνια. Δεν ήξερα ότι έχει και original. Θα το δω σίγουρα! Thanks!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Predestination

 

Απλά δεν υπάρχει. Δεν μπορώ να πω αν μ αρεσε η όχι. απλά όταν κατάλαβα πως τελείωσε η ταινία και τί είχε γίνει ουσιαστικά έμεινα να κοιτάω την οθόνη. Παροτρίνω να την δείτε, είναι αρκετά science fiction, και σίγουρα το σενάριο ειναι για απανωτό κάψιμο του εγκεφάλου αλλά σε κρατάει πολύ και τουλάχιστον δεν βαριέσαι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα?

http://www.buzzfeed.com/miamaria/35-reasons-why-the-hunger-games-is-really-battl-gsbg?s=mobile

 

Υπαρχουν αρκετα αρθρα που στηριζουν αυτη την αποψη.

 

Σιγουρα. To οτι υπαρχουν ομοιοτητες ειναι αυτονοητο, ωστοσο το συγκεκριμενο theme (death tournament) εχει παιξει σε τοοοοοοοοοοοοοοοοοσες ταινιες/σειρες/βιβλια που ειναι καπως αερατο να πεις πως βασιζεται συγκεκριμενα στο battle royale. 

 

Τωρα στο αρθρο που παρεθεσες τα περισσοτερα κοινα που αναφερει ειναι πιπες βλ. 3,4,8,9, etc. Αφου δεν εγραψε ως ομοιοτητα "both movies had actors" καλα ειμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα. To οτι υπαρχουν ομοιοτητες ειναι αυτονοητο, ωστοσο το συγκεκριμενο theme (death tournament) εχει παιξει σε τοοοοοοοοοοοοοοοοοσες ταινιες/σειρες/βιβλια που ειναι καπως αερατο να πεις πως βασιζεται συγκεκριμενα στο battle royale. 

 

Τωρα στο αρθρο που παρεθεσες τα περισσοτερα κοινα που αναφερει ειναι πιπες βλ. 3,4,8,9, etc. Αφου δεν εγραψε ως ομοιοτητα "both movies had actors" καλα ειμαστε.

 

 

οχι ενταξει καποιες απο τις ομοιοτητες κανουν καραμπαμ αλλα απο την αλλη αυτο δεν σημαινει οτι οι ιαπωνες δεν εχουν αντιγραψει απο καπου αλλου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Predestination.

 

http://www.imdb.com/title/tt2397535/

 

Ωραία ταινία. Για όποιον όμως ξέρει το συγκεκριμένο παράδοξο (που είναι αρκετά γνωστό) δεν κρύβει καμιά συγκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...