Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εγκατάσταση Arch σε Asus eee pc 701


mask2011

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά για άλλη μία φορά σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Τελικά ο driver δουλεύει, το lxde πάει σφαίρα, αρχίζω και πειράζω το conky(και το καλύτερο είναι ότι ψιλοκαταλαβαίνω τι κάνω), έχω εγκαταστήσει αυτά που θέλω και δουλεύουν. Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε και:

 

Με την εγκατάσταση του yaourt(δεν κατάλαβα και πολλά από το wiki)

 

Το πως θα βγαίνει ο wicd στο tray του lxpanel(γιατί προς το παρόν wlan δεν). Και να σας πω ότι είναι στους deamons με οτι έχει σχεση με το network απενεργοποιημένο από εκεί. Αμα νομίζεις ότι έχεις βάλει το πακετο αλλά δεν το έχεις βάλει πως να τρέξει. :P :blink: :eek:

 

Και ένα dock για τις εφαρμογές(για κάποιο λόγο ο awn δεν ανοίγει τις ρυθμίσεις του)

 

Σας υποσχομαι ότι θα βάλω Arch και στο desktop και θα κάνω τα win 7 παιχνιδομηχανή :-D :-D :-D :-D

 

Έτσι για την ιστορία το καημένο το eee pc τρέχει και compiz αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο από άποψη performance. Πάντως κάνει boot σε 30'', μόλις ανοίξει έχει 50mb πιασμένα απο το 1GB που του έχω βάλει και η cpu είναι σταθερά στο 2-5% idle. Και πάλι σας ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για άλλη μία φορά σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Τελικά ο driver δουλεύει, το lxde πάει σφαίρα, αρχίζω και πειράζω το conky(και το καλύτερο είναι ότι ψιλοκαταλαβαίνω τι κάνω), έχω εγκαταστήσει αυτά που θέλω και δουλεύουν. Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε και:

 

Με την εγκατάσταση του yaourt(δεν κατάλαβα και πολλά από το wiki)

 

για οποιοδήποτε πακέτο απο aur

1-κατεβαζεις tarball

2-το κάνεις extract με file-roller η xarchiver (σου προτείνω file-roller)

η

2-με κονσόλα πας στην διαδρομή που κατέβασες το tarball

>tar -zxvf /path/to/foo.tar.bz2

3-

>cd /path/to/foo

4-

>makepkg -sci

 

για το yaourt νομίζω πρέπει να βάλεις πρώτα το package-query

βάλε packer για ποιο εύκολα και με το packer βάζεις και το yaourt

τα τρέχεις πάντα σαν user, ποτέ σαν root

μετά για το πακέτο που θες να βάλεις δίνεις απλά την εντολή

>packer foo

foo -> πακέτο που θες να βάλεις

όταν σε ρωτάει για edit PKGBUILD πατάς n

 

Και ένα dock για τις εφαρμογές(για κάποιο λόγο ο awn δεν ανοίγει τις ρυθμίσεις του)

δεν υπάρχει καλύτερος

AWN

*υπόψιν πρέπει να τρέχεις και το compiz η cairo-compmgr για να έχεις effects

το βάζεις απλά στο ~.xinitrc η στο ~./config/lxde/autostart

 

Σας υποσχομαι ότι θα βάλω Arch και στο desktop και θα κάνω τα win 7 παιχνιδομηχανή

:mrgreen:

 

απαραίτητο για να κάνεις ποιο όμορφο την επιφάνεια εργασίας σου

 

packer fontconfig-ubuntu

pacman -S ttf-droid ttf-dejavu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι με κάλυψε ο προλαλήσαντας.

 

Και ναι να κάνεις τα 7 παιχνιδομηχανή grin.png

 

Όλα καλά λοιπόν ότι παραπάνω απορία έχεις εδώ είμαστε βάλε φωνή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γράψω λοιπόν για άλλη μία φορά ότι το Arch απλά είναι ότι καλύτερο υπάρχει! Ξέρω γίνομαι κουραστικός αλλά πραγματικά ψάχνω για μία διανομή που να με καλύψει εδώ και πάρα πολύ καιρό. Η πρώτη μου εγκατάσταση linux ήταν η Mandrake 10.1. Τότε δεν είχα ίντερνετ και όπως καταλαβαίνετε ήταν σχεδόν καταδικασμένη η προσπάθειά μου. Ύστερα ήταν η ubuntu. Πάντα είχα πρόβλημα αλλά πάντα ξαναπροσπαθούσα. Έχω δοκιμάσει σε πάρα πολλούς διαφορέτικούς υπολογιστές(αναβαθμίσεις,στο laptop), ποτέ δεν κατάφερα αυτό που ήθελα. Πάντα κάτι δεν δούλευε και αυτό με χάλαγε και έτσι τα παρατούσα. Έχω δοκιμάσει Ubuntu, Mint, Kubuntu, PCLinuxOS.

 

Τον τελευταίο καιρό(περίπου 2 μήνες) διαβάζω συνέχεια το forum καθώς και άλλα ξένα, χωρίς να εγκαταστήσω κάτι μέχρι να έχω διαβάσει όλα τα απαραίτητα για να νιώθω έτοιμος. Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα να εγκαταστήσω Debian net-install, αλλά ο Xorg αρνιόταν πεισματικά να ξεκινήσει. Αφού λοιπόν έψαχνα για να δω πως θα τον κάνω να ξεκινήσει έπεσα (για άλλη μία φορά) στο απίστευτο wiki του Arch. Πάλι δεν κατάφερα κάτι και έτσι σκέφτηκα ότι αφού συμβουλεύομαι το Arch, θα στήσω Arch. Άλλωστε τι είχα να χάσω. Έτσι για πλάκα το είχα στήσει σε ένα desktop που είχε φέρει ένας φιλος για να το φτιάξουμε. Την συνέχεια την ξέρετε...

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι γιατί χωρίς την βοήθειά σας δεν θα τα είχα καταφέρει. Τώρα το μόνο που μου μένει είναι να εγκαταστήσω τον awn και να δουλέψει. Προς το παρόν δεν έχω βρει τον τρόπο να το κάνω αλλά που θα πάει; Όταν πάω σπίτι θα σας ανεβάσω και ss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tritona σε ευχαριστώ. Το έχω κοιτάξει το wiki αλλά δεν έβγαλα κάποια άκρη. Επισης έψαξα και στο forum αλλά δεν είχα και πολύ τύχη. Μόλις τελείωσω με κάτι δουλειές θα το ξανακοιτάξω.

 

EDIT: Ψάχωντας για τον awn βρήκα ότι πρέπει να έχεις εγκατεστημένο το gnome-icon-theme. Έτσι λύθηκε το πρόβλημα και τώρα ανοίγει κανονικά. Περασα arch και στο λαπτοπ και όλα δουλευουν άψογα. Η συνέχεια στο desktop. Και πάλι σας ευχαριστώ όλους...

Επεξ/σία από mask2011
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...