Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι απιστευτο εργο πραγματι. Εχω πει τοσο καιρο να το ξαναδω γιατι οσο να'ναι εχω ξεχασει καποιες σκηνες.

Και εγώ το έχω στο πρόγραμμα (περιμένω να το ξεχάσω λίγο ακόμα) και για κάποιο λόγο το έχω πάντα σε συνδυασμό (την θέαση του) με το Tropa De Elite.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγώ το έχω στο πρόγραμμα (περιμένω να το ξεχάσω λίγο ακόμα) και για κάποιο λόγο το έχω πάντα σε συνδυασμό (την θέαση του) με το Tropa De Elite.

εχουν κοινους συντελεστες . 

το tropa de elite (2007) , δεν τα παει τοσο καλα κατα την γνωμη μου χωρις το tropa de elite 2 (2010)  που  συμπληρωνει το περιβαλον που διαδραματιζονται οι καταστασεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως το μεγαλύτερο μυστήριο που έχω συναντήσει. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τόσος ντόρος με τo Cidade de Deus. Την είδα κάποτε, και μάλιστα στο σινεμά, καααλή μου φάνηκε, δε με είχε ενθουσιάσει, σκέφτηκα ότι μάλλον την είδα σε λάθος εποχή που με απασχολούσαν άλλα θέματα, δε θυμόμουν τίποτα από την ταινία μέσα σε ελάχιστες μέρες... Μια από το σωρό...

 

Μετά από πολλά χρόνια (κάπου πέρσι, πρόπερσι) την είδε η γυναίκα μου, με την οποία έχουμε 99% ολόιδιο γούστο στις ταινίες (σε μεταφυσικό βαθμό) και είπε ακριβώς τα ίδια που είπα κι εγώ. Και λίγο χειρότερα, βαρέθηκε ακόμη περισσότερο.

 

Και να πω ότι δε βλέπουμε τέτοιες ταινίες με το κιλό... ψέματα θα 'ναι... Δεν ξέρω, όπως είπα, μεγάλο μυστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου ειχε κανει φοβερη εντυπωση η πολη του θεου οταν ειχε βγει, πιστευω και σημερα να τη ξαναβλεπα δεν θα αλλαζε κατι...

 

ειχε παιξει και σειρα μετα http://www.imdb.com/title/tt0870090 , αλλα δεν εκατσε να τη δω ποτε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Suicide Squad. Αρκετά μέτρια ταινία. Και κακή σαν περιπέτεια δυστυχώς. Ίσως μόνο γι' αυτούς που είναι οπαδοί των συγκεκριμένων χαρακτήρων.

 

http://www.imdb.com/title/tt1386697/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως το μεγαλύτερο μυστήριο που έχω συναντήσει. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τόσος ντόρος με τo Cidade de Deus. Την είδα κάποτε, και μάλιστα στο σινεμά, καααλή μου φάνηκε, δε με είχε ενθουσιάσει, σκέφτηκα ότι μάλλον την είδα σε λάθος εποχή που με απασχολούσαν άλλα θέματα, δε θυμόμουν τίποτα από την ταινία μέσα σε ελάχιστες μέρες... Μια από το σωρό...

 

Μετά από πολλά χρόνια (κάπου πέρσι, πρόπερσι) την είδε η γυναίκα μου, με την οποία έχουμε 99% ολόιδιο γούστο στις ταινίες (σε μεταφυσικό βαθμό) και είπε ακριβώς τα ίδια που είπα κι εγώ. Και λίγο χειρότερα, βαρέθηκε ακόμη περισσότερο.

 

Και να πω ότι δε βλέπουμε τέτοιες ταινίες με το κιλό... ψέματα θα 'ναι... Δεν ξέρω, όπως είπα, μεγάλο μυστήριο.

Δεν είναι και τόσο μυστήριο. Είναι από τις ταινίες που ενώ εγώ την θεωρώ αριστούργημα μπορώ να καταλάβω και αυτόν που δεν θα του κάνει ακόμα και καθόλου εντύπωση. Είναι το είδος της ταινίας που δικαιολογεί όλες τις αντιδράσεις. Δεν είναι πχ Νονός και ειδικά το δεύτερο μέρος που είναι το αριστούργημα για το οποίο δεν δέχομαι καμία άλλη γνώμη εγώ προσωπικά. Παίζει να ήταν βέβαια και η κατάσταση που ήσουν (ψυχολογικά, θέματα που είχες στο κεφάλι σου). Αν δεν την θυμάσαι καθόλου είναι μία καλή ευκαιρία να την βάλεις στο πρόγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και τόσο μυστήριο. Είναι από τις ταινίες που ενώ εγώ την θεωρώ αριστούργημα μπορώ να καταλάβω και αυτόν που δεν θα του κάνει ακόμα και καθόλου εντύπωση. Είναι το είδος της ταινίας που δικαιολογεί όλες τις αντιδράσεις. Δεν είναι πχ Νονός και ειδικά το δεύτερο μέρος που είναι το αριστούργημα για το οποίο δεν δέχομαι καμία άλλη γνώμη εγώ προσωπικά. Παίζει να ήταν βέβαια και η κατάσταση που ήσουν (ψυχολογικά, θέματα που είχες στο κεφάλι σου). Αν δεν την θυμάσαι καθόλου είναι μία καλή ευκαιρία να την βάλεις στο πρόγραμμα.

 

Μα είναι πολύ ψηλά και στο imdb! Δηλαδή έχει καθολική αποδοχή.

 

Να σου πω την αλήθεια, είχα σκοπό να την ξαναδώ, αλλά μετά συνέβη η ιστορία που έγραψα πάνω και λέω "ΟΚ, δεν ήταν ιδέα μου."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέτε για την "πόλη του Θεού", εμένα μου συνέβη με το κουρδιστό πορτοκάλι πριν λίγες μέρες. Προσωπικά μου αρέσουν οι περισσότερες ιδιαίτερες/ παράξενες/ εναλλακτικές ταινίες με τα κοινωνικά μηνύματα, και αυτές που δε μου αρέσουν καταλαβαίνω γιατί μπορεί να αρέσουν σε άλλους. Αυτό δε συνέβη εδώ. Αν δεν υπήρχε το 8.3 στο imdb και αν δεν άκουγα από δεκάδες άτομα ότι είναι η αγαπημένη τους ταινία, μάλλον δε θα την είχα ολοκληρώσει. Να φανταστείτε με το που τελείωσε γκούγκλαρα από περιέργεια "why is a clockwork orange considered a masterpiece?". Καμία απάντηση δεν έπεισε ούτε εμένα, ούτε τους άλλους δύο που το είδαμε μαζί.
Βρήκα ενδιαφέροντα το soundtrack, την ερμηνεία του πρωταγωνιστή καθώς και

τη διαδικασία της "θεραπείας" α λα Παβλόφ,

όμως δε μου φάνηκε τόσο ενδιαφέρον και πρωτότυπο το νόημα ούτε η σκηνοθεσία που εκθειάζουν πολλοί. Αριστούργημα δε θα μπορούσα να το πω με τίποτα. Ίσως να ήταν για την εποχή του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταιο μαλλον.Δοκιμασα να δω το Citizen Kain και με πηρε ο υπνος στο 20λεπτο αν και θεωρειται η καλυτερη ταινια ολων τον εποχων.Ηταν παντως πρωτοποριακες για την εποχη τους απλα εμεις τις κρινουμε με βαση τις ταινιες της εποχης μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι πολύ ψηλά και στο imdb! Δηλαδή έχει καθολική αποδοχή.

 

Να σου πω την αλήθεια, είχα σκοπό να την ξαναδώ, αλλά μετά συνέβη η ιστορία που έγραψα πάνω και λέω "ΟΚ, δεν ήταν ιδέα μου."

Confirmation bias  :P

 

Ναι ρε συ, γουστα ειναι αυτα. Ο καθενας μας εχει τετοια παραδειγματα με αναλογες ταινιες καθολικης αποδοχης.

 

Το ποιο προσφατο παραδειγμα για μενα (οχι ακριβως καθολικης αποδοχης) ηταν το Withnail and I. To ειδα γιατι ειχα διαβασει σε κανα δυο ξενα φορα πολυ καλες κριτικες, ειδα και την καλη βαθμολογια του imdb και RT, ε meh απο μενα. Γελασα με ελαχιστες σκηνες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταιο μαλλον.Δοκιμασα να δω το Citizen Kain και με πηρε ο υπνος στο 20λεπτο αν και θεωρειται η καλυτερη ταινια ολων τον εποχων.Ηταν παντως πρωτοποριακες για την εποχη τους απλα εμεις τις κρινουμε με βαση τις ταινιες της εποχης μας.

δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.είχα δει το 12 angry men του 57 και την είδα το 16...ταινιάρα τότε-ταινιάρα και τώρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πόλη του Θεού κι εμένα με είχε απογοητεύσει κάπως όταν την είχα δει γιατί είχα πολύ υψηλές προσδοκίες αρχικά. Μου άρεσε, αλλά δεν είχα ενθουσιαστεί ή συγκινηθεί. Τη θυμάμαι περισσότερο ως μια ταινία είδους crime παρά ως δράμα ή ως μια συγκινητική ιστορία. Αλλά δέχομαι ότι μπορεί να φταίω εγώ που δε μπόρεσα να ταυτιστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...