Προς το περιεχόμενο

Grub rescue Και δεν μποοταρει τα windows


Jason13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα βαλει παλια τα ubuntu μεσα στον ιδιο σκληρο με τα windows 7 και σημερα πηγα να το σβησω το ubuntu μεσω του DISK management. Εσβησα λοιπον το συγκεκριμενο κομματι του σκληρου. και μετα την επανακινηση που εκανα μου εμφανιζει το λαπτοπ μολις ανοιγει "Grub rescue: " και δεν κανει τιποτα. Τι να κανω για να ξαναφερω τα windows 7 χωρις να χαθει αρχειο; Νομιζω το ειχα ξαναπαθει παλια αλλα δεν θυμαμαι τι εκανα για να το φτιαξω.. Οταν παταω restore παλι μου εμφανιζει το grub rescue..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα τα windows σε usb αλλα οταν παταω να μπουταρει απο το usb με βαζει να κανω εγκαατασταση τα windows. δΕΝ ΜΟΥ δινει τη δυνατοτητα να κανω repair ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λειτουργικό σύστημα έχεις; Windows 7? Αν ναι, βάζεις ένα δισκάκι των Windows ή ένα flashάκι όπως έκανες τελοσπάντων, και όταν σου βγάζει το πρώτο μήνυμα για εγκατάσταση των Wndows όπως είπες, πατάς επόμενο. Στο επόμενο βήμα, κάτω κάτω αριστερά, έχει δύο επιλογές, μία εκ των οποίων λέει : Επιδιόρθωση του υπολογιστή σας. Πατάς εκεί. Αφού αναζητήσει κάποιο εγκατεστημένο λειτουργικό, το επιλέγεις και πατάς επόμενο. Εκεί θα σου βγάλει μια πληθώρα επιλογών. Θα πας στην κονσόλα. Πληκτρολογείς :

>bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
exit

Κάνεις επανεκκίνηση και είσαι οκ! (Τουλάχιστον σε εμένα δούλεψε.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι "θεος". Thanks. Μηπως ξερεις ή γενικα καποιος πως να σβησω τα ubuntu ; Εχω σβησει τα αρχεια του παλια αλλα εξακολουθει να εμφανιζει το ubuntu στην αρχχη οταν bootarei το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς, ότι εμφανίζεται το ubuntu σαν επιλογή στον bootloader των windows, τότε, μπαίνεις τα Windows, κατεβάζεις και εγκαθιστάς το easybcd, (κάποια παλαιότερη έκδοση, γιατί είναι δωρεάν). Το ανοίγεις, και πηγαίνεις στην καρτέλα Add/Remove Entries. Από εκεί κάνεις Remove τo Ubuntu.

 

*Να υποθέσω ότι έχεις σβήσει το partition με το Ubuntu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς, ότι εμφανίζεται το ubuntu σαν επιλογή στον bootloader των windows, τότε, μπαίνεις τα Windows, κατεβάζεις και εγκαθιστάς το easybcd, (κάποια παλαιότερη έκδοση, γιατί είναι δωρεάν). Το ανοίγεις, και πηγαίνεις στην καρτέλα Add/Remove Entries. Από εκεί κάνεις Remove τo Ubuntu.

 

*Να υποθέσω ότι έχεις σβήσει το partition με το Ubuntu?

ναι, το εχω σβησει.. θα το δοκιμασω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να σε ρωτήσω, το Ubuntu , το έβαλες μέσα από τα Windows? (Wubi)?? ή έκανες "κανονική εγκατάσταση;

νομιζω ειχα κανει install απο τα windows..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...