Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 11 και boot loader πρόβλημα


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Είπα σήμερα να βάλω το ubuntu 11 να το δοκιμάσω και έτσι ξεκίνησα με το να γράψω σε ένα cd το .iso που κατέβασα( ubuntu-11.10-desktop-amd64.iso ).

Το βάζω μέσα λοιπόν κάνω επανεκκίνηση τον υπολογιστή ξεκινάει μια χαρά και σαν πρώτη πρώτη εικόνα παίρνω ένα error που λέει:

Error

Prefix is not set.

 

Χωρίς να πατήσω κάτι με αλλάζει στην εικόνα του να διαλέξω αν θέλω live cd, install ubuntu ή scan for defects.

Πατάω install ubuntu και για να μην τα πολυλογώ κάνω κανονικά εγκατάσταση πάνω στοn ίδιο σκληρό δίσκο που είναι και τα windows(προφανώς σε διαφορετικό partition που έκανα εκείνη την ώρα μέσω του ubuntu.)

 

Το αποτέλεσμα είναι όταν ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση έκανε επανεκκίνηση και δεν είχα καθόλου boot loader και με έβαλε με την μια στα windows.(να πω ότι την ώρα της εγκατάσταση σε μια στιγμή μου ζήτησε αν θέλω να μεταφέρω ρυθμίσεις από τα windows 7 και σε παρένθεση έλεγε windows loader το οποίο και δεν επέλεξα)

 

Δοκίμασα λοιπόν να δω τι γίνεται στον boot loader των windows και είδα ότι δεν έχει μπει το ubuntu και με το easybcd προσπάθησα να το βάλω μόνος μου αλλά δεν κατάφερα κάτι(επέλεξα να βάλει grub 2 και να βρει μόνο του το λειτουργικό) και όταν πάτησα να μπει σε ubuntu με έβγαλε σε μια κονσόλα που όταν πάτησα boot μου έλεγε ότι δεν έχω σεταρει τον kernel(μάλλον ακόμα ήμουν στο grub και δεν είχε βρει καν το λειτουργικό ubuntu).

 

Με αυτά και με αυτά είπα να ξανακάνω εγκατάσταση από την αρχή αλλά αυτή την φορά είχε την επιλογή να περάσει από πάνω τα αρχεία του ubuntu και έτσι επέλεξα αυτή σαν πιο γρήγορη λύση.Αυτή την φορά επέλεξα και να περάσει τις ρυθμίσεις από τα windows 7(το windows loader που είπα πιο πάνω) και ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά στο τέλος στο σημείο που έλεγε κάτι για restoring packages είδα ότι είχε κολλήσει και δεν προχώραγε οπότε λέω οκ κάτι θα κόλλησε αλλά ήταν στο 90% κοντά οπότε του έκανα επανεκκίνηση μόνος μου αλλά και πάλι δεν είχα boot loader.

 

tl;dr:

Επειδή έγραψα πολλά, με λίγα λόγια τι πρέπει να κάνω για να μπορώ να έχω τον windows boot loader αλλά να μπορώ να μπαίνω και στα 2 λειτουργικά και να είναι σαν default τα windows 7.

 

Τα partition δεν τα έχω πειράξει υπάρχουν κανονικά.

 

p.s έκανα και scan for defect και δε βρήκε κανένα λάθος στο cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boot από το cd του ubuntu, επέλεξε δοκιμή αντί για εγκατάσταση

και όταν φορτώσει άνοιξε terminal και εκτέλεσε:

>sudo fdisk -l

και πόσταρε τα αποτελέσματα εδώ να τα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

 

Disk /dev/sda: 640.1 GB, 640135028736 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 77825 cylinders, total 1250263728 sectors

Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes

Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes

I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes

Disk identifier: 0xf1df3ea5

 

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sda1 * 2048 196572505 98285229 7 HPFS/NTFS/exFAT

/dev/sda2 196573182 1250263039 526844929 5 Extended

/dev/sda5 1233530880 1250263039 8366080 82 Linux swap / Solaris

/dev/sda6 196573184 1233528831 518477824 83 Linux

 

Partition table entries are not in disk order

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία.

 

2 πράγματα ακόμη μόλις μπορέσεις:

 

boot από το cd του ubuntu, επέλεξε δοκιμή αντί για εγκατάσταση

και όταν φορτώσει άνοιξε terminal και εκτέλεσε:

 

1.

>sudo parted /dev/sda print

και πόσταρε τα αποτελέσματα εδώ.

 

2.

εκτέλεσε διαδοχικά (εφόσον υπάρχει σύνδεση στο ιντερνετ):

>sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair

>sudo apt-get update && sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

 

θα ανοίξει ένα προγραμματάκι (το boot-repair) που θα σου δίνει δυο επιλογές.

Δοκίμασε καταρχήν με την πρώτη μήπως το φτιάξει μόνο του και reboot για να δεις τις αλλαγές.

 

αν δεν το φτιάξει, επανέλαβε τη διαδικασία από την αρχή και επέλεξε τη δεύτερη επιλογή

της οποίας τα αποτελέσματα πόσταρε εδώ.

 

τέλος μπορείς να παίξεις με τις προχωρημένες ρυθμίσεις που παρέχει το boot-repair.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά από ότι καταλαβαίνω κατεβάζουν boot loader για linux σωστά?θα μπορώ να μπω μετά και σε windows?

 

buntu@ubuntu:~$ sudo parted /dev/sda print

Model: ATA WDC WD6400AAKS-2 (scsi)

Disk /dev/sda: 640GB

Sector size (logical/physical): 512B/512B

Partition Table: msdos

 

Number Start End Size Type File system Flags

1 1049kB 101GB 101GB primary ntfs boot

2 101GB 640GB 539GB extended

6 101GB 632GB 531GB logical ext4

5 632GB 640GB 8567MB logical linux-swap(v1)

 

------------------------------------------------------------------

Apo thn entolh "sudo apt-get update && sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair" afoy katebase kati arxeia phra ayto to mnm(sorry den exei ellhnika to live 'h egw de kserw pws na ta balw :D )

 

 

W: Failed to fetch cdrom://Ubuntu 11.10 _Oneiric Ocelot_ - Release amd64 (20111012)/dists/oneiric/Release Unable to find expected entry 'restricted/binary-i386/Packages' in Release file (Wrong sources.list entry or malformed file)

 

E: Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.

 

------------------------------------------------------------------

 

Edit:

 

Και τώρα είμαι πάλι στα windows σημαίνοντας ότι οι εντολές (όποια τελικά δούλεψε) δεν κάνανε τίποτα :P

 

Στην εντολή sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair μου είχε οκ και cancel μόνο οπότε μάλλον στην 2η εντολή θα ήταν οι 2 επιλογές που λες που για κάποιο λόγο(λογικά μου το έβγαλε γιατί το τρέχω από το cd οπότε δεν βρίσκει σκληρό για να σώσει τα αρχεία?) δεν δούλεψε.

 

Καμιά άλλη ιδέα?Από windows μπορώ να κάνω κάτι?Έχεις ιδέα με το Easybcd να του φτιάξω boot loader από εδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν η πρώτη εντολή ήταν για να δούμε το Partition Table που φαίνεται ΟΚ.

 

οι επόμενες εντολές ήταν για να κατεβεί και να εγκατασταθεί στο live cd το προγραμματάκι boot-repair

ώστε στη συνέχεια να μπορέσεις με 1 κλικ:


  •  
  • να διορθώσεις το grub (αν γίνεται)
  • να δημιουργήσεις ένα αρχείο με χρήσιμες πληροφορίες.

 

περισσότερες πληροφορίες: https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair

Αφού απέτυχε η εγκατάσταση στο live cd, δοκίμασε το 1st option στο παραπάνω link.

 

επίσης να θυμάσαι ότι διέκοψες τη δεύτερη εγκατάσταση στο 90%, οπότε πιθανόν να υπάρχουν προβλήματα αργότερα.

 

επειδή η κατάσταση φωνάζει για bug και δεν είναι ξεκάθαρο τι συμβαίνει,

αν πρόκειται να πειραματιστείς κράτα backup των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά back up έχω κάνει εννοείτε.Ξέχασα να αναφέρω ότι είναι η 3η φορά που κάνω εγκατάσταση δλδ ξέχνα την 2η φορά.έγινε φορμάτ το partition πάλι και το πέρασα φρέσκο ξανά αλλά με τα αποτελέσματα που βλέπεις παραπάνω.

 

Η πιο βασική ερώτηση που έχω είναι αν βάλω grub θα μπορεί να μπαίνει windows μέσω grub?

 

Επίσης στο Easybcd (με βοηθάει να δουλέψω το boot loader μέσω windows) ξέρεις τι επιλογή θέλει και τι path θα δώσω για να βρει το linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η διαφορά με το Boot-Repair του ubuntu? δεν έχω πολλά cd για να γράψω άδικα.είδα στο σιτε που έδωσες ότι ο τύπος το τρέχει από vmware.Να το κάνω από vmware ή αυτός το κάνει καθαρά για demostration?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το boot-repair δεν ξέρω τι είναι

 

βάλε αυτό που σου είπα σε flashάκι κάνε εκκίνηση από αυτό και βάλτο να βρει ό,τι λειτουργικό έχεις και να κάνει εγκατάσταση τον grub στο mbr (άμα σου ζητήσει που, βάζεις στο sda)

 

αλλιώς πρέπει να μπεις από το live-cd και να κάνεις restore ή install τον grub, δεν έχω καταλάβει αν τον έβαλες ή όχι και που

 

 

σε vmware για επίδειξη το κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok πέρασα το ubuntu από usb stick και όλα δουλέψαν μια χαρά.έβαλε grub και όταν θέλω windows 7 μου φορτώνει τον boot loader των 7.

Ευχαριστώ για τον κόπο και τις απαντήσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...