Προς το περιεχόμενο

Φωτεινότητα οθόνης


Stelis90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

έχω εγκαταστήσει επιτυχώς linux ubuntu 10.10 στο laptop μου(sony vaio VGN-AW21Z) και ενώ στην αρχή δεν είχα κανένα πρόβλημα, τις τελευταίες μέρες η φωτεινότητα της οθόνης μου είναι (λογικά) στο maximum και δεν μπορώ να την μειώσω με τα πλήκτρα Fn που χρησιμοποιούσα ούτε μπορώ να βρω κάποια αντίστοιχη ρύθμιση.

 

Ένα μόνο gadjet για τον πίνακα εφαρμογών το οποίο κάνει αυτή τη δουλειά, ανοίγει αλλά δεν λειτουργεί.

 

Παρακαλώ βοηθήστε με γιατί έχω βγάλει τα μάτια μου!!!!!

 

Ευχαριστώ Προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να έχω ιδέα τι παίζει γενικά...

προτείνω να ανέβεις έκδοση: σε 11.04 (απλά γιατί υποστηρίζει πολύ καλύτερα τα vaio)

 

και να δεις την παράγραφο: LCD Brightness Control εδώ.

 

τα ίδια ισχύουν και για το καινούριο 11.10, αλλά δεν στο προτείνω, ειδικά αν θέλεις να μείνεις σε gnome 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να έχω ιδέα τι παίζει γενικά...

προτείνω να ανέβεις έκδοση: σε 11.04 (απλά γιατί υποστηρίζει πολύ καλύτερα τα vaio)

 

και να δεις την παράγραφο: LCD Brightness Control εδώ.

 

τα ίδια ισχύουν και για το καινούριο 11.10, αλλά δεν στο προτείνω, ειδικά αν θέλεις να μείνεις σε gnome 2.

 

 

Να ρωτησω και γω κατι που αφορα το ιδιο θεμα.

Μπορουμε να ρυθμισουμε τη φωτεινοτειτα στο 11-10 να μενει σταθερη μετα απο επανεκκινηση;

Καθε φορα αναγκαζομαι να την χαμηλωνω χειροκινητα, οχι οτι ειναι κουραστικο αλλα δε θα πρεπε να μενει εκει που τη ρυθμισα τη τελευταια φορα;

Επισης κατι εκτος θεματος

Πως μπορω να κανω εναλλαγη γλωσσας αγγλικα-ελληνικα και αντιστροφα με καποια συντομεση πχ οπως στα windows;

 

Γενικοτερα μπορουμε να βρουμε εναν πινακα με συντομευσεις πληκτρολογιου για ubuntu; :)

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους φορητούς έτσι και αλλιώς όταν είναι σε μπαταρία η φωτεινότητα πέφτει μετά από λίγο από μόνη της. Πάντως δεν νομίζω ότι μπορεί να κρατήσει τις ρυθμίσεις που κάνεις όπως γίνετε με την ένταση του ήχου. Συντόμευση δεν έχεις το εικονίδιο πάνω δεξιά στην μπάρα που σου λέει με ποια γλώσσα είσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορουμε να ρυθμισουμε τη φωτεινοτειτα στο 11-10 να μενει σταθερη μετα απο επανεκκινηση;

Καθε φορα αναγκαζομαι να την χαμηλωνω χειροκινητα, οχι οτι ειναι κουραστικο αλλα δε θα πρεπε να μενει εκει που τη ρυθμισα τη τελευταια φορα;

 

δεν γνωρίζω αν πρόκειται για bug ή αν μπορείς να το ρυθμίσεις κάπου.

Άνοιξε νέο θέμα με λεπτομέρειες (κάρτα γραφικών, κλειστοί ή ανοιχτοί drivers)

 

ουπς πριν ποστάρω με πρόλαβε ο chek2fire

 

Πως μπορω να κανω εναλλαγη γλωσσας αγγλικα-ελληνικα και αντιστροφα με καποια συντομεση πχ οπως στα windows;

 

αν κατά την εγκατάσταση είχες επιλέξει ελληνικά και δεν αλλάζει με alt+shift τότε βρήκες bug

 

πήγαινε στις ρυθμίσεις συστήματος-->keyboard layout-->Διατάξεις-->Επιλογές-->Συνδυασμοί πλήκτρων για αλλαγή διάταξης πληκτρολογίου

 

Γενικοτερα μπορουμε να βρουμε εναν πινακα με συντομευσεις πληκτρολογιου για ubuntu; :)

 

ρυθμίσεις συστήματος-->πληκτρολόγιο-->συντομεύσεις για να ορίσεις τις δικές σου.

 

Επίσης στο φόρουμ του ubuntu.gr θα βρεις περισσότερη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους φορητούς έτσι και αλλιώς όταν είναι σε μπαταρία η φωτεινότητα πέφτει μετά από λίγο από μόνη της. Πάντως δεν νομίζω ότι μπορεί να κρατήσει τις ρυθμίσεις που κάνεις όπως γίνετε με την ένταση του ήχου. Συντόμευση δεν έχεις το εικονίδιο πάνω δεξιά στην μπάρα που σου λέει με ποια γλώσσα είσαι?

 

 

Λοιπον την αλλαγη γλωσσας (με συντομευση πληκρολογιου) τη βρηκα, παταμε

 

"προτιμισεις πληκτρολογιου"/"επιλογες"/"συνδυασμοι πληκτρων για αλλαγη διαταξης πληκτρολογιου"/ ... και επιλεγουμε στην περιπτωση μου την τριτη επιλογη! :) (alt + shift) που το εχω συνηθεισει. :rolleyes:

 

Τελικα ολες τις ρυθμισεις πρεπει να τις κανουμε εμεις :-D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...