Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

The Tiger: An old hunters tale

 

Το είδα 2η φορά χθές.

 

ΤΑΙΝΙΑΡΑ!! Ατμοσφαιρικό, επικό, ποιητικό και σκηνές που φέρνουν anime feeling. 

 

10/10 -- μην το χάσετε παίδες. 

 

ΥΓ. Όποιος το δει ας μου πει πως του φάνηκε. 

 

http://www.imdb.com/title/tt5066556/

 

MV5BNDI0ZjQwMDMtOTUzMy00YTcwLWEwMWEtN2Qx

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα μας τρελάνετε σήμερα. 5/10 για "καλή ταινία";

 

 

 

On topic:

Link.png Site: All Is Lost

Ταινία επιβίωσης με τον Ρομπερτ Ρεντφορτ, που χαμένος στον ωκεανό με το ιστιοπλοϊκό του προσπαθεί να επιβιώσει απέναντι σε ατυχήματα και αντίξοες συνθήκες. Η ταινία είναι λίγο αργή στο σύνολο της, κάτι που προσωπικά δε με χάλασε, καθώς η ερμηνεία του Ρεντφορντ είναι καλή και με κράταγε σε αγωνία για το πως θα ανταπεξέλθει σε κάθε δυσκολία που του παρουσιαζόταν.

 

Αν θέλετε βαθμό, 8/10 καθώς είναι δύσκολο να γυρίσεις μια ταινία τέτοιου είδους με τόσο πειστικό τρόπο.

Το διόρθωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες είδα το Mad Max: Fury Road 3D

 

Το έιχα ξαναδεί. Ωραίο ήταν πάλι. Συνεχής ωραία δράση. Τρελή φαντασία στους δημιουργούς. Ωραίο 3D. Ωραία ηχητικά. Λύλησε νερό η ώρα. 

 

Σήμερα είδα το 

The Huntsman: Winter's War

 

http://www.imdb.com/title/tt2381991/

 

σε 3D και αυτό. Απλό ταινιάκι αλλά τίμιο. Το 3D σε γενικές γραμμές ήταν  καλό, σε λίγα σημεία ήταν λίγο σκοτεινό. Το όλο σκηνικό πολύ sword & sorcery fantasy. Τα εφέ αλλού ήταν καλά και αλλού φαίνονταν CGI. Δεν είναι η ταινία που θα την θυμάσαι αλλά όπως είπα ήταν τίμια. Πέρασε ευχάριστα και χαλαρωτικά η ώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Captain fantastic... Φοβερή ταινία με νόημα.

 

Βαθμολογία δεν τίθεται θέμα να βάλω.. Σίγουρα 10 για το είδος της.

 

Εδώ και καιρό θέλω να την δω, βλέπω και ξαναβλέπω το trailer για να προσαρμοστώ, αλλά δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρω, δεν είμαι σε κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα πηγα σε 2 πρεμιερες και δυστυχως απογοητευτηκα και απο τις 2...

Inferno (2016)

Μια απο τις πιο αποητευτικες ταινιες που εχω δει τον χρονο αυτο.Ισως η πιο απογοητευτικη ταινια του 2016 δεδομενου του τεραστιου budget των 80 εκατ. που χρειαστηκε για να φτιαχτει.

Το τεχνικο επιτελειο ειχε στα χερια του πρωτοκλασσατους ηθοποιους,καταπληκτικα σκηνικα,και ετοιμη ιστορια απο τον Dan Brown,αλλα με καποιο τροπο καταφερε να αποτυχει παταγωδως.Εναποθετω πληρη ευθυνη στους σεναριογραφους και στον σκηνοθετη,που με καποιο τροπο καταφεραν να προσθεσουνε μια ακομη παταγωδη αποτυχια στις περιπετειες του κυριου Langdon.Και πιστευα πως αυτο ηταν απιθανο μετα απο το Illuminati...τουλαχιστον η ταινια αυτη μεσα στην υπερβολικη ηλιθιοτητα της,καταφερε να γινει αστεια προς το τελος.

Το Inferno απο την αλλη,προσπαθει να ειναι τοσο σοβαρο με τον εαυτο του,"edgy" και ανατρεπτικο,με βαρετα plot twists που δεν σου αφηνουνε κανενα συναισθηματικο αντικτυπο.

Ενα 4/10 επειδη προσπαθησε (ανωφελα) ο κυριος Χανκς.

 

Ouija (2016)

Πηγα στην ταινια αυτη με ολη τη καλη διαθεση καθως απο οποιον κριτικο στο ιντερνετ και να ακουγα η ταινια αυτη ηταν ενα απο τα πιο ξεχωριστα θριλλερ της χρονιας,χωρις ηλιθια jump scares,εκπληκτικες ερμηνειες κτλ..

Μπορω να πω οτι στο μεγαλυτερο κομματι,η ταινια ηταν πολυ καλα σκηνοθετημενη και εμεινα εντυπωσιασμενος απο το κοριτσακι,το οποιο εκανε ολη την ατμοσφαιρα εξτρα ανατριχιαστικη.

Προς το τελευταιο μισαωρο αν δεν κανω λαθος ,που κλιμακωνεται η ενταση,εκει ειναι που πεφτει δραματικα η ποιοτητα κατα τη γνωμη μου,και η ταινια μετατρεπεται σε αλλο ενα κλισε θριλλερακι.

Ενα 5/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Incredible Hulk (2006)

 

Το βλεπω για 2η φορα, αλλα δεν το θυμομουν και πολυ καλα γιατι το ειχα δει παλια... Ακριβως αυτο που περιμενω να δω απο superheroes movie, ξυλο ανελλεητο, Brutal φασεις, hulk, καταστροφες, χαμος... Αυτο ακριβως ειδα! Ειδικα η τελικη μαχη με τον abomination εχει τουλαχιστον 2 τελεια σημεια για wallpaper, (1 εκει που σκαει μυτη ο hulk για να πλακωθει με τον abomination, με τα χερια ανοιχτα και φωναζει λες και εκανε ολη μερα crossover στο gym ειναι χαχαχαχα, και 2 εκει που παταει τον abomination με το ποδι στο τελος και φωναζει παλι δειχνωντας την υπεροχη του).

 

8/10

 

Μan of steel

 

Μην μιλησει κανενας για σεναρια κτλ. Αν θελω να δω σεναριο θα δω christopher nolan. Χθες ηθελα να δω ξυλο. Superman ειναι περιμενω χαμο. Ειναι σαν να βλεπω dragonball και να μην εχει καταστροφες! Ενω στο anime πετουσαν κυμματα, και διελυαν ολοκληρα βουνα..! Το man of steel ηταν πολυ καλο, ειδικα η σκηνη με την μητερα του ultra brutal, ισως απο τις καλυτερες σκηνες δρασης/καταστροφης σε superheroes movie που εχω δει..

 

7.5/10

 

Ξαναλεω οι βαθμολογιες βαση του οτι ειναι superheroes movies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παρεξηγηθεί κανείς

η προσωπική μου άποψη ειναι πως αυτά τα movies με τους σουπερheroes, τους σπαιντερμαν, τους μπατμαναδες και όλους αυτούς, αν είσαι πάνω από 16-17 χρονών δεν μπορείς να τα δεις ακομη και αν σε δέσουν στην καρεκλά !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παρεξηγηθεί κανείς

η προσωπική μου άποψη ειναι πως αυτά τα movies με τους σουπερheroes, τους σπαιντερμαν, τους μπατμαναδες και όλους αυτούς, αν είσαι πάνω από 16-17 χρονών δεν μπορείς να τα δεις ακομη και αν σε δέσουν στην καρεκλά !

 

Μπορω να δεχθω την αποψη σου. Ειναι θεμα γουστου. Ειναι σαν να μου λες οτι δεν σου αρεσουν οι system of a down. Αλλα γουστα εσυ αλλα εγω..Εμενα δεν μου αρεσει η Θεοδωριδου παραδειγματος χαριν... Εγω τις superheroes movies τις βαζω στην ιδια κατηγορια με τα anime, τι εννοω:

Αν θελω να δω μια ταινια με σεναριο κτλ τοτε θα δω κανονικες ταινιες οπως ειναι το godfather ή το shawshank redemption.. Αν θελω να δω κατι με υπερφυσικες δυναμεις τοτε θα δω anime, με αυρες και δυναμεις που δεν υπαρχουν αλλου... Τωρα πλεον που η τεχνολογια και τα CGI εχουν προχωρησει μπορεις επιτελους να τα δεις και σε κανονικες ταινιες, και αυτου ερχονται τα superheroes movies.

 

Eπισης πιστευω οτι εχει μεγαλη σημασια το πως εχεις μεγαλωσει.Αν γενικα απο μικρος δεν ειχες επαφη με τετοια τοτε πιθανως να μην σου αρεσουν και οπως λες να μην μπορεις να τα δεις ουτε δεμενος σε καρεκλα. Αλλα εγω που ειμαι 25 χρονων τωρα μεγαλωσα με το dragonball, αυτο ηταν στα παιδικα που εβλεπα στην τηλεοραση... Οποτε απο τοτε ειχα μπει στο τρυπακι με τις υπερφυσικες δυναμεις κτλ Ετσι κατα την διαρκεια της εφηβειας και ακομα και τωρα εχω ενδιαφερον απεναντι σε τετοιου ειδους ταινιες γιατι ετσι μεγαλωσα. Και τις ξεχωριζω απο τις υπολοιπες αναλογα με το τι θελω να δω. 

Θελω να δω σεναριο, με suspense και mystery? τοτε θα δω κατι σαν το interstellar (παραδειγμα), θελω να δω μια πετσα να γελασω? τοτε θα δω horrible bosses. θελω να δω ξυλο αλλα οχι υπερφυσικα? τοτε θα δω ong bak ή undisputed. θελω να δω ξυλο αλλα με πραγματα που δεν υπαρχουν σε αυτο τον κοσμο? τοτε θα δω superheroes ή anime.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και καιρό θέλω να την δω, βλέπω και ξαναβλέπω το trailer για να προσαρμοστώ, αλλά δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρω, δεν είμαι σε κατάσταση.

Γιατί να μην τα καταφέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παρεξηγηθεί κανείς

η προσωπική μου άποψη ειναι πως αυτά τα movies με τους σουπερheroes, τους σπαιντερμαν, τους μπατμαναδες και όλους αυτούς, αν είσαι πάνω από 16-17 χρονών δεν μπορείς να τα δεις ακομη και αν σε δέσουν στην καρεκλά !

 

Ε οχι δε συφωναω μανμου. Το οτι δεν προσφέρουν τίποτα πέρα απο ψυχαγωγία δεν σημαίνει ότι δεν βλέπονται. Προφανως δεν θα βρεις το νόημα της ζωής, ουτε θα θαυμάσεις την σκηνοθετική άποψη. Αλλά οι χορογραφίες και τα εφετζιλίκια ειναι τοσο εντυπωσιακά που ειναι υπερβολή το ''δεν βλεπονται''. Με ενα σεναριο που να στεκεται, για μενα παντα, ειναι μια χαρα ταινίες για να περάσεις χαλαρά το 2:30ωρο στον κινηματόγραφο.

 

Αλλά, οποιαδήποτε άλλη συζητση απο εκει και μετά, μου φαίνεται τραγικά ανουσια. Κάτι marvel vs dc και κατι ποσο πιστά είναι στα κόμικ και τέτοια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά, οποιαδήποτε άλλη συζητση απο εκει και μετά, μου φαίνεται τραγικά ανουσια. Κάτι marvel vs dc και κατι ποσο πιστά είναι στα κόμικ και τέτοια.

Συμφωνώ άπειρα ότι η συζήτηση Περι marvel vs κτλ είναι τραγικά ανούσια, σου απαντάω μόνο για να σου υπενθυμίσω φίλος ότι το μήνυμα μου ξεκινούσε με το 'κατά την προσωπική μου άποψη' που σημαίνει ότι για μένα προσωπικά όχι μόνο δεν είναι διασκέδαση Και ψυχαγωγία αυτού του είδους οι ταινίες είναι κάτι σαν καταναγκαστικά έργα το να με βάλεις να τις δω! Δεν τις κρίνω, για τα προσωπικά μου γούστα μιλάω και σορυ για το οφ!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ άπειρα ότι η συζήτηση Περι marvel vs κτλ είναι τραγικά ανούσια, σου απαντάω μόνο για να σου υπενθυμίσω φίλος ότι το μήνυμα μου ξεκινούσε με το 'κατά την προσωπική μου άποψη' που σημαίνει ότι για μένα προσωπικά όχι μόνο δεν είναι διασκέδαση Και ψυχαγωγία αυτού του είδους οι ταινίες είναι κάτι σαν καταναγκαστικά έργα το να με βάλεις να τις δω! Δεν τις κρίνω, για τα προσωπικά μου γούστα μιλάω και σορυ για το οφ!

 

Ναι βρε δεν σε κρινω που τα κρινεις. Ελπιζω να μην εκρινες πως σε εκρινα οτι τα εκρινες. Υποκειμενικά, πιστεύω ότι αντικειμενικά, τα γουστα ειναι υποκειμενικά. 

 

Τελος το οφ. Πισω στο τι είδαμε...  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην τα καταφέρεις;

 

Γιατί ήδη σφίγγομαι με το trailer, πιστεύω ότι τα ζουμιά θα με πάρουν στο πρώτο πεντάλεπτο. Από το trailer φαίνεται βέβαια ελαφρώς ευχάριστο, αλλά δεν με ξεγελάνε αυτά, φοβάμαι ότι θα σκάσω στο κλάμα και δεν έχω όρεξη!..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...