Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 11.10 και FGLRX


lefstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοίτα στο update μου βγάζει :

ιδιοταγής - κλειστός οδηγός γραφικών FGLRX της ATI/AMD (ενημερώσεις μετά την έκδοση)

ιδιοταγής - κλειστός οδηγός γραφικών ATI (FGLRX)

η δεύτερη επιλογή γίνετε εγκατάσταση αλλά μετά κάνει τον υπολογιστή να σέρνετε λίγο.

ο open που λες είναι η πρώτη επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πω για τον fglrx και τα κουσουρια του...

Ποσο gtp ειναι αυτος που εκανε τη μεταφραση του "proprietary" σε "ιδιοταγης"? Οχι οτι το "ιδιοκτητος", που ειναι η ακριβης μεταφραση του "proprietary", ειναι καλυτερο για αυτο που πραγματικα εννοει η αγγλικη λεξη εδω, αλλα τουλαχιστον δεν ειναι καγκουρολεξη για νεοανακαλυψαντες το "αθλημα" του λινουξ.

 

Για τον fglrx

α) Για να μην βασιζεσαι σε jockey και λοιπα σκριπτακια εγκαταστασης που ισως κανουν κατι στραβα, κανεις εγκατασταση με τον ισιο τροπο. Με το apt!

Ανοιγεις ενα τερματικο και δινεις

>sudo apt-get install fglrx

και οταν τελειωσει επανεκκινεις.

Αν σε φοβιζει το τερματικο, ανοιγεις το synaptic, βρισκεις το πακετο fglrx και το βαζεις.

Αν δεν βρισκεις το synaptic ειναι επειδη οι developers του ubuntu το θεωρησαν πολυ advanced για το μεσο χρηστη και ειπαν να βαλουν το software center στη θεση του. Επειδη ομως τιποτα δεν συγκρινεται με το synaptic, βαλτο με ενα

>sudo apt-get install synaptic

β) Επειδη η ati δεν δεησε ακομα να κανει τον fglrx πληρως συμβατο με τον xorg 1.11 που εχει το ubuntu 11.10, καλυτερα να μεινεις με τον radeon (τον opensource driver που ερχεται προεγκατεστημενος) μιας και υποστηριζει την καρτα σου κανονικα.

Ενταξει, δεν θα εχεις 3d επιπεδου παιχνιδιων κλπ, αλλα για τα εφε του unity επαρκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το αφήνω ως έχει και περιμένω να βγάλει συμβατή έκδοση.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να συγχρονίζονται τα προγράμματα σε 2 διαφορετικά pc; δηλαδή ότι ότι αλλαγές κάνω στο ένα να γίνονται και στο άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πω για τον fglrx και τα κουσουρια του...

Ποσο gtp ειναι αυτος που εκανε τη μεταφραση του "proprietary" σε "ιδιοταγης"? Οχι οτι το "ιδιοκτητος", που ειναι η ακριβης μεταφραση του "proprietary", ειναι καλυτερο για αυτο που πραγματικα εννοει η αγγλικη λεξη εδω, αλλα τουλαχιστον δεν ειναι καγκουρολεξη για νεοανακαλυψαντες το "αθλημα" του λινουξ.

 

http://simos.info/blog/archives/833

 

εδω εξηγει γιατι χρησιμοποιουν το ιδιοταγης,αν και οντως ακουγεται πολυ καγκουρικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

 

Μιας και έχω κι εγώ κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είπα να μην ανοίξω καινούριο θέμα...

 

Έβαλα κι εγώ το Ubuntu 11.10 64 bit (εγκατάσταση μέσα από τα Win 7 64 bit). Έχω μια ATI 4870 1 GB και έβαλα κι εγώ τον driver που περιγράφετε παραπάνω (τον "απλό" γιατί ο post-release δεν γινόταν activate). Το πρόβλημά μου είναι ότι όταν παίζω mkv αρχεία ο ήχος δεν συγχρονίζει σωστά με το βίντεο. Κατέβασα και από την AMD τον driver που είναι για Linux 64 bit με όνομα ati-driver-installer-11-9-x86.x86_64.run αλλά δεν ξέρω πώς να τον βάλω...

Δεν είμαι έμπειρος χρήστης Linux, απλά τα έβαλα για να ξεκινήσω να μαθαίνω.

 

Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να έχει κάποια σημασία ο συγχρονισμός του ήχου με τον gpu driver. Με ποιον media player αναπαράγεις τα mkv αρχεία?

 

Καλημέρα

 

Με το VLC παίζω τα αρχεία μου.

Επίσης κατάφερα με κάποιο τρόπο που δεν κατάλαβα και πέρασα το Catalyst... :rolleyes:

Λες να είναι οι drivers της κάρτας ήχου? Χρησιμοποιώ τη κάρτα της μητρικής μου που είναι μια Asus P5Q Deluxe.

Άλλο ένα πράγμα που υποπτεύομαι είναι ότι τα multimedia αρχεία μου είναι σε άλλους σκληρούς που χρησιμοποιώ από τα Windows και πρέπει να τους κάνω Mount πριν μπορέσω να δω τα αρχεία τους. Επειδή αυτό π'ερνει αρκετή ώρα μέχρι να γίνει, υπάρχει κάποιος τρόπος να επιλέγω κάποια drives να γίνονται mount αυτόματα με το που μπουτάρω τα Ubuntu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι πέρασες τον catalyst manual ποιο πολλά προβλήματα θα σου δημιουργήσει παρά θα σου λύσει λόγω και ότι είσαι και αρχάριος με τις διανομές. Στο επόμενο kernel update λογικά θα σου κρασάρει το γραφικό περιβάλλον δεν θα μπορείς να μπεις στην διανομή και θα αναγκαστείς να πας σε κονσόλα για να ξαναπεράσεις τους driver της κάρτας γραφικών.

Μπορεί πάντως να είναι και το δεύτερο που λες η πηγή του προβλήματος. Κάνε κάτι απλό για να το επιβεβαιώσεις. Απλά κάνε μεταφορά ένα mkv αρχέιο από τον εξωτερικό σκληρό στον σκληρό που έχει το ubuntu και δες αν αναπαράγετε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ε? Καλα, θα το δοκιμάσω αυτο που μου είπες και θα δω πως θα πάει.

Οι σκληροί που αναφέρω δεν έιναι εξωτερικοί. Εσωτερικοί sata έιναι απλά επειδή δεν γίνονται mount αυτόματα το ανέφερα.

Για τους drivers της κάρτας ήχου της μητρικής μου μήπως έχεις καμία ιδέα? Και για το αν γίνεται να γίνονται επιλεκτικά mount οι σκληροί που θέλω με το που μπουτάρουν τα Ubuntu?

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...