Προς το περιεχόμενο

Έκδοση Linux για παλιο μηχάνημα.


makis_kom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, έχω ένα παλιό laptop HP omnibook XE3

με επεξεργαστή 800Mhz και RAM 64Mb(!).

Χρησιμοποιώ τώρα τα Win98 παλαιότερα είχα βάλει και

τα XP αλλά όπως είναι φυσικό δεν τραβούσε... :)

Δυστυχώς έχει χαλάσει το DVD-Rom και δεν μπορώ

να κάνω καμία εγκατάσταση (δεν εχει boot from USB στο BIOS)

οπότε όποια εγκατάσταση και να κάνω θα χρειαστεί

να βγάλω τον σκληρό και να την κάνω σε ένα άλλο μηχάνημα.

Έχετε να μου προτείνετε καμία έκδοση ή καμία άλλη λύση;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι πρέπει να πας παραπέρα από linux σε BSD. Μια πολύ καλή επιλογή είναι το FreeBSD με μια πολύ ελαφριά έκδοση γραφικού περιβάλλοντος.(gui)

 

Links:

 

http://www.freebsdworld.gr/

https://help.ubuntu....owMemorySystems

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει πριν χρόνια να βάλω FreeBSD αλλά τα βρήκα σκούρα στο σετάρισμα.

Ελπίζω να έχει γίνει ευκολότερο τώρα(θα το δοκιμάσω και αυτό).

Μήπως θα μπορούσα να κάνω κάτι με εκδόσεις όπως το Puppy linux?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταλαιπωρία...

Επειδή έχω παίξει και εγώ με παλαιό laptop, ο μόνος λόγος για να το φτιάξεις είναι για τον πειραματισμό και για να χαρείς ότι έφτιαξες το αρχαίο hardware να παίξει.

Καλός η κακός το hardware με ότι λειτουργικό σύστημα και να το στήσεις, δεν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες της εποχής. Τέτοιου είδους hardware μπορούν να αξιοποιηθούν πολύ όμορφα σαν home servers, πρώτων γιατί είναι τσάμπα και δεύτερον γιατί δεν καίει ρεύμα.

Παρ' όλα αυτά άμα θέλεις να το στήσεις δες και εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που κοιτάς δεν είναι τόσο το kernel(ο πυρήνας - το σύστημα) αλλά ποιο πολύ το gui(γραφικό περιβάλλον) Δεν ξέρω αν ένα xfce μπορεί να το κρατήσει.

 

Πως μπορείς εύκολα και γρήγορα να δοκιμάζεις;

 

Ή εγκαθιστώντας το FreeBSD (όχι custom editions) δηλαδή χωρίς περιβάλλον και βάζοντας - βγάζοντας περιβάλλοντα.

 

2ο τρόπος μπορείς να εγκαταστήσεις το Ubuntu server που έρχεται επίσης χωρίς περιβάλλον και αρχίζει και του περνάς ελαφρά περιβάλλοντα.

 

Αυτοί είναι οι ποιο εύκολοι τρόποι για εμένα για να πειραματιστείς χωρίς να χρειάζεται να κάνεις συνέχεια format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί είδους applications ή services θέλεις να τρέχεις στο μηχάνημα; Γιατί ακόμη κι αν εγκαταστήσεις μία υπερελαφριά έκδοση Linux ή άλλου Unix-οειδούς που με το boot σε γραφικό περιβάλλον γεμίζει σχεδόν η φυσική μνήμη, θα απομένουν ελάχιστα megabytes RAM διαθέσιμα για να τρέξεις εφαρμογές, πριν να αρχίσει το swapping. Και μετά θα έρθει το disk thrashing να σε αποτελειώσει (πώς λέμε "και μετά ήρθε ο έρωτας"; Ε, καμία σχέση :P).

 

Κατακλείδα: τα 64 megabytes RAM εν έτει 2011 είναι απελπιστικά λίγα για οποιαδήποτε desktop χρήση, ακόμη και για κάποτε απλά πράγματα όπως casual browsing. Για χρήση ως GUI-less server, κάτι γίνεται. Για παραπάνω, θα σπάσουν τα νεύρα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...