Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Offtopic:

 

 

γιατί εσύ ανέφερες το City of God? :P

 

σε άλλους πάει αυτό...

 

Ναι, εγώ έγραψα ότι δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος πολύς ντόρος για το City of God (που παρεμπιπτόντως εκεί δεν ήταν ιδεολογικό το θέμα, το V for Vendetta καταλαβαίνω γιατί άρεσε σε πολλούς).

 

 

 

Ontopic:

 

12 (2007)

 

[το ρώσικο 12 Angry Men]

 

Δεύτερο πετυχημένο remake μέσα στην ίδια εβδομάδα! Νομίζω έσπασα κάποιο προσωπικό ρεκόρ.

 

Και όχι απλά πετυχημένο, αλλά θα έλεγα οδηγός για το πως να κάνετε remake. Εξαιρετική ταινία, έχει κρατήσει μερικά πράγματα από το αυθεντικό, αλλά έχει και πάρα πολλά δικά της να δώσει, από το σενάριο μέχρι τη σκηνοθεσία! Ορισμένα πράγματα και αλλαγές, μάλιστα, μου άρεσαν και περισσότερο! Πολύ καλές προσθήκες.

 

Αν και δε βρίσκω λόγο να μπούνε στη ζυγαριά σαν τα σφαχτάρια. Και οι δύο ταινίες ήταν καταπληκτικές, η κάθε μια με το δικό της τρόπο. Πάντα τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Offtopic:

 

 

 

Ναι, εγώ έγραψα ότι δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος πολύς ντόρος για το City of God (που παρεμπιπτόντως εκεί δεν ήταν ιδεολογικό το θέμα, το V for Vendetta καταλαβαίνω γιατί άρεσε σε πολλούς).

 

 

χαχαχαχαχαχα αλήθεια?ok έχουμε διαφορετικές προσεγγίσεις στις ταινίες...δεν τρέχει τιποτα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκλωβισμένη

Πήγε να γίνει ένα; καλό ψυχολογικό θρίλερ αλλά others με την Νικόλ κιντμαν αν θυμάστε .το Καστ ήταν καλό,νάομι Γουότς και το παιδάκι από το room...Και ενώ είχε λίγο αγωνία,λίγο jump scares scenes,στα μισά

σου πετά την ανατροπή που το χεις δεις δει αυτό το κονσεπτ 1500 φορές ότι τελικά δεν ήταν έτσι και τρως ξενερα

ok για να περάσει κάπως η ώρα καλά κάνει τη δουλειά του αν παραβλέψουμε τις 500 βλακείες που κάνουν οι χαρακτήρες .Για σινεμά όμως δεν λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ουτε εγω βαρεθηκα,αλλα δεν θα μου εκανε και εντυπωση αν καποιος γκρινιαζε (λιγο) στην αρχη

Το ολο μυστηριο,ο τροπος που αλλαζει ταχυτητα και το δυνατο φιναλε μου θυμισε λιγο Incendies. 

 

Παντως και οι 2 ταινιες απο Αργεντινη που περασαν απο εδω προσφατα ειναι αρκετα δυνατες (El secreto de sus ojos / Relatos salvajes)

Μπραβο στους Μαραντονηδες !!! Αν υπαρχουν και αλλα διαμαντια απο εκει,δωστε καμια προταση

 

Αν σου άρεσε το El secreto de sus ojos μια αγαπημένη παρόμοιο στυλ από την Αργεντινή είναι η El Aura (Η Αύρα) . Πρωταγωνιστής και σε αυτή ο Ricardo Darin (λίγο νεότερος βέβαια) στο ρόλο ενός επιληπτικού ταριχευτή άγριων ζώων. Από την επιληψία προέρχεται και ο τίτλος αύρα ονομάζεται η κατάσταση ακριβώς πριν την επιληπτική κρίση (εξαιρετική η σκηνή που ο ίδιος ο πρωταγωνιστής την περιγράφει). Είναι η τελευταία ταινία του Bielinsky (πέθανε ένα χρόνο μετά) και ουσιαστικά η μοναδική που γύρισε μετά το εξαιρετικό Nueva Reinas το οποίο ήταν η πρώτη μου γνωριμία με τον κινηματογράφο της Αργεντινής. Δεν είναι τόσο ευχάριστη σαν υπόθεση όσο το Nueva Reinas και σίγουρα δεν έχει τέτοια ανατροπή αλλά εχει ενδιαφέρουσα πλοκή, εξαιρετικό ρυθμό, φωτογραφία, μουσική και ρεσιταλ ερμηνείας από τον Darin. Την ξαναείδα σχετικά πρόσφατα 7.5/10 αν είχε και ανατροπή θα ήταν αριστούργημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και ηρεμιστικά που δεν απαιτούν συνταγογράφηση, παιδιά...

 

Δεν τού άρεσε μια ταινία που άρεσε σ' εσάς. Δεν έχουν όλοι τα ίδια κριτήρια, ούτε και τα ίδια γούστα (...ανωμαλία, ε; )

 

Τόσο δυστυχισμένους σας κάνει αυτό;

ναι τόσο δυστυχισμένο με κάνει εμένα προσωπικά που τόλμησα να γράψω απαντητικό.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή και επιφυλάσσομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lucky Number Slevin 

Πολυ καλη ταινια.Η υποθεση-ιστορια ειναι ενδιαφερουσα και σε κραταει σε αγωνια ενω ταυτοχρονα γελας με ολο το μπερδεμα που εχει γινει.Οι ηθοποιοι ηταν ολοι πολυ καλοι,ειδικα o Bruce Willis στο ρολο ενος μυστηριου ψυχρου πληρωμενου δολοφονου.Το τελος ολα τα λεφτα. 8/10

 

The Game

Ταινια μυστηριου που σε κανει να αναρωτιεσαι τι στο .... γινεται.Ο Michael Douglas εκπληκτικος στο ρολο του πρωταγωνιστη.Επισης εκπληκτικο φιναλε. 8/10

 

Kidnapping Mr Heineken

Μετρια "βαρετη" ταινια.Το μονο που αξιζε ειναι οτι μαθαινεις την ιστορια της απαγωγης του Heineken που εγω δεν ηξερα,το πως σχεδιαστηκε και το τι απεγιναν αυτοι που την εκαναν.Αλλα σα ταινια δε... 5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shut in (Εγκλωβισμενη)

 

Νεα ταινια, με τη Ναομι Γουοτς.

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ εβγαλαν ενα θριλερ της προκοπης!!! Επιτελους μετα απο καιρο, μια ταινια που παιζει με το μυαλο σπυ και σε κανει να αναρωτιεσαι αν οσα βλεπεις συμβαινουν πραγματικα.

 

 

Ποσο επικη ηταν η ανατροπη του!!!!! Δε πηγαινε το μυαλο σου εκει με τιποτα. Εχοντας δει το παιδακι να πρωταγωνιστει στο Somnia, και ακουγοντας οτι ειχε σπασει το χερι ενος παιδιου,φαμταζομουν πως αυτο τρυπωσε σπιτι και απο ζηλια ηθελε να ξεκανει τον Στιβεν.

Επισης θεωρουσα πως ο... αγαπητικος θα γυρισει καποια στιγμη κ ειτε θα πεθανει πανω στη μαχη ειτε θα τους σωσει.

 

 

 

Οκ η ταινια εχει κλασσιλα κλισε που η αληθεια ειναι οτι αν δεν υπηρχαν, εστω και λιγο, δε θα υπηρχαν και θριλερ.

 

Αξιζει σιγουρα να τη δεις αν αγαπας το ειδος, απο εμενα 7/10 γιατι ηθελα λιγο πιο εντονο τελος, αλλιως θα βαζα 8.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ucv2ugw.jpg

Ο πιλότος Τσέσλι «Σάλι» Σάλενμπεργκ απογειώνει την πτήση 1549 που πιλοτάρει από το αεροδρόμιο ΛαΓκάρντια της Νέας Υόρκης, κι όλα βαίνουν κανονικά, όταν ένα σμήνος καναδικών χηνών χτυπάει ταυτόχρονα και τις δύο μηχανές του σκάφους. Γρήγορα, ο Σάλι συνειδητοποιεί ότι δεν υπάρχει χρόνος να επιστρέψει στο ΛαΓκάρντια, ή να προσγειωθεί σε κάποιο άλλο αεροδρόμιο, παίρνοντας τη μεγάλη απόφαση να ρίξει το αεροπλάνο στα νερά του ποταμού Χάντσον.

Το φιλμ αναπαριστά αληθινά γεγονότα που συνέβησαν τον Ιανουάριο του 2009. Το υλικό προέρχεται από την αυτοβιογραφία του Chesley `Sully` Sullenberger, με τίτλο Highest Duty.

Η ταινία αποτυπώνει τόσο τα γεγονότα της 15ης Ιανουαρίου του 2009, όπου η πτήση 1549 της US Airways αναγκάστηκε να προσυδατωθεί στον ποταμό Χάντσον στη Νέα Υόρκη με πρωτοβουλία του κυβερνήτη της, Chesley Sullenberger (χαϊδευτικά «Sully», όπως είναι και ο τίτλος της ταινίας), λόγω αχρήστευσης των κινητήρων του αεροπλάνου, όσο και την έρευνα που ακολούθησε για τον εντοπισμό των αιτιών του ατυχήματος από το National Transportation Safety

Board των ΗΠΑ.

 

Επιτέλους μια καλή ταινία! 9/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic:

 

 

 

Ναι, εγώ έγραψα ότι δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος πολύς ντόρος για το City of God (που παρεμπιπτόντως εκεί δεν ήταν ιδεολογικό το θέμα, το V for Vendetta καταλαβαίνω γιατί άρεσε σε πολλούς).

 

 

 

Ontopic:

 

12 (2007)

 

[το ρώσικο 12 Angry Men]

 

Δεύτερο πετυχημένο remake μέσα στην ίδια εβδομάδα! Νομίζω έσπασα κάποιο προσωπικό ρεκόρ.

 

Και όχι απλά πετυχημένο, αλλά θα έλεγα οδηγός για το πως να κάνετε remake. Εξαιρετική ταινία, έχει κρατήσει μερικά πράγματα από το αυθεντικό, αλλά έχει και πάρα πολλά δικά της να δώσει, από το σενάριο μέχρι τη σκηνοθεσία! Ορισμένα πράγματα και αλλαγές, μάλιστα, μου άρεσαν και περισσότερο! Πολύ καλές προσθήκες.

 

Αν και δε βρίσκω λόγο να μπούνε στη ζυγαριά σαν τα σφαχτάρια. Και οι δύο ταινίες ήταν καταπληκτικές, η κάθε μια με το δικό της τρόπο. Πάντα τέτοια.

την ειδα ....+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arrival (2016)

 

Πολύ ωραία ταινία, με την όπως πάντα πανέμορφη σκηνοθεσία του Denis Villeneuve, πολύ καλή ερμηνεία από την Amy Adams, πολύ καλές και εφευρετικές ιδέες και ενδιαφέρον θέμα που το χειρίζεται αρκετά καλά η ταινία.

 

Αλλά καλό είναι να μην κρατάει κανείς τεράστιο καλάθι όταν πάει να τη δει, γιατί οι κριτικές θεωρώ ότι είναι κάπως πιο διθυραμβικές από ότι θα έπρεπε. Ένα μεγάλο, αρκεί. :-)

 

Τα έχει και τα ελαττωματάκια της η ταινία, δεν είναι αψεγάδιστο αριστούργημα. Κάποια πράγματα θα προτιμούσα να τα επικοινωνούσε μαζί μας οπτικά, όχι με διαλόγους. Εμπιστευτείτε μας, έχετε καλούς ηθοποιούς, θα τα καταλάβουμε και θα τα περάσετε αυτά που θέλετε. Επίσης η μουσική έχει φορεθεί υπερβολικά πολύ. Το κεντρικό θέμα με τα έγχορδα παραείναι ίδιο με το soundtrack από το Thin Red Line (δηλαδή είπαμε, μέχρι 70% πάει στο καλό, αλλά όχι και 99% ίδιο!) και το Inception έχει δημιουργήσει επίσης σχολή. Και κάπου μπήκε και πάνω από το sound design και δημιούργησε μια σύγχυση όσον αφορά τους ήχους της ταινίας και τους ήχους του soundtrack.

 

Γενικά μου έδωσε την αίσθηση ότι μπορούσε να είναι και ακόμη καλύτερη η ταινία. Αλλά εντάξει, γενικά έχω θετική γνώμη.

 

Για του λόγου το αληθές, ακούστε μερικά δευτερόλεπτα από το καθένα:

Thin Red Line Soundtrack

 

 

Arrival Soundtrack

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Relatossalvajes

 

 

Aργεντινικη σπονδυλωτη  ταινια  στην παραγωγη του οποιου μεταξυ αλλων ειναι και ο Αλμοδοβαρ .

Υποψηφιο για οσκαρ ξενογλωσου φιλμ .Αποτελειται απο 6 ιστοριες η μια καλυτερη απο την αλλη με κυριαρχο  το κωμικοτραγικο  στοιχειο .

Στην ουσια προκειται για ενδομυχες  αντιδρασεις που περισσοτεροι θα θελαμε να ειχαμε  σε πολυ εντονες και  δυσκολες καταστασεις  και  αυτο ακριβως ειναι το δυνατο της σημειο.

Δεν μπορεις να μην δεις την επομενη ιστορια .

Υπαρχει μια επιφανειακη  προσεγγιση  ταξικων αντιθεσεων  και  λαικιστικης  αγανακτησης  που αφορα μονο 20χρονους φοιτητες και αγαθιαρηδες (οπως και το V for vendetta βεβαια που αναφερθηκε πιο πανω )  και εκει σταματαει η οποια  κοινωνικοπολιτικη της νυξη  .

Εχω βρεθει σε μια απο τις τοποθεσιες  των γυρισματων   και ειναι αυτο ακριβως που δειχνουν οι  εικονες  ,το αγριο αφιλοξενο τοπιο  ενος κομματιου της Αργεντινης -διοτι η χωρα ειναι τεραστια - που δερνεται απο ανεμους και σκονη .

 

8,1/10

 

 

Αυτο που κανει το τοπικ πολυ σημαντικο  εκτος απο την παρουσια του  DOP φυσικα ,ειναι οτι  αναφερονται ταινιες που  μας εχουν ξεφυγει. Οπως η παραπανω   που αν δεν την ειχα δει εδω  καθως και την κριτικη απο  ατομα που η γνωμη τους  μετραει για μενα πιθανον να μην την εβλεπα ποτε .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arrival (2016)

 

Πολύ ωραία ταινία, με την όπως πάντα πανέμορφη σκηνοθεσία του Denis Villeneuve, πολύ καλή ερμηνεία από την Amy Adams, πολύ καλές και εφευρετικές ιδέες και ενδιαφέρον θέμα που το χειρίζεται αρκετά καλά η ταινία.

 

Αλλά καλό είναι να μην κρατάει κανείς τεράστιο καλάθι όταν πάει να τη δει, γιατί οι κριτικές θεωρώ ότι είναι κάπως πιο διθυραμβικές από ότι θα έπρεπε. Ένα μεγάλο, αρκεί. :-)

 

Τα έχει και τα ελαττωματάκια της η ταινία, δεν είναι αψεγάδιστο αριστούργημα. Κάποια πράγματα θα προτιμούσα να τα επικοινωνούσε μαζί μας οπτικά, όχι με διαλόγους. Εμπιστευτείτε μας, έχετε καλούς ηθοποιούς, θα τα καταλάβουμε και θα τα περάσετε αυτά που θέλετε. Επίσης η μουσική έχει φορεθεί υπερβολικά πολύ. Το κεντρικό θέμα με τα έγχορδα παραείναι ίδιο με το soundtrack από το Thin Red Line (δηλαδή είπαμε, μέχρι 70% πάει στο καλό, αλλά όχι και 99% ίδιο!) και το Inception έχει δημιουργήσει επίσης σχολή. Και κάπου μπήκε και πάνω από το sound design και δημιούργησε μια σύγχυση όσον αφορά τους ήχους της ταινίας και τους ήχους του soundtrack.

 

Γενικά μου έδωσε την αίσθηση ότι μπορούσε να είναι και ακόμη καλύτερη η ταινία. Αλλά εντάξει, γενικά έχω θετική γνώμη.

 

Για του λόγου το αληθές, ακούστε μερικά δευτερόλεπτα από το καθένα:

Thin Red Line Soundtrack

 

 

Arrival Soundtrack

 

 

Μια μικρή παρατήρηση χωρίς να έχω δει ακόμα τη ταινία. Το soundtrack είναι από τον Jóhann Jóhannsson (το οποίο είναι εξαιρετικά πρωτοτυπο) εκτός από το συγκεκριμένο κομμάτι που πόσταρες που είναι από τον τεράστιο Max Richter και δε γράφτηκε για τη ταινία (υπάρχει απο το 2004 στο αλμπουμ του The Blue Notebooks, και έχει χρησιμοποιηθεί και στο Shutter Island του Scorsese). Αυτο δε σημαίνει οτι διαφωνώ ότι έχει κοινά στοιχεία με το κομμάτι του Hans Zimmer που παραθέτεις αλλά νομίζω ότι πλέον σε κάθε κομμάτι θα βρεις κάποιο άλλο που μπορεί να στο θυμίζει...

 

Και τρια αγαπημένα κομμάτια του Richter για τους μουσικοφιλους μιας που το έφερε η κουβέντα...

 

November

 

The Quality of Mercy

 

Dona Nobis Pacem 1

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει μια επιφανειακη  προσεγγιση  ταξικων αντιθεσεων  και  λαικιστικης  αγανακτησης  που αφορα μονο 20χρονους φοιτητες και αγαθιαρηδες (οπως και το V for vendetta βεβαια που αναφερθηκε πιο πανω )  και εκει σταματαει η οποια  κοινωνικοπολιτικη της νυξη  .

 

σοβαρέψου και πρόσεχε με τους  σχολιασμούς σου σε προσωπικό επίπεδο ώριμε/ταξιδεμένε εσύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Woman in Gold (2015)

 

Την συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους αγαπούν ταινίες που σχετίζονται με Β' Παγκόσμιο Πόλεμο και Ναζισμό. Στην συγκεκριμένη ταινία όμως το focus είναι όχι ο τόσο ο πόλεμος όσο οι κλοπές έργων τέχνης που έκαναν τότε οι Γερμανοί. Και η πρωταγωνίστρια [εκπληκτική Mirren όπως πάντα] ψάχνει να βρει δικαίωση με την βοήθεια ενός νεαρού δικηγόρου [Ryan Reynolds που εδώ δεν παίζει κωμικό χαρακτήρα....το δραματικό edition του δεν μου πολυάρεσε, αλλά γούστα είναι αυτά].
Ποιοτική, καλογυρισμένη ταινία, είχε και μερικές σκηνές δράσης, καλή η χημεία των πρωταγωνιστών, ωραίο soundtrack κλασσικής μουσικής. Σίγουρα θα την ξαναδώ.

 

8.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Truman

Μια και έχει πέραση η Αργεντινή ας γράψω και για αυτή την ισπανόφωνη ταινία που είδα την προηγούμενη εβδομάδα. Ισπανο-Αργεντίνικη παραγωγή με πρωταγωνιστες και πάλι το Ricardo Darin μαζί με τον Javier Camara. Θέμα της ταινίας πως περνάνε μαζί για τελευταία φορά 4 ημέρες δύο παιδικοί φίλοι όταν ο ένας μαθαίνει ότι έχει χάσει την μάχη με τον καρκίνο και ο άλλος ταξιδεύει από την άλλη άκρη της γης για να έχει την δυνατότητα να δει το φίλο του όρθιο. Είναι τόσα πολλά τα ζητήματα που καταπιάνεται η ταινία που φυσιολογικά παρότι συγκινεί δεν καταφέρνει να κάνει το θεατή να εστιάσει σε κανένα από αυτά. Αυτό είναι κατά την άποψη μου και το μειονέκτημα της ταινίας με τόσα σκληρά θέματα επιλέγει να μείνει μια ευχάριστη συγκινητική ταινία με άψογες πραγματικά ερμηνείες (ειδικά ο Camara στο ρόλο του ΦΙΛΟΥ με όλα τα γράμματα κεφαλαία σε βαθμό να είναι εξωπραγματικό). Θέματα όπως το δικαίωμα ενός ανθρώπου να επιλέξει το γρήγορο θάνατο από το να παλεύει με τον πόνο και την εξαθλίωση, το πως προετοιμάζεται κάποιος για το θάνατο, πως τον αντιμετωπίζουν οι γύρω του (συγκλονιστικές οι 2 σκηνές στα εστιατόρια με τον έναν "φίλο" να τον αποφεύγει και τον άλλο "εχθρό" να του μιλάει απλά και μόνο από ενδιαφέρον), πως αποχαιρετά τους αγαπημένους του, πως τον αποχαιρετούν αυτοί και άλλα δύσκολα θέματα που αγγίζει η ταινία.

6.5/10 για το θέμα είναι αδύνατο να μην συγκινηθείς έστω και αν πολλά παρουσιάζονται επιφανειακά. Θα ήταν και παραπάνω αν δεν υπήρχε η γυναικεία προσθήκη στο τέλος που είναι ξεκάθαρα εκτός λογική της ταινίας και με ενόχλησε (όσο μπορεί να με ενοχλησει η Dolores Fonzi)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...