Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

A conspiracy of faith

 

Παραλίγο να παιχτεί ύπνος. Ανεβάζει στο τελευταίο, περίπου, 45λεπτο. Πάνε μέρες που την είδα, και τα κυριότερα που μου έχουν μείνει είναι:

σκηνοθετικά λάθη/κακές ιδέες εξέλιξης της ιστορίας, όμορφη φωτογραφία.

 

5/10, με αρκετή επιείκεια.

 

Lights out

 

Για αυτό που ήταν, οκ, βλεπόταν. Μέτρια πλοκή, συνηθισμένο 'horror'. Μία από τα ίδια(?).

 

5/10

 

Hush

 

Προσωπικά δε μου είπε κάτι ιδιαίτερο, με έναν φίλο όμως που την είδαμε μαζί, έδειξε να του αρέσει αρκετά. Κάποιες αρκετά χαζές στιγμές κατά την εξέλιξη της ιστορίας, όμως γενικά ήταν καλή. Ειδικά αν μπεις και στην κατάσταση που βιώνει η πρωταγωνίστρια, προσδίδει ένα παραπάνω άγχος κατά τη θέαση της.

 

5.5/10

 

Spotlight

 

Παρ'όλο που οι συγκεκριμένες ταινίες είναι δύσκολο να σου κρατήσουν το ενδιαφέρον, η συγκεκριμένη είχε συνέχεια κάτι να δώσει. Βέβαια, προαπαιτεί να είσαι ξεκούραστος, ειδάλλως ο ύπνος μάλλον είναι αναπόφευκτος. Ωραίες ερμηνείες.

 

7-7.5/10.

 

Knock Knock

 

Λολ. Κίανου, πώς κατάντησες έτσι. Την είχε χθες στον ΟΤΕ και, εντάξει, καλός πρωταγωνιστής, 4.9 στο IMDB και 20% στο κοινό στο RT, της έδωσα το δίωρο της απλά και μόνο από περιέργεια.

Πέρα από αυτές: 1, 2, δεν είχε τίποτα άλλο να πει. Ακόμη και το παλικάρι στον πρωταγωνιστικό ρόλο, είχε κακή ερμηνεία. Άρα ούτε από εκεί σώσιμο. (Χωρίς να τον θεωρώ τον τοπ ηθοποιό, όμως δεν είναι και Nicolas Cage).

Μάλλον το σενάριο το πήγαιναν για τσόντα, όμως τελευταία στιγμή αύξησε ο παραγωγός το κονδύλι, πήραν και τον Reeves και το έβγαλαν στις αίθουσες.

 

-/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειδα 2 χθες,

 

Knock knock

 

Αρχικα νευριασα, γιατι δεν μπορουσα να καταλαβω αν προκειται για κωμωδια ή για πιο σαβαρου υφους ταινια. Προκειται για εναν παντρεμενο αντρα(keanu reeves) ο οποιος μενει μονος στο σπιτι για καποιες μερες και του χτυπανε την πορτα 2 hot teens. Αυτος συμπεριφερεται κομπλε μεχρι που αυτες προσπαθουν να τον αποπλανησουν, και εκει ξεκιναει η "πλοκη".

 

Αυτες οι 2 κοπελες απ'οτι φαινεται εχουν ψυχολογικα απο εμπειριες μεσα στην οικογενεια τους. Ο πατερας πρεπει να απατησε την γυναικα του και διελυσε την οικογενεια. Οποτε αυτες δρουν ως vigilantes, παραπλανοντας παντρεμενους οι οποιοι θεωρουνταν πιστοι και δεν ειχαν δωσει δικαιωμα απιστιας... Τελικα δεν τους σκοτωνουν αλλα τους γ@μ@νε την ζωη, δειχνοντας σε ολο τον κοσμο τον "πραγματικο" τους εαυτο...  

 

 

5.5/10 πετσα

 

Death Note (2006)

 

Ειναι απο το anime, υπαρχει και 2ο part το οποιο δεν το εχω δει ακομα... Το anime το ειχα δει αρκετα χρονια πριν οποτε δεν θυμαμαι επακριβως τα γεγονοτα, αλλα νομιζω το ακουλουθει σωστα η ταινια.. Αυτο που δεν μου αρεσε ειναι οι ερμηνειες των ηθοποιων... Ειδικα o L δεν ειναι καθολου πιστικος...

 

6/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Swiss Army Man

 

WTF did I just watch? Νταξει, ισως το πιο περιεργο εργο που εχω δει. Ειχε τις στιγμες του ομως, τις αστειες, τις ωραιες και συγκινητικες.

 

Νομιζω οτι ειναι ακομη πιο περιεργη και απο το Forbidden Hero!!! Πραγματικα ποιος το σκεφτηκε αυτο!??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Death note: The Last Name

 

Ειναι η συνεχεια απο την πρωτη ταινια. Βλεπω οτι εχει βγει και αλλη μια, L:Change the World το οποιο εστιαζει στον L, αυτο δεν νομιζω να το δω...

Το story ειναι μικροτερο απο το anime. Οι 2 ταινιες αφορουν τα arc μεχρι τον L και το τελος ειναι διαφορετικο απο anime και manga μιας και ουτε το anime εχει το ιδιο τελος με το manga. Απο story wise δεν θα παραπονεθω, πιστευω καλα το καλυψαν στο χρονικο περιθωριο που ειχαν, απλα αυτο που δεν μου αρεσε ηταν οι εμηνειες των ηθοποιων. Ειδικα ο L εχει περιεργο ρολο, γιατι κανει αυτες τις awkward κινησεις,πιανει τα αντικειμενα περιεργα κτλ και στο anime φαινονται φυσικα ενω στην ταινια χαζο... Παντως καποιος που του αρεσε το anime/manga και θελει να ξαναθυμηθει τις καλες μερες, μπορει να το δει.

 

6/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όσους προτείνατε το perfetti sconosciuti.

ΠΑΡΑ πολύ ωραία ταινία και ούτε κι εγώ ξέρω πόσο καιρό είχε να μ' αρέσει τόσο πολύ ένα τέλος! Καμιά φορά ignorance is bliss.

8/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Wailing (Goksung).

Κορεάτικη ταινιάρα, μεγαλη χορταστική με φοβερή εικόνα,πλοκή και ιδιαίτερα ατμόσφαιρα!
Ευχαριστήθηκα ταινία μετά απο καιρό
7.9/10


Sausage Party
Κλάμα..φοβόμουν οτι στους υπότιτλους θα χανόταν υλικό, αλλά είναι όλα μέσα.Κάφρικοι όπως πρέπει( σε Rip ,όχι σινεμα)
Η ταινία μπαινει με φοβερες ατάκες γενικα, κάνει λιγο κοιλια στη μεση αλλά έχει ένα 2λεπτο στο τέλος που δινει τα ρεστα,δανεια,μαναδες κ πατεραδες

7/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Victoria

Victoria_(2015_film)_POSTER.jpg

 

Ακολουθώντας τους πρωταγωνιστές πίσω από το αριστουργηματικά συνεχόμενο μονόπλανο δε μπορείς παρά να νιώθεις μέλος αυτής της ιστορίας. Είσαι εκεί! 

 

Σύγχρονο Βερολίνο, νεαρή Μαδριλένα ευρισκόμενη προσφάτως στη πόλη γνωρίζει μια παρέα ντόπιων και συναναστρέφεται μαζί τους. Η ταινία έχει γυριστεί εξ ολοκλήρου σε real time και αυτό προσδίδει μοναδική ατμόσφαιρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Mist 2007

 

Στο IMDB εχει 7.2/10
Εγω θα βαλω 10 - 7.2 = 2,8

Χαλια εφε,χαλια ηθοποιία ,χαλια τελος,χαλια μαυρα..μονο η ομιχλη ηταν ασπρη
2.8/10 λοιπον χαριστικά

 

 

Οσο για το τελος,δεν ειχε η παραγωγη ρε πουστη να βαλουν βενζινη στο αμαξι?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα σήμερα το inferno. Mου άρεσε και πέρασε η ώρα μια χαρά.


Inferno 2016

.

7/10

 

 

Tόσο και από μένα.

 

Κάποια στιγμή θα δω και τις άλλες 2 ταινίες πάλι (da vinci, illuminati) γιατί τις έχω ψιλο-ξεχάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Mist 2007

 

Στο IMDB εχει 7.2/10

Εγω θα βαλω 10 - 7.2 = 2,8

Χαλια εφε,χαλια ηθοποιία ,χαλια τελος,χαλια μαυρα..μονο η ομιχλη ηταν ασπρη

2.8/10 λοιπον χαριστικά

 

 

Οσο για το τελος,δεν ειχε η παραγωγη ρε πουστη να βαλουν βενζινη στο αμαξι?

 

 

Για μια ταινία που το θέμα της δεν είναι τα τέρατα, αλλά οι αντιδράσεις των ανθρώπων απέναντι στο φόβο και ο παραλογισμός που γεννάει (ένα θέμα τρομερά επίκαιρο, ιδίαιτερα σήμερα), θα έλεγα ότι το τέλος ήταν άψογο. Και ότι τα εφέ δεν έχουν καμία σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε πολύ το The mist του δίνω ένα 8/10 άνετα, ναι οκ δεν έχει εφέ αλλά δεν είναι απαραίτητα και δεν έχουν σημασία στην συγκεκριμένη ταινία, δεν πουλάει εφέ αλλά σενάριο και το the man from earth είναι γυρισμένο με «πέντε» νοματαίους και δεν έχει ίχνος εφέ τι θα πεις ότι είναι χάλια? Να σου πω σε σχέση με μαρβελο ταινίες από πανέρι λαϊκής με σουπερ ντουπερ εφέ την προτιμώ χίλιες φορές.

 

Προφανώς δέχομαι ότι δεν σου άρεσε απλά σχολιάζω συγκεκριμένα τα εφέ επειδή τα ανέφερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...