Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειδα το civil war χθες. Πολυ ωραιο ηταν, εφε top, απειροι ηρωες σε μια ταινια, ξυλο, αλλα μου την εδωσε ο spiderman, παρα πολυ! Παντως αξιζει να το δει καποιος που του αρεσουν superheroes movies, με τα χιλια!

 

8/10

 

Κι εμένα μου άρεσε πάρα πολύ (ο Spidey είναι αξιαγάπητος) ενώ με το BVS και το  Χ-Men υπήρχαν διαστήματα που βαρέθηκα. Πολύ καλύτερη ταινία κι απ' τις δύο. Μου άρεσε και το ηθικό δίλημμα που ετέθη στη ταινία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Star Trek beyond

 

Είναι σαφές ότι το όλο action cinema προσπαθεί να πάρει από την πίτα της Disney/Marvel οπότε όλες οι ταινίες τα τελευταία χρόνια γίνονται με την ίδια ακριβώς μανιέρα που έθεσαν οι Disney/Marvel ταινίες. Το beyond, η τρίτη ταινία μετά το reboot του Star Trek franchise προσπαθεί σε αυτό το στυλ και αποτυγχάνει οικτρά. Παίζει να είναι η λιγότερο σταρ τρεκ ταινία που έχει βγει ποτέ. Δεν έχει απολύτως τίποτα από τα σταρ τρεκ χαρακτηριστικά που είμαστε συνηθισμένοι να βλέπουμε και το κυριότερο δεν δίνει κάτι καινούργιο. Έτσι απογοητεύει τους τρέκις, για τους υπόλοιπους sci-fi fans θυμίζει απλά μια generic sci-fi movie, και δεν είναι η ταινία που θα προσελκύσει νέους οπαδούς στο είδος. Το χειρότερο είναι ότι προσπαθεί να γίνει το αδελφάκι του Guardians of the galaxy λες και το GoG είναι κάποιο στάνταρ για παρόμοιες ταινίες.

 

Προσωπικά την είχα για ένα 4-5/10 μέχρι την κλιμάκωση της μεγάλης μάχης στο τέλος όπου μετά από αυτό η ταινία παίρνει χαλαρά ένα 2/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Star Trek beyond

 

Είναι σαφές ότι το όλο action cinema προσπαθεί να πάρει από την πίτα της Disney/Marvel οπότε όλες οι ταινίες τα τελευταία χρόνια γίνονται με την ίδια ακριβώς μανιέρα που έθεσαν οι Disney/Marvel ταινίες. Το beyond, η τρίτη ταινία μετά το reboot του Star Trek franchise προσπαθεί σε αυτό το στυλ και αποτυγχάνει οικτρά. Παίζει να είναι η λιγότερο σταρ τρεκ ταινία που έχει βγει ποτέ. Δεν έχει απολύτως τίποτα από τα σταρ τρεκ χαρακτηριστικά που είμαστε συνηθισμένοι να βλέπουμε και το κυριότερο δεν δίνει κάτι καινούργιο. Έτσι απογοητεύει τους τρέκις, για τους υπόλοιπους sci-fi fans θυμίζει απλά μια generic sci-fi movie, και δεν είναι η ταινία που θα προσελκύσει νέους οπαδούς στο είδος. Το χειρότερο είναι ότι προσπαθεί να γίνει το αδελφάκι του Guardians of the galaxy λες και το GoG είναι κάποιο στάνταρ για παρόμοιες ταινίες.

 

Προσωπικά την είχα για ένα 4-5/10 μέχρι την κλιμάκωση της μεγάλης μάχης στο τέλος όπου μετά από αυτό η ταινία παίρνει χαλαρά ένα 2/10

Συμφωνω με πολλα απο αυτα που εγραψες ειδικα για τους fans, αλλα οσοι δεν ειναι φαν marvel/dc και τα βλεπουμε γιατι κυριως αυτα πλεον βρισκεις μονο, ε οσο να ναι απολαυσαμε μια κλασσικη blockbusterια.

Βαρια βαρια 6 θα του εβαζα αλλα εγω το περασα ευχαριστο το διωρο

Και συμφωνω οτι δεν εχει πλεον καμια σχεση με το "πνευμα" των star trek

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες από τις ταινίες που είδα πρόσφατα.

 

Mommy.

http://www.imdb.com/title/tt3612616/?ref_=fn_tt_tt_1

 

Ότι τόχει ο πιτσιρικάς ο Dolan, τόχει καμία αντίρρηση.

Αλλά αυτή η επιλογή να πάει στη ταινία με ένα format 2:2 σχεδόν στο μεγαλύτερο μέρος της, κάπου της βάζει μια τρικλοποδιά.

Κατανοητό το τι θέλει να δείξει αλλά ο κινηματογράφος είναι πριν απ όλα εικόνα.

Στα υπόλοιπα ρεσιτάλ ερμηνείας και από τους τρεις πρωταγωνιστές, σε μια στενάχωρα συναισθηματική ταινία που περιστρέφεται γύρω από την αδυναμία ένταξης ενός 15χρονου στην "κανονικότητα" (καθώς πάσχει από ADHD), απογειώνεται παρέα με το Experience του Ludovico Einaudi και κλείνει ιδανικά με το Borb to die της Lana Del Rey 8/10

 

The Neon Demon

Εντάξει ψιλοάψυχη, αλλά πιο πολύ αυτό που χαντακώνει τη ταινία είναι η φωτογραφία της που πηγαινοέρχεται ανάμεσα στο να "είμαι γκλαμουριά" και στο να δείξω τη "βρωμιά της γκλαμουριάς"

Στο τέλος κανείς δεν καταλαβαίνει γιατί τη γύρισε έτσι. 6/10

 

The Nice Guys

Αν έχουν μείνει τίποτα popcorn στο πάνω ντουλάπι τα βγάζεις. Τώρα αν έχεις μεγαλώσει με δίδυμα σαν του Πωλ Νιούμαν και του Ρόμπερτ Ρέντφορντ το ξανασκέφτεσαι.

Ο Γκόσλινγκ μου θυμίζει όλο και περισσότερο Έλληνα ποδοσφαιριστή. 6/10

 

Sing Street

Link.png Site: SingStreet

Κλασσικά πράγματα, ο πρώτος στίχος, η πρώτη γκόμενα, η πρώτη επανάσταση, η πρώτη συναυλία κι όλα αυτά τα ωραία που παρακολουθούμε νοσταλγικά ρουφώντας μια ακόμα τζούρα αναμνήσεων. 6/10

 

Me Before You

http://www.imdb.com/title/tt2674426/?ref_=fn_al_tt_1

Ω ναι, γιατί ακόμη και στα 62 σου μπορείς να είσαι αρκετά ηλίθιος ώστε να βλέπεις την ίδια ταινία για χιλιοστή εικοστή τρίτη φορά.

Τουλάχιστον πήρα bonus τη γυναικεία ερμηνεία που στέλνει τις υπόλοιπες 1022 πρωταγωνίστριες υποψήφιες για Oscar. 3/10

 

BATMAN VS SUPERMAN (ΓΟΥΑΟΥ)

Τιμή και δόξα στο παλικάρι που την σκηνοθέτησε.

Κατόρθωσε σε 3 ώρες να χωρέσει ΟΛΑ τα κλισέ του παγκόσμιου κινηματογράφου και κάποια από αυτά πολλές φορές. Well Done Zack!

Τίποτα δεν θάναι ίδιο μετά από αυτό. 2/10

 

ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΕΞΩ:

X-Men Apocalypse, Captain America Civil War, Star Wars The force Awaking, Warcraft, κτλπ κτλπ

πιο βαρετά - βαρετά κι από την Άρσεναλ δηλαδή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nymphomaniac Vol. I

 

Καλό ήταν. Σε κάποια σημεία σερνόταν αλλά ήθελες να δεις που το πάει. Τελικά όταν τελείωσε αποφασίσαμε να δούμε την επόμενη φορά και το Vol. II. H Ούμα Θέρμαν όλα τα λεφτά! Ξεκαρδιστική ερμηνεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I Am Not A Serial Killer (2016)

 

http://www.imdb.com/title/tt4303340/

 

 

 

Ιδιαίτερα αλλόκοτο θρίλερ με ένα πολύ πρωτότυπο και περίεργο σενάριο. Ένα παιδί που έχει ψύχωση με τους κατα συρροήν δολοφόνους, γίνεται μάρτυρας των φόνων ενός υπερφυσικού δολοφόνου. Κινείται σε καλούς ρυθμούς μέχρι το τέλος δημιουργώντας μια άβολη ατμόσφαιρα αλλά η κλιμάκωση δεν νομίζω ότι ήταν η ιδανική. Βλέπεται άνετα και ευχάριστα για τη 1 ώρα και 45 λεπτά που διαρκεί. Ο Christopher Lloyd απλά εκπληκτικός στο ρόλο του.

 

6.5/10 απο μένα.

Το ειδα και γω χθες.

Οκ δεν με ξετρελανε..αλλα το ειδα.

Καλα ο παππους ειναι αυτος που εκανε τον κακο στον <Ντενις τον τρομερο>????

 

Ειδα και 2 ακομα θριλερακια (ο Θεος να τα κανει δλδ)

 

Them

http://www.imdb.com/title/tt0465203/?ref_=fn_al_tt_2

 

Ωραια ατμοσφαιρα και αγωνια σε καποιες στιγμες αλλα μεχρι εκει.

Η γαλλιδουλα που παιζει πολυ ομορφη :wub:

 

Και το αλλο

Would you rather?

http://www.imdb.com/title/tt1999995/?ref_=nv_sr_1

 

Ψιλοαρρωστουλι αλλα και αυτο βλεπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lights Out είδε κανείς?

 

Ναι πηγα την Τεταρτη και το ειδα μιας και ειχα ακουσει καλα σχολια.Τελικα δεν ηταν τιποτα τρομερο.Πολυ μικρη ταινια περιπου 1 ωρα και ενα τεταρτο,κλασικα μεσα εχει jump scares,εχει καποιες(μαλλον) κωμικες στιγμες που εκανε ολη την αιθουσα να γελασει :P .Να πω την αληθεια επειδη το conjuring 2 με ξενερωσε οταν ειχα παει να το δω,μπορω να πω οτι το lights out το ευχαριστηθηκα πιο πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Ones Below

 

O ορισμός του προβλέψιμου. Βρωμαν απο χιλιόμετρα κυριολεκτικά τα πάντα, και τα πλάνα σε συνδυασμό με την μουσική κάνουν λες και μας δείχνουν ποιος ειναι ο Keyser Soze. Αν σας αρέσουν τα θριλερ σε στυλ Ρομάν Πολάνσκι, δείτε κάποια ταινία του Πολάνσκι. Αυτό εδώ δεν ειναι απλά στην κατηγορία ''επηρεάστηκα''. Ειναι σχεδόνα στο ''αντέγραψα''. Σε κάποια σημεία μέχρι και η μουσικη έφερνε στο μωρό της Ροζμαρυ. Όπως είχει πει και ο Σέλντον: ''Ιn a world that already includes the Big Boy, why would I settle for something like a Big Boy?''

 
3.99/10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδα και γω χθες.

Οκ δεν με ξετρελανε..αλλα το ειδα.

Καλα ο παππους ειναι αυτος που εκανε τον κακο στον <Ντενις τον τρομερο>????

 

 

Δεν το θυμάμαι το έργο αλλά είναι αυτός που έπαιζε στις ταινίες "Επιστροφή στο Μέλλον" και έκανε τον τρελό επιστήμονα καθώς και στο Sin City 2.

 

 

Δυο ταινιούλες είδα...

 

Τhe Infiltrator (2016)

 

http://www.imdb.com/title/tt1355631/

 

 

Παρ'ότι είμαι αφοσιωμένος οπαδός του Breaking Bad, πέραν του ρόλου του εκπληκτικού Walter White o Κράνστον δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσιάζει στις υπόλοιπες δουλειές του στο Hollywood. Έτσι και εδώ, μου φαίνεται μονοδιάστατος, σαν να βλέπω ένα ρόλο που έχει ξαναπαίξει σε προηγούμενη ταινία. Καλό εργάκι πάντως σε γενικές γραμμές. Βλέπεται ευχάριστα.

 

6/10

 

 

Phantasm V: Ravager (2016)

 

http://www.imdb.com/title/tt3627704/

 

 

Η τετραλογία του Phantasm ήταν από τις αγαπημένες μου σειρές ταινιών τρόμου και όπως ήταν φυσικό, περίμενα τον επίλογο της ιστορίας πως και πως. Όταν είχα πρωτοδεί το teaserάκι που κυκλοφόρησαν το 2014, είχα ενθουσιαστεί αλλά δυστυχώς, το sequel-επίλογος αποδείχτηκε η ΑΠΟΛΥΤΗ απογοήτευση από κάθε άποψη. Το επίπεδο παραγωγής θυμίζει ερασιτεχνικό φιλμάκι που προορίζεται για το Youtube, η ιστορία εξελίχθηκε σε ναυάγιο και μαζί της η προσμονή μου για το έργο, το οποίο περίμενα πως και πως να τελειώσει. Όσοι είστε φαν της τετραλογίας, απλά προσπεράστε το.

 

3/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...