Προς το περιεχόμενο

Grand Theft Auto V [PS3][Xbox 360]


nikosspeed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παιχνίδι όσο έπαιξα μου άρεσε. Αν και μέχρι την πρώτη αποστολή που έκανα δεν είδα κάτι καινούργιο σε σχέση με το GTA IV, είμαι σίγουρος πως έχω να δω πολύ ακόμα.

 

Μοναδικό παράπονο είναι το πρόβλημα με τα textures. Σε ορισμένες περιπτώσεις αργεί υπερβολικά πολύ να φορτώσει τα textures με αποτέλεσμα να σου φαίνεται ένα άσπρο πράγμα πριν σου εμφανιστεί η άμμος πχ. Επίσης το draw distance είναι πάρα πολύ μικρό. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα στη οδήγηση να σου ξεπετάγονται κάδοι, κολώνες, ακόμα και κτήρια (!) τα οποία δεν φαινόντουσαν πριν. Ελπίζω να διορθωθούν αυτά με καποιο update.

 

Έχουν αναφερθεί τέτοια προβλήματα στο νετ (και με την έκδοση του ps3).

Το έχεις φορτώσει το παιχνίδι σε εξωτ. σκληρό δίσκο ?

 

Naruto απ' τα προβλήματα που αναφέρεις δεν συνάντησα ούτε ένα προσωπικά, και έχω φτάσει κάμποσο μακριά στο παιχνίδι. Στο Xbox το παίζεις; Εκεί μόνο έχουν παρατηρηθεί τέτοια θέματα.

 

Έχουν αναφερθεί και στο ps3. - ειδικά με την digital έκδοση. όπου φορτώνεται ολόκληρη στο δίσκο σε αντίθεση με τη disc-based που διαβάζει και από το bluray.

 

Σε γενικές γραμμές και στις 2 κονσόλες τα καλύτερα αποτελέσματα είναι να παίζεις το παιχνίδι από το δισκάκι.

Και όχι να είναι ολόκληρο φορτωμένο στο σκληρό δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετα το πρωτο 2ωρο gameplay:

- φανταστικά γραφικά, οπμορφα χρώματα, γενικά πολυ πιο φωτεινό απο το iv

- τεράστιος χάρτης

- κινηματογραφική εξιστόρηση

- μέτριο προς κακό οδήγημα οχημάτων

- το damage model έχει κάποια θεματακια

 

Φαντάζει σαν το παιχνίδι της χρονιάς αν δαν έχουμε μεγάλη εκπληξη στο τελευταιο 3 μηνο

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Είναι ΗΔΗ το παιχνίδι της χρονιάς :P Δεν τολμώ να φανταστώ ότι μπορεί να ξεπεραστεί από κάποιο άλλο. Ούτε καν να... πλησιαστεί. Το μόνο αντεπιχείρημα θα ήταν από κάποιον που έχει πλέον βαρεθεί τα GTA ή που περιμένει να δει το V σε PC (αφήστε τον, θα περιμένει πολύ ακόμα).

 

Ρε παιδιά στο PC mode τα χρώματα είναι εντελώς ξεπλυμένα. Όλη η ζωντάνια του παιχνιδιού χάνεται. Και το κακό είναι οτι δεν μπορώ να το αλλάξω αυτό.

 

Καθαρά θέμα ρυθμίσεων τηλεόρασης. Αν και μπορείς να παίξεις με τα κλασικά contrast/χρώματα κλπ, η ευκολότερη λύση μάλλον είναι να δεις τι ρυθμίσεις έχει η είσοδος όταν δεν είναι μετονομασμένη σε "PC" και να χρησιμοποιήσεις αυτές (προφανώς πρέπει να τις βάλεις μία-μία με το χέρι). Εκτός αν το μοντέλο της LG σου είναι αρκετά παλιό και δεν σηκώνει πολλά-πολλά. Εντύπωση μου κάνει πάντως, ακόμα και σε LG των 400 ευρώ όλες αυτές οι ρυθμίσεις υπάρχουν (ακόμα και σε PC mode).

 

Πως γινεται το μπλοκ στο ξυλο;

 

Τετράγωνο, όπως είπε κι ο Tilemaxx ενώ με τετράγωνο και μετά κύκλο κάνεις counter attack.

 

Το παιχνίδι όσο έπαιξα μου άρεσε. Αν και μέχρι την πρώτη αποστολή που έκανα δεν είδα κάτι καινούργιο σε σχέση με το GTA IV, είμαι σίγουρος πως έχω να δω πολύ ακόμα.

 

Μοναδικό παράπονο είναι το πρόβλημα με τα textures. Σε ορισμένες περιπτώσεις αργεί υπερβολικά πολύ να φορτώσει τα textures με αποτέλεσμα να σου φαίνεται ένα άσπρο πράγμα πριν σου εμφανιστεί η άμμος πχ. Επίσης το draw distance είναι πάρα πολύ μικρό. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα στη οδήγηση να σου ξεπετάγονται κάδοι, κολώνες, ακόμα και κτήρια (!) τα οποία δεν φαινόντουσαν πριν. Ελπίζω να διορθωθούν αυτά με καποιο update.

 

Αν θέλεις να δεις κάτι καινούριο, παίξε Red Dead Redemption. Απλά! Έχω σκαλώσει τόσο πολύ με το συγκεκριμένο παιχνίδι, που το θεωρώ καλύτερο από οποιοδήποτε GTA (το V εξαιρείται αφού δεν το έχω προχωρήσει πολύ ακόμα).

 

Οχι στο PS3. Ισως φταίει που το παιχνίδι δεν τρέχει από blu ray δίσκο. Δεν ξέρω τι να πω. Αν μπορεί ας το επιβεβαιώσει κάποιος. Γιατί αν είναι όντως έτσι, θα το αφήσω και θα περιμένω να το παίξω στο PC καλύτερα.

 

Παίζω από εξωτερικό 2.5" δίσκο και τέτοια προβλήματα έχω δει μόνο μία φορά που έτρεχα με... 300, τράκαρα και έστριψα ξαφνικά την κάμερα. Ξαφνικά εμφανίστηκαν μπροστά μου τραπεζάκια, καρέκλες και δέντρα. Μου έχει συμβεί μόνο μία φορά και δεν έχει καμία σχέση με τα αντίστοιχα φαινόμενα που ήταν ο κανόνας στο GTA IV. Περίεργο να στο κάνει συνέχεια. Αν το παίζεις από σκληρό δίσκο (εξωτερικό ή εσωτερικό), μήπως αυτός είναι πολύ αργός ή σχεδόν γεμάτος; Φαντάζομαι το παιχνίδι έγινε κανονικά εγκατάσταση όταν πρωτοέτρεξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι στο PS3. Ισως φταίει που το παιχνίδι δεν τρέχει από blu ray δίσκο. Δεν ξέρω τι να πω. Αν μπορεί ας το επιβεβαιώσει κάποιος. Γιατί αν είναι όντως έτσι, θα το αφήσω και θα περιμένω να το παίξω στο PC καλύτερα.

 

Aυτό φταίει.

(κατά πάσα πιθανότητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν αναφερθεί τέτοια προβλήματα στο νετ (και με την έκδοση του ps3).

Το έχεις φορτώσει το παιχνίδι σε εξωτ. σκληρό δίσκο ?

Σε εσωτερικό το έχω

 

Σε μενα δεν ειναι ετσι παντως.Μονο στην αρχη στην παραλια για μια στιγμη εμφανιστηκε αυτο το ασπρο

 

Και εγώ πρώτη φορά εκεί το συνάντησα. Μετά που πήρα το κόκκινο αυτοκίνητο και οδηγούσα μου πεταγόταν συνέχεια πράγματα μπροστά λόγω του πολύ μικρού draw distance.

 

Από ότι βλέπω σε αυτό το walkthrough μια χαρά είναι. Μάλλον πρέπει να έχει πρόβλημα αν το τρέχεις από τον σκληρό του PS3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-grand-theft-auto-5-face-off

 

Αποτι φαινεται επηρεαζει. 

 

Το αρθρο αποτελει συγκριτικο των εκδοσεων ps3 & xbox. Ειναι παρα πολυ κοντα με την εκδοση ps3 να κερδιζει στα σημεια. Αμελητεες διαφορες ομως.

 

 

 

 

ωραία τώρα έκανα delete το δεύτερο dvd από το xbox και τώρα ακούς το κλασικό οπτικό να βρυχάται... :wacko:

 

πριν ήταν τόσο μα τόσο ήσυχο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι στο PS3. Ισως φταίει που το παιχνίδι δεν τρέχει από blu ray δίσκο. Δεν ξέρω τι να πω. Αν μπορεί ας το επιβεβαιώσει κάποιος. Γιατί αν είναι όντως έτσι, θα το αφήσω και θα περιμένω να το παίξω στο PC καλύτερα.

Και εγώ την digital έκδοση παίζω αλλά δεν παρατηρώ αυτά τα προβλήματα. Κάνε defrag τον σκληρό σου + rebuild database.

 

Aυτό φταίει.

(κατά πάσα πιθανότητα).

Μπά, ξαναλέω μάλλον είναι fragmented ο δίσκος του. Εγώ δεν παρατηρώ αυτά τα προβλήματα.

 

 

Καθαρά θέμα ρυθμίσεων τηλεόρασης. Αν και μπορείς να παίξεις με τα κλασικά contrast/χρώματα κλπ, η ευκολότερη λύση μάλλον είναι να δεις τι ρυθμίσεις έχει η είσοδος όταν δεν είναι μετονομασμένη σε "PC" και να χρησιμοποιήσεις αυτές (προφανώς πρέπει να τις βάλεις μία-μία με το χέρι). Εκτός αν το μοντέλο της LG σου είναι αρκετά παλιό και δεν σηκώνει πολλά-πολλά. Εντύπωση μου κάνει πάντως, ακόμα και σε LG των 400 ευρώ όλες αυτές οι ρυθμίσεις υπάρχουν (ακόμα και σε PC mode).

 

Στο PC mode όλες οι επιλογές είναι γκριζαρισμένες και μπορώ να ρυθμίσω μόνο contrast/brightness. Και πάλι είναι αρκετά washed out το πράγμα. Αλλά να σου πώ δεν παρατήρησα και αρκετες διαφορές. Τώρα απλώς το επανέφερα στην κανονική μου ρύθμιση, και μετονόμασα τη θύρα σε "PC".

 

Η tv μου είναι LG 32άρα αγορασμένη το 2008. HD ready.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στην PC ρυθμιση μπορω να χρησιμοποιησω το calibration.. τα εβαλα περιπου ως ηταν στο "παιχνιδι" ..δλδ στο κανονικο του mode
απλα οξυτητα απο 70 την τερματησα 100, και το χρωμα απο 60 το παιζω 80-100 :P :P να ειναι πιο αληθοφανες μιας και ειναι L.A η φαση.. καλοκαιρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις κι εσύ να κάνεις ταριφιές ακούγοντας Καζαντζίδη; Όπως κάναμε στα νιάτα μας στο Vice City; :P

 

Νομίζω πάντως ότι δεν γίνεται, δες πχ. τι λένε εδώ: http://www.psu.com/a021004/GTA-V-features-a-song-sharing-feature-but-not-custom-tracks

 

(δεν το έψαξα και πολύ βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...