Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα χθες για πρώτη φορά το Interstellar στο Star, αφού για ανεξήγητους λόγους εδώ και 2 χρόνια το είχα στο περιθώριο. Καλό σε γενικές γραμμές αλλά δε μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Πολύ ψευδοεπιστήμη, σεναριακές τρύπες και υπερβολική δόση μελό. Μου φάνηκε και αρκετά επηρεασμένο από το Contact 1997.

 

Πέρα από αυτό, αρκετά καλό το The Handmaiden. Λίγο αλλόκοτο σαν δράμα και μακρόσυρτο σε διάρκεια αλλά σε κρατάει προσηλωμένο στην οθόνη. Απο τον σκηνοθέτη του Oldboy.

 

 

Donnie Darko

 

Το είχα δει πριν από καμιά 15αριά χρόνια και θυμόμουν ότι μου είχε αρέσει τότε πολύ, αλλά και ότι είπα στον εαυτό μου ότι πρέπει να την ξαναδεί κάποια στιγμή, γιατί δεν της είχα δώσει την απαιτούμενη προσοχή.

 

Εντάξει, είναι διαμάντι. Είχα την ευκαιρία να την ξαναζήσω από την αρχή και μου άφησε ακόμη περισσότερα πράγματα!

 

Σε όποιον του έχει ξεφύγει, ας τη δει τώρα.

 

Και εγώ περίπου τότε το είχα δει και δεν το θυμάμαι καθόλου. Αξίζει όντως λες να το ξαναδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kick-Ass 
Ωραια ταινια με ωραιο χιουμορ δραση και πλοκη.8/10

 

Wanted 

Ειχε καποιες ωραιες σκηνες δρασης αλλα...γεματο τρυπες στο σεναριο και υπερβολες. 6/10

 

Αρχισα και τελειωσα και τη σειρα Agent Carter.Καλουτσικη ηταν και πιστευω οτι ενας φαν του συμπαντος της μαρβελ θα την εκτιμησει.7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ περίπου τότε το είχα δει και δεν το θυμάμαι καθόλου. Αξίζει όντως λες να το ξαναδώ?

 

Θα έλεγα ναι. Πέρα από το ότι ούτως ή άλλως εμείς προσωπικά έχουμε μεγαλώσει, νομίζω το σύγχρονο κοινό θα παρακολουθήσει ακόμη καλύτερα και ευκολότερα το Donnie Darko, από ότι το κοινό του 2001, μιας και έχουμε πλέον μεγαλύτερα εμπειρία από τα θέματα που πραγματεύεται η ταινία.

 

Αλλά και πάλι αν το σκεφτείς, μια τέτοια ταινία, με μυστηριακή διάθεση, αινιγματική ατμόσφαιρα και τόσες συζητήσεις γύρω από αυτήν, όπου οι περισσότεροι δεν είναι βέβαιοι τι έχει συμβεί ή δεν έχουν καταλήξει ποια είναι η προσωπική τους οπτική για την ταινία, να έχει καταφέρει να είναι τόσο μεγάλης αποδοχής, ε, κάπου καταλαβαίνει κανείς εύκολα ότι λειτουργεί πολύ καλά και η ποιητική της διάσταση, αυτή που δε χρειάζεται να καταλάβεις τα πάντα.

 

Για τον τελευταίο λόγο, δε θα πρότεινα το director's cut, αλλά την αυθεντική κόπια. Η διαφορά τους είναι (διάβασα κάπου) ότι η director's cut εξηγεί περισσότερα πράγματα, αφήνοντας όμως έτσι ταυτόχρονα λιγότερο χώρο σε προσωπικές ερμηνείες. Εγώ είδα την αυθεντική (theatrical release), νομίζοντας κατά λάθος ότι βλέπω το director's cut και θεώρησα ότι μας αποκάλυψε όλα όσα χρειαζόμασταν, χωρίς να νιώσω ότι μου έμεινε κάποιο κενό ή κάτι που να με ενοχλεί. Οπότε ήμουν τυχερός.

 

Αλλά εντάξει, γούστα είναι αυτά, για κάποιον άλλον μπορεί να είναι βολικότερο να πάρει πιο ξεκάθαρες απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα το Ben Hur (2016). Δεν μπορώ να πω ότι οι κατά πλειοψηφία αρνητικές κριτικές είναι δικαιολογημένες. Συμφωνώ ότι ήταν αδύναμο σαν επική ταινία, ιδιαίτερα ως remake της θρυλικής ομώνυμης που σάρωσε τα Οσκαρ, με ένα μπάτζετ 100 εκατ. να μην φαίνεται πουθενά πέρα από κάποιες ομολογουμένως εντυπωσιακές σκηνές όπως οι σύντομες μάχες και η ιπποδρομία και να θυμίζει περισσότερο μίνι σειρά που ενώθηκε σε ταινία μεγάλου μήκους. Παρ' όλα αυτά βλέπεται ευχάριστα με κορυφαία σκηνή την ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ναυμαχία που είναι ότι ρεαλιστικότερο έχω δει στο είδος της (ίσως να βοήθησε και το ηχοσύστημα 7.1). 

 

6.5/10 από μένα

 

 

Θα έλεγα ναι. Πέρα από το ότι ούτως ή άλλως εμείς προσωπικά έχουμε μεγαλώσει, νομίζω το σύγχρονο κοινό θα παρακολουθήσει ακόμη καλύτερα και ευκολότερα το Donnie Darko, από ότι το κοινό του 2001, μιας και έχουμε πλέον μεγαλύτερα εμπειρία από τα θέματα που πραγματεύεται η ταινία.

 

Αλλά και πάλι αν το σκεφτείς, μια τέτοια ταινία, με μυστηριακή διάθεση, αινιγματική ατμόσφαιρα και τόσες συζητήσεις γύρω από αυτήν, όπου οι περισσότεροι δεν είναι βέβαιοι τι έχει συμβεί ή δεν έχουν καταλήξει ποια είναι η προσωπική τους οπτική για την ταινία, να έχει καταφέρει να είναι τόσο μεγάλης αποδοχής, ε, κάπου καταλαβαίνει κανείς εύκολα ότι λειτουργεί πολύ καλά και η ποιητική της διάσταση, αυτή που δε χρειάζεται να καταλάβεις τα πάντα.

 

Για τον τελευταίο λόγο, δε θα πρότεινα το director's cut, αλλά την αυθεντική κόπια. Η διαφορά τους είναι (διάβασα κάπου) ότι η director's cut εξηγεί περισσότερα πράγματα, αφήνοντας όμως έτσι ταυτόχρονα λιγότερο χώρο σε προσωπικές ερμηνείες. Εγώ είδα την αυθεντική (theatrical release), νομίζοντας κατά λάθος ότι βλέπω το director's cut και θεώρησα ότι μας αποκάλυψε όλα όσα χρειαζόμασταν, χωρίς να νιώσω ότι μου έμεινε κάποιο κενό ή κάτι που να με ενοχλεί. Οπότε ήμουν τυχερός.

 

Αλλά εντάξει, γούστα είναι αυτά, για κάποιον άλλον μπορεί να είναι βολικότερο να πάρει πιο ξεκάθαρες απαντήσεις.

 

 

Θα το ξανατσεκάρω μόλις βρω χρόνο. Το μόνο που θυμάμαι είναι αυτό το πράγμα που έμοιαζε με λαγό και κάτι σαν φασματικά σκουλήκια που έβγαιναν μέσα από τα σώματα των ανθρώπων. Lol. Πρέπει να ήμουν γύρω στα 14 όταν το είδα, σε dvd από το περιοδικό CineFan, αν το θυμάσαι.

 

 

 

Εμένα μου άρεσε το Magnificent Seven ποιο πολύ από το υπερτιμημένο Seven Samurai

 

 

?????????????????????????????? Υπερτιμημένο το 7 Σαμουράι? Και το Magnificent Seven σου άρεσε περισσότερο?

 

 

3oFyDl7xbRgcAu8O8E.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Truman

 

 

Aλλη μια Αργεντινικη ταινια   με κεντρικο θεμα την αντρικη φιλια .Ενδιαφερον απο μονο του ειδικα για οσους εχουν πολυ ψηλα στην κλιμακα αξιων τους φιλους οπως  εγω .

Απο μονο το το θεμα ειναι ικανο να σε βαλει στο κλιμα απο την αλλη θεωρω πως η συγκεκριμενη  ηταν υποτονικη σε αρκετα σημεια  ακομα και για την κατηγορια της ,σε συνδυασμο με το μετριο σεναριο δεν καταφερει να την απογειωσει ενω  ειχε τις προυποθεσεις .

 

 

7,4/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sully (2016)

Την περίμενα πολύ καλύτερη,ειδικά μετά το 74 του Metascore.Δυστυχώς,κάπου στην μέση κατάλαβα ότι δεν θα έβλεπα κάτι παραπάνω από ότι είδα τα πρώτα 40 λεπτά και έτσι την έκοψα.

Κακός ρυθμός,αμερικάνσκι ντριμ(εξάλλου είναι ταινία του Ισντγουντ) αλλά καλές ερμηνείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Stanford Prison Experiment (2015)

http://www.imdb.com/title/tt0420293/

 

Αυτα που δειχνει η ταινια βασιζονται σε πραγματικα γεγονοτα που εγιναν την δεκαετια του 70 σε ενα πειραμα που εκαναν σε κατι φοιτητοπαιδα,κανοντας μια προσομοιωση φυλακης χωριζοντας 24 ατομα σε φυλακες και κρατουμενους.Πολυ καλη ταινια και η βαθμολογια στο imdb ειναι πιο χαμηλα κατα την γνωμη μου.Η ταινια δειχνει πως επηρεαζει το πειραμα ολους τους φοιτητες(ειδικα τους κρατουμενους) αλλα και τα ατομα που δουλευουν απο πισω.Πολυ καλος ο Ezra Miller και ειδικα ο Michael Angarano.

 

8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα επιτέλους το The Wind Rises. Αναμενόμενα εξαιρετικό, 5/5. Πιο εμφανώς δραματικό, εξίσου αισιόδοξο με όλα τα έργα του Μιγιαζάκι. Μακάρι να έφτιαχνε ταινίες για πάντα.

 

Fantastic Beasts and Where to Find Them πολύ καλύτερο απ'ότι περίμενα. Θα ήταν καλύτερο από όλες τις ταινίες του Χάρι Πότερ, αν είχε το Χόγκουαρτς. Γιατί μια ταινία με το Χόγκουαρτς και χωρίς τον Χάρι Πότερ, είναι προφανώς το καλύτερο δυνατό Χάρι Πότερ :P

 

Opening Night (John Cassavetes) Εξαιρετική σκηνοθεσία. Τόσο καλή η Gena Rowlands. Με κούρασε όμως τόσο πολύ. Νιώθω ότι σεναριακά θα μπορούσε να είχε τελειώσει 40 λεπτά νωρίτερα -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fruitvale Station

 

Szw87.jpg

 


 

Μια πραγματικα συγκινητικη ταινια.Η υποθεση αρκετα απλη αλλα βασιζεται σε αληθινη ιστορια.Κυλαει αρκετα αργα μερικοι ισως βαρεθειτε αλλα το τελος αποζημιωνει.Δεν χρειαζεται να πω κατι παραπανω γιατι θα χρειαστει spoiler.Απλα δωστε της μια ευκαιρια. 8/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hell or High Water

 

Καλη ηταν. Ειχε μια ικανοποιητικη ιστορια στην οποια στηριχτηκε και εκτελεστηκε. Ειχες τις σκηνες δρασης που ανεβαζε το ρυθμο της ταινιας.

 

Κραταω περισσοτερο ομως απο την ταινια το κοινωνιο-οικονομικο σχολιο που ειχε ειτε μεσα απο το διαλογο ειτε μεσα απο συγκεκριμενα πλανα που μιλαγαν απο μονα τους.

 

Απο ρολους κρατω βεβαια του μεγαλου Τζεφ Μπριτζες, που επαιζε τον βαρυ και ασηκωτο Τεξανο. Επιτυχημενο το παρε δωσε με το βοηθο του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ixcanul

 

Ixcanul στη γλώσσα των Μάγια είναι το ηφαίστειο το οποίο είναι και το σκηνικό της ταινίας από την Γουατεμάλα. Μία οικογένεια Μάγια ζει στην σκιά ενός ενεργού ηφαιστείου δουλεύοντας σε μία φυτεία καφέ και η όμορφη νεαρή κόρη ονειρεύεται να περάσει από την άλλη πλευρά του βουνού ακόμα και με έναν αλήτη εργάτη ενώ οι γονείς της την δίνουν στον επιστάτη της φυτεία με αντάλλαγμα την προστασία του.

 

Η ταινία είναι γυρισμένη σχεδόν εξολοκλήρου στη γλώσσα των Μαγια και αν και ξεκινάει σαν "φεστιβαλική" ταινία με περίεργα πλάνα και σχεδόν ερασιτέχνες ηθοποιούς που μιλάνε μια παράξενη γλώσσα σιγά σιγά μετατρέπεται σε μία πολύ συγκινητική ιστορία μιας οικογένειας που η αγάπη του ενός για το άλλον τους κάνει να παλεύουν με την φτώχια, την εκμετάλλευση, με την έλλειψη εκπαίδευσης (συγκλονιστικές οι σκηνές που στο νοσοκομείο ή στην αστυνομία παρακαλάνε για βοήθεια και ο επιστάτης μεταφράζει επίτηδες "λάθος" για να μην μπλέξει) σε ένα περιβάλλον σκληρό, με προλήψεις και συνήθειες που μας γυρνάνε αιώνα (ή και παραπάνω) πίσω. Πέρα από την συγκίνηση καταφέρνει να παρουσιάσει έστω και στο σύντομο πλαίσιο μια ταινίας τον τρόπο ζωής, παραδόσεις, αρχές και προκαταλήψεις μιας φυλής ανθρώπων που ζουν στην άλλη άκρη του κόσμου με πραγματικά ενδιαφέρον τρόπο (οι σκηνές που η μητέρας μεταφέρει στη κόρη παραδόσεις είναι για ανθολογία)

 

Μια πραγματικά ενδιαφέρουσα ταινία 8/10 γιατί μου έδειξε ένα τελείως άλλο κόσμο για τον οποίο δεν θα μαθαινα πιθανά ποτέ αν δεν υπήρχε η ταινία

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μιας και πλησιάζουν γιορτές λέω να σας προτείνω μερικές life changing ταινίες, αν και πολλοί μπορεί να τις έχετε δει. Αν δεν τις έχετε δει ανάφτε τζάκι, σκεπαστείτε, φτιάξτε και ένα τσαγάκι και βάλτε:

 

Groundhog Day (1993)

The Family Man (2000)

Scrooged (1988)

 

Καλά Χριστούγενα σε όλους!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...