Προς το περιεχόμενο

εγκατάσταση xampp σε linux


vasilisbilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας.μιας και είμαι καινούριος στα Linux αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι προσπαθώ να εγκαταστήσω το xampp αλλα δεν τα καταφέρνω. δίνω την εντολή su και στη συνεχεία μου ζητάει κωδικό πληκτρολογώ των κωδικό χρήστη αλλα χωρίς καμιά επιτυχία. μπορείτε να με βοηθείται ??? link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο distro έχεις?

Στα Ubuntu ο root είναι απενεργοποιμενος νομίζω, άρα πρέπει να χρησιμοποιήσεις sudo αντί για su.

Επίσης πρώτα τσέκαρε αν υπάρχει στα repos το πρόγραμμα που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο distro έχεις?

Στα Ubuntu ο root είναι απενεργοποιμενος νομίζω, άρα πρέπει να χρησιμοποιήσεις sudo αντί για su.

Επίσης πρώτα τσέκαρε αν υπάρχει στα repos το πρόγραμμα που θες.

Οταν ενοεις distro??? είναι πρωτη φορά που ασχολούμαι και δεν ξέρω απο Linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας.μιας και είμαι καινούριος στα Linux αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι προσπαθώ να εγκαταστήσω το xampp αλλα δεν τα καταφέρνω. δίνω την εντολή su και στη συνεχεία μου ζητάει κωδικό πληκτρολογώ των κωδικό χρήστη αλλα χωρίς καμιά επιτυχία. μπορείτε να με βοηθείται ??? link

Η συνταξη των εντολων διαχειριστη γινεται με sudo su η sudo i και αφου αποκτησεις root priviledges γραφεις την εντολη σου.αλλιως sudo + εντολη.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνταξη των εντολων διαχειριστη γινεται με sudo su η sudo i και αφου αποκτησεις root priviledges γραφεις την εντολη σου.αλλιως sudo + εντολη.

 

android.png

πως θα αποκτήσω root priviledges ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εννοώ distro εννοώ διανομή. πχ Ubuntu Linux Mint κλπ.

Root priviledges αποκτάς όπως σου είπε ο koslibpro, δηλαδή η θα γράψεις σε κονσόλα

>sudo + εντολή

και όταν ζητήσει κωδικό θα βάλεις τη κωδικό σου, η θα γράψεις

>sudo su η sudo i

και μετά θα έχεις root priviledges μέχρι να γράψεις exit, άρα κάθε εντολή σου θα εκτελείται σαν root.

Άρα στη περίπτωση σου θα πεις

>sudo tar xvfz xampp-linux-1.7.7.tar.gz -C /opt

όπως λέει και στο site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εννοώ distro εννοώ διανομή. πχ Ubuntu Linux Mint κλπ.

Root priviledges αποκτάς όπως σου είπε ο koslibpro, δηλαδή η θα γράψεις σε κονσόλα

>sudo + εντολή

και όταν ζητήσει κωδικό θα βάλεις τη κωδικό σου, η θα γράψεις

>sudo su η sudo i

και μετά θα έχεις root priviledges μέχρι να γράψεις exit, άρα κάθε εντολή σου θα εκτελείται σαν root.

Άρα στη περίπτωση σου θα πεις

>sudo tar xvfz xampp-linux-1.7.7.tar.gz -C /opt

όπως λέει και στο site

το αρχείο xampp πρέπει να το έχω σε ένα συγκεκριμένο φάκελο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς αυτό που κατέβασες το xampp-linux-1.7.7.tar.gz αυτό δεν σε νοιάζει που θα είναι.

Όταν το κατέβασες λογικά θα πήγε στον φάκελο Downloads. Εσύ απλά στη κονσόλα θα πρέπει να πεις cd ~/Downloads,η όπου αλλου το κατέβασες και μετά sudo .....

Μετά το αρχείο το κατεβασμένο δεν το χρειάζεσαι σε τίποτα, άρα μπορείς να το διαγράψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς αυτό που κατέβασες το xampp-linux-1.7.7.tar.gz αυτό δεν σε νοιάζει που θα είναι.

Όταν το κατέβασες λογικά θα πήγε στον φάκελο Downloads. Εσύ απλά στη κονσόλα θα πρέπει να πεις cd ~/Downloads,η όπου αλλου το κατέβασες και μετά sudo .....

Μετά το αρχείο το κατεβασμένο δεν το χρειάζεσαι σε τίποτα, άρα μπορείς να το διαγράψεις.

δύστυχος είμαι αρχάριος είναι η 2η μέρα που χρησιμοποιώ linux και δυσκολεύομαι και ειναι αρκετές η διάφορες με τα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ κολλάω συνεχώς εκεί που ζητάει των κωδικό

 

Τι εννοείς?

Αν εκεί που σου ζητάει κωδικό γραφεις και δεν εμφανίζεται τίποτα, μη ανησυχείς έτσι είναι το κανονικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...