Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Rush

 

Ποτέ δεν μου άρεσε η Formula, γιαυτό και δεν είχα δει αυτό το αριστούργημα μέχρι τώρα. Το γεγονός οτι βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα, και το πόσο πιστά αποτυπώνονται στην ταινία, της δίνει πολλά extra points. Ισάξια καλοί και οι δυο πρωταγωνιστές, ίσως με νικητή τον Bruhl ο οποίος παίζει άριστα τον Lauda. Ακόμα και εμφανισιακά τον έχουν κάνει ίδιο. 2 ώρες πέρασαν πολύ εύκολα και με τον τρόπο που γυρίστηκε η ταινία θα μπορούσε άνετα να είναι μισή ώρα παραπάνω. Η ασχετοσύνη μου με τη Formula μου επέτρεψε, όχι μόνο να απολαύσω την ταινία χωρίς να έχω ιδέα τι θα γίνει, αλλά και να περάσω μερικές ευχάριστες ώρες διαβάζοντας και βλέποντας βίντεο για το όλο θέμα.

 

8.8/10

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

The Public Enemy (1931)

Κλασική. Μπορεί να μην προσφέρουν θέαμα, τρομερές ερμηνείες, σενάριο, ή σκηνοθεσία τόσο παλιές ταινίες αλλά είναι άκρως διασκεδαστικό (τουλάχιστον προσωπικά) να συνειδητοποιείς πόσο πολύ έχουν επηρρεάσει.

7/10

 

Casablanca (1942)

Άλλη μια κλασική ταινία. Δυνατό σενάριο και ωραίες ερμηνείες εδώ. All-time classic

9/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Masterpieces στο είδος τους και οι δύο πολύ χαλαρά αν και είναι δύσκολες ταινίες ακόμα και για φανατικούς σινεφίλ. Προσωπικά τόση καλτίλα δεν είναι του γούστου μου αλλά πιάνω τον εαυτό μου να αναπολεί σκηνές ειδικά από το Εl Topo. Τέλος, αντικειμενικά ο Ζοντορόφσκι είναι τρομερός σκηνοθέτης, εγώ θα έλεγα και τρομερός σεναριογράφος.

 

αισθητικά φτάνει το ζενίθ που θέλει. (αλλά το νόημα ειναι τα θέλω του;)

δυστηχώς το κάνει πολύ βρώμικα και μεγάλο overextend στο πάθος των συμβόλων και των χρωμάτων (η εμονή στο χρωμα ήταν μια συνέχεια του Ελ τοπ).

 

για μενα με λίγα λόγια δεν μπόρεσε μέσα στο μεγάλο του ζενίθ να βρει ένα σημείο που θα μπαλάντζαρε σύμβολο/νοημα & κινηματογράφηση. χάοθηκε. όμορφα μεν αλλά για εμένα δεν φτάνει.

 

και ξαναλέω το εκτιμώ αλλά δεν το εχω και στα top top μου.

 

παίξε λιγο και με ταρκοφσκι να μου πεις γνώμη. o bergman είδα δεν σαρεκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rush

 

Ποτέ δεν μου άρεσε η Formula, γιαυτό και δεν είχα δει αυτό το αριστούργημα μέχρι τώρα. Το γεγονός οτι βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα, και το πόσο πιστά αποτυπώνονται στην ταινία, της δίνει πολλά extra points. Ισάξια καλοί και οι δυο πρωταγωνιστές, ίσως με νικητή τον Bruhl ο οποίος παίζει άριστα τον Lauda. Ακόμα και εμφανισιακά τον έχουν κάνει ίδιο. 2 ώρες πέρασαν πολύ εύκολα και με τον τρόπο που γυρίστηκε η ταινία θα μπορούσε άνετα να είναι μισή ώρα παραπάνω. Η ασχετοσύνη μου με τη Formula μου επέτρεψε, όχι μόνο να απολαύσω την ταινία χωρίς να έχω ιδέα τι θα γίνει, αλλά και να περάσω μερικές ευχάριστες ώρες διαβάζοντας και βλέποντας βίντεο για το όλο θέμα.

 

8.8/10

μετα το σχολιο σου την ειδα

ΤΟΠ ΤΟΠ ΤΟΠ

8.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sin City a Dame to Kill for

 

Καλή η κόμικ αισθητική αλλά η ιστορία παραήταν απλοική. Θα μπορούσε να έχει καλύτερη ιστορία με περισσότερο μυστήριο και ανατροπές χωρίς να χάνει την κόμικ αίσθηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ξαναλέω το εκτιμώ αλλά δεν το εχω και στα top top μου.

Θα συμφωνήσω με αυτή τη φράση απόλυτα.

παίξε λιγο και με ταρκοφσκι να μου πεις γνώμη. o bergman είδα δεν σαρεκε.

Είχα αναφέρει σε ένα προηγούμενο ποστ μου ότι μόλις ξεκίνησα με Tαρκόφκι. Stalker, Solaris, Andrey Rublyov. Άπταιστος, ωραίο στυλ. Μου αρέσουν πολύ οι μονόλογοι από τους κεντρικούς του χαρακτήρες. Το μόνο κακό που βρίσκω είναι η μεγάλη διάρκεια που έχει κάθε ταινία του.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

the equaliser

 

Ταινια με πολυ δραση απο το 1ο μισαωρο και μετα.. Η αληθεια ειναι οτι περιμενα μια περισσοτερο ρεαλιστικη περιπετεια-θριλερ παρα ενα one man show τυπου  jason statham.. Για αυτο που ειναι ομως, ειναι πολυ καλη και περνας ενα ευχαριστο 2ωρο στο σινεμα.

Δινω 6.5-10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Γερμανος γιατρος 

 

Mια ιστορια για τον Μενγκελε που θα μπορουσε να ηταν αληθινη .Γοητευτικος, φιλικος , αυτη η υπουλη σαγηνευτικη φυση του κακου.Προσφεροταν για δυνατο θριλερακι η ιστορια, βοηθαγε το τοπιο και το απομονωμενο ξενοδοχειο αλλα  τον σκηνοθετη τον ενδιεφεραν αλλα παραγματα.Νιωθεις μια μικρη ανατριχιλια βλεποντας αυτα τα αθωα φαινομενικα πραγματα οπως οι κουκλες .

 

Χιλιοι τροποι να πεθανεις στην δυση

 

Απροσδοκητα διασκεδαστικη θα ελεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Rush απλά δεν έχω λόγια. Το 10/10 για το είδος του.

 

Για το Coherence είναι δύσκολο να βάλω βαθμό. Από άποψη πρωτοτυπίας σεναρίου θα βαλω 9. Για τον τρόπο που ο σκηνοθετης το χειρίστηκε αποφεύγοντας τον κίνδυνο να τα κάνει αχταρμά και να μην καταλαβαίνεις τι βλέπεις θα βάλω 8. Δυστυχώς όμως στο τέλος κάπου το έχασε οπότε θα βάλω ένα 7 συνολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως εξαιρετικο το Rush.

 

To Coherence ηταν προβλεψιμο δυστυχως. (Βεβαια οταν εχεις δει και καταλαβει-κατα το ανθρωπινως δυνατο το primer, ολα τα αλλα δειχνουν προβλεψιμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...