Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση ubuntu11-10 σε λαπτοπ με windows 7


kon-man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλως μου εμφανιζει τις δυο επιλογες .. windows ή ubuntu;

Εν τω μεταξυ τα δεύτερα δεν υπαρχουν πλεον μεσα.

 

Δεν εχει σημασια που τα εσβησες o grub ζει και βασιλευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω μπερδεφτει λιγακι

λοιπον εχεις των C 187GB ειναι και εχεις τα windows 7 μεσα λοιπον "αγορασε" αυτο το προγραμμα δεν ειναι δωρεα http://www.partitionwizard.com/

οταν το εγκαταστασης θα σου εχει τους σκληρους που εχεις μεσα παρεις των Σ που εχεις τα windows μεσα και θα πατησεις create

και θα βαλεις να πανε 40GB στον νεο δισκο που θα ειναι τυπος other linux δεν θυμαμε αν εχει

 

homepw.png

 

οταν ολοκληρωθη θα εχεις σε cd τα ubuntu για να κανεις εγκατασταση τα ubuntu

οταν ολοκληρωθη ο υπολογιστη σου θα ανοιγη μονο στα ubuntu λες και τα windows δεν υπαρχουν αλλα υπαρχουν μετα με ενα cd του προγραμματος iboot που θα το καψεις σε .iso που ειναι ειδη θα σου μεφανισει ενα μενου με τη θες να bootαρης εσυ θα βαλεις enter στα windows

 

1.JPG

 

και θα μπεις στα windows σου μετα με ενα προγραμμα και μετα για να εχεις dual boot θα βαλεις το προγραμμα easyBCD κα οταν το ανοιξης θα πατησεις την καρτελα add entries

και δηλωνης τα linux

 

easybcd2.jpg

 

και μετα καθε φορα που ανοιγη ο υπολογιστης σου θα διαλεγης λογισμικο

 

δεν νομιζω οτι και τωρα δεν καταλαβες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται κανενα προγραμμα. Partition κανει μεσα απο τα 7. Αλλο προγραμμα μπορει να του δημιουργησει προβληματα δεν υπαρχει λογος να παρει τετοιο ρισκο ακομα και αν ειναι πολυ μικρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σημασια που τα εσβησες o grub ζει και βασιλευει

Τι κανει βασιλευει; :mrgreen:

 

Κατσε να γυρισω απ την δουλεια και θα τον "βασιλευσω" καλα.. :D

 

Στον υπολογιστη μου εγω οριζω ποιος θα βασιλευσει ...μετα τα εφτα :P

 

Δεν περιμενα οτι για να παιξω "ubuntu" μεσα απ τα windows θα μου δημιουργουσαν μονιμα "κουνηματα" :P

 

Ωραια βρηκα δουλεια παλι B)

Και δεν με νοιαζει αλλα δεν εχω και χρονο :fear:

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις! :-) :) :)

 

εγω εχω μπερδεφτει λιγακι

λοιπον εχεις των C 187GB ειναι και εχεις τα windows 7 μεσα λοιπον "αγορασε" αυτο το προγραμμα δεν ειναι δωρεα http://www.partitionwizard.com/

οταν το εγκαταστασης θα σου εχει τους σκληρους που εχεις μεσα παρεις των Σ που εχεις τα windows μεσα και θα πατησεις create

και θα βαλεις να πανε 40GB στον νεο δισκο που θα ειναι τυπος other linux δεν θυμαμε αν εχει

 

homepw.png

 

οταν ολοκληρωθη θα εχεις σε cd τα ubuntu για να κανεις εγκατασταση τα ubuntu

οταν ολοκληρωθη ο υπολογιστη σου θα ανοιγη μονο στα ubuntu λες και τα windows δεν υπαρχουν αλλα υπαρχουν μετα με ενα cd του προγραμματος iboot που θα το καψεις σε .iso που ειναι ειδη θα σου μεφανισει ενα μενου με τη θες να bootαρης εσυ θα βαλεις enter στα windows

 

1.JPG

 

και θα μπεις στα windows σου μετα με ενα προγραμμα και μετα για να εχεις dual boot θα βαλεις το προγραμμα easyBCD κα οταν το ανοιξης θα πατησεις την καρτελα add entries

και δηλωνης τα linux

 

easybcd2.jpg

 

και μετα καθε φορα που ανοιγη ο υπολογιστης σου θα διαλεγης λογισμικο

 

δεν νομιζω οτι και τωρα δεν καταλαβες ;

 

Ευχαριστω Δημητρη, αλλα πολυ "πλαγιος" δεν ειναι ο τροπος;

Αραγε αληθεια χρειαζονται ολα αυτα;

Παντως σ ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εγκατεστησα το ubuntu 11-10 στον υπολογιστη μου. :)

 

Με την αυτοματη επιλογη που εχει στην αρχη την πρωτη μαζι με τα windows δεν μου μπαινε.

Στην τριτη επιλογη με τη χειροκινητη κατατμηση εκανα το εξης λαθος στην επιλογη "σημειο επαφης" δεν ηξερα τι να επιλεξω και το αφηνα κενο πατωντας "συνεχεια" :rolleyes: , εκει πρεπει να καταχωρησεις τη πρωτη με τη πλαγια γραμμη αλλιως δεν..

 

Να στε καλα παντως για τη βοηθεια.

 

 

 

Υ.Γ. Στο browser δεν μου αλλαζε η γλωσσα σε Ελληνικα ενω εχω επιλεξει Ελληνικο πληκτρολογιο, εαν γνωριζει καποιος πως αλλαζει ας μου πει.

Ευχαριστω!

 

Episis den mou egkatastei kanena programma mou grafei ..."Παρουσιάστηκε ανεπανόρθωτο σφάλμα,Φαίνεται να υπάρχει ένα προγραμματιστικό σφάλμα στο aptdaemon, δηλ. το λογισμικό που επιτρέπει την εγκατάσταση/αφαίρεση και την εκτέλεση άλλων πράξεων διαχείρισης πακέτων" :confused:

 

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα.

 

Εγκατέστησα τα ubuntu 11.10 (64-bit) στο λαπτοπ μου,στο οποίο είναι εγκατεστημένα τα windows 7.

Έκανα boot από το cd των ubuntu και ακολούθησα τις οδηγίες,δηλαδή το partition το έκανα μέσω της εγκατάστασης και όχι πριν, μέσω των windows χρησιμοποιώντας κάποιο άλλο πρόγραμμα.

Όλα πήγαν τέλεια,δεν μου πέταξε κάποιο μήνυμα σφάλματος, αλλά τώρα δεν μου εμφανίζει ποτέ κατά την εκκίνηση να επιλέξω μεταξύ windows και ubuntu.

 

Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα.

 

Εγκατέστησα τα ubuntu 11.10 (64-bit) στο λαπτοπ μου,στο οποίο είναι εγκατεστημένα τα windows 7.

Έκανα boot από το cd των ubuntu και ακολούθησα τις οδηγίες,δηλαδή το partition το έκανα μέσω της εγκατάστασης και όχι πριν, μέσω των windows χρησιμοποιώντας κάποιο άλλο πρόγραμμα.

Όλα πήγαν τέλεια,δεν μου πέταξε κάποιο μήνυμα σφάλματος, αλλά τώρα δεν μου εμφανίζει ποτέ κατά την εκκίνηση να επιλέξω μεταξύ windows και ubuntu.

 

Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

 

εννοείς οτι σου ανοίγει κατευθείαν ubuntu?

 

αν ναι,

ανοίγεις ένα terminal και κάνεις sudo gedit /etc/default/grub

στο αρχείο που θα σου ανοίξει προσθέτεις

>GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=
GRUB_TIMEOUT=5 

κάνεις save

και μετά πάλι στο terminal sudo update-grub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείς οτι σου ανοίγει κατευθείαν ubuntu?

 

αν ναι,

ανοίγεις ένα terminal και κάνεις sudo gedit /etc/default/grub

στο αρχείο που θα σου ανοίξει προσθέτεις

>GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=
GRUB_TIMEOUT=5 

κάνεις save

και μετά πάλι στο terminal sudo update-grub

 

 

Όχι!

μου ανοίγει κατευθείαν τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το grub του ubuntu που τον εβαλες!!!

 

 

Τί εννοείς;

 

Εγώ όπως ανέφερα αρχικά, ακολούθησα απλά τις οδηγίες του cd εγκατάστασης. Δεν μου εμφάνισε ποτέ να επιλέξω

να τοποθετήσω τον grub κάπου συγκεκριμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παιδιά,τελικά έκανα ξανά εγκατάσταση των Ubuntu και τώρα μου εμφανίζει την επιλογή.

 

Μια διευκρίνηση ακόμα,δημιουργήθηκαν δύο επιπλέον partitions τώρα των 6 GB (Συνολικά είναι 3)

όπου έχουν ετικέτα SWAP Linux και αφαιρέθηκαν από τα συνολικά 50 GB που δέσμευσα για τα Ubuntu.Πλέον έχω 30GB.

Αυτά γίνεται να τα διαγράψω και να τα ενσωματώσω μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παιδιά,τελικά έκανα ξανά εγκατάσταση των Ubuntu και τώρα μου εμφανίζει την επιλογή.

 

Μια διευκρίνηση ακόμα,δημιουργήθηκαν δύο επιπλέον partitions τώρα των 6 GB (Συνολικά είναι 3)

όπου έχουν ετικέτα SWAP Linux και αφαιρέθηκαν από τα συνολικά 50 GB που δέσμευσα για τα Ubuntu.Πλέον έχω 30GB.

Αυτά γίνεται να τα διαγράψω και να τα ενσωματώσω μετά;

δεν νομίζω ότι χρειάζονται δύο swap μάλλον κάτι έκανες λάθος στην εγκατάσταση. Αν το μηχάνημα έχει αρκετή μνήμη από μόνο του το swap δεν χρειάζεται να είναι τόσο μεγάλο αλλά για να μην μπλέκεις γτ δεν αφήνεις τα default της εγκατάστασης; Κάπου έχει αν θυμάμαι καλά γτ έχω και καιρό να το κάνω επιλογή κατά την εγκατάσταση να σου αφαιρέσει όλα τα linux partitions και να τα φτιάξει μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω ότι χρειάζονται δύο swap μάλλον κάτι έκανες λάθος στην εγκατάσταση. Αν το μηχάνημα έχει αρκετή μνήμη από μόνο του το swap δεν χρειάζεται να είναι τόσο μεγάλο αλλά για να μην μπλέκεις γτ δεν αφήνεις τα default της εγκατάστασης; Κάπου έχει αν θυμάμαι καλά γτ έχω και καιρό να το κάνω επιλογή κατά την εγκατάσταση να σου αφαιρέσει όλα τα linux partitions και να τα φτιάξει μόνο του.

 

 

το κατάλαβα ότι κάτι λάθος έκανα, θα το ψάξω. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...