Προς το περιεχόμενο

Αγορά φωτογραφικής μηχανής


misfits_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum..

Θα ήθελα την βοήθεια σας..

Σκοπεύω να αγοράσω μία φωτογραφική μηχανή που θα χρισιμοποιηται κυρίως για φωτογραφιση χωρων με πολυ χαμηλο φωτισμο οπως bar,club,μουσικες σκηνες ,μπουζούκια κτλ..

Τι χαρακτηριστηκα πρέπει να κοιτάξω?

Ποιες είναι οι προτάσεις σας μεχρι 200€ ?

Ευχαριστω προκαταβολικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200 € budget και χαμηλός φωτισμός δεν πάνε μαζί.

 

Εκτός αν δεν σε πειράζει η ποιότητα να είναι ψιλοάθλια. Απο τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω οτι τις φωτογραφίες δεν θα τιε βγάζεις για χόμπι (εκτός εαν τα σκυλάδικα σου ξυπνάνε τον καλλιτέχνη μέσα σου). Για ποιοτικές φωτογραφίες πάς σε DSLR και με ένα πολυ μέτριο φλάς πάς γύρω στα 1100 € κάτω όριο (άμα πάρεις και τρίποδο βάλε + 200-300 € και δεν μιλάω για επαγγελματικές λύσεις), επίσης πρέπει να ξέρεις και σε μέγαλο βαθμό να χειρίζεσαι και την φωτογραφική μηχανή (Το σκοτάδι, ο καπνός, η συνεχής κίνηση δεν είναι παιχνιδάκι).

 

Εγω είμαι φάν της NIKON και προς τα εκεί θα σου έλεγα να κινηθείς. Άμα αποφασίσεις να χώσεις το χέρι στην τσέπη, έχω να σου προτίνω και ένα πολυ καλό μαγαζί (εγω απο εκεί πήρα την δικιά μου) με πολυ ευγενικούς, εξυπηρετικούς και πάνω απ'όλα γνώστες του αντικειμενου. Όχι μπακάληδες που πουλάνε πεπόνια, μανταρίνια, κινητά και DSLR!!!

 

Η πρόταση μου είναι:

NIKON D90

με τον φακό 18-105 VR πάει γύρω στα 800 €

 

Απο φλάς δεν ξέρω γιατι δεν έχω αγοράσει ποτέ αλλα γύρω στα 300€ σίγουρα θα σου πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200 € budget και χαμηλός φωτισμός δεν πάνε μαζί.

 

Εκτός αν δεν σε πειράζει η ποιότητα να είναι ψιλοάθλια. Απο τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω οτι τις φωτογραφίες δεν θα τιε βγάζεις για χόμπι (εκτός εαν τα σκυλάδικα σου ξυπνάνε τον καλλιτέχνη μέσα σου). Για ποιοτικές φωτογραφίες πάς σε DSLR και με ένα πολυ μέτριο φλάς πάς γύρω στα 1300 € κάτω όριο (άμα πάρεις και τρίποδο βάλε + 200-300 € και δεν μιλάω για επαγγελματικές λύσεις), επίσης πρέπει να ξέρεις και σε μέγαλο βαθμό να χειρίζεσαι και την φωτογραφική μηχανή (Το σκοτάδι, ο καπνός, η συνεχής κίνηση δεν είναι παιχνιδάκι).

 

Εγω είμαι φάν της NIKON και προς τα εκεί θα σου έλεγα να κινηθείς. Άμα αποφασίσεις να χώσεις το χέρι στην τσέπη, έχω να σου προτίνω και ένα πολυ καλό μαγαζί (εγω απο εκεί πήρα την δικιά μου) με πολυ ευγενικούς, εξυπηρετικούς και πάνω απ'όλα γνώστες του αντικειμενου. Όχι μπακάληδες που πουλάνε πεπόνια, μανταρίνια, κινητά και DSLR!!!

 

Θέλω τουλαχιστον να φενεται η φωτογραφια δεν θελω ουτε να είναι κρύσταλο ουτε να βλεπω μονο pixels..

π.χ.

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0573811&catid=060400

δεν είναι καλή επιλογή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με compact φωτογραφικές μηχανές δεν νομίζω οτι θα φαίνονται οι φωτογραφίες. Εγω έχω μία πολυ καλή compact αλλα το βράδυ με αρκετό φώς δεν βγάζει ούτε σε εξωτερικό χώρο καλές φωτογραφίες, πόσο μάλλον σε ένα κλειστό, σκοτινό γεματο καπνούς και περαστικούς. Βέβαια κάνεις ερωτήσεις χωρίς να δίνεις καθόλου στοιχεία.Γιατι θέλεις να βγάλεις αυτές τις φωτογραφίες;;; Δουλειά;;; Χόμπι;;; Τι;; Σε τι απόσταση θα είσαι (άμα είσαι στο ένα μέτρι και βάλεις το φλάς, θα τον βγάλεις το τραγουδιστή);;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με compact φωτογραφικές μηχανές δεν νομίζω οτι θα φαίνονται οι φωτογραφίες. Εγω έχω μία πολυ καλή compact αλλα το βράδυ με αρκετό φώς δεν βγάζει ούτε σε εξωτερικό χώρο καλές φωτογραφίες, πόσο μάλλον σε ένα κλειστό, σκοτινό γεματο καπνούς και περαστικούς. Βέβαια κάνεις ερωτήσεις χωρίς να δίνεις καθόλου στοιχεία.Γιατι θέλεις να βγάλεις αυτές τις φωτογραφίες;;; Δουλειά;;; Χόμπι;;; Τι;; Σε τι απόσταση θα είσαι (άμα είσαι στο ένα μέτρι και βάλεις το φλάς, θα τον βγάλεις το τραγουδιστή);;;

 

 

Για ολα! !

Δηλαδη για φωτογραφικο αρχειο διαφορων μαγαζιων αλλα θελω απλα να φαινονται οι χωροι και οι καλυτεχνες απο διαφορες αποστασεις.. Δεν με ενδιαφερει τοσο η ποιοτητα απλα να ξεχωριζεις τι βλεπεις..

Εσυ στα χρηματα που λεω τι θα προτεινες για καλυτερη επιλογή (δεν υπαρχει € παραπανω)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν γενικότερα θέλει πολυ ψάξιμο και αυτήν την στιγμή βιάζομαι ΑΛΛΑ θα σου πρότινα να κάτσεις και να βρείς ξένα φορουμ που θα μιλάνε μόνο για compact cameras... Υπάρχουν πολλά. Διάβασε topics με παρόμοιο με εσένα θέμα και θα βρείς την καλύτερη στα λεφτά σου λύση... Εγω όταν πήρα DSLR το έψαχνα γύρω στον 1,5 μήνα. Διάβασε πολλά δορουμ πολλά reviews και μετά πήγαινε σε ένα ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ μαγαζί και αγόρασε την. ΜΗΝ πάς σε Γερμανούς, public κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum..

Θα ήθελα την βοήθεια σας..

Σκοπεύω να αγοράσω μία φωτογραφική μηχανή που θα χρισιμοποιηται κυρίως για φωτογραφιση χωρων με πολυ χαμηλο φωτισμο οπως bar,club,μουσικες σκηνες ,μπουζούκια κτλ..

Τι χαρακτηριστηκα πρέπει να κοιτάξω?

Ποιες είναι οι προτάσεις σας μεχρι 200€ ?

Ευχαριστω προκαταβολικά..

 

Ιδανική για φωτο με χαμηλό φωτισμό στην κατηγορία compact, αν υπάρχει ακόμα διαθέσιμη

 

http://www.skroutz.gr/s/87943/Sony-DSC-WX1.html

 

αλλιώς αυτή είναι η συνέχεια της χωρίς να την έχω δοκιμάσει:

 

http://www.skroutz.gr/s/279113/Sony-DSC-WX5.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ολα! !

Δηλαδη για φωτογραφικο αρχειο διαφορων μαγαζιων αλλα θελω απλα να φαινονται οι χωροι και οι καλυτεχνες απο διαφορες αποστασεις.. Δεν με ενδιαφερει τοσο η ποιοτητα απλα να ξεχωριζεις τι βλεπεις..

Εσυ στα χρηματα που λεω τι θα προτεινες για καλυτερη επιλογή (δεν υπαρχει € παραπανω)?

 

ειναι παρα πολυ δυσκολο να καταλαβουμε ποια ειναι ακριβως η ποιοτητα που ζητας. Η φωτογραφια σε τετοιους χωρους και μαλιστα σε αποσταση (το φλας ειναι απιθανο να αρκει) ειναι κορωνα γραμματα. Αν μαλιστα κανεις και zoom παει το εχασες το παιχνιδι. Η σωστη επιλογη για αυτο που θες ειναι μια DSLR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Canon 40d, sigma 10-20, canon 100-300 zoom, grip για 2 μπαταρίες με κουμπί shutter και ταχύτητα διαφράγματος, 3 μπαταρίες (1 canon), remote shutter release, , τσάντα hama, κιτ καθαρισμού, 3 κάρτες cf (4,4,2gb), κιτ για AAA μπαταριες,2 φίλτρα uv και polarized,strap canon. Σαν καινούργια 900 ευρώ. 6947303003

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κομπακτ, οτι και να παρεις δε θα σε καλυψει.Εγω την ιδια δουλεια κανω.Εχω την Νικον D3100.Με καλυπτει πληρως...Και με ενα σχετικα φτηνο φλας για τις μακρινες αποστασεις.Οπως πχ αν θες να βγαλεις πανοραμικες φωτο θα χρειαστεις οπωσδηποτε εξωτερικο φλας.Την καμερα αυτην την πηρα καινουργια 400ευρω.Αν ψαξεις,ακομα και εδω,σε αγγελιες σιγουρα θα βρεις μια μεταχερισμενη στα λεφτα που δινεις,Αυτην ειναι η πιο καλη λυση που σου προτεινω.Φτηνη και αξιοπιστη.Μην κανεις το λαθος και παρεις Κομπακτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...