Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 (2016) του Rob Zombie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=4hqR1JAZhmg

 

 

Μια ομάδα υπαλλήλων τσίρκου παγιδεύονται και ρίχνονται να παλέψουν απέναντι σε ψυχοπαθείς δολοφόνους κλόουν με κλιμακούμενο βαθμό δυσκολίας, τους οποίους πρέπει να νικήσουν αν θέλουν να βγουν ζωντανοί.  Δεν μπορώ να πω ότι εξεπλάγην. Τυπικός χαβαλετζής Rob Zombie με αρκετή δόση υπερβολής και ανωριμότητας στην απόδοση των χαρακτήρων. Μέτρια υπόδυση των ρόλων απο τους ηθοποιούς, σενάριο χωρίς ιδιαίτερη έμπνευση, ελάχιστες σκηνές ρεαλιστικού τρόμου που με έκαναν να χασμουριέμαι ασταμάτητα και ως συνήθως πρωταγωνίστρια η εγκληματικά ατάλαντη πλην όμορφη σύζυγός του. Λίγο στο τέλος πήγε να το σώσει με μια κλιμάκωση που αφήνει ερωτηματικά για το τι συνέβαινε πίσω από εκείνους που έστησαν το "παιχνίδι" 31. 

 

Μοναδικό στοιχείο που ξεχώρισε, ο εκπληκτικός Richard Brake (Undead King του GoT σεζόν 4-5) στο ρόλο του Doom-Head, του πιο φονικού απο τους κλόουν δολοφόνους. Πιστεύω πως θα γινόταν εξαιρετικός Joker αν του δινόταν η ευκαιρία.

 

5.7/10 απο μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετές αυτήν την εβδομάδα. 

 

Crimson Peak: http://www.imdb.com/title/tt2554274/?ref_=nv_sr_1

 

Οχι άσχημη, την περίμενα καλύτερη η αλήθεια είναι αλλά γενικά μου άρεσε. Καταρχήν έχει φοβερή σκηνοθεσία, φωτογραφία και πολύ όμορφες εικόνες. Η ιστορία είναι απλή, λυτή και προβλέψιμη (για να μην πω κλισέ) αλλά απλώνεται με τέτοιο τρόπο που δεν σε κάνει να βαριέσαι και ας ξέρεις τι θα γίνει. Αυτό είναι κατόρθωμα για μια ταινία που ξέρεις τι θα γίνει αλλά σε κρατάει μέχρι το τέλος για άλλους λόγους. Οι ηθοποιοί κάνουν πολύ καλή δουλειά, κανένα παράπονο από κανέναν. Προτείνεται άνετα για παρέα. 

 

Από εμένα θα πάρει 6/10 

 

X-Men: Apocalypse 

 

Αν εξαιρέσουμε το πόσο εύκολα νίκησαν τον Apocalypse, παρόλο που είχε τρομερές δυνάμεις + από ότι φάνηκε πέρασε και από το σώμα του Gara από το Naruto ανά στους αιώνας, δεν ήταν καθόλου άσχημο. Πρέπει να πω όμως ότι είναι χειρότερο από τα προηγούμενα δυο και είναι ο αδύναμος κρίκος ενώ θα έπρεπε να είναι το καλύτερο της σειράς με τέτοιο κακό. Δεν έχω κάποιο ουσιαστικό παράπονο αλλά δεν έχω και κάποιο highlight (εκτός από τον magneto και την οικογένεια του) οπότε η ταινία είχε γενικότερα μια ευθεία γραμμή ως προς το τι γινόταν. Οι μάχες επίσης δεν είχαν κάτι ιδιαίτερο. Σε κάθε περίπτωση η τριλογία Captain America είναι σίγουρα η καλύτερη της Marvel μέχρι σήμερα. 

 

Από εμένα 6/10

 

Cafe Flesh: http://www.imdb.com/title/tt0083707/

 

Τι ήταν αυτό που είδα;;; Πραγματικά...what...the...fuck??? Δεν ξέρω καν πως να το εξηγήσω. Ας το πάρω γενικά ότι πρόκειται για post apocalyptic ταινία η οποία διαδραματίζεται μέσα στο ονομαζόμενο καφέ. Μετά την καταστροφή όλοι οι άνθρωποι χωρίστηκαν σε δυο κατηγορίες, sex negatives και sex positives, οι πρώτοι αν κάνουν sex αρρωσταίνουν και ψοφάνε. Οι δεύτεροι είναι αναγκασμένοι να ανεβαίνουν στη σκηνή του καφέ και να κάνουν σεξ με σκερτσάκια για την διασκέδαση των πρώτων. Sex gladiators με λίγα λόγια. Δεν θα πω κάτι παραπάνω, αξίζει να τη δει κάποιος αλλά προσοχή καθώς η ταινία είναι από εποχή που το hardcore explicit sex (τα πάντα όλα όμως) μέσα στα πλαίσια κανονικής ταινίας δεν ήταν περίεργο.

 

Εγώ θα της βάλω 8/10 και μόνο για την όλη πρωτοτυπία και εκτέλεση. Με άνεση μπορείς να την βάλεις μέσα στις πιο disturbing ταινίες ever.    

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα απο περιεργεια το α serbian film και ηταν αυτο που περιμενα, μια αρρωστημενη ιδεα χωρις λογο υπαρξης. Απ αυτα που χα ακουσει το περιμενα με πιο πολλες αγριες σκηνες, αλλα τελικα το φιλμ δεν ειχε τιποτα να δωσει... 0/10

 

 

οχι ενταξει ισως αξιζε 1/10 για τη σκηνη που ο κακος σκοτωνεται απο το πουλι του πρωταγωνιστη μες το ματι του. Γιατι αμα θες να φας καποιον ΑΥΤΟ σου ρχεται στο νου ρε φιλε!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Enemy (2013)

 

Μετά τις σχετικές συζητήσεις και μιας και την είχα εδώ και καιρό στη λίστα αποφάσισα να τη δω.

 

ΘΕΕ ΜΟΥ! Τι ταινιάρα ήταν αυτή! Δεν το περίμενα με τίποτα, δεν είχα καν ιδιαίτερες προσδοκίες! Αν και στα πρώτα 10 λεπτά άρχισα να ψιλιάζομαι ότι εδώ ίσως πρόκειται για κάτι πάρα πολύ καλό από την καταπληκτική σκηνοθεσία. Συγκεντρώθηκα πάρα πολύ και αποφάσισα να παρατηρήσω τα πάντα, βοηθούσε φυσικά το κλίμα, οι ερμηνείες, η ατονική (!!!) σύγχρονη μουσική υπόκρουση.

 

Όχι, όταν τελείωσε δεν κατάλαβα τι είχε συμβεί, έμεινα κάγκελο και άρχισα να το σκέφτομαι για κάποια ώρα. Κάπου κατάλαβα ότι μάλλον πρέπει να το ξαναδώ και λέω ΟΚ, μπορώ απλά να δω το βίντεο του Stuckmann. Δε χρειάστηκε όλο το (πολύ ενδιαφέρον) βίντεο. Αρκούσαν οι δύο κουβέντες του σκηνοθέτη για να ξεμπλοκάρει τελείως το μυαλό μου.

 

Βασικά ένα πράγμα δε σου λέει εντελώς ξεκάθαρα η ταινία. Αν το πιάσεις, μετά δεν είναι καθόλου δύσκολη η αποκωδικοποίηση. SPOILER, το γράφω παρακάτω:

 

 

Απλά πρέπει να καταλάβεις με απόλυτη σαφήνεια και να θεωρήσεις δεδομένο ότι δεν υπάρχουν δύο πρόσωπα, αλλά ένα. Τα υπόλοιπα βγάζουν νόημα, αφού είναι φανερό τι βρίσκεται στο υποσυνείδητό του και τι όχι, όπως και η συμπεριφορά της γυναίκας του, που είναι έγκυος.

 

Και το σύμβολο της αράχνης είναι αρκετά φανερό.

 

 

 

Μού 'φτιαξε το βράδυ. Μπράβο! Ανυπομονώ να δω και τις άλλες ταινίες του σκηνοθέτη, ιδιαίτερα το Prisoners, αν και μάλλον δε θα αφήσω καμία. Χαίρομαι επίσης που δώσανε σε τόσο ταλαντούχα χέρια τη συνέχεια του Blade Runner! Άσχετα με το αποτέλεσμα (εκεί παίζουν πολλοί παράγοντες), εξαιρετική επιλογή παιδιά, πάντα τέτοια!

 

ΥΓ. Εννοείται ότι η ταινία δεν είχε καμία σχέση με προπαγάνδες και εξουσίες...  <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Train to busan

 

Δεν ήταν και ότι καλύτερο αλλά τα zombie ήταν κάπως πετυχημένα.

 

31

Εξαιρετικό ξεκίνημα αλλά οι πολλές αντιγραφές από seinen manga το κατάστρεψαν.

 

Arq 2016

 

Προβλέψιμο το τέλος, οι χαρακτήρες αλλά γελασα με την άλλη που ξαναειναι ξυπόλυτη.

 

The good neighbor.

 

Ήταν καλό παρόλο που ήταν low budget. Το τέλος έκανε καλή κριτική σε κάποιες προκαταλήψεις.

 

Angst 1983

 

@__@

@__@"

 

Είχε τα πάντα και έκανε τα πάντα. Η νεκροφιλία ήταν το κερασάκι στην τούρτα.

 

Must see μαζί με το the devils.

 

 

Cafe Flesh: http://www.imdb.com/title/tt0083707/

 

Τι ήταν αυτό που είδα;;; Πραγματικά...what...the...fuck??? Δεν ξέρω καν πως να το εξηγήσω. Ας το πάρω γενικά ότι πρόκειται για post apocalyptic ταινία η οποία διαδραματίζεται μέσα στο ονομαζόμενο καφέ. Μετά την καταστροφή όλοι οι άνθρωποι χωρίστηκαν σε δυο κατηγορίες, sex negatives και sex positives, οι πρώτοι αν κάνουν sex αρρωσταίνουν και ψοφάνε. Οι δεύτεροι είναι αναγκασμένοι να ανεβαίνουν στη σκηνή του καφέ και να κάνουν σεξ με σκερτσάκια για την διασκέδαση των πρώτων. Sex gladiators με λίγα λόγια. Δεν θα πω κάτι παραπάνω, αξίζει να τη δει κάποιος αλλά προσοχή καθώς η ταινία είναι από εποχή που το hardcore explicit sex (τα πάντα όλα όμως) μέσα στα πλαίσια κανονικής ταινίας δεν ήταν περίεργο.

 

Εγώ θα της βάλω 8/10 και μόνο για την όλη πρωτοτυπία και εκτέλεση. Με άνεση μπορείς να την βάλεις μέσα στις πιο disturbing ταινίες ever.

Ακούγεται καλό και τα reviews δεν είναι καθόλου άσχημα.

Link.png Site: http://www.imdb.com/title/tt5595168/">Kingsglaive:Final Fantasy XV 2016

 

Πολύ ωραίο animation,όπου σε πάρα πολλά σημεία αναρωτιόσουν αν είναι real.

Η σκηνοθεσία δε μου άρεσε καθόλου,στις μάχες χανόταν η μπάλα και δε καταλάβαινες τι γίνεται

Γενικά μέτρια ταινια 6/10 (ή 6/(solid 5/7)

Δεν υπάρχει το animation. Επίσης το story είναι αρκετά καλό μιας και βαλανε καστες, second class citizenship και άλλα που δεν τα έχεις ξαναδεί σε final fantasy. Βασικά αναρωτιέμαι πως συνδέεται με το type0 μιας και είναι ο πιο mature τίτλος της σειράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετές αυτήν την εβδομάδα. 

 

Crimson Peak: http://www.imdb.com/title/tt2554274/?ref_=nv_sr_1

 

Οχι άσχημη, την περίμενα καλύτερη η αλήθεια είναι αλλά γενικά μου άρεσε. Καταρχήν έχει φοβερή σκηνοθεσία, φωτογραφία και πολύ όμορφες εικόνες. Η ιστορία είναι απλή, λυτή και προβλέψιμη (για να μην πω κλισέ) αλλά απλώνεται με τέτοιο τρόπο που δεν σε κάνει να βαριέσαι και ας ξέρεις τι θα γίνει. Αυτό είναι κατόρθωμα για μια ταινία που ξέρεις τι θα γίνει αλλά σε κρατάει μέχρι το τέλος για άλλους λόγους. Οι ηθοποιοί κάνουν πολύ καλή δουλειά, κανένα παράπονο από κανέναν. Προτείνεται άνετα για παρέα. 

 

Από εμένα θα πάρει 6/10

 

Συμφωνω και προσθετο.

 

H ταινια ειναι δραμα και fantasy, κατι σαν ενα παραμυθι.

Στην αρχη ειναι βαρετη, μετα γινετε λιγο ενδιαφερον και στο τελος πεφτει παλι. Πολλες σκηνες δεν κολανε, αλλες δεν σε πειθουν και γενικα δεν βγαζουν νοημα.

Εχει ομως καλη ηθοποιια, ειδικα η πρωταγωνιστρια, ομορφες σκηνες (παραμυθενιες). Βλεπετε.

Και σε αντιθεση με κατι ταινιες οπως το Enemy δεν παραπληροφορη.

 

5.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μού 'φτιαξε το βράδυ. Μπράβο! Ανυπομονώ να δω και τις άλλες ταινίες του σκηνοθέτη, ιδιαίτερα το Prisoners, αν και μάλλον δε θα αφήσω καμία.

 

Καμία άλλη του σκηνοθέτη δεν ειναι σε παρόμοιο wtf ύφος, αλλά όλες είναι απο πολύ καλές μέχρι πάνω του μετρίου. Φαντάζομαι το Incendies το έχεις ήδη δει. Αν όχι, ξεκίνα με αυτό. Μετά πάνε Prisoners, και μετά στο πρόσφατο sicario που δεν με ενθουσίασε τόσο, αλλά περίμενα κι εγώ παρα πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβαλα απο περιεργεια το α serbian film και ηταν αυτο που περιμενα, μια αρρωστημενη ιδεα χωρις λογο υπαρξης. Απ αυτα που χα ακουσει το περιμενα με πιο πολλες αγριες σκηνες, αλλα τελικα το φιλμ δεν ειχε τιποτα να δωσει... 0/10

 

 

οχι ενταξει ισως αξιζε 1/10 για τη σκηνη που ο κακος σκοτωνεται απο το πουλι του πρωταγωνιστη μες το ματι του. Γιατι αμα θες να φας καποιον ΑΥΤΟ σου ρχεται στο νου ρε φιλε!!!

 

Mην βλεπεις εσυ τετοια δεν κανει ,εισαι μικρο κοριτσι :P

 

 

 

 

Link.png Site: Warcraft

 

 

Σαν ατομο που εχω καει και εγω   στο παρελθον σε mmorpg  ,βεβαια  οχι  στο warcraft  που εχει παιδικο pvp αλλα σε πιo hardcore   sto Lineage 2  επρεπε να δω αυτη την ταινια .Η οποια οκ βλεπεται ακομα και αν δεν εχεις καμμια σχεση  με το game .

Mεταφορα του κοσμου του και του lore δεν μπορω να  thn κρινω, αυτο που ειδα  ειχε  μια ροη .Εφε -παραγωγη top .

 

Θα του βαλω 6,8 τιμης ενεκεν ,εννοειται  πως αν καποιος δεν εχει επαφη με τα games γενικοτερα   δεν το βλεπει ουτε για αστειο .

 

6,8/10 Λοιπον.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία άλλη του σκηνοθέτη δεν ειναι σε παρόμοιο wtf ύφος, αλλά όλες είναι απο πολύ καλές μέχρι πάνω του μετρίου. Φαντάζομαι το Incendies το έχεις ήδη δει. Αν όχι, ξεκίνα με αυτό. Μετά πάνε Prisoners, και μετά στο πρόσφατο sicario που δεν με ενθουσίασε τόσο, αλλά περίμενα κι εγώ παρα πολλά.

 

Όχι, δεν έχω δει καμία ταινία του! Κάπως μου ξέφυγε χθες το βράδυ το Incendies στη λίστα. Με βλέπω να τις πιάνω μια-μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Real Steel

 

Looser πρώην πυγμάχος και νυν ρεμαλάκος και χειριστής ρομπότ στο δημοφιλές (το 2020) θέαμα roboboxing ανακαλύπτει ότι έχει γιο και προσπαθεί να τα φέρει βόλτα στη ζωή και στην καριέρα του.

Κλασική mainstream ταινία πατέρα-γιου. O Jackman μου αρέσει ούτως ή άλλως παντού, η Evangeline Lilly για άλλη μια φορά δίνει τρομερή γλυκύτητα στην ταινία, ο πιτσιρίκος ΟΚ. Ωραία εφέ, συμπαθητική πλοκή, και κλείνει και κάπως (λέμε τώρα) αναπάντεχα, ευτυχώς θα έχει και sequel. Την είδα στον Alpha, αλλά τώρα θα την ξαναδώ οπωσδήποτε και με τα μικρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...δε το λέει, το τσέκαρα :Ρ

Τωρα από που το συμπέρανες ο ίδιος, άλλο θέμα...

εγω ειμαι μπροστα.

Επεξ/σία από doubtful
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...