Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

HACKSAW RIDGE

http://www.imdb.com/title/tt2119532/

 

η ταινία είναι από τι ςλίγες που δε βασιζεται σε πραγματικά γεγονότα αλλά είναι πραγματική ιστορία και εκτιλίσσεται το 2ο παγκόσμιο. 

το θέμα ακολουθεί έναν ηθικότατο νεαρό ο οποίος έχει ορκισθεί να σώζει ζωές και όχι να αφαιρεί. γίνεται εθελοντής προκειμένου να πάει στον πόλεμο ανάμεσα Η.π.α.. και Ιαπωνίας.  Όμως υπάρχει ένα πρόβλημα . αρνείται να αγγίξει όπλο (εργαλείο θανάτου) και πήγε στο στρατό μόνο για να σώσει ζωές ως νοσοκόμος. Μου αρέσει πολύ ο γκαρφιλντ , η υποκριτική του βγάζει μία αγαθότητα παρότι παραμένει λίγο αχυρένιος. οι προστριβές με τους συστρατιώτες του θα μπορούσαν να είχαν εξερευνηθεί λίγο περισσότερο, σχετικώς με τις κακές εμπειρίες (ξύλο, ψυχολογική βία και εκβιασμοί) . οι σκηνές μάχης είναι πολύ έντονες, με μεγάλη ταχύτητα, και ασταμάτητες , από τις καλλίτερες του είδους. ακόμη και ο Βινς Βόν που τον είχα μόνο για κωμωδίες είναι καταπληκτικός στο ρόλο του σχετικά σκληρού αλλά πάντα δίκαιου λοχία. η βαθμολογία του imdb θεωρώ,  για μένα πως είναι δίκαιη. 

το μόνο μείον είναι πως όταν ξεκινούν οι μάχες η προσωπικότητα του πρωταγωνιστή παραγκωνίζεται , μπαίνει σε δεύτερη μοίρα με αποτέλεσμα και αυτή να μην εξελίσσεται - εξερευνείται και να μην εμβαθύνει λίγο στην ψυχολογία του. 

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hell or High Water

 

MV5BMTg4NDA1OTA5NF5BMl5BanBnXkFtZTgwMDQ2

 

8+1/10 (+1 Για το soundtrack)

 

Ben Foster, Chris Pine και Jeff Bridges! Δεν μπορεί παρά να μην είναι ταινιάρα! Τρομερή ατμόσφαιρα και χαρακτήρες! 1 ώρα και 42 λεπτά πέρασαν ευχάριστα ομαλά, περνώντας αρκετά μηνύματα για το δεσμό που δένει τα αδέλφια, του πατέρα και των παιδιών, της συναδελφικότητας και άλλα. Με έκανε να συμπαθήσω με όλους τους χαρακτήρες (ακόμα και την σερβιτόρα!). 

Επίσης το soundtrack της ταινίας είναι εξαιρετικό! Το βάζω και το ακούω αυτές τις μέρες όταν είμαι σπίτι :)

 

Δείτε το χωρίς δεύτερη σκέψη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link.png Site: Chevalier

 

Περιμενα αρκετο καιρο για να την δω .Η  ιδεα μιας αντροπαρεας που επιδιδεται στο αγαπημενο της hobby  που ειναι το ψαροντουφεκο  πανω σε ενα  σκαφος καπου στο Αιγαιο η' στον Σαρωνικο  δεν καταλαβα , δρουσε για μενα σαν μαγνητης .

 

Το πως εξελιχτηκε ολο αυτο ,δλδ σε ενα ρεσιταλ ανταγωνιστικοτητας  στο ποιος ειναι ο καλυτερος το εκανε ακομα πιο ενδιαφερον.

Εχεις  λοιπον ενα  τοσο ελκυστικο θεμα  που μπορει  απο μονο του να βγαλει ενα πολυ δυνατο αποτελεσμα σε κινηματογραφικο επιπεδο ,να προκαλεσει τρικυμια συναισθηματων ,να εχει ενταση ,νευρο  που θα απογειωνοταν με μια αντιστοιχη σκηνοθεσια και τελικα παραδιδεις ενα χλιαρο αποτελεσμα  σε ολα τα επιπεδα.

Κριμα για την χαμενη ευκαιρια θα μπορουσαμε  εν δυναμει να μιλαμε για αριστουργημα  του Ελληνικου κινηματογραφου .

Ανθρωπινους διαλογους σε σοβαρη ελληνικη ταινια  δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν βλεπουμε ποτε ?

Σαν ρομποτ μιλανε .

Ο Λανθιμος ειναι ενας και το ιδιαιτερο στυλ  του  δεν γινεται να το αναπαραγουν και αλλοι ...

 

7/10 για το κεντρικο θεμα και μονο .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hacksaw Ridge

Mel Gibson μαζί με αρκετά κλισέ. Η απεικόνιση της μάχης άψογη, πλησίασε την απόβαση στο Ryan. O Gardfield, που σίγουρα δεν είναι στις συμπάθειες μου, τα πήγε αρκετά καλά.

7,5/10

 

Hell or High Water

Ωραία σκηνοθεσία και ερμηνείες που κρατούν τη ταινία σε υψηλό επίπεδο παρόλο το αδιάφορο σενάριο. Ο Jeff Bridges πάντα έχει κάτι να δώσει, ακόμα και στα γεράματα.

7,4/10

 

Allied

Προσπαθώντας να μιμηθεί κλασικές ταινίες του είδους ο Zemeckis μας προσφέρει απλά μια νερόβραστη ταινία που σίγουρα βλέπεται ευχάριστα αλλά μετά απο λίγες μέρες δε σου έχει αφήσει τίποτα. Το δίδυμο Pitt-Cotillard γοητευτικότατο.

6,1/10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Absolutely Fabulous the Movie 2016

 

Αρκετα καλη ταινια για οσους εχουν παρακολουθησει τη σειρα (αναρωτιεμαι αν την εβλεπε κανεις αλλος :lol: ) με πολυ γελιο. Το κακο ειναι πως αν δεν ειχες παρακολουθησει τη σειρα εχει καποια κενα στο χτησιμο των χαρακτηρων. 

Οπως και να εχει περασε ευχαριστα η ωρα και η Jennifer Saunders βγαζει το γελιο που εβγαζε παντα.

 

7/10 για αυτο που ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Perfetti Sconosciuti

 

Το ειδα επειδη διαβασα κανα δυο αναφορες εδω και ειπα να ξεσκονισω τα ιταλικα μου, αλλα πραγματικα δεν περιμενα πως θα ηταν διαμαντακι. Ειχε απ'ολα, γελιο, ενταση και ανατροπη. Γενικα την προτεινω ανεπιφυλακτα.

 

8/10

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Σφαγειο

 

Περιμενα να δω μια ταινια τρομου. Τελικα δεν ειναι... ειναι...ενα "σκοτεινο παραμυθι" μυστηριου... Βασιζεται σε μια καλη ιδεα που θα μπορουσε να χει αποδωθει καλυτερα. Ενω προκειται για μυστηριο, για αναζητηση, δε σε βαζει στο πνευμα, δε σε τσιτωνει να σαι στη πριζα βλεποντας τη.

Γενικα ολα γινονται λαχα λαχα ερχονται σχεδον στο πιατο και νοωθεις κατι να μενει μισοτελειωμενο.

 

Στο δευτερο μισο εχει καποιες σκηνες ατμοσφαιρικες αλλα ως εκει.

 

5/10. (Ή 4....)

 

Υγ:χαμογεμασα μονο για τη συμμετοχη της Lin Shaye

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Invasion of the Body Snatchers (1978)

 

Είχε δει πριν χρόνια την εκδοχή του 1956 και είχα βρει το θέμα αρκετά ενδιαφέρον και υποσχόμενο για ακόμη περισσότερα, λειτουργεί συμβολικά με πολλούς τρόπους (ο καθένας μπορεί να φανταστεί ότι θέλει, από πολιτικές αναφορές μέχρι εσωτερικές συγκρούσεις) και την είχα απολαύσει.

 

Ήταν και στο σωστό μέγεθος, δηλαδή δεν τραβούσε.

 

Κάπου άκουσα ότι η εκδοχή του 1978 είναι από τα πιο πετυχημένα remake/sequel* και αποφάσισα να τη δω.

 

*είναι περίεργο, αλλά η ταινία μπορεί να θεωρηθεί ταυτόχρονα ΚΑΙ τα δύο, μάλιστα υπάρχει και σχετικό "easter egg", όσοι την έχετε δει, δείτε παρακάτω για ποιο πράγμα μιλάω

 

 

Κάποια στιγμή πετάγεται στο δρόμο μπροστά στον Sutherland ένας που φωνάζει σαν παλαβός. Είναι ο πρωταγωνιστής από την αυθεντική ταινία και λέει τα ίδια λόγια που έλεγε στο τέλος (παρεπιπτόντως, το κάνανε τόσο πετυχημένα που κατάλαβα ΑΜΕΣΩΣ ότι αυτό ακριβώς συμβαίνει, παρόλο που είχα πολλά χρόνια που είδα την παλιά εκδοχή και προφανώς δε θυμόμουν καθόλου λεπτομέρειες, τι ακριβώς έλεγε ή το πρόσωπο του πρωταγωνιστή)

 

 

Η καινούργια ταινία έχει λάθος μέγεθος για τα γούστα μου. Τράβηξε κάπου 20 λεπτά παραπάνω από ότι χρειαζόταν. Πέρα από αυτό, όμως, η κλασικότητα της ταινίας έχει πολύ λογική εξήγηση:

 

-Έχει λόγο ύπαρξης, αφού ο τόνος της ταινίας είναι πολύ διαφορετικός. Είναι πολύ περισσότερο σκοτεινό και disturbing θρίλερ από ότι δράμα επιστημονικής φαντασίας.

-Έχει ενδιαφέρουσα σκηνοθεσία και εφέ (για την εποχή)

-Έχει Sutherland, Leonard Nimoy και σε πολύ νεαρή ηλικία Jeff Goldblum. Τι άλλο θέλετε;

-Υπάρχουν 2 σκηνές, που και μόνος για αυτές, αξίζει να δεις όλη την ταινία (if you are into that kind of stuff). Αυτοί που την είδατε, είστε απόλυτα βέβαιοι για ποιες μιλάω και ναι, έχετε 100% δίκιο. Δε λέω τίποτα απολύτως παραπάνω. Όλα τα άλλα σε spoiler.

 

Σκηνή 1:

 

Είτε γελάσεις με τα εφέ της εποχής, είτε σου φανεί disturbing, είναι κάτι που κάποια στιγμή ΠΡΕΠΕΙ να το δεις. Ο σκύλος με την ανθρώπινη φάτσα φίλε:

human_faced_dog_3.jpg

 

 

 

Σκηνή 2:

 

Ω, ρε φίλε, το φινάλε!!! Μα τι φινάλε ήταν αυτό! Απίστευτο, μοναδικό, ακόμη δεν μπορώ να το ξεπεράσω και την είδα χθες το βράδυ. Γεια σου ρε μεγάλε Sutherland!! Πήρες μια καλή ταινία και την ανέβασες σε επίπεδο αξέχαστης με μια ερμηνεία 10 δευτερολέπτων.

tumblr_inline_nbp76bLHVm1qa93tl.gif

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^^

Μου θυμιζεις εμενα στα νιατα μου

 

Το πιθανότερο είναι ότι είμαι μεγαλύτερος από σένα, οπότε δεν ξέρω πως γίνεται αυτό. Cool story though.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Perfetti Sconosciuti

 

Το ειδα επειδη διαβασα κανα δυο αναφορες εδω και ειπα να ξεσκονισω τα ιταλικα μου, αλλα πραγματικα δεν περιμενα πως θα ηταν διαμαντακι. Ειχε απ'ολα, γελιο, ενταση και ανατροπη. Γενικα την προτεινω ανεπιφυλακτα.

 

8/10

 

Την ειχα προτεινει και εγω πιο πισω... Ειναι οντως ωραια, εντωμεταξυ αυτο που ειπες για Ιταλικα, την προτεινα σε εναν φιλο μου που κανει τωρα Ιταλικα να την δει (δεν ξερω αν την ειδε ακομα). Αλλα αμφιβαλλω αν θα καταλαβει τιποτα, μιλανε τοσο γρηγορα που σε καποιες φασεις δεν προλαβαινα να διαβασω τους Ελληνικους υποτιτλους.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Την ειχα προτεινει και εγω πιο πισω... Ειναι οντως ωραια, εντωμεταξυ αυτο που ειπες για Ιταλικα, την προτεινα σε εναν φιλο μου που κανει τωρα Ιταλικα να την δει (δεν ξερω αν την ειδε ακομα). Αλλα αμφιβαλλω αν θα καταλαβει τιποτα, μιλανε τοσο γρηγορα που σε καποιες φασεις δεν προλαβαινα να διαβασω τους Ελληνικους υποτιτλους.. :P

Oντως μιλανε γρηγορα, δεν ειναι καταλληλη για να τη δει χωρις υποτιτλους καποιος που μαθαινει τωρα. Plus εχει και μερικες κουλες εκφρασεις.

 

Παντως δεν ειναι να τη δουν ζευγαρια αυτην την ταινια :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...