Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

The Autopsy of Jane Doe.

 

Μέτριο θρίλερ/τρόμου. Το πήγαινε καλά μέχρι εκεί που αποκαλύφθηκε ότι

 

 

ήταν το ζωντανό πτώμα μιας μάγισσας

 

 

αλλά έφαγα ξενέρα τρελή στη συνέχεια της πλοκής. Δε ξέρω, μου φάνηκαν κοτσάνες οι ερμηνείες που έδωσαν μετά που ανέτρεψαν την παραπάνω υπόθεση και θεωρώ πως το χάλασαν. Ένα τεράστιο συν που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ είδαμε τα "τέρατα" (κάτι άλλο ήταν αλλά λέμε τέρατα για να μην σποιλάρουμε) να πλησιάζουν αργά τους πρωταγωνιστές. Αυτό είναι κάτι που προκαλεί απείρως μεγαλύτερη αγωνία στον θεατή από τέρατα που σε κυνηγούν τρέχοντας σαν τον Γιουσέιν Μπολτ και ήταν κάτι που είχα να δω πολλά, πολλά χρόνια. Να ξέρεις ότι υπάρχει ένας κινούμενος τρόμος που σε πλησιάζει αργά και παρ'ολα αυτά να μην μπορείς να του ξεφύγεις. Καλή, παλιά τεχνική.

 

Σε γενικές γραμμές δε ξετρελάθηκα. Ένα 5.8/10 από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Why Him? [1/5]

 

Αν και το σύνολο του καστ κάνει ό,τι καλύτερό για να σώσει την ταινία (Κράνστον και Μάλαλι μακράν οι καλύτεροι) από το να είναι μια σειρά από σκηνές αφημένες στην τύχη, ποτέ δεν είναι αρκετό. Όπως έχουν τα πράγματα, το «Γιατί Αυτόν» μετατρέπεται εύκολα σε «γιατί σ` έμενα;» μετά τη θέαση του…

 

The Great Wall [0.5/5]

 

Είναι ξεκάθαρο από το πρώτο κιόλας λεπτό ότι ο μοναδικός λόγος ύπαρξης της συγκεκριμένης ταινίας είναι ένας και μόνο ένας. Το κορτάρισμα των στούντιο του Χόλιγουντ στην Κίνα. Μια χώρας που βρίσκεται σε ανοδική πορεία για να γίνει η μεγαλύτερη αγορά στο παγκόσμιο box-office μέσα σε δύο ή τρία χρόνια. Κάτι καθόλου επιλήψιμο αν το τελικό αποτέλεσμα δεν ήταν μια απίστευτα κοινότυπη ταινία με τέρατα, τόσο κακή που δεν θα πιστεύετε τι είδατε ακόμα και μετά την έξοδο σας από το σινεμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Autopsy of Jane Doe.

 

Μέτριο θρίλερ/τρόμου. Το πήγαινε καλά μέχρι εκεί που αποκαλύφθηκε ότι

 

 

ήταν το ζωντανό πτώμα μιας μάγισσας

 

 

αλλά έφαγα ξενέρα τρελή στη συνέχεια της πλοκής. Δε ξέρω, μου φάνηκαν κοτσάνες οι ερμηνείες που έδωσαν μετά που ανέτρεψαν την παραπάνω υπόθεση και θεωρώ πως το χάλασαν. Ένα τεράστιο συν που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ είδαμε τα "τέρατα" (κάτι άλλο ήταν αλλά λέμε τέρατα για να μην σποιλάρουμε) να πλησιάζουν αργά τους πρωταγωνιστές. Αυτό είναι κάτι που προκαλεί απείρως μεγαλύτερη αγωνία στον θεατή από τέρατα που σε κυνηγούν τρέχοντας σαν τον Γιουσέιν Μπολτ και ήταν κάτι που είχα να δω πολλά, πολλά χρόνια. Να ξέρεις ότι υπάρχει ένας κινούμενος τρόμος που σε πλησιάζει αργά και παρ'ολα αυτά να μην μπορείς να του ξεφύγεις. Καλή, παλιά τεχνική.

 

Σε γενικές γραμμές δε ξετρελάθηκα. Ένα 5.8/10 από μένα.

Ενα 0/10 απο εμενα. Μεχρι τη μεση παλευοταν. Μετα αρχισαν η μλκιες...Κουλουρια :P

 

 

The Hunt πολύ καλή ταινία και πολυ καλη ερμηνεία του Mads Mikkelsen

http://www.imdb.com/title/tt2106476/

Αυτο μαλιστα!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Murders in the Rue Morgue (1932)

 

Πάνω από 80 χρόνια έχουν περάσει και παραμένει η καλύτερη μεταφορά της ομώνυμου διηγήματος του Έντγκαρ Άλαν Πόε. Σκοτεινό και ατμοσφαιρικό, λόγω βέβαια και της απαρχαιωμένης τεχνολογίας, βλέπεται ευχάριστα τη 1 ώρα που διαρκεί. Ιδιαίτερα από τους οπαδούς του Πόε. Στα μεγάλα μείον ότι προδίδει νωρίς το μυστήριο σε όσους δεν έχουν διαβάσει την ιστορία διότι ακολουθεί αντίστροφη διηγηματική ροή και έτσι χάνεται η μαγεία του αυθεντικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Hellor high water

 

Απο τον σεναριογραφο του Sicario  μια διαπεραστικη ματια στην μη προνομιουχο Αμερικη και τον Νοτο.

Υποδειγματικες ερμηνειες απο Foster και Bridges  σιγουρα συγκαταλεγονται στις καλυτερες της σεζον και  απογειωνουν το φιλμ ,πολυ καλη φωτογραφια .

 

Μust η θεαση ,Αlex  δες την παραυτα.

 

7.9/10

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ξεκάθαρο από το πρώτο κιόλας λεπτό ότι ο μοναδικός λόγος ύπαρξης της συγκεκριμένης ταινίας είναι ένας και μόνο ένας. Το κορτάρισμα των στούντιο του Χόλιγουντ στην Κίνα. Μια χώρας που βρίσκεται σε ανοδική πορεία για να γίνει η μεγαλύτερη αγορά στο παγκόσμιο box-office μέσα σε δύο ή τρία χρόνια. Κάτι καθόλου επιλήψιμο αν το τελικό αποτέλεσμα δεν ήταν μια απίστευτα κοινότυπη ταινία με τέρατα, τόσο κακή που δεν θα πιστεύετε τι είδατε ακόμα και μετά την έξοδο σας από το σινεμά.

 

 

κινεζικη παραγωγη ειναι, οχι αμερικανικη. κατα τα αλλα ειναι "ξεκαθαρο"...  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Incarnate

 

Καλη για ταινια του ειδους της πιστευω, δεν ηταν το κλασσικο με τις ταινιες εξορκισμου, εκτυλιχθηκε λιγο διαφορετικα αν και δεν αποκλινει πολυ.

Αν καταλαβα καλα θα βγει και 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deepwater Horizon

8/10

 

http://www.imdb.com/title/tt1860357/

Γενικα μ αρεσουν οι ταινιες με αληθινα γεγονοτα!

Απο δω κ περα,μονο Shell! :-)

 

Την προτείνω κι εγώ, πολύ καλή ταινία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

War Dogs

 

Με χαμηλες προσδοκιες για ενα δυο λογους πριν την ταινια και χωρις να με εκπληξει πολυ, ηταν συμπαθητικη. Κυριως για την ιστορια την ιδια. Τα ποσα ειναι αληθεια ειναι αλλο θεμα αλλα οτι εγινε, εγινε.

 

Καμια υποκριτικη δεν ξεχωρισε, ουτε περιμενα κατι τετοιο βεβαια. Δε νομιζω να προσφεροταν και απο την ιδια τη πλοκη και πως κυμανθηκε το εργο.

 

Κατι σχετικα με τον Jonah Hill ομως που δεν μπορω να τον παρω στα σοβαρα.

Επεξ/σία από speedy23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προτείνω κι εγώ, πολύ καλή ταινία.

Και εγώ. Απρόσμενα καλή ταινία.

 

Deepwater Horizon

8/10

 

http://www.imdb.com/title/tt1860357/

Γενικα μ αρεσουν οι ταινιες με αληθινα γεγονοτα!

Απο δω κ περα,μονο Shell! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε μια ανασκοπηση του τι ειδαμε τον τελευταιο καιρο. Δλδ τις 10 τελευταιες ημερες or so.

 

Charlie Wilson's War (2007) - IMDb  7.5/10. Ενας καλος λογος για να τη δει καποιος, ειναι οτι αφηνει τον θεατη να αποφασισει για το αν ο C.W. ειναι πραγματικα ηρωας ή οχι. Not bad. Αρκετα καλη ταινια!

 

Guilty by Suspicion (1991) - IMDb 5/10. Ειχε potential να γινει πολυ καλη ταινια. Δειχνει , κατα τη γνωμη μου , πολλα πραγματα, που αν τα εδειχνε καλυτερα, δε θα ηταν ανουσια in the first place (ο τροπος που κυλαει , τα κανει ανουσια ομως). Βασισμενο σε πραγματικα γεγονοτα.

 

In the Bedroom (2001) - IMDb 8/10. Δεν ειναι ταινια για ολες τις ωρες, ουτε για ολα τα γουστα. Αρκετα αργη, ομως με μια αισθηση "αληθειας". Σε κανει να νιωθεις οτι πραγματικα , ετσι θα ησουν σε αντιστοιχη περιπτωση. Πολλες σκηνες με λιγα λογια, που τις κανουν real οι ερμηνειες. Δεν εχω λογια για την Sissy Spacek και τον εξαιρετικο Tom Wilkinson! 

 

The Double Life of Veronique (1991) - IMDb 7.5/10. Στο μοτιβο των trois couleurs... Οχι για ολες τις ωρες δηλαδη!

 

Mr. Pip (2012) - IMDb 8/10. Χαιρομαι που υπαρχουν τετοιες ταινιες. Ναι μεν καπως αργες, αλλα entertaining και με καλες ερμηνειες απο αγνωστους ηθοποιους (τουλαχιστον σε εμενα). 

 

Pawn Sacrifice (2014) - IMDb 8/10. Ανετα, απο εναν ασχετο με το σκακι. Παρα πολυ καλογυρισμενη! Ο Liv Schrieber αρκετα υποτιμημενος ηθοποιος! Και ο Toby Maguire κανει πολυ καλη δουλεια, παντα τον ειχα σε εκτιμηση! Απο τοτε που ειδα το 


 

Silkwood (1983) - IMDb 8/10. Εχοντας διαβασει για την Karen Silkwood παλιοτερα, απορω γιατι δεν ειχα δει την ταινια! Μου λυθηκε η απορια! Πολυ καλη :D

 

The Accountant (2016) - IMDb 8/10. Σε κραταει. Δεν ειναι τυχαια "μαμαω ταω" ο πρωταγωνιστης. Εχει ενα little twist. Δε ξεφευγει απο τα κλισε, αλλα δεν το παρακανει κιολας, γι'αυτο και η υψηλη βαθμολογια. 

 

The Autopsy of Jane Doe (2016) - IMDb 1/10. Εγραψα και παραπανω για αυτο...

Οχι παλι...ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ... Γιατι... Μεχρι το μισαωρο , καλα το πηγαινε, γιατι μας το'κανε αυτο; Δε μπορω αλλο τετοιο "horror" movie... Δεν αντεχω αλλο πχια! Μοναδα, επειδη ξεκινησε καλα και μονο.

 

The Contender (2000) - IMDb 6.5/10. Not bad, not really good either. Βλεπεται, και το βελτιωνουν πολυ οι ερμηνειες, ειδικα του Jeff Bridges! Ο Gary Oldman, σταθερη αξια!

 

The Stanford Prison Experiment (2015) - IMDb 9/10. Ειναι το οριτζιναλ στορυ πισω απο το πειραμα του Στανφορντ. Μου αρεσε πολυ και οι συνεντευξεις στο τελος, σχεδον ιδιες με τις πραγματικες. Good job. Ενα flaw ειναι οτι εξαφανιζεται ο Ezra Miller (ως ο πρωτος κρατουμενος), και θεωρω οτι εκανε πολυ καλη δουλεια, αλλα επρεπε να γινει.

 

Warrior (2011) - IMDb 7/10. Enjoyable, ομως...Πιο προβλεψιμο πεθαινεις. Κυριολεκτικα ομως. Πολλα κλισε μαζεμενα σε μια ταινια, που εχει τρομερες ερμηνειες though, και την κανουν αρκετα καλυτερη! 

 

Wit (TV Movie 2001) - IMDb 9/10 . Depressing και...Emma Thompson...Μονο και μονο για αυτην αξιζει να το δει κανεις... Και για το γεγονος οτι ειναι Mike Nichols directing, αν και ειναι  tv movie. 

 

Missing (1982) - IMDb 9/10. Htan για χρονια στην Watchlist μου... Δε θυμαμαι γιατι δεν το'χα δει... Κακως δε το ειχα δει. 

 

State of Grace (1990) - IMDb 8/10 , πολυ καλη ταινια! Με mobs, το action ειναι λιγο παραπλανητικο. Σε καμμια περιπτωση action (μη περιμενετε μπολικη δραση και μπαμ μπουμ , ειναι πολυ μετρημενα ολα - γι'αυτο και μου αρεσε).

 

Tootsie (1982) - IMDb 10/10. Ενα classic που δεν ειχα δει και πολυ κακως δε το ειχα δει. Εχει τα παντα. Ερμηνειες εξαιρετικες και αρκετο γελιο!

 

Καλο σας απογευμα :) 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Man from Earth

http://www.imdb.com/title/tt0756683/

 

Μια διαφορετικη ταινια που σε κανει να σκεφτεσαι! Υπεροχοι διαλογοι

 

Αυτό είναι ένα μικρό αριστούργημα. Low budget ταινία, με ηθοποιούς β' διαλογής αλλά σενάριο που βάζει κάτω υπερπαραγωγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι ένα μικρό αριστούργημα. Low budget ταινία, με ηθοποιούς β' διαλογής αλλά σενάριο που βάζει κάτω υπερπαραγωγές.

Και η μεταφορά του στο θέατρο (με τον Δημήτρη Αλεξανδρή) πριν λίγα χρόνια ήταν εκπληκτική!

 

Είδα το Rogue One: A Star Wars Story, ευτυχώς καμία σχέση με την μούφα το Force Awakens.

Το Rogue One είχε ψυχή, είχε δράση, είχε μάχες, είχε ταχύτητα, καλούς ηθοποιούς, ακόμα καλύτερο android [K-2SO] και άψογη σύνδεση με το A New Hope, ακριβώς όπως θά'πρεπε [συγκίνηση στο τέλος...]. Το μόνο που μου φάνηκε μέτριο είναι το soundtrack, περίμενα νά'ναι πιο έπικ και υπερπαραγωγή μάλλον.

Ανυπομονώ να το ξαναδώ και μετά ν'ακολουθήσει [πάλι] μαραθώνιος Star Wars!

 

8.5/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...