Προς το περιεχόμενο

Grand Theft Auto V [PS3][Xbox 360]


nikosspeed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι και με quicksave που έχω κάνει μου το βγάζει κανονικά αλλά αν συνεχίσω και πάω σε αποστολή μετά εξαφανίζεται διάβασα έχουνε και άλλοι παρόμοιο πρόβλημα με τα αυτοκίνητα.

 

Ήθελα να απαντήσω και στον SHeep που έβαλε αυτό το βιντεακι 

 

φίλε πήγα εκεί που λες στην συγκεκριμένη περιοχή, δεν είναι τίποτα απλά random event είναι παίρνεις τα λεφτά σε κυνηγάνε και απλά τους σκοτώνεις δεν σου βγάζει achievement.Πάντως με κυνήγησαν για τα καλά τα κωλόπαιδα χεχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ είμαι στο 5% ακόμα.όλο βόλτες κάνω με το αμάξι εξερευνόντας τον χάρτη και ακούω μουσική

 

Η καλύτερη δουλειά, κι εγώ κάπως έτσι έχω ξεκινήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος το story mode απο εμένα πρίν λίγο.

Πολλές φορές λέμε μεγάλα λόγια για κάθε καλό παιχνίδι που παίζουμε, και καταντάει κάπως κλισέ. Εδώ τι να πώ; Δεν ξέρω απο που να πρωτοξεκινήσω και που να πρωτοτελειώσω, για αρχή να πώ ότι το παιχνίδι απλά κάνει όλα τα προηγούμενα GTA να μοιάζουν με παιδικές χαρές.

 

Η ατμόσφαιρα είναι εκπληκτική, και μαζί με ίσως τα καλύτερα γραφικά της γενιάς αυτής (αναλογικά με το δυσθεώρητο μέγεθος του παιχνιδιού), και το ambient soundtrack που παίζει στο background δημιουργεί μια απίστευτη αίσθηση αληθοφάνειας. Είναι πολύ δύσκολο να το καταλάβει κανείς χωρίς να το παίξει, και θα το περιγράψω αλλιώς: Όποτε πηγαίνει κάποιος π.χ στην Αθήνα απο οποιοδήποτε σημείο της Ελλάδας, παρατηρεί όλα τα μικρά φώτα στο βάθος της πόλης μαζί με αυτά των αυτοκινήτων, και όλα αυτά δημιουργούν μαζί ένα φωτεινό πλέγμα μέσα στην νύχτα. Αυτό λοιπόν το "feeling", το τοπίο, δεν υπήρχε και δεν μπορούσε να αναπαραχθεί σε κανένα άλλο παιχνίδι, ΜΕΧΡΙ το GTA V. Όταν ερχόμουν στο Los Santos απ' την επαρχία, μου δημιουργούνταν ακριβώς αυτή η αίσθηση με αυτή στην πραγματικότητα, τα φώτα χιλιόμετρα μακρυά, το απίστευτο draw distance μέχρι τα βάθη της πόλης.

Οι λακκούβες που γεμίζουν με νερό όταν βρέχει, τα αντικείμενα μέσα στα σπίτια και τους κλειστούς χώρους, δεν υπάρχει τίποτα βαλμένο στην τύχη. Μου θυμίζει την λεπτομέρεια που είδα στον κόσμο του Last of Us, μόνο που ουδέποτε περίμενα να δώ αντίστοιχα πράγματα σε multiplatform τίτλο. Η Rockstar είχε άλλη γνώμη...

Το gameplay είναι εκπληκτικό, και το σύστημα με τους 3 πρωταγωνιστές δουλεύει εξαιρετικά. Στις αποστολές που είναι και οι 3 μαζί απαιτείται στρατηγική και διαρκής εναλλαγή ανάμεσα στους 3, ανάλογα με την ικανότητα του καθενός. Πολύ έξυπνο και πραγματικά το on the fly switching είναι κάτι που δεν έχω ξαναδεί να λειτουργεί τέλεια σε τόσο μεγάλη κλίμακα.

Tο στόρυ είναι επίσης φοβερό και προσωπικά για μένα είναι ίσως η καλύτερη GTA ιστορία μαζί με το San Andreas. Εξάλλου και τα δύο παιχνίδια έχουν αρκετά κοινά μεταξύ τους... Οι αποστολές είναι αρκετά πολύπλοκες και ταυτόχρονα διασκεδαστικές και πρωτότυπες, (ειδικά οι ληστείες είναι όλα τα "λεφτά".. κυριολεκτικά, μπορείς να διαλέξεις κάθε φορά 2 τρόπους προς εκτέλεση της καθεμίας), υπάρχει μπόλικο γέλιο και WOW moments, κάτι το οποίο δεν είδαμε σχεδόν πουθενά στο GTA4.

Στον τομέα του ήχου: Το ambient soundtrack είναι απλά όλα τα λεφτά, και πώς να μην είναι άλλωστε όταν την σύνθεση του έχει αναλάβει το θρυλικό instrumental συγκρότημα των Tangerine Dream μαζί με άλλους ταλαντούχους συνθέτες. Οι ήχοι των αυτοκινήτων έχουν ρετουσαριστεί στην τελειότητα, και πλέον με βεβαιότητα μπορώ να πώ οτι η Rockstar έβαλε τα γυαλιά στις... ηλεκτρικές σκούπες της Polyphony σε αυτόν τον τομέα. Ειδικά όταν περνάς με ένα tuned αμάξι, ή όταν ακούγονται απο μακριά τα exotic cars να γκαζώνουν, όταν διασχίζεις την διαδρομή κάτω απο ένα τούνελ, η αντανάκλαση των ήχων αυτών μου θυμίζει προσωπικά NFS Underground.

Γενικά έχει γίνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δουλειά σε όλους τους τομείς, το shooting είναι άψογο, το driving είναι άψογο, μέχρι και το... τέννις είναι άψογο. Δεν είναι λίγο απ' όλα δηλαδή όπως τα προηγούμενα GTA, ο κάθε τομέας έχει δουλευτεί ξεχωριστά και με προσοχή. Είναι τόσα άλλα που θέλω να πώ αλλά πραγματικά δεν πολυέχει νόημα γιατί θα κουράσω, και έτσι και αλλιώς η πλειοψηφία στο νήμα θα παίξει το παιχνίδι και θα βιώσει απο πρώτο χέρι αυτά που περιέγραψα.

Δεν έχει νόημα να βάλω βαθμό πιστεύω, είναι μακράν το κορυφαίο παιχνίδι της γενιάς και instant classic, το καλύτερο παιχνίδι που έχω παίξει προσωπικά με μεγάλη διαφορά απ' το δεύτερο.



 

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γιατι εχω την εντύπωση πως ενω όντως ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ο χάρτης γενικά, η πόλη μου φαίνεται μικρότερη; Ειναι ιδέα μου; Προσοχή δεν λέω κατι αρνητικό για το παιχνίδι ειναι οντως τιτανοτεράστιο και φανταστικό αλλά νομίζω πως η πόλη ειναι μικρότερη.



Επίσης σχετικά με το  τενις, εχω καταλάβει πως η Ροκσταρ πήρε τον μηχανισμό της 2Κ απο το topspin4 που ειναι φανταστικό παιχνιδι και τον ενσωμάτωσε στο GTA V. Ειναι κομμάτι της Rockstar η 2Κ. Κάπου είδα κατι μπασκέτες στο παιχνίδι. Αντε να ενσωματώσει και τον μηχανισμό του ΝΒΑ να παιξουμε και κανα outdoor μπασκετάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέλος και απο μένα το Main story, 65% completion... λίγο μου φαίνεται,έχεις άποιρο πράγμα να κάνεις λογικά ,αν και είμαι στεναχορημένος που τελείωσε.. τέτοιο πράγμα έπαθα πρόσφατα στο last of us, τέτοια παιχνίδια τα παίζεις σερί και τα τελειώνεις πολύ γρήγορα. 

 

φοβερή ιστορία πάντως. πραγματικά τα video games έχουν φτάσει σε άλλο επίπεδο πλέον,υπάρχουν και άλλα παιχνίδια με ωραίο σενάριο όπως το last of us αλλα το gta v αξίζει το όνομα gotg (game of the generation)γιατί συνδιάζει και σενάριο αλλα και απίστευτο gameplay, κάνεις ότι θες πραγματικά.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ειχα τον Michael και πειρα ενα καλο αμαξι το εφτιαξα το εβαλα μεσα στο γκαραζ στο σπιτι του μετα ομως την αποστολή που κυνηγάω αυτόν που πηδ@! Την γυναίκα του έρχεται ενας μπαρμπας (δεν ειδα τη έγινε πατισα να μην το δω) με βγάζει κάπου αλλα δεν υπάρχει το σπίτι του. Ξέρει κανείς τη έγινε? πάει η αμαξαρα τώρα?

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ειχα τον Michael και πειρα ενα καλο αμαξι το εφτιαξα το εβαλα μεσα στο γκαραζ στο σπιτι του μετα ομως την αποστολή που κυνηγάω αυτόν που πηδ@! Την γυναίκα του έρχεται ενας μπαρμπας (δεν ειδα τη έγινε πατισα να μην το δω) με βγάζει κάπου αλλα δεν υπάρχει το σπίτι του. Ξέρει κανείς τη έγινε? πάει η αμαξαρα τώρα?

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

 

Τέλος το story mode απο εμένα πρίν λίγο.

 

Ο ένας πατάει skip στα cut scenes, ο άλλος τελειώνει το παιχνίδι 3 μέρες μετά την επίσημη κυκλοφορία του. Μόνο εμένα μου αρκεί να προχωράω 2-3% τη μέρα και να ελπίζω να κρατήσει μήνες το story mode; :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω δεν παιζει να εχω κανει πανω απο 10 αποστολες.Ουτε καν τον 3ο χαρακτηρα δεν εχω βγαλει ακομα να φανταστεις,λαθος αυτο αλλα εκει που λεω θα κανω καμια αποστολη κατι γινεται και ξεχνιεμαι.

 

Κανεναν οδηγο για το χρηματιστηριο εχετε?Προσπαθησα λιγο να καταλαβω τι γινετε αλλα τζιφος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...