Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομαι να βαλω Linux...


Liverpool89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Θελω να μου πειτε πως θα κανω bual boot win7/linux.Εψαξα στ ιντερνετ αλλα νομιζω δεν εχει κανενν καοπιστικο οδηγο.

 

 

Χρειαζεται ειδικος οδηγος? Οι πιο πολλες διανομες εχουν προβλεψει το ενδεχομενο και αμα κατα την εγκατασταση εντοπισουν windows θα σου δωσουν επιλογη για dual boot.

Τουλαχιστον οι διανομες που εχουν "ευκολη" εγκατασταση.

Απλα πρεπει τα windows να ειναι ηδη μεσα.

 

Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι με τα 7. Στα XP ετσι μπορουσε να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σε κουρασε το ubuntu για ποιο λογο να βαλεις Mint και κατα συνεπεια linux γενικοτερα.

 

Ας μην κρινουμε ολο το GNU/Linux με βαση το ubuntu.

 

@Liverpool89 τι καθοδηγηση θες?

 

κατεβασε το iso του mint , καψτο σε ενα cd / usb, βαλτο στο laptop και τρεχτο απο κει να δεις αν σου αρεσει.

 

ή το προβλημα ειναι το dual boot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To mint 11 από μόνο του έχει κατά την εγκατάσταση εύχρηστη επιλογή για δημιουργία dual boot έχοντας ήδη τα win εγκατεστημένα. Αν θες περισσότερες πληροφορίες ψάξε για τα βήματα κατά την εγκατάσταση του mint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@Liverpool89 τι καθοδηγηση θες?

 

ή το προβλημα ειναι το dual boot?

Τπ προβλημα μου ειναι αυτο...

 

Εχω ψαξει στο διαδυκτυο και ειδα πολλα βινταεκια και με κερδισε λιγο το mint ...

 

αλλα ειναι καινουργιος ο υποόγιστης και να μην τα κανω μανταρα και να χρειαζεται ξαναπερασμα των win..Και το βασικοτερο που με πασχολει ειναι το μερος του δισκου που εχει το recovery αμα το χασω...πανε οι drivers..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα ειναι καινουργιος ο υποόγιστης και να μην τα κανω μανταρα και να χρειαζεται ξαναπερασμα των win..Και το βασικοτερο που με πασχολει ειναι το μερος του δισκου που εχει το recovery αμα το χασω...πανε οι drivers..

 

το πρώτο λοιπόν που πρέπει να γίνει είναι κλωνοποίηση του δίσκου σου με clonezilla ή με ότι άλλο βολεύεσαι.

 

από κει και πέρα αν σ'ενδιαφέρει το ubuntu 11.10 βγαίνει σε λίγες μέρες.

 

Αν θέλεις εξήγησε λίγο περισσότερο τι ήταν αυτό που σε κούρασε. Το unity;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το clonezilla τι ακριβως κανει?

 

Πολλα δεν μου αρεσαν, ειδικα που σε προβληματα π.χ ναι αυτο θα φτιαχτει στην επομενη εκδοση και τετοια...

 

Ενω οι αλλες διανομες ηταν πιο σταθερες . απ'οσο ακουγα..

 

Το unity μπορουσα να το κρυψω με τις επιλογες που εδινε η log screen..αλλα ουτε να το πειραξεις δεν σε αφηνε..Μην πω την ασυμβατοτητα του με το compiz..χανοτανε το συμπαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μολις εκανα το usb live...

 

το εκκινησα απο το σταθερο μου αλλα τζιφος..μου εβγαζε κατι ασπρα γραμματα...μετα απο την επιλογη star up mint και μετα τα γραμματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...