Προς το περιεχόμενο

boot Windows 7 & Ubuntu


Fu Manchu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλα τα μέλη.

 

Εχω στον υπολoγιστή μου εγκατεστημένα τα Windows 7 και θέλω να εγκαταστήσω και τα Ubuntu. Θέλω όμως να τρέχουν

πρώτα τα Ubuntu σαν λειτουργικό, χωρίς να μου βγάζει την επιλογή πιο λειτουργικό να επιλέγω. Και όταν θέλω να τρέξω

πάλι τα windows 7 να τα επιλέγω πατώντας F11 κατα το boot.

 

Κανείς καμιά ιδέα για το τι πρέπει να κάνω; Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό που λες γίνετε αλλα όχι ακριβώς έτσι.

 

Mπορείς να βάλεις στο grub default λειτουργικό το linux και μετά από ένα timer 3-5 secs να διαλέγει να κάνει το κάνει boot, Άμα εσύ όμως διακόψεις το timer διαλέγοντας κάτι άλλο από την λίστα μπορείς να κανεις boot αυτό το κάτι άλλο τα windows για παράδειγμα

 

Γινετε να κανεις το ίδιο και στον boot manager τον windows με μια list τι μπορείς να διαλέξεις να κάνει boot.

 

Eπίσης μπορείς να κανεις και κάτι άλλο. Να βάλεις το grub σε μια floppy η ένα usb stick και όσο είναι μέσα το floppy η το usb stick να μπαίνει στο Linux και όταν κατά το boot λίπη το floppy η το usb θα μπαίνει στα windows.

 

Aκόμα υπάρχουν και πολλοί άλλοι 3rd party bootmanagers που μπορείς να βάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ρυθμίζεις από μέσα αλλά νομίζω και την ώρα της εγκατάστασης σε ρωταει. Αν θες περισσότερες πληροφορίες ρίξε και μια ματιά στο wiki και ειδικότερα στην δευτερη σελίδα στα τελευταία θέματα. Ελπίζω να σε βοηθήσουν. Εγώ πάντως εχω λύσει αρκετές απορείες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...