Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Εξαιρετικη ταινια που πρωτοειδα πριν καποιους μηνες. Προσωπικα δεν ειχα βαρεθει στο πρωτο μισο αλλα καταλαβαινω γιατ το λες διοτι απο εκεινη ΤΗΝ σκηνη στο γραφειο, το εργο αλλαζει ταχυτητα και μεταμορφωνεται.

Ενταξει ουτε εγω βαρεθηκα,αλλα δεν θα μου εκανε και εντυπωση αν καποιος γκρινιαζε (λιγο) στην αρχη

Το ολο μυστηριο,ο τροπος που αλλαζει ταχυτητα και το δυνατο φιναλε μου θυμισε λιγο Incendies. 

 

Παντως και οι 2 ταινιες απο Αργεντινη που περασαν απο εδω προσφατα ειναι αρκετα δυνατες (El secreto de sus ojos / Relatos salvajes)

Μπραβο στους Μαραντονηδες !!! Αν υπαρχουν και αλλα διαμαντια απο εκει,δωστε καμια προταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολυ καλη ταινια !!! Ευχαριστω !!

Στο πρωτο μισο τσουλαει καπως αργα (ισως καποιος βαρεθει) αλλα μετα τα δινει ολα..Εχει ατμοσφαιρα,μυστηριο,ατακες,ρομαντζο,συναισθημα,καλο σεναριο,σε καποια σημεια εχει αρκετο χαβαλε και ενα δυνατο φιναλε!!

 

9/10 και απο εμενα !!

 

Συνεχιστε ετσι,για εμενα μακραν το καλυτερο thread του insomnia : P

 

 

Κι εμένα μου άρεσε πολύ, τη πέτυχα στον ΟΤΕ , είχα χάσει το πρώτο 25λεπτο.

Ο τρόπος που κοιτάζονταν (η γυναίκα με τον άνδρα) αυτά τα υγρά βλέμματα :wub: , με υφέρπουσα ένταση σαν να έλεγαν πολύ λιγότερα απ' αυτά που πραγματικά ήθελαν να πουν. Και το τέλος γαμάτο, ταινιάρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

V for Vendetta

 

Μπούρδες, κλισέ και ασυναρτησίες σε πολύ ωραίο περιτύλιγμα, που υποθέτω ότι το τελευταίο είναι σημαντικό και το όλο νόημα αυτής της τέχνης, αλλά όταν έχω τόσο ισχυρές αντιρρήσεις στη ρίζα, απλά δε γίνεται να ευχαριστηθώ την ταινία.

 

Αλλά εκτός από αυτό, η ταινία είχε και αρκετά θέματα ως ταινία. Παράλογοι και ψεύτικοι χαρακτήρες με παράδοξες συναισθηματικές αντιδράσεις, σχέδια που δε βγάζουν νόημα και γενικά πολύ παραμυθάκι (κάτι που δε θα με πείραζε αν η ταινία δεν προσπαθούσε να το παίξει "σοβαρή").

 

Αρκετές ωραίες εικόνες και κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία.

 

Δείτε καλύτερα Fight Club. Ή Dark Knight. Ή Matrix. Ή Shawshank Redemption. Και ότι άλλη ταινία ξεπατίκωσανε, δεν τις θυμάμαι όλες τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν έχει και τόση σχέση το V for Vendetta με τις παραπάνω ταινίες. Το graphic novel υπάρχει από τα 80s παρεμπιπτόντως. O Hugo Weaving δίνει ωραία ερμηνεία πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλετε να δείτε θριλεραρα και οχι τις χαζομαρουλες που βγαίνουν  σήμερα /? 

 

latest?cb=20100628210057

 

Κατεβάστε το (υπάρχει σε 720) και χτυπήστε το χθες !!!

το είχα δει σε βιντεοκασσετα οταν βγηκε κ το ξαναείδα τώρα, απο τα καλύτερα στο είδος του, ο πρωταγωνιστής κυριολεκτικά τα σπάει !  8.5-10

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν έχει και τόση σχέση το V for Vendetta με τις παραπάνω ταινίες. Το graphic novel υπάρχει από τα 80s παρεμπιπτόντως. O Hugo Weaving δίνει ωραία ερμηνεία πάντως.

 

Πράγματι για Hugo Weaving. Έδωσε πάρα πολύ. Αυτός και οι διάφορες εντυπωσιακές εικόνες ήταν τα καλύτερα στοιχεία της ταινίας.

 

Είμαι βέβαιος ότι και άλλοι έχουν κάνει τις συσχετίσεις με τις ταινίες που ανέφερα. Με ένα γρήγορο google για παράδειγμα:

 

https://cyberstreetsoap.wordpress.com/2013/10/02/v-for-vendetta-vs-fight-club/

 

 

 

evey-detective.jpg?w=900

 

 

 

http://the-artifice.com/v-for-vendetta-vs-the-dark-knight-depictions-of-anarchy/

 

Για το Matrix είναι προφανές, έχουν τους ίδιους σεναριογράφους. Καλά, για το Shawshank Redemption αναφέρομαι σε κάτι πολύ συγκεκριμένο:

 

 

 

maxresdefault.jpgv-for-vendetta,-rain-185793.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

V for Vendetta

 

Μπούρδες, κλισέ και ασυναρτησίες σε πολύ ωραίο περιτύλιγμα, που υποθέτω ότι το τελευταίο είναι σημαντικό και το όλο νόημα αυτής της τέχνης, αλλά όταν έχω τόσο ισχυρές αντιρρήσεις στη ρίζα, απλά δε γίνεται να ευχαριστηθώ την ταινία.

μπούρδες σύμφωνα με την δική σου ιδεολογική βάση, η ταινία έχει και γαμώ τα νοήματα σχετικά με τις κυβερνήσεις, τα μμε, εκκλησία,  τον φόβο των μαζών κλπ κλπ

καλα αυτό με την αντιγραφή δε το πιάνω καν, και άστοχο τελείως αλλά δε με ενδιαφέρει τόσο όσο η ουσία και το αποτέλεσμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

V for Vendetta

 

Μπούρδες, κλισέ και ασυναρτησίες σε πολύ ωραίο περιτύλιγμα, που υποθέτω ότι το τελευταίο είναι σημαντικό και το όλο νόημα αυτής της τέχνης, αλλά όταν έχω τόσο ισχυρές αντιρρήσεις στη ρίζα, απλά δε γίνεται να ευχαριστηθώ την ταινία.

 

Αλλά εκτός από αυτό, η ταινία είχε και αρκετά θέματα ως ταινία. Παράλογοι και ψεύτικοι χαρακτήρες με παράδοξες συναισθηματικές αντιδράσεις, σχέδια που δε βγάζουν νόημα και γενικά πολύ παραμυθάκι (κάτι που δε θα με πείραζε αν η ταινία δεν προσπαθούσε να το παίξει "σοβαρή").

 

Αρκετές ωραίες εικόνες και κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία.

 

Δείτε καλύτερα Fight Club. Ή Dark Knight. Ή Matrix. Ή Shawshank Redemption. Και ότι άλλη ταινία ξεπατίκωσανε, δεν τις θυμάμαι όλες τώρα.

αλήθεια τα πιστεύεις αυτά που γράφεις;; ή μας τρολαρεις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

V for Vendetta

 

Μπούρδες, κλισέ και ασυναρτησίες σε πολύ ωραίο περιτύλιγμα, που υποθέτω ότι το τελευταίο είναι σημαντικό και το όλο νόημα αυτής της τέχνης, αλλά όταν έχω τόσο ισχυρές αντιρρήσεις στη ρίζα, απλά δε γίνεται να ευχαριστηθώ την ταινία.

 

Αλλά εκτός από αυτό, η ταινία είχε και αρκετά θέματα ως ταινία. Παράλογοι και ψεύτικοι χαρακτήρες με παράδοξες συναισθηματικές αντιδράσεις, σχέδια που δε βγάζουν νόημα και γενικά πολύ παραμυθάκι (κάτι που δε θα με πείραζε αν η ταινία δεν προσπαθούσε να το παίξει "σοβαρή").

 

Αρκετές ωραίες εικόνες και κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία.

 

Δείτε καλύτερα Fight Club. Ή Dark Knight. Ή Matrix. Ή Shawshank Redemption. Και ότι άλλη ταινία ξεπατίκωσανε, δεν τις θυμάμαι όλες τώρα.

 

οτι χειροτερο εχω διαβασει τον τελευταιο μηνα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και ηρεμιστικά που δεν απαιτούν συνταγογράφηση, παιδιά...

 

Δεν τού άρεσε μια ταινία που άρεσε σ' εσάς. Δεν έχουν όλοι τα ίδια κριτήρια, ούτε και τα ίδια γούστα (...ανωμαλία, ε; )

 

Τόσο δυστυχισμένους σας κάνει αυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά στην δίκη μου ερώτηση δεν υπάρχει καθόλου ίχνος ειρωνίας συνήθως ορισμένοι το γράφουν και εννοούν το ακριβώς αντίθετο και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ο καθένας έχει την δίκη του άποψη αλλα και γνώμη...αλλα πιστεύω οτι εδώ δεν υπάρχει -κατα τη γνώμη μου- αμφισβήτηση για την ταινία...ΕΙΔΙΚΑ τα μηνύματα που περνάει είναι καθηλωτικά και πεντακάθαρα...

 

πάντως την μπηχτή μου θα την πετάξω :P ...ύστερα απο την αμφισβήτηση για το city of God ,την βροχή των 9/10 ήρθε και αυτο για να δέσει το γλυκό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπούρδες σύμφωνα με την δική σου ιδεολογική βάση, η ταινία έχει και γαμώ τα νοήματα σχετικά με τις κυβερνήσεις, τα μμε, εκκλησία,  τον φόβο των μαζών κλπ κλπ

καλα αυτό με την αντιγραφή δε το πιάνω καν, και άστοχο τελείως αλλά δε με ενδιαφέρει τόσο όσο η ουσία και το αποτέλεσμα.

 

Ας ξεκινήσουμε από το τελευταίο: δεν ήθελα να κατηγορήσω την ταινία για αντιγραφή (συγγνώμη που δεν ήμουν πιο σαφής). Συμφωνώ μαζί σου πως δε θα με ενδιέφερε ακόμη και αν ήταν αντιγραφή, που ούτως ή άλλως δεν είναι, γιατί όπως επεσήμανε ο V for Vangelis, το graphic novel προηγείται των ταινιών (αν και ούτε αυτό είναι το ίδιο), αλλά τέλος πάντων, δεν έχει σημασία. Συμφωνούμε όλοι ότι δεν παίζει κάποιο ρόλο, ούτε είχα σκοπό να αποτελέσει αυτό την κεντρική κρίση για την ταινία μου. Παίζω να έχω δει και 100 καλές εκδοχές για παρόμοιο θέμα ή με παρόμοια ατμόσφαιρα ή με παρόμοια αντιμετώπιση και άποψη, που να μου άρεσαν όλες πολύ.

 

 

Το έγραψα για δύο λόγους: αφενός προσπαθούσα να σκεφτώ τι μου άρεσε στην ταινία και σκέφτηκα τις διάφορες ωραίες εικόνες, αλλά ταυτόχρονα συνειδητοποίησα ότι αρκετές από αυτές τις είχα ξαναδεί.

 

Δεύτερον και σημαντικότερο και εδώ ερχόμαστε στο πρώτο πράγμα που αναφέρεις: είναι ταινίες που έχουν παρόμοιο θέμα στο επίκεντρο και κατά τη γνώμη μου το χειρίζονται καλύτερα και φτάνουν σε κάποια ουσία.

 

 

Βεβαίως και η κρίση μου σχετίζεται με την ιδεολογική μου τοποθέτηση, αλλά δεν είμαι κριτικός κινηματογράφου να το παίζω "αντικειμενικός" (που ούτε και αυτοί είναι). Λέω την ξεκάθαρα προσωπική μου γνώμη. Ίσως μάλιστα το ότι η ταινία είναι καλοφτιαγμένη μου δημιουργεί ακόμη μεγαλύτερη αποστροφή, ακριβώς επειδή τα νοήματα που πραγματεύεται τα αντιμετωπίζει (σύμφωνα πάντα με την κρίση μου) λανθασμένα.

 

Ενδεικτικά, μερικά παραδείγματα (όσο μπορώ συνοπτικά):

 

 

 

Η ταινία σωστά παρουσιάζει την τηλεόραση να ενημερώνει τις μάζες ότι ο τρομοκράτης σκοτώθηκε και να τους εξηγούν τις σκοτεινές του προθέσεις. Λάθος όμως παρουσιάζει την αντίδραση του κόσμου, που δεν έχει ΚΑΝΕΝΑΝ απολύτως λόγο να μην πιστέψει και να μην καταπιεί αμάσητα όλα όσα του λένε, γιατί ακριβώς αυτό συμβαίνει στην πραγματικότητα. Και έτσι γίνονται τα πραξικοπήματα, κόβοντας ΜΟΝΙΜΑ την επικοινωνία μέχρι να ολοκληρωθεί η ανατροπή, όχι για ένα λεπτό. Η στάση του κόσμου δεν αλλάζει ούτε επειδή κάποιος είχε μια καλή ιδέα, ούτε επειδή τα είπε ωραία και με εκφραστική φωνή. Ο αντίπαλος είναι ισχυρός και χρειάζεται τεράστια ΟΡΓΑΝΩΣΗ για να τον αντιμετωπίσεις. Αν οι καλές ιδέες "περνούσαν" τόσο απλά, ο κόσμος θα ήταν διαφορετικός εδώ και χιλιάδες χρόνια, όταν πρωτοειπώθηκαν αυτές οι ιδέες.

 

Η παρουσίαση του καθεστώτος είναι "μίκυ μάους" με καλούς και κακούς ανθρώπους και έχει τις ρίζες της στην προπαγανδιστική εικόνα που παρουσιάζουν τα τρέχοντα καθεστώτα για όλα τα υπόλοιπα, προσπαθώντας να δημιουργήσουν έναν μπαμπούλα που τρομοκρατεί τον κόσμο και ταυτόχρονα μια εικόνα συμπάθειας για το καθεστώς που έχουμε τώρα, όπου τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα. Ότι δηλαδή ακριβώς έκαναν και εκείνα τα καθεστώτα τα οποία κατηγορούν (με τα ίδια μάλιστα επιχειρήματα) και κάθε άλλο καθεστώς. Αλλά η ταινία δεν ξέρει να κάνει τέτοιες αναλύσεις, ακολουθεί τη γραμμή και την παιδιάστικη αντίληψη με τους καλούς και τους κακούς. Μου είναι πλέον ανυπόφορο και με κάνει να αντιλαμβάνομαι πλήρως τους λόγους που σήμερα ακραίες ιδεολογίες κάνουν "θριαμβευτική" επάνοδο, φορώντας του μανδύα του "επαναστατικού", του "αντισυστημικού" και του "κοιτάξτε πως μας πολεμάνε με ψέματα". Και ακριβώς επειδή έχουν κάποιο δίκιο, γιατί πράγματι ΔΕΝ είναι μίκυ μάους, είναι άνθρωποι, και χάρη σε τέτοιες ταινίες που βλέπαμε με το κιλό εδώ και πάρα πολλές δεκαετίες, λάμπουν μαζί με το δίκιο τους και τα ψέματα που λένε. Χρησιμοποιούν δηλαδή κι αυτοί το ίδιο όπλο και δυστυχώς λειτουργεί, γιατί ο κόσμος έχει εκπαιδευτεί να σκέφτεται με τέτοιους όρους.

 

Τα γράφω τα παραπάνω ως επεξήγηση της πλευράς μου και μόνο. Δεν φιλοδοξώ να πείσω κανέναν. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί (το πιθανότερο είναι οι περισσότεροι ή σχεδόν όλοι) διαφωνείτε μαζί μου, αλλά δε γίνεται να ανοίξουμε κουβέντα για τόσο βαθιά θέματα εδώ μέσα, και εγώ προσωπικά ξεκαθαρίζω από τώρα ότι δε θα τη συνεχίσω, γιατί θα συζητάμε εβδομάδες. Πέρα από αυτά, όμως:

 

Η αντίδραση της Νάταλι Πόρτμαν στη σκηνή που πέφτει λιπόθυμη και της σώζει τη ζωή ο V είναι αδιανόητη. Τον κατηγορεί που δεν την αφήνει να φύγει, να πάει πού; Είναι ολοφάνερο ότι έξω θα είναι νεκρή μέσα σε ώρες, ούτε καν σαν αντίδραση της στιγμής δε βγάζει νόημα. Που δεν ήταν, γιατί όπως είδαμε παρακάτω, δραπέτευσε εν ψυχρώ, μέχρι που την ξανά συνέλαβε ο V εν αγνοία της, σώζοντας την για δεύτερη φορά, τη στιγμή που η άλλη ουσιαστικά προσπαθεί να αυτοκτονήσει και θα είχε πεθάνει αν η ταινία είχε στοιχειώδη ρεαλισμό. Το ίδιο ακριβώς με τον παρουσιαστή της εκπομπής που κάνει σατιρική εκπομπή και δεν έχει την κοινή λογική να καταλάβει ότι αυτό που κάνει, στην περίοδο αναβρασμού που διανύουμε, προφανώς και θα καταλήξει σε χοντράδα και θα τον σκοτώσουν. Έλεος! Αυτό θα συνέβαινε ακόμη και σε "δημοκρατικό" καθεστώς, όχι σε αυτό το ουτοπικό που παρουσιάζουν!

 

Δεν έχω καμία συμπάθεια για τον V και τους στόχους του, οπότε δεν μπορώ να συμπαθήσω το χαρακτήρα. Αντίστοιχα δεν έχω καμία συμπάθεια για το χαρακτήρα της Νάταλι Πόρτμαν και τα προσωπικά της προβλήματα για τον άνθρωπο V και όχι το σύμβολο. Μου προκαλεί μέχρι αηδία. Οι κοινωνικοί αγώνες είναι σπουδαιότεροι και σημαίνουν πολύ μεγαλύτερα και σπουδαιότερα πράγματα για μένα, από ένα love story με βάσεις σε stockholm syndrome (εντάξει, εδώ αστειεύομαι :P και παρεκτρέπομαι) και αν θα μπορέσει να τον ακουμπήσει ξανά, να τον φιλήσει και άλλα τέτοια. Αν θέλεις να μιλήσεις για σύμβολα, πείσε τουλάχιστον τους βασικούς χαρακτήρες σου, αν υποτίθεται ότι πρέπει να πείσεις εμένα. Με βάση τα παραπάνω, ότι δραματική ένταση και να προσπαθεί να χτίσει η ταινία, σε μένα περνάει στην καλύτερη αδιάφορα, και στη χειρότερη φτάνει μέχρι εκνευρισμό.

 

Και παιδιά, τέλος, η ταινία είχε κλισέ. Παραδεχτείτε το. Κάποιες σκηνές και ατάκες ήταν cringeworthy. Αλλά ΟΚ, αν είσαι μέσα στο κλίμα, έχεις επενδύσει συναισθηματικά στην ταινία, καταλαβαίνω απόλυτα ότι δε θα σε ενοχλήσουν. Σε αυτό πάω πάσο. Αλλά δείτε το και από τη δική μου πλευρά...

 

 

Και όχι, όπως καταλάβατε, δεν τρολάρω. Άλλωστε δεν το έχω κάνει ποτέ.

 

Αυτά από μένα, νομίζω ειπώθηκαν όλα από την πλευρά μου. Ελπίζω να γίνουν σεβαστά, άσχετα με το ότι προφανώς διαφωνείτε μαζί μου. Τουλάχιστον μη με λέτε τρολ, δεν είναι ευγενικό.

την βροχή των 9/10

 

Δεν έχω βάλει ποτέ βαθμολογία σε ταινίες. :-) :P Με κάποιον με μπερδεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...