Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις γύρισα από το Inferno με τον Tom Hanks.

Πολύ καλή ταινία.

Σχεδόν ισάξια με τις προηγούμενες στο ίδιο στυλ που έχει γυρίσει ο Tom Hanks.

Μόλις ένα κλικ παρακάτω ίσως από τις προηγούμενες και αυτό πιθανότατα επειδή δεν αγγίζει σε αυτήν την ταινία το θρησκευτικό συναίσθημα.

9/10 από εμένα

 

Must See!

 

Αν παρω παραδειγμα απο τις 2 προηγουμενες (da vinci & illuminati) κανονικα θα επρεπε να παω στα γυρισματα με rpg να τους κανω σταχτη και μπουρμπερη.. Το συνηθες ειναι να ακολουθεις το σεναριο του βιβλιου αλλα να ειναι ελλειπες, το illuminati δεν ακολουθουσε καν το σεναριο..!!

Αρα δλδ αν ειναι ισαξια μιλαμε για 5/10 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγώ μόλις γύρισα απο το inferno. Πολύ πιο κοντά στο βιβλίο απο τα δύο προηγούμενα αν και η αλήθεια είναι οτι πάνε χρόνια που το διάβασα οπότε δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Σε γενικές γραμμές καλούτσικη ταινία. Ούτε ταινιάρα αλλα ούτε πατάτα. Ένα πολύ ευχάριστο 1+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα χτες το The girl on the train. Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, δεν είχα δει το τρέιλερ γενικά πήγα τελείως ανυποψίαστος και καλύτερα γιατί είναι από τις ταινίες που όσο λιγότερα ξέρεις τόσο καλύτερα.

 

Ενδιαφέρουσα η πλοκή και η σταδιακή αποκάλυψη των στοιχείων, τρικ που δουλεύει μέχρι ένα σημείο αλλά δεν μπορεί να κουβαλήσει την ταινία μέχρι τέλους. Η μεγάλη απογοήτευση ήταν η κλιμάκωση και το turning point που παραήταν αδύναμη και καθόλου πιστευτή, ουσιαστικά κατέστρεψε όχι μόνο τη δομή της ταινίας αλλά και τον χαρακτήρα της Blunt που αν και ώρες ώρες βιντεοκλιπίστικος ήταν εξαιρετικός. Η ταινία θύμισε Gone girl σε αρκετά σημεία χωρίς όμως να έχει το disturbance factor της ταινίας του Άφλεκ. Οι υπόλοιποι ηθοποιοί ανεξαρτήτως της βαρύτητας του ρόλου μοιάζουν απλά να πλαισιώνουν την Blunt.

 

Δεν υπάρχουν και πολλά παρόμοια θρίλερ φέτος οπότε της δίνω χαρίστικα ένα 6.5/10, σίγουρα δεν άξιζαν τα 14 ευρώ που έδωσα για εισιτήριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα το captain fantastic 

http://www.imdb.com/title/tt3553976

ωραια γλυκοπικρη ταινιουλα , περνας ευχαριστα και θιγει αρκετα θεματα για τις σχεσεις γονιων-παιδιων. πολυ ενδιαφερουσα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα τρεις ταινίες μέχρι τώρα αυτήν την εβδομάδα. 

 

The invitation http://www.imdb.com/title/tt2400463/?ref_=nv_sr_1

 

Χμμμ, μου τη σπάνε οι σημερινές ταινίες με το γράψιμο τους και το all over the place ιστορία. Παρά το γεγονός ότι η ταινία διαδραματίζεται μέσα σε ένα σπίτι η ιστορία απλά δεν έχει σωστή συνέχεια. Οι χαρακτήρες συμπεριφέρονται παράλογα και τελείως νωχελικά ενώ όλα γύρω τους είναι καραμπάμ ότι κάτι δεν πάει καλά και παρά το γεγονός ότι ένα άτομο το λέει συνέχεια ότι κάτι δεν πάει καλά (με λογικά επιχειρήματα κιόλας) αλλά οι άλλοι στον κόσμο τους το κάνει ακόμα πιο εκνευριστικό. Γενικά μιλώντας η ταινία δεν ήταν κακή (έχω δει πολύ χειρότερες) αλλά για άλλη μια φορά έχουμε μια "nu age horror" ταινία που δεν προσφέρει πλοκή, είναι απλά κάποια γεγονότα συνδεδεμένα μεταξύ τους μέχρι να φτάσουμε στο αποτέλεσμα που ομολογουμένως ήταν καλό και σίγουρα δεν το περιμένεις. 

 

Θα της βάλω ένα 5/10 (μέτριο δηλαδή) αλλά με με το τέλος να είναι αυτό που ανεβάζει την βαθμολογία αλλιώς κάτω από τη βάση. 

 

Frankenhooker http://www.imdb.com/title/tt0099611/?ref_=nv_sr_1

 

Πω ρε πούστη, πράγματι δεν βγάζουν τέτοιες ταινίες σήμερα. Πραγματικά απολαυστική δεδομένου ότι είναι comedy horror ταινία. Πολύ καλύτερη από όσο θα περίμενε κάποιος με τέτοιο τίτλο. Ο κεντρικός ήρωας πολύ αρεστός και πολύ "αθώος" αλλά εντελώς διεστραμμένος από άποψη ηθικής (όπως λέει και ο ίδιος) και οι καταστάσεις οι οποίες σκαρφίζεται για να ζωντανέψει την αρραβωνιαστικιά του είναι πραγματικά εντυπωσιακές. Βάλτε την για τα πρώτα 5 λεπτά και θα καταλάβετε ακριβώς για το τι σας περιμένει. Αν δεν μείνετε μετά τα 5 λεπτά τότε η ταινία δεν είναι για εσάς. 

 

Εγώ όμως θα βάλω με άνεση 7/10 και έγινε κρυφή αμαρτία μου. 

 

The Hallow/the woods http://www.imdb.com/title/tt2474976/?ref_=nv_sr_1

 

Meh, τίποτα το ιδιαίτερο. Πάντρεμα 28 days later, Slither και Amityvile horror. Καλύτερη από ότι περίμενα βέβαια και πολύ πιο σαφής και με σωστότερη συνέχεια από το πρώτο. Creature(s) feature ταινία ως αποτέλεσμα με καλή ατμόσφαιρα και κάποια ωραία σκηνικά. Από εμένα θα πάρει 6/10 και προτείνεται άνετα για παρέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frankenhooker http://www.imdb.com/title/tt0099611/?ref_=nv_sr_1

 

Πω ρε πούστη, πράγματι δεν βγάζουν τέτοιες ταινίες σήμερα. Πραγματικά απολαυστική δεδομένου ότι είναι comedy horror ταινία. Πολύ καλύτερη από όσο θα περίμενε κάποιος με τέτοιο τίτλο. Ο κεντρικός ήρωας πολύ αρεστός και πολύ "αθώος" αλλά εντελώς διεστραμμένος από άποψη ηθικής (όπως λέει και ο ίδιος) και οι καταστάσεις οι οποίες σκαρφίζεται για να ζωντανέψει την αρραβωνιαστικιά του είναι πραγματικά εντυπωσιακές. Βάλτε την για τα πρώτα 5 λεπτά και θα καταλάβετε ακριβώς για το τι σας περιμένει. Αν δεν μείνετε μετά τα 5 λεπτά τότε η ταινία δεν είναι για εσάς. 

 

Εγώ όμως θα βάλω με άνεση 7/10 και έγινε κρυφή αμαρτία μου. 

 

 

Αφου γουσταρες Frankenhooker αμα δεν τα εχεις δει ορμα.

 

http://www.imdb.com/title/tt0089885

http://www.imdb.com/title/tt0099180

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου γουσταρες Frankenhooker αμα δεν τα εχεις δει ορμα.

 

http://www.imdb.com/title/tt0089885

http://www.imdb.com/title/tt0099180

 

Αυτές τις βάζω συχνά πυκνά να παίζουν καθώς παίζω κάνα game κατά τη διάρκεια της εκμάθησης ή grinding για να ρίχνω πεταχτές ματιές. Εξαιρετικές, ειδικά η πρώτη. Απλά το frankenhooker δεν το είχα δει από παλιά (καλύτερα γιατί δεν θα το εκτιμούσα το ίδιο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

THe girl on the train....καλά δεν συγκρίνεται με το gone girl

Για μενα είναι ταινιάρα μπροστά on the train,,,πολύ άρρωστη ταινία...αν δεν πήγαινα με το 1+1 θα έκλαιγα τα 8 ευρω του εισιτηρίου

Δεν μου άρεσε καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Perfetti Sconosciuti

 

Χαλαρό εννιαράκι η ταινία. 

 

Κωμωδία μαζί με μη επιτηδευμένη συγκίνηση μαζί με χαλαρό-ρηχό μεν, αλλα to the point food for thought.

Δείτε το χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

9.1/10

 

λιγο υπερβολικη μου φανηκε, καλη ταινια ενα 7ακι της το εβαζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το perfetti sconosciuti

 

Το πρώτο μέρος ήταν τραγικό. Βαρετό, μιλούσαν πολύ γρήγορα κλπ. Το δεύτερο μέρος καλύτερο. Το τέλος γλυκόπικρο. Συμπαθητική ταινία αλλά δεν θα την έλεγα κομμωδια με τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Elle (Εκείνη) με την Isabelle Huppert.

Ο,τι και να γραψω ειναι λιγο για αυτην την ταινια. Κατ'αρχας η Huppert σολαρει σε ολη τη διαρκεια της ταινιας. Ο ρολος ειναι κομμενος και ραμμένος στα μετρα της (και ομολογουμενως η γυναικα "το χει" σε αναλογους ρόλους).
Το σεναριο ειναι πολυ καλο, βοηθα λιγο να εχει στο μυαλό του ο θεατης πως είναι γαλλικη ταινία που διαδραματίζεται well στη Γαλλία του 2016). Βασικα ειναι σοκαριστικο το ποσο σωστα και δομημενα αιτιολογείται ολη η παρανοια της ταινιας και απο κει που εισαι σε φαση "οκ αυτα δεν γίνοντα, παρατραβηγμενο" καταλήγεις στο "ναι, λογικο, εχει ενα point ο χαρακτηρας".

Και μονο που παίζει η Ιζαμπελ παιρνει το 9/10.

 

Edit: Ο κυνισμος της ηρωιδας δεν υπαρχει. Ετσι απλα.

 

 

 

"Με βιασαν, μαλλον" Με βιασαν.ΜΑΛΛΟΝ.

Και η πλακα ειναι πως αυτη δεν ειναι καν η πιο κυνικη στιγμη της ταινιας..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα κι εγω το Κοριτσι του τρενου. Δεν εχω δει το gone girl οποτε δε θα κανω συγκριση.

 

Σε γενικες γραμμες η ταινια μου αρεσε. Η ταυτοχρονη ιστορια τριων γυναικων, οι αποκαλυψεις που ερχονταν σιγα σιγα, οι αναδρομες, το οτι σε ειχε συνεχεια alerted μου αρεσε.

 

Θεωρω πως επρεπε να τελειωσει αλλιως. Οχι σεναριακα, αλλα σκηνοθετικα. Επρεπε το τελος να ειναι πιο εντονο, επρεπε να δειξει την κορυφωση του αρρωστου χαρακτηρα.

 

Επισης η πρωταγωνιστρια δε με ενθουσιασε, μου μοιαζε περισσοτερο με πρεζακι παρα με "χαμενη" γυναικα.

 

Σιγουρα ειναι καλη προσπαθεια και αξιζει να τη δεις απλα σταματησε στο 6 ενω θα μπορουσε να εχει και 7/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elle (Εκείνη) με την Isabelle Huppert.

 

Ο,τι και να γραψω ειναι λιγο για αυτην την ταινια. Κατ'αρχας η Huppert σολαρει σε ολη τη διαρκεια της ταινιας. Ο ρολος ειναι κομμενος και ραμμένος στα μετρα της (και ομολογουμενως η γυναικα "το χει" σε αναλογους ρόλους).

Το σεναριο ειναι πολυ καλο, βοηθα λιγο να εχει στο μυαλό του ο θεατης πως είναι γαλλικη ταινία που διαδραματίζεται well στη Γαλλία του 2016). Βασικα ειναι σοκαριστικο το ποσο σωστα και δομημενα αιτιολογείται ολη η παρανοια της ταινιας και απο κει που εισαι σε φαση "οκ αυτα δεν γίνοντα, παρατραβηγμενο" καταλήγεις στο "ναι, λογικο, εχει ενα point ο χαρακτηρας".

 

Και μονο που παίζει η Ιζαμπελ παιρνει το 9/10.

 

Edit: Ο κυνισμος της ηρωιδας δεν υπαρχει. Ετσι απλα.

 

 

 

"Με βιασαν, μαλλον" Με βιασαν.ΜΑΛΛΟΝ.

Και η πλακα ειναι πως αυτη δεν ειναι καν η πιο κυνικη στιγμη της ταινιας..

 

 

 

9/10 ε?

 

Εμενα με κούρασε ρε μαν απο ενα σημειο και μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

9/10 ε?

 

Εμενα με κούρασε ρε μαν απο ενα σημειο και μετά. 

Ελα ρε.. Σε ποια φαση?

Δεν ξερω το βρηκα πολυ αρτιο και δε με αφησε καθολου να κουραστω, ουτε καν καταλαβα ποτε περασε η ωρα να σου πω την αληθεια.

 

Το μονο που δεν πολυκαταλαβα (ενω κατα τ'αλλα θεωρω πως η ταινια εξηγουσε πληρως, ή εστω υπονοουσε,  το γιατι ο καθε χαρακτηρας αντιδρουσε ετσι οπως αντιδρουσε) ειναι για ποιον λογο ο Βενσαν

 

ηταν τοσο κολλημενος με το να γινει πατερας. Εκτος αν ηταν απλα τοσο χαζος οσο αφηνε να εννοηθει και that's it.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...