Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Man on Fire (2004)
 
έχω πάρει σερί έργα με τον Denzel Washington μιας και είχα παραμελήσει τις ταινίες του. Έχοντας εντυπωσιαστεί από το Training Day με τράβηξε το Man on fire για την υψηλή του βαθμολογία, ασυνήθιστα για περιπέτεια που είναι από τα αγαπημένα μου είδη. Τελικά δυστυχώς η ταινία δεν με ενθουσίασε, κυρίως γιατί δεν είχε καμία σεναριακή πρωτοτυπία όπως το Training Day, αλλά εξελίσσεται περισσότερο στην κλασσική ταινία που ένας τύπος γυρίζει και εκτελεί κόσμο, και ακόμη περισσότερο για το τέλος της που (μικρό σπόιλερ)
 

ήταν ένα βεβιασμένο happy end που ανέτρεπε κακό γεγονός που είχαμε λάβει ως δεδομένο. Δεν καταλαβαίνω τι προσέφερε ακριβώς.

 

 

Παρ'όλα αυτά δεν εννοώ ότι είναι κακή ταινία και βλέπεται άνετα.

 

6,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Great Escape(http://www.imdb.com/title/tt0057115/?ref_=nv_sr_1)

 

Παρολο που κραταει 170 λεπτα δεν κανει κοιλια ουτε στιγμη.Μεχρι τι στιγμη της αποδρασης ηταν εξαιρετικη.Επειτα δεν μου αρεσε οπως εξελιχθηκε(βασιζετε σε αληθινη ιστορια).Υψηλο επιπεδο ηθοποιιας απο ολους οπως και σκηνοθεσιας. 8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Adventures Of Tintin 3D(http://www.imdb.com/title/tt0983193/?ref_=nv_sr_3)

Εξαιρετικο 3D κορυφαια γραφικα.Το σεναριο μπορει να μην ειχε τοσο μυστηριο αλλα ηταν αρκετο για να θυμηθουμε το παιδικο που βλεπαμε παλια.Αρκετες δοσεις χιουμορ εκει που επρεπε. 7/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Step up 2014

 

Μονοψηφιο ποσοστό λίπους all around.

Avoid

 

 

The vanishing 1993?

Δεν μπορω να πω οτι ηταν καλύτερο απο το ευρωπαικο ακομα και με τον Jeff bridges σαν lead που, ομολογουμένως, δίνει 'ρεστα'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gone Girl

Ο Fincher μας έδωσε ένα κινηματογραφικό αριστούργημα για τις μάζες. Μας έδειξε πώς ένα τετριμμένο θέμα, με τετριμμένη πλοκή μπορεί να γίνει απόλυτα συναρπαστικό, σχεδόν όλη η επιτυχία του έργου οφείλεται σε αυτόν.

Και φυσικά και στους ηθοποιούς. Όλοι οι χαρακτήρες βέβαια ήταν ούτως ή άλλως ένας και ένας, αλλά και οι ηθοποιοί τέλεια επιλεγμένοι. Δεν θα συμφωνήσω ότι ο Affleck ήταν άχρωμος, ήταν ό,τι πρέπει για να ενσαρκώσει τον συγκεκριμένο χαρακτήρα. Αλλά και πέρα από την Pike, ποιόν να πρωτομνημονεύσει κανείς; Την αδερφή, τον δικηγόρο, τους δύο ντετέκτιβ, τους κάφρους "φίλους" της Pike, τον τζιτζιφιόγκο αγαπητικό της;

Απόλυτα άρτιο και καθηλωτικό έργο. Must see τόσο για τον σινεφίλ, όσο και για την μεσήλικη που παρακολουθεί τούρκικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A most wanted man

 

Το story είναι κλασσικός Le Carre, που δεν φτάνει βέβαια το Smaily.

Καταπληκτικός Χοφμαν κρατάει σχεδόν μόνος του ερμηνευτικά μαζί με την McAdams καθώς προσωπικά ουτε η κυρία Underwood ουτε ο Νταφόε μου άρεσαν ιδιαίτερα.

 

Ωραία ανθρωποκεντρική φωτογραφία και σκηνοθεσία

 

7.5/10 για τον Χοφμαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το horns ειδα, ενω ξεκιναει καλα δεν μου αρεσε καθολου τελικα, εντελως βλακεια...πολυ ηθικοπλαστικο για τα γουστα μου

 

ωραιοι παντως οι sunset rubdown στο φιναλε , οποτε παιρνει καποιους βαθμους για αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Giver

 

Πολύ ωραία ταινία.Όντως το 6,6 στο IMDB την αδικεί και η ταινία μοιάζει με το Equilibrium.Παρ όλα αυτά δεν μ ενόχλησε καθόλου και βλέπεται πολύ ευχάριστα.

 

8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bullit(http://www.imdb.com/title/tt0062765/?ref_=nv_sr_1)

Πολυ ωραια αστυνομικη ταινια με εναν εξαιρετικο McQueen μια απο τις καλυτερες καταδιωξεις αυτοκινητου και σεναριο με αρκετο μυστηριο. 8/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ΣΚ είδαμε:

 

Are you here (2014)

Κωμωδία (?) με τον Γαλιφιανάκη και τον Γουίλσον. Εγώ περίμενα να δώ ελαφριά laughing out loud ταινία. Τελικά είναι κάτι πολύ πιό βαρύ. Εμένα μου άρεσε αρκετά, της γυναίκας μου όχι και τόσο.

 

Coherence (2013)

Πολύ ενδιαφέρουσα Sci-fi/Mystery/Thriller ταινία για μεταμεσονύκτια θέαση. Την συστείνω ανεπιφύλακτα σε όσους δεν τους πειράζουν minimalistic παραγωγές, όπου όλη η δράση εξελίσσεται σε ένα σπίτι. Μας άρεσε πολύ.

 

The Signal (2014)

H ταινία είναι ένα παράξενο υβρίδιο Sci-fi/Horror/Mystery/Thriller/Super Hero. Ξεκινάει πολύ υποσχόμενο, η ιστορία όμως αρχίζει από την μέση και μετά να ξεφεύγει και να ξεφεύγει και να ξεφεύγει. Είναι σαν ένα κολάζ από πολύ γνωστές ταινίες των προαναφερθέντων κατηγοριών και πολλές φορές θα πείτε ότι αυτό που βλέπετε το ξαναείδατε αλλού.

 

Το μόνο πρόβλημα που του βρίσκω, είναι οι αρκετές εναλλαγές της διάθεσης του θεατή, καθώς αλλάζει το ύφος της ταινίας (από mystery σε horror, από horror σε Sci-fi κλπ κλπ). Μοιάζει σαν πειραματικό project η όλη φάση.

 

Μας άρεσε, αλλά είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι όταν την δούν θα πούνε πολλές φορές WTF. Μας άρεσε και ο πρωταγωνιστής, έπαιζε πολύ καλά. Απ'ότι βλέπω είναι και ο πρωταγωνιστής του  Τhe Giver (2014)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...