Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; (2)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Pay it forward

 

Καααλή είναι. Ο Kevin Spacey εξαιρετικός, ο Haley Joel Osment πολύ καλός, η Helen Hunt πολύ κακό casting. Αν και γενικότερα δε μου αρέσει ιδιαίτερα, έναν ρόλο μπορεί να κάνει και δεν είναι αυτός που ζητούσε η ταινία (αν και αυτόν έκανε).

 

Έλεος, μπορείτε να τη φανταστείτε αλκοολική;

 

 

Τουλάχιστον δεν βαριέσαι. Το μήνυμα της ταινίας κάπως μπερδεμένο. Το τέλος μου θύμισε South Park: (spoiler για το τέλος)

 

εκείνο το επεισόδιο με τα Χριστούγεννα και τα Woodland Critters, που μετά το "ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα", χωρίς κανέναν απολύτως λόγο μας λέει "εκτός από τον Kyle που πέθανε από AIDS λίγο αργότερα" (χαχαχα, ακόμη γελάω με αυτό)

 

Λίγο προσπάθησαν να χώσουν μέσα στην ταινία ότι συγκινητικό μπορούσαν να σκεφτούν. Φαντάζομαι ότι μπλέχτηκαν οι παραγωγοί στα πόδια των δημιουργών για να "διορθώσουν" την ταινία και τα κάναν όπως πάντα σαν τα μούτρα τους. Τέλος πάντων, τη βάζεις και παίζει ενώ κάνεις κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Link.png Site: 13Hours

 

 

Βασιζεται σε  αληθινη ιστορια που διαδραματιζεται στην Λιβυη  και δειχνει την  προσφατη δολοφονια του Αμερικανου πρεσβη  απο τους ντοπιους κανιβαλους . 

Ο Michael Bay προσπαθει να δημιουργησει ενα καινουριο Βlack Ηawk down  αλλα του λειπει το ταλεντο και το διαμετρημα που εχει ο Scott στην κατηγορια.

Παρολα αυτα εχει ενταση ,σωστο ρυθμο και καλες σκηνες δρασης .

 

 

6.9/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Survivalist (2015) http://www.imdb.com/title/tt2580382/

 

Η συμπεριφορα του πρωταγωνιστη ειναι υπερβολη και ηλιθια. Πχ. δεν μπορει να ξυριστει μονος του, ανασαινει λες και εκανε μαρθωνιο, αλλαζει συμπεριφορα χωρις λογο κτλ.
Η ταινια ειναι βαρεη, ειναι δηθεν, ειναι μη ρεαλιστικη, τιποτα δεν εξηγειται και τιποτα δεν βγαζει νοημα.  Πχ δεν σου λεει γιατι βρισκονται σε αυτην τη κατασταση. Το σεναριο ειναι χαζο. Αν σε ενοχλει η ηλιθιοτητα μην τη δεις.
 

Σπαταλη χρονου οποτε 0/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Enemy (2013) http://www.imdb.com/title/tt2316411/

 

Ξεκιναει καλα με σοφες κουβεντες. Mετα γινετε βαρετη, δεν βγαζει νοημα και οσο παει χειροτερευη και στο τελος αντιλαμβανεσαι οτι ειναι μια αρκετα εξυπνα στημενη προπαγανδα.

Σκηνες στις οποιες υπο κανονικες σηνθηκες θα ελεγες οκ δεν τρεχει τιποτα η απλα θα ησουν περιεργος η ταινια τις παρουσιαζει σαν δραμα μεσο ηχου και ηθοποιιας.
 

Σπαταλη χρονου 0/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Enemy (2013) http://www.imdb.com/title/tt2316411/

 

Ξεκιναει καλα με σοφες κουβεντες. Mετα γινετε βαρετη, δεν βγαζει νοημα και οσο παει χειροτερευη και στο τελος αντιλαμβανεσαι οτι ειναι μια αρκετα εξυπνα στημενη προπαγανδα.

Σκηνες στις οποιες υπο κανονικες σηνθηκες θα ελεγες οκ δεν τρεχει τιποτα η απλα θα ησουν περιεργος η ταινια τις παρουσιαζει σαν δραμα μεσο ηχου και ηθοποιιας.

 

Σπαταλη χρονου 0/10

 

Ένας φίλος μου την πρότεινε, γιατί είχε παρόμοια αντίδραση με σένα, αλλά μετά είδε αυτό το βίντεο και αναθεώρησε. Δεν την έχω δει ακόμη, αλλά θα με ενδιέφερε να μου πεις τη δική σου εμπειρία:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν την εχω δει τη ταινια.. απλος αυτες οι "μεταφρασεις" στο IMDB καταφερνουν να μου αποσπασουν την προσοχη καθε φορα..

 

------

Black Christmas (1974) http://www.imdb.com/title/tt0071222/

 

Αντεξα 40 λεπτα βαρεμαρας και ηλιθιοτητας μονο και μονο για να γραψω αυτο το review.

Η ταινια παρουσιαζει την ανευθυνοτητα και την ηλιθιοτητα ως κατι που θα επρεπε να ειναι αποδεκτο, με πρωταγωνιστριες τις γυναικες (τυχαιο? δεν νομιζω).

Η πρωταγωνιστρια πεταει ηλιθιοτητες τις οποιες η ταινια θελει να παρουσιαζει ως κατι το εξυπνο ενω εσυ σκεφτεσαι οτι η τυππισα θα επρεπε να κρυφτει απο τη ντροπη της.

Και οχι, δεν ειναι ταινια τρομου, μια μεγαλη αποτυχια ειναι με 7.2 rating στο IMDB.... :eek:

0/10 απο εμενα.

 

Την εξηγηση την εδωσα.

 

-----

 

Hidden (2015) http://www.imdb.com/title/tt2131532/

 

Θεε μου....

Βγηκαν τα δυο αδερφακια απο το πανεπιστημιο και αποφασισαν να το παιξουν και αυτοι καλλιτεχνες (εχει πολλους η εποχη μας). Μιλαω για τον σκηνοθετο και τον συγγραφεα.

Προφανεστατα οι τυποι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ πως ειναι να ζεις σε μια τετοια κατασταση και πως αλλαζει η ανθρωπινη συμπεριφορα σε τετοιες συνθηκες.

Συν ολα τα κλισέ που θα μπορουσες να φανταστεις.

 

0/10 απο εμενα. Οποιαδηποτε ταινια προσβαλει την κατανοηση μου θα περνει ΜΗΔΕΝ.

Το εκλεισα στο πρωτο λεπτο οταν ακουσα το sexually harassing.

 

0/10 απο εμενα.

 

Enemy (2013) http://www.imdb.com/title/tt2316411/

 

Ξεκιναει καλα με σοφες κουβεντες. Mετα γινετε βαρετη, δεν βγαζει νοημα και οσο παει χειροτερευη και στο τελος αντιλαμβανεσαι οτι ειναι μια αρκετα εξυπνα στημενη προπαγανδα.

Σκηνες στις οποιες υπο κανονικες σηνθηκες θα ελεγες οκ δεν τρεχει τιποτα η απλα θα ησουν περιεργος η ταινια τις παρουσιαζει σαν δραμα μεσο ηχου και ηθοποιιας.

Σπαταλη χρονου 0/10

 

.

 

The Survivalist (2015) http://www.imdb.com/title/tt2580382/

 

Η συμπεριφορα του πρωταγωνιστη ειναι υπερβολη και ηλιθια. Πχ. δεν μπορει να ξυριστει μονος του, ανασαινει λες και εκανε μαρθωνιο, αλλαζει συμπεριφορα χωρις λογο κτλ.

Η ταινια ειναι βαρεη, ειναι δηθεν, ειναι μη ρεαλιστικη, τιποτα δεν εξηγειται και τιποτα δεν βγαζει νοημα.  Πχ δεν σου λεει γιατι βρισκονται σε αυτην τη κατασταση. Το σεναριο ειναι χαζο. Αν σε ενοχλει η ηλιθιοτητα μην τη δεις.

Σπαταλη χρονου οποτε 0/10.

 

όλες οι παραπάνω είναι από πολύ καλές και ιδιαίτερες μέχρι εξαιρετικές με to enemy ειδικά πραγματική ψυχολογικη σπουδή -οπως και το καταπληκτικο βιβλιο που βασιζεται- πάνω στον ασυνείδητο της προσωπικότητας... όχι απλό θέμα, ούτε εγώ το χώνεψα εύκολα, αλλά σίγουρα μια ταινία προκαλεί το ανθρώπινο μυαλό και ψυχή, όπως οφείλει γενικά να κάνει ένα έργο τέχνης...  

 

επειδή το μοτιβο σου εδω και μερικες σελιδες ειναι σπαταλη χρονου 0/10 σε οτιδηποτε απαιτει κατι παραπανω από 5 λεπτά σκέψης ή οποιαδήποτε διαφορετική προσσέγισης κινηματογράφισης + ότι οκ, οποιοσδήποτε ενήλικος δεν θα πάρει σοβαρά κάποιον που κλείνει οποιαδήποτε ταινία στο 5λεπτο και 40λεπτο ή μηδενίζει τα πάντα με δικαιολογία ότι πχ ''δε σου εξηγεί τα πάντα'' :P (δλδ λολ), μήπως ίσως να το γύριζες σε κάποιο βιβλίο πρώτα ή κάτι πιο απλό και γραμμικό σαν θέαμα?

 

επίσης η κατανόηση δεν είναι ανθρώπινη λειτουργία (αυτό είναι η σκέψη), είναι ανθρώπινη διαδικασία και δεν μπορεί να την προσβάλλει μια ταινία...

Επεξ/σία από snake_plissken2112
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον παραπανω απλα με μια μικρη ενσταση.

Οσον αφορα ταινιες οπως πχ το enemy,οι οποιες για το 99% των ανθρωπων ειναι αρκετα δυσνοητες,ειδικα την πρωτη φορα,πιστευω οτι αν δεν υπηρχε το ιντερνετ και βιντεακια αναλυσεων οπως το παραπανω,ελαχιστα ατομα θα εκτιμουσαν τις ταινιες αυτες.

Και τα ατομα που θα τις καταλαβαιναν θα ηταν κυριως επαγγελματιες κριτικοι,ειτε μανιακοι σινεφιλ.

 

Θεωρω πως στην σημερον εποχη ειναι πολυ ευκολοτερο να το παιξουμε "ψαγμενοι" σινεφιλ,διοτι σε πολλες περιπτωσεις δεν χρειαζεται καν να περασουμε στην διαδικασια της συνεχους επαναληψης μιας ταινιας.Μπορουμε απλα να βρουμε μια καλη κριτικη,ειτε ενα βιντεο αναλυσης,και να ανακαλυψουμε τα μηνυματα της ταινιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ το ιντερνετ διευκολυνει παρα πολυ πλεον αλλα αυτο υπαρχει μια δεκαετια κ κατι ψιλα περιπου... Εννοω αυτη η αναλυση κτλ απο φορουμ κ σαιτ κτλ... Εκατο χρονια σινεμα πιο πριν με εξισου δυσνοητες ταινιες και λεπτομεριες σε αυτες, δεν χρειαζοταν καποιος κατι παραπανω απο μερικες εξτρα θεασεις και μετα λιγο ψαξιμο απο εδω κ εκει με βαση μερικες γνωμες αλλα κυριως την κουλτουρα του (εννοω του εκαστοτε ατομου κ δε το λεω υποτιμηητικα ).... Κ εν τελη απο εκει εμπλουτιζε και την κριτικη του ικανοτητα και εμβαθυνε σε εννοιες που διευρυναν και τους οριζοντες του....

 

 

Για να μην αερολογω πολυ :P νομιζω οτι η τελευταια παραγραφος σου συνοψιζει πανω κατω μεσες ακρες και την γνωμη μου πανω στο θεμα ιντερνετ και σινεμα... Αλλα αυτο ειναι ενα τεραστιο κεφαλαιο (καθως υπαρχουν και ενα σωρο αλλα αρνητικα )

 

 

Υγ. Προπαγανδα απεναντι στα αραχνοειδη, ειναι ξεκαθαρο νομιζω :P

Κατω στην βια του φασισμου του διχτυου της μεσαιας ταξεως αραχνοειδων και λοιπων ασπονδυλων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mandariinid (2013) - Μανταρίνια

 

http://www.imdb.com/title/tt2991224/

 

Εξαιρετική! Μια βαθιά αληθινή ταινία (δυστυχώς βλέπουμε τόσα και τόσα παραμυθάκια και φαντασιώσεις, που στο τέλος ξεχνάμε πως είναι η πραγματικότητα), που με τρομερά λιτό και εύστοχο τρόπο λέει σπουδαία πράγματα! Με ενθουσίασε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος μου την πρότεινε, γιατί είχε παρόμοια αντίδραση με σένα, αλλά μετά είδε αυτό το βίντεο και αναθεώρησε. Δεν την έχω δει ακόμη, αλλά θα με ενδιέφερε να μου πεις τη δική σου εμπειρία:

 

Το πρωτο και πιο βασικο πραγμα που με ενδιαφερει σε μια ταινια ειναι τα μηνυματα που θελει να περασει.

Η συγκεριμενη σου λεει οτι αυτος που πιστευει οτι η εκαστοτε εξουσιες θελουν ελεγχο ειναι ψυχακιας και δεν ειναι καλα στα μυαλα του.

Οποτε παιρνει 0/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο και πιο βασικο πραγμα που με ενδιαφερει σε μια ταινια ειναι τα μηνυματα που θελει να περασει.

Η συγκεριμενη σου λεει οτι αυτος που πιστευει οτι η εκαστοτε εξουσιες θελουν ελεγχο ειναι ψυχακιας και δεν ειναι καλα στα μυαλα του.

Οποτε παιρνει 0/10.

 

Φριχτή και στενόμυαλη η μέθοδος αξιολόγησής σου. Σου βάζω κι εγώ 0/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεριμενη σου λεει οτι αυτος που πιστευει οτι η εκαστοτε εξουσιες θελουν ελεγχο ειναι ψυχακιας και δεν ειναι καλα στα μυαλα του.

Που το λέει αυτό; :ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...