Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση ubuntu11-10 σε λαπτοπ με windows 7


kon-man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:rolleyes: Μια ερωτηση μοναχα, εχω κατεβασει το νεο 11-10, το "επαιξα" μετα απο επανεκκινηση μεσα απο τα εφταρια.

Πως πρεπει να κανω εγκατασταση, πρεπει να κανω partition;

Προτιμω να ειναι χωριστο απ τα εφτα να "παιζει" μονο του.

Υπαρχει περιπτωση να "πειραξει" τα windows οπως και να χει;.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελεικα τι θες 2 λογισμικα ;

 

 

Ναι, θελω να κρατησω τα εφταρια εννοειται καθως τα "δουλευω" σε πολλα προγραμματα που χρησιποποιω καθημερινα και τα γνωριζω, και να "μπω" σιγα-σιγα να μαθω τα αλλα, ισως στο μελλον να τα μονιμοποιησω γιατι μ αρεσουν ιδιαιτερα.. :rolleyes: εχουν αυτο το ..κατι τις :D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θελω να κρατησω τα εφταρια εννοειται καθως τα "δουλευω" σε πολλα προγραμματα που χρησιποποιω καθημερινα και τα γνωριζω, και να "μπω" σιγα-σιγα να μαθω τα αλλα, ισως στο μελλον να τα μονιμοποιησω γιατι μ αρεσουν ιδιαιτερα.. :rolleyes: εχουν αυτο το ..κατι τις :D .

 

τοτε θα πρεπει να κανεις παρτιτιον στον σκληρο σου ξερεις πως ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέψου τη σελίδα: http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download

 

και δες τα βήματα 1,2,3,4 με έμφαση στα κουμπάκια "show me how".

 

όπως βλέπεις στο 4, ο εγκαταστάτης αναγνωρίζει τα windows 7 και δίνει στο χρήστη

την επιλογή "install alongside windows"

 

όπως και να 'χει μην ξεχάσεις να κάνεις backup τα αρχεία σου. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλα τι γινεται εχει κολλυσει εδω και μιαμισι ωρα στο ..αναμονη επιβεβαιωσης.. εβαλα το ονομα χρηστη και κολλησε εκει.

Βαρεθηκα θα το κλεισω γιατι δεν προκειται να το εγκαταστησει.

 

τοτε θα πρεπει να κανεις παρτιτιον στον σκληρο σου ξερεις πως ;

 

Δημητρη, το partition το κανουμε πρωτα απ τα windows; οπως οταν εγκαθιστουμε π.χ. windows;

Ή μετα απ το ubuntu στη διαρκεια της εγκαταστασης;

Διοτι εγω ειχα κανει ενα πριν, γυρω στα 45GB αλλα μετα δεν μου εμφανιζε τους δισκους οπως περιμενα..

 

Οπως ειπα και πιο πριν η εγκατασταση κολλησε στο τελος και μου βγαλε ενα error στο δισκο μετα απο επανεκκινηση. :rolleyes:

 

Τα φωτα σας.. :)

 

 

Επισης κατι αλλο οταν το "παιζεις" σαν προγραμμα μεσα απ τα windows εχεις ολες τις δυνατοτητες δηλαδη κατεβαζεις αρχεια και τα παιζεις. Διοτι εμενα σαν να μου κανε "νερα" :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • καλο θα ηταν πρωτα να κανεις ενα format στα Windows 7 και στην επιλογη του σκληρου θα επλεξεις των σκληρο και θα τον σπασης σε 2 κομματια πουχου 100 για win7 και 60 για linux και να εγκαταστησεις τα windows 7
  • οταν ολοκληροθη η εγκατασταση θα βαλεις το cd των linux και θα πατησεις εγκαταστασης και στην διαχειρίσεις σκληρων θα πεοσεξεις που να πατησεις την εγκατασταση θα βρεις συγγουρα καποια video στο youtube που θα δειχνη την εγκατασταση
  • οταν ολοκληρωθη η εγκατασταση θα μπαινη μονο στο linux και θα δεις οτι δεν μπορεις για λοιπη η επιλογη εχεις καταλαβη μεχρι εδω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι το ξαναλεω.

 

Μην χρησιμοποιητε wubi.

 

Μη μη μη!!

 

Κακο !

 

Τζιζ!!

 

Παντα σε partition / ξεχωριστο σκληρο ή αν θελετε απλως να πειραματιστειτε --> vbox / vmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι το ξαναλεω.

 

Μην χρησιμοποιητε wubi.

 

Μη μη μη!!

 

Κακο !

 

Τζιζ!!

 

Παντα σε partition / ξεχωριστο σκληρο ή αν θελετε απλως να πειραματιστειτε --> vbox / vmware.

 

Γιατί τι έχει το wubi; Τόσα χρόνια παίζω με wubi, ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Αυτό πάω να κάνω πάντως τώρα και μου πετάει στην εγκατάσταση ένα ωραίο "Windows Backend" object has no attribute "iso_path". Και δεν εγκαθίσταται. Γαμώτο.

Καμιά ιδέα κανείς; Κοίταξα στο νετ, δε βρήκα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • καλο θα ηταν πρωτα να κανεις ενα format στα Windows 7 και στην επιλογη του σκληρου θα επλεξεις των σκληρο και θα τον σπασης σε 2 κομματια πουχου 100 για win7 και 60 για linux και να εγκαταστησεις τα windows 7
  • οταν ολοκληροθη η εγκατασταση θα βαλεις το cd των linux και θα πατησεις εγκαταστασης και στην διαχειρίσεις σκληρων θα πεοσεξεις που να πατησεις την εγκατασταση θα βρεις συγγουρα καποια video στο youtube που θα δειχνη την εγκατασταση
  • οταν ολοκληρωθη η εγκατασταση θα μπαινη μονο στο linux και θα δεις οτι δεν μπορεις για λοιπη η επιλογη εχεις καταλαβη μεχρι εδω ;

 

Οχι Δημητρη, δεν εχω καταλαβει, ειναι λιγο μπερδερμενο το μηνυμα σου.

Καταρχην για ποιο λογο να ξανακανω format στα windows;

Πριν ενα μηνα ειχα κανει γιατι ειχα κολλησει ιους.Εκανα πολυ κοπο να τα φερω εδω που ειναι σημερα.

Επειτα ειχα κανει δυο-τρεις φορες format σε δευτερα windows7 (στο ιδιο laptop)διοτι εκανα καποιες δοκιμες και δεν ηθελα να χαλασω τα καλα,(που εχω ολα μου τα προγραμματα μεσα).

 

Εχθες εγκατεστησα τα ubuntu 11-10 και τα επαιξα μεσα απ τα windows, στη συνεχεια θελησα να τα εγκαταστησω στο σκληρο ενω ειχα κανει partirion αλλα δεν μπαιναν με τιποτα. Τα εσβησα, εφερα τον δισκο στην αρχικη του μορφη, διεγραψα το αρχειο και μεσα απ τα windows και συνεχιζει στην εκκινηση να μου εμφανιζει το ubuntu θελοντας να βαλω το δισκακι επιδιορθωσης τους!

Αφου δεν υπαρχουν μεσα τα εχω διαγραψει και το προγραμμα και απ το δισκο. B)

Θαρρω πως με δουλευουν :P

 

Τι κανω...θελω να τα εγκαταστησω!!!

Μηπως δεν τα "βρηκαν" με τα εφτα;

ααα! πολλα ζητανε! :P

 

Θελω ubuntu! Τωρα!

Λοιπον τι κανω; B) :fear: :) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις οτι στο boot εμφανιζεται ο grub; Αν ναι τοτε δε σε δουλευουν ειναι κατι που θα επρεπε να συμβαινει.

 

Πλεον ο bootloader σου ειναι ο grub και για να φυγει θα πρεπει να κανεις boot με δισκακι των windows7 και να να επαναφερεις το MBR των windows

 

Εννοειται οτι δε θα κανεις παλι format στα windows7 μονο και μονο για να βαλεις Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενε με μπερδεξες εχεις στον σκηλο σου τωρα τα 7 ?

ποσα γιγα ειναιο σκληρος σου ?

 

Δημητρη, λοιπον ειναι.. 136GB ελευθερα απο 187 στον C οπου εχω τα windows.

 

Και 46GB ελευθερα απο 184 στον D που εχω τα αρχεια μου.

 

δες αυτον των οδηγο http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=455&http

ειναι αναλυτικος

 

Ωραιος οδηγος, μηπως ομως αφορα προγενεστερο λογισμικο;

Αν και πιο απλος ειναι διαφερετικος εντελως.

 

εννοεις οτι στο boot εμφανιζεται ο grub; Αν ναι τοτε δε σε δουλευουν ειναι κατι που θα επρεπε να συμβαινει.

 

Πλεον ο bootloader σου ειναι ο grub και για να φυγει θα πρεπει να κανεις boot με δισκακι των windows7 και να να επαναφερεις το MBR των windows

 

Εννοειται οτι δε θα κανεις παλι format στα windows7 μονο και μονο για να βαλεις Linux.

 

Απλως μου εμφανιζει τις δυο επιλογες .. windows ή ubuntu;

Εν τω μεταξυ τα δεύτερα δεν υπαρχουν πλεον μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...