Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και η μεταφορά του στο θέατρο (με τον Δημήτρη Αλεξανδρή) πριν λίγα χρόνια ήταν εκπληκτική!

 

Αυτό δεν το γνώριζα. Που μου θυμίζει για άλλη μια φορά τη μιζέρια του να μη βγαίνουν σε DVD οι θεατρικές παραστάσεις ώστε να μπορείς να τις δεις μετά από κάποια χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Link.png Site: Hellor high water

 

Απο τον σεναριογραφο του Sicario  μια διαπεραστικη ματια στην μη προνομιουχο Αμερικη και τον Νοτο.

Υποδειγματικες ερμηνειες απο Foster και Bridges  σιγουρα συγκαταλεγονται στις καλυτερες της σεζον και  απογειωνουν το φιλμ ,πολυ καλη φωτογραφια .

 

Μust η θεαση ,Αlex  δες την παραυτα.

 

7.9/10

 

την είδα νομίζω το έγραψα και εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Project Avalanche 2016

 

Καλογυρισμένο θρίλερ/found footage/mockumentary πάνω στη θεωρία της σκηνοθετημένης προσελήνωσης του Απόλλο 11. Γυρισμένο με εφέ φιλμ δεκαετίας 60' και αρκετά ατμοσφαιρικό, παρά τη γεύση μαύρης κωμωδίας, θα ικανοποιήσει τόσο τους οπαδούς της συνωμοσιολογικής θεωρίας όσο και τους αρνητές της.

 

6.5/10 από μένα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Mechanic(1972)

 

themechanic_poster.jpeg

 


 

Το αυθεντικο Mechanic με τον εξαιρετικο Charles Bronson.Πολυ καλη απο την αρχη μεχρι το τελος χωρις υπερβολες και 2 καταδιωξεις που αξιζουν.Ειναι 10 φορες καλυτερο απο το mechanic με το αγγουρι τον statham. 8/10

 

The Infiltrator

 

MV5BMTEwNzM2NjY2MTNeQTJeQWpwZ15BbWU4MDQ3

 


 

Ακομα μια αληθινη ιστορια σχετικα με το μεγαλο καρτελ του Μεντεγιν και εναν undercover πρακτορα σε μια απο τις μεγαλυτερες επιχειρησεις εκεινης της εποχης. Ο Cranston απολαυστικος οπως παντα. 7.5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθισα και ειδα χθες και γω το Man From Earth

 

Καλο πραγματι. Αποδειξη οτι επιτυχια δεν ειναι απαραιτητα το ποσα λεφτα που πεφτουν απο πισω αλλα τι εχεις να πεις και να δειξεις. Η ταινια ουρλιαζει low budget απο την πρωτη στιγμη με το σκηνικο, τον τροπο που εχει τραβηχτει και τους ηθοποιους (καποια γνωστα προσωπα ομως).

 

Σε βαζει ομως μεσα στο κλιμα και τη συζητηση της παρεας, ωραια η ατμοσφαιρα γυρω απο το τζακι και επιασα τον εαυτο μου να κοιταζω δυο τρεις φορες το ποσο εχει ακομα οχι γιατι βαρεθηκα αλλα γιατι δεν ηθελα να τελειωσει γρηγορα.

Η ολη συζητηση τους ηταν τουλαχιστον thought provoking σε φιλοσοφικο και μη επιπεδο.

Επεξ/σία από speedy23
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλησπέρα σε ολους. Θα παω να δω σημερα το assassin's creed. Το ειδες κανεις να μου πει μια αποψη ;

 

http://www.insomnia.gr/topic/452089-assassins-creed/

 

Τελευταίες σελίδες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

The Mechanic(1972)
 
themechanic_poster.jpeg
 
 
Το αυθεντικο Mechanic με τον εξαιρετικο Charles Bronson.Πολυ καλη απο την αρχη μεχρι το τελος χωρις υπερβολες και 2 καταδιωξεις που αξιζουν.Ειναι 10 φορες καλυτερο απο το mechanic με το αγγουρι τον statham. 8/10
 
The Infiltrator
 
MV5BMTEwNzM2NjY2MTNeQTJeQWpwZ15BbWU4MDQ3
 
 
Ακομα μια αληθινη ιστορια σχετικα με το μεγαλο καρτελ του Μεντεγιν και εναν undercover πρακτορα σε μια απο τις μεγαλυτερες επιχειρησεις εκεινης της εποχης. Ο Cranston απολαυστικος οπως παντα. 7.5/10

 

αμα καποιος εχει δει την σειρα ναρκος ειναι ακομα καλυτερα να καταλαβει και με την ταινια τι παιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Mad City (1997) - IMDb  9.5/10 . Ειλικρινα, το 6.2 του imdb ειναι αστειο... Η ταινια ειναι καθαρη σατιρα, very well made. Πραγματικα, misleading βαθμολογια. 

 

O Brother, Where Art Thou? (2000) - IMDb 8/10. Based on Homer's Odyssey... Και εξαιρετικος Clooney (δε το περιμενα πραγματικα) καθως και ο Turturro! Διαφορετικη ταινια, οπως μας συνηθιζουν οι Coen Brothers..

 

The Lookout (2007) - IMDb 9/10. Ειχα δει ενα μερος του στην tv πριν καποια χρονια και το θυμηθηκα στην πορεια! Παρολα αυτα, πολυ καλη ταινιουλα! 

 

Mr. Holland's Opus (1995) - IMDb 10/10. What the hell... Πως γινεται και δεν ειχα δει αυτη την ταινια; Πραγματικα, επιασα τον εαυτο μου να δακρυζει αρκετες φορες. Αξιζει να την δει ο καθενας. Δεν καταλαβαινω πως δεν πηρε το oscar ο Dreyfuss και το πηρε ο Cage... Εχω δει ολες τις ταινιες που ηταν nominated lead actors τη χρονια αυτη (η μονη που δεν ειχα δει ηταν η παραπανω), και ο Dreyfuss καθως και ο Sean Penn τα αξιζαν περισσοτερο imho... Αλλα νταξει... Ποτε τα επαιρναν οσοι πραγματικα τα αξιζαν; Σπανια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://m.imdb.com/title/tt5290524/

 

Quo Vado?

 

Το Πασοκικο Ελληνικο Ονειρο στα ιταλικα!Απολαυστικη!Οσοι ειναι γεννημενοι 70-80 και εχουν ταξιδεψει και λιγο Βορεια θα γελασουν με την ψυχη τους αλλα και θα προβληματιστουν.Την βαλαμε για να περασει απλα 1:30 ωρα αλλα ηταν ανελπιστα καλη.8+/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silence του Scorsese.

 

 

Πολύ αργή και πολύ δύσκολη ταινία αλλά με κράτησε. Σίγουρα όχι στις καλύτερες του. Πολύ καλή φωτογραφία, καλό σενάριο, κακοί ηθοποιοί.

Δείτε τη σπίτι. Ή σε ήρεμη αίθουσα σινεμά.

6.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silence του Scorsese.

 

 

Πολύ αργή και πολύ δύσκολη ταινία αλλά με κράτησε. Σίγουρα όχι στις καλύτερες του. Πολύ καλή φωτογραφία, καλό σενάριο, κακοί ηθοποιοί.

Δείτε τη σπίτι. Ή σε ήρεμη αίθουσα σινεμά.

6.5/10

 

 

Εχθές την είδα κι εγώ και αν και αγαπώ Scorsese δεν μπορώ να της βάλω πάνω από 4/10. Μηδέν σενάριο, και μισή ώρα να κρατούσε η ταινία πάλι δεν θα είχε κάποιο νόημα πόσο μάλλον 140 λεπτά όλο το ίδιο και το ίδιο. Επίσης, πολύ κακοί ηθοποιοί (μα πρωταγωνιστής ο Garfield;  :eek: ) και ηλίθιοι διάλογοι. Κάποιοι έφυγαν πριν το διάλειμμα και να πω την αλήθεια εάν μπορούσα θα έφευγα κι εγώ... Πρώτη φορά είδα τόσο κόσμο ξενερωμένο στο τέλος της ταινίας και να σχολιάζει πόσο κακή ήταν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινία του Σκορσέζε είναι ταινία φιλοσοφικοπνευματικού προβληματισμού. Όχι ταινία που θα τη δεις τρώγοντας ποπ-κορν. Με όλο το σεβασμό και χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν σας, αυτά για 4/10 είναι το λιγότερο αστειότητες. Αν είναι δυνατόν δηλαδή... Eπίσης το ότι ο κάθε τυπάς πήγε να δει το έργο επειδή άκουσε για Σκορσέζε και Ιάπωνες χωρίς να γνωρίζει με τι καταπιάνεται και μετά ξενέρωσε, για μένα δεν αποτελεί αξιόπιστο κριτήριο.(ειδικά όταν οι περισσότεροι millenials τον Σκορσέζε τον έμαθαν από το Wolf Street και το Departed).

 

Φιλικά πάντα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toν σκορτσεζε τον εμαθα απο το Mean Streats και κατοπιν Taxi Driver, παροτι ειμαι γεννημενος μεσα του 80. Τις ταινιες αυτες τις ειδα πριν καμμια 15ρια χρονια. Τις ξαναειδα πριν καμμια 10ρια. Τις ειδα αλλη μια πριν 5 χρονια. Παλιωνουν οπως το καλο κρασι! 

Τα departed + shutter island ειναι ταινιαρες, οπως και το Wolf of Wall Street.

 

Παρολα αυτα την παραπανω ταινια (silence), δε προκειται να την ακουμπησω, ακριβως επειδη ειδα με τι καταπιανεται. :) 

Δεν αμφιβαλλω καθολου για την ποιοτητα της , αλλα δε θα την δω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...