Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βαρετο .

Με σας σε λιγο θα συζηταμε αν η Johanson ειναι  ωραια γιατι ολο και καποιος "αστειος" θα πει δεν ειναι του γουστου μου .

Αντι να πει το σωστο που ειναι πως ειναι κακογουστος .

Πιο κλισε θα πεθανεται ομως .

Η' ξερεις απο ταινιες η' δεν ξερεις .Η' εχεις γουστο και ασθητικο κριτηριο η' δεν εχεις .

Το υποκειμενικο δεν υπαρχει σε αυτα παρα μονο για να δικαιολογει τις εκαστοτε "αδυναμιες".

Χασμουριεμαι ηδη   και που απανταω.

 

Ναι, είναι πολύ βαρετό να συζητάς με ανθρώπους με διαφορετική προσωπικότητα, διαφορετικές προσλαμβάνουσες κτλ. Το ενδιαφέρον είναι να αποφασίζουμε όλοι μαζί και να λέμε ακριβώς τα ίδια πράγματα και όποιος λέει κάτι άλλο να τον λέμε βλάκα. Όπως κάναμε στο δημοτικό. Ωραίες εποχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βαρετο .

Με σας σε λιγο θα συζηταμε αν η Johanson ειναι  ωραια γιατι ολο και καποιος "αστειος" θα πει δεν ειναι του γουστου μου .

Αντι να πει το σωστο που ειναι πως ειναι κακογουστος .

Πιο κλισε θα πεθανεται ομως .

Η' ξερεις απο ταινιες η' δεν ξερεις .Η' εχεις γουστο και αισθητικο κριτηριο η' δεν εχεις .

Το υποκειμενικο δεν υπαρχει σε αυτα παρα μονο για να δικαιολογει τις εκαστοτε "αδυναμιες".

Χασμουριεμαι ηδη   και που απανταω.

Εχεις δικιο σε αυτο .

 

 

Ξεχειλιζει μαγκια απο την οθονη μου.... Ηρεμησε μεγαλε γκουρου που θα πεις σε ολους μας οτι ειμαστε λαθος και εσυ σωστος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με τι έχει να κάνει, αν όχι με προσωπικά γούστα, για πες μας κιόλας...

 

Θα συμφωνήσω με το "έλεος"...

 

Φίλε μου εν μέρη διαφωνώ, για τον απλό λόγο οτι μια ταινία για να είναι καλή πρέπει να τηρεί ενα βασικό structure, κάποιος κανόνες σκηνοθεσίας σεναρίου κτλ. το Προσωπικό γούστο είναι δευτερεύον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποψιαζομαι για το captain fantastic (που επισης μου αρεσε πολυ ) οτι ο τιτλος ειναι επιτηδευμενος για να ερθει σε συγκρουση με τιτλους φαντασμαγορικων χαρακτηρων τυπου captain america που δεν εχουν κανενα προβληματισμο να μας παρουσιασουν για το ποσο επιφανειακα ζουμε και το ποσο οικοσιτα και ανημπορα ζωα ειμαστε . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εν μέρη διαφωνώ, για τον απλό λόγο οτι μια ταινία για να είναι καλή πρέπει να τηρεί ενα βασικό structure, κάποιος κανόνες σκηνοθεσίας σεναρίου κτλ. το Προσωπικό γούστο είναι δευτερεύον. 

 

Εμένα, όμως, ας πούμε, συχνά με ενοχλεί να βλέπω ταινίες που ακολουθούν φόρμουλες, βασικές δομές, κανόνες σκηνοθεσίας και σεναρίου, ιδιαίτερα όταν το αντιλαμβάνομαι. Προτιμώ να βλέπω πρωτότυπα και δημιουργικά πράγματα που δεν έχω ξαναδεί, σκέψεις out of the box. Φυσικά αυτό μπορεί να είναι και τυχαίο. Μπορεί να δω μια ταινία που πιστεύω ότι κάνει κάτι εντελώς καινούργιο και στην πραγματικότητα μπορεί να ξεπατικώνει κάποια κλασική ταινία που μου έχει ξεφύγει. Αν και συνήθως, επειδή έχω δει πολλές ταινίες, μου συμβαίνει το ανάποδο. Δηλαδή να μου προτείνει κάποιος φίλος μια ταινία που τον εντυπωσίασε και να πάω να τη δω και να μου φανεί ότι είναι πράγματα που έχω ξαναδεί στην τάδε, την τάδε και την τάδε ταινία. Και όταν του το πω, να σχολιάσει, α, δεν τις είχα δει αυτές.

 

Έτσι πάνε αυτά, είναι μεγάλος κόσμος και γι' αυτό έχουν ενδιαφέρον οι συζητήσεις.

 

Θα συμφωνήσω πάντως, ότι μπορούμε να έχουμε μια πιο ευρεία κρίση, όπου να αντιλαμβανόμαστε ότι ανεξάρτητα από το αν μας άρεσε κάτι εμάς προσωπικά ή όχι, η σκηνοθεσία ήταν επαγγελματική, οι ηθοποιοί δώσανε καλές ερμηνείες, η ταινία πέτυχε τους στόχους της κτλ. Γι' αυτό κι εγώ άλλωστε ποτέ δεν είπα ότι η πόλη του θεού δεν ήταν καλή ταινία. Αναμφίβολα ήταν, θυμάμαι ότι είχε όλα τα προαπαιτούμενα. Αυτό που αδυνατώ να καταλάβω (και προφανώς αυτό είναι προσωπικό μου θέμα) είναι το status του κλασικού, απλά και μόνο γιατί εμένα δε μου άφησε τίποτα ιδιαίτερο. Δε θυμάμαι καν το σενάριο ή κάποιες σκηνές, ενώ ας πούμε αν μου πεις να μιλήσουμε για το "Νονό", θα γεννηθούν στο κεφάλι μου 7-8 διαφορετικά σημεία της ταινίας που μου έμειναν αξέχαστα.

 

Για την πόλη του θεού; Μια σκηνή θυμάμαι μόνο και πρέπει να είναι προς το τέλος. Η οποία σκηνή παρεπιπτόντως μου θυμίζει πάρα πολύ μια άλλη ταινία (που προηγείται αυτής) και μου έβγαλε ακριβώς το ίδιο συναίσθημα και δεν έχει μείνει τόσο πολύ.

 

Νομίζω είναι ένα παιδάκι που του φέρονται άσχημα και τον θεωρούν πολύ μικρό για να παίξει κάποιο ρόλο στους πολέμους των συμμοριών, που κάποια στιγμή βρίσκει ένα όπλο και σκοτώνει αναπάντεχα έναν από τους βασικούς χαρακτήρες. Αυτό είναι το μόνο που θυμάμαι. Το ίδιο ακριβώς, όμως, θυμάμαι και από μια άλλη ταινία, αναγκαστικά και μόνο που θα πω τον τίτλο θα την σποϊλεριάσω:

το Carlito's way

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα, όμως, ας πούμε, συχνά με ενοχλεί να βλέπω ταινίες που ακολουθούν φόρμουλες, βασικές δομές, κανόνες σκηνοθεσίας και σεναρίου, ιδιαίτερα όταν το αντιλαμβάνομαι. Προτιμώ να βλέπω πρωτότυπα και δημιουργικά πράγματα που δεν έχω ξαναδεί, σκέψεις out of the box. Φυσικά αυτό μπορεί να είναι και τυχαίο. Μπορεί να δω μια ταινία που πιστεύω ότι κάνει κάτι εντελώς καινούργιο και στην πραγματικότητα μπορεί να ξεπατικώνει κάποια κλασική ταινία που μου έχει ξεφύγει. Αν και συνήθως, επειδή έχω δει πολλές ταινίες, μου συμβαίνει το ανάποδο. Δηλαδή να μου προτείνει κάποιος φίλος μια ταινία που τον εντυπωσίασε και να πάω να τη δω και να μου φανεί ότι είναι πράγματα που έχω ξαναδεί στην τάδε, την τάδε και την τάδε ταινία. Και όταν του το πω, να σχολιάσει, α, δεν τις είχα δει αυτές.

 

Έτσι πάνε αυτά, είναι μεγάλος κόσμος και γι' αυτό έχουν ενδιαφέρον οι συζητήσεις.

 

 

Αν η Ταινία είναι καλή, δεν θα το καταλάβεις.

 

Ότι πήγαν να κάνουν με τις "go pro" και live κάμερες σαν το Blair witch Project και τα Pranormal Activity - εκτρώματα ταινιών κατα την άποψή μου. Σε σύνολο 1.30 ώρας, 1 ώρα και 25 λεπτά για να σου εξηγήσει τι γίνεται με 100 περιττές σκηνές και διαλόγους για να δεις 5 λεπτά μόνο ουσιαστικού περιεχομένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η Ταινία είναι καλή, δεν θα το καταλάβεις.

 

Ότι πήγαν να κάνουν με τις "go pro" και live κάμερες σαν το Blair witch Project και τα Pranormal Activity - εκτρώματα ταινιών κατα την άποψή μου. Σε σύνολο 1.30 ώρας, 1 ώρα και 25 λεπτά για να σου εξηγήσει τι γίνεται με 100 περιττές σκηνές και διαλόγους για να δεις 5 λεπτά μόνο ουσιαστικού περιεχομένου.

 

Δηλαδή για να είναι καλή μια ταινία, πρέπει να τηρεί κάποιους κανόνες, χωρίς εγώ να το καταλάβω; Δε νομίζω καν ότι γίνεται αυτό.

 

Προσωπικά είδα με πολύ περισσότερη ευχαρίστηση το Blair Witch Project την εποχή που βγήκε, από δεκάδες άλλες ταινίες που ακολουθούσαν χιλιοειπωμένες φόρμουλες και συνταγές. Ήταν κάτι διαφορετικό, με έβαλε σε διαφορετικό frame of mind και είχε ενδιαφέρον. Σήμερα πια, έχουν βγει τόσες πολλές τέτοιες ταινίες τύπου BWP, με απειροελάχιστες να έχουν να προσθέσουν κάτι καινούργιο στο είδος, οπότε μου είναι βαρετές (με εξαιρέσεις, όπως το [Rec].)

 

Υπάρχουν πάντως σίγουρα πολύ καλύτερα παραδείγματα ταινιών που είχαν ενδιαφέρον χωρίς να ακολουθούν τους τυπικούς κανόνες.

 

Τώρα το τι κρίνει κανείς ως ουσιαστικό περιεχόμενο, είναι προσωπικό θέμα. Αυτό προσπαθώ να πω από την αρχή και τίποτα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

On topic

 

 

Lara Croft tomb raider duology

 

Και για τις δύο ταινίες: 5/10

 

4 για την ταινία

 

1 για την Angelina που χώρισε

 

:)

Επεξ/σία από Daemonos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Wardogs

 

 

Φρεσκια ματια για μια ταινια που βασιζεται σε αληθινη ιστορια και αυτο ακριβως ειναι το εξωφρενικο της υποθεσης .

Καλη σκηνοθεσια ,σωστη δοση χιουμορ  και καλη ερμηνεια απο τον Hill . O ρυθμος της ειναι συνεχως κλιμακουμενος και δεν σε αφηνει να βαρεθεις στιγμη .

Η Armas ειναι διαστημικη γκομενα  βλεπω μελλον  στην καριερα της σε αντιστοιχης κατηγοριας ταινιες .

 

 

7/10

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γουστο και η αντικειμενικότητα είναι διαφορετικά πράματα. Δεν χρειάζεται να σου αρέσει μια ταινία για να είναι "καλή", ούτε χρειάζεται να είναι "καλή" για να σου αρέσει. 

 

Το να πει κάποιος ότι η Cidade de Deus δεν είναι καλή ταινία είναι κάπως αστείο.

Το να μας πει ότι δεν του άρεσε είναι απόλυτα σεβαστό. 

 

για εμένα τουλάχιστον το αν μου άρεσε μια ταινία η όχι δεν είναι το μοναδικό κριτήριο για την ποιότητά της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cell (2016)

Μια ταινία που περίμενα να βγει απ'όταν είχα διαβάσει το ομότιτλο βιβλίο του Stephen King, οπότε είχα υψηλές προσδοκίες για το αποτέλεσμα...το οποίο όμως τελικά μου φάνηκε μετριότατο. Νομίζω ξέφυγαν πάααρα πολύ απ'το βιβλίο, ένιωθα σαν να είχα διαβάσει κάτι τελείως διαφορετικό. Η ταινία ουσιαστικά δεν εξηγεί τίποτα και το τέλος είναι ίσως το πιο απότομο που έχω δει ποτέ, οι διάλογοι αδιάφοροι, κανένα συναισθηματικό δέσιμο με τους χαρακτήρες, κακά ηχητικά -και όχι μόνο- εφέ...

 

3/10 και πολύ λέω :/

 

[Ίσως με πολύυυυ ζόρι να έφτανε στο 5.5/10 αν δεν είχα διαβάσει το βιβλίο κ δεν είχα επηρεαστεί.]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Perfettisconosciuti (2016)

 

 

7.5/10

 

3 ζευγαρια και 1 ξεμπαρκος,ολοι φιλοι για πολλα χρονια μεταξυ τους, καθονται σε ενα τραπεζι για δειπνο, και πεφτει η ιδεα να βγαλουν ολοι τα κινητα τους, και να τα αφησουν πανω στο τραπεζι. Ετσι, οποιος επαιρνε τηλ, μηνυμα στο fb, viber κτλ θα μιλουσαν σε ανοιχτη ακροαση ή θα το διαβαζαν φωναχτα. Η βραδια εχει ανατρεπτικη πορεια καθως μαθαινονται μυστικα που δεν θα ηθελαν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don't Breathe

 

MV5BZGI5ZTU2M2YtZWY4MC00ZDFhLTliYTItZTk1

 

9/10

 

Ίδρωσα από την αγωνία! Ήταν πάρα πολύ καλό! Δεν θα μπω σε αναλυτική κριτική καθώς η ταινία είναι must για το είδος της! Σεναριακά δεν είναι κάτι το τρομερό αλλά ο τρόπος που το προβάλλει είναι μοναδικός! 

 

ΥΓ. Μπράβο στο συμφορουμίτη που την πρότεινε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...