Προς το περιεχόμενο

Ρυθμισεις jack connection kit για σωστο latency!


sotos81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν ανοίγεις τον υπολογιστή δεν βλέπεις μια οθόνη με κάποιες επιλογές για το που θα μπεις? Εκτός αν δεν έχεις το ubuntu εγκατεστημένο μαζί με windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Οταν ανοίγεις τον υπολογιστή δεν βλέπεις μια οθόνη με κάποιες επιλογές για το που θα μπεις? Εκτός αν δεν έχεις το ubuntu εγκατεστημένο μαζί με windows.

 

 

Οχι δεν εχω dual boot με windows μονο το ubuntu εχω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε να πατάς συνέχει escape όταν ανοίξεις τον υπολογιστή. Εχώ την εντύπωση αυτό είναι το κουμπί για να σου εμφανιστεί η οθόνη με τους kernel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε να πατάς συνέχει escape όταν ανοίξεις τον υπολογιστή. Εχώ την εντύπωση αυτό είναι το κουμπί για να σου εμφανιστεί η οθόνη με τους kernel.

 

Το δοκιμασα και οντως μου βγαζει μια μαυρη οθονη και λεει καποια πραγματα αλλα δεν προλαβαινω να διαβασω τι λεει γιατι εξαφανιζετε σε 2 δευτερολεπτα!

 

Υ.Γ. Υποψιν οτι δεν εχω κανει ακομα καμια ενεργεια απο αυτες που μου ειπες για τον kernel και το low latency!

Ηθελα πρωτα να εχω μια ολκληρομενη αποψη για το τι προκειτε να κανω!

 

Αν κανω τις ενεργειες που μου ειπες, τοτε θα εμφανιστει επιλογη την ωρα που ανοιγω τον υπολογιστη?Οπως γινετε δηλαδη με το dual boot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα την διαδικασια που μου ειπες και οταν παταω ανανεωση στο synaptic μου βγαζει σφαλμα και μου λεει οτι δεν βρεθηκε το κλειδι γι αυτα!Ποιο ειναι το κλειδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βαλεις το κλειδι που λες τρεχεις αυτο, σε ενα τερματικο και με το synaptic κλειστο

 

>sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys F141B61E

 

Υποθετω οτι αυτο ειναι το ppa repo που λετε...

https://launchpad.net/~abogani/+archive/ppa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βαλεις το κλειδι που λες τρεχεις αυτο, σε ενα τερματικο και με το synaptic κλειστο

 

>sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys F141B61E

 

Υποθετω οτι αυτο ειναι το ppa repo που λετε...

https://launchpad.net/~abogani/+archive/ppa

 

Σωστος!Ευχαριστω!

 

Εκανα ολη την διαδικασια και αφου εβαλα και το κλειδι και το πηρε κανονικα, στο synaptic γραφοντας στο search (low-latency) δεν μου εμφανιζει κανενα πακετο με το συγκεκριμενο ονομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες στο synaptic στην κατάσταση αριστερά κάτω κάτω έχει κάτι που λέει νεα πακέτα. Πάτα εκεί και δεξιά μετά θα δείς το πακέτο που σου λέω μην τα εγκαταστήσεις όλα αυτά που λέει αλλά μόνο αυτό που λέει low-latency

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες στο synaptic στην κατάσταση αριστερά κάτω κάτω έχει κάτι που λέει νεα πακέτα. Πάτα εκεί και δεξιά μετά θα δείς το πακέτο που σου λέω μην τα εγκαταστήσεις όλα αυτά που λέει αλλά μόνο αυτό που λέει low-latency

 

Δεν βρηκα κατι που να λεει για νεα πακετα!Αυτα μου λεει στο synaptic!

post-171086-0-18315600-1317995358_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit:Τωρα που εγραψα στο synaptic (lowlatency)δηλαδη χωρις παυλα (-) μου εβγαλε αυτο!Αυτο εννοουσες?Αν ναι τοτε αφου το εγγαταστησω τι ενεργειες πρεπει να κανω μετα?

post-171086-0-41689800-1318002705_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο που εχεις επιλεγμενο > δεξι κλικ > Mark for installation > Apply.

 

Μετα απλα επανεκκινεις και το επιλεγεις απο το μενου του grub.

 

Εκανα αυτα που μου ειπες και μετα την επανεκινηση πηρα μια μαυρη οθονη με ενα κατεβατο που ελεγε διαφορα αναβοσβηνε και μετα κολλουσε εκει!Μου ελεγε κατι για crash report=fail και κατι τετοια!

Δεν μπορουσα να κανω τιποτα και αναγκαστηκα να κανω format τον υπολογιστη (ευτυχως δεν ειχα αρχεια και διαφορα τετοια)!

Anyway!Ευχαριστω για την βοηθεια παντως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o

 

Το πιο πιθανο για το προβλημα που αναφερεις ειναι να μην δουλευε ο κλειστος driver που εχεις για την καρτα γραφικων σου και να επρεπε να τον ξαναπερασεις.

Γινεται, αν και ειναι λιγο ζορι...

 

Εισαι με ati ή nvidia και με fglrx ή nvidia αντιστοιχα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o

 

Το πιο πιθανο για το προβλημα που αναφερεις ειναι να μην δουλευε ο κλειστος driver που εχεις για την καρτα γραφικων σου και να επρεπε να τον ξαναπερασεις.

Γινεται, αν και ειναι λιγο ζορι...

 

Εισαι με ati ή nvidia και με fglrx ή nvidia αντιστοιχα?

 

ATI το fglrx δεν γνωριζω τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fglrx ειναι ο driver κλειστου κωδικα για τις ati... απο την ati. Ο ανοιχτου κωδικα λεγεται radeon και ειναι ενσωματωμενος στον πυρηνα.

Αν δεν εκανες καποια διαδικασια να εγκαταστησεις τον fglrx, τοτε μαλλον με τον radeon ησουν τοσο καιρο.

Επισης ισως να τον ειδες (τον fglrx) και σαν catalyst καπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...