Προς το περιεχόμενο

οι καλύτερες σχολές μαγειρικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/10/2011 στις 7:33 ΜΜ, Toufas είπε

Εγω και για αυτο το λογο παντα προτεινω σε καποιον να μην παει σε σχολες. Την νοοτροπια και την ζωης της κουζινας δεν θα την δεις σε καμια σχολη. Για αυτο και σε ολες τις δουλειες θα πας για δοκιμαστικη βαρδια και οχι για μονο συνεντευξη.

Πριν φυγω απο το ξενοδοχειο ειχαμε μια 18χρονη κοπελα που μολις ειχε βγει απο σχολη. Και εκεινη καταλαβαινε οτι δεν μπορουσε να αντεξει μερικα πραγματα. Εμαθα οτι εκλαιγε μια φορα μετα απο μια βραδια τιγκα στην πιεση... Στο maze θυμαμαι παλι ατομα να κλαινε.

συγγνωμη που παρεμβαινω μετα απο πολλα χρονια...εχω τελειωσει προσωπικα τει πληροφορικης εχω δουλεψει σε καποιες επιχειρησεις πανω στο αντικειμενο οι οποιες εκμεταλευονταν καταστασεις με αποτελεσμα να φρικαρω και τα τελευταια δυο χρονια να εχω δουλεψει σεζον μια ημουν food runner και επειτα πασπαρτου σε μια κουζινα και την δευτερη σεζον σε τουριστικο κλαδο σε αλλη επιχειρηση ! παμε τωρα σε οτι αναφερεις ..ποια νοοτροπια κουζινας και ποια ζωης?φυσικα κ πρεπει να εχεις δουλεψει εξω για να δεις την εκμεταλευση που παιζει το πως διαλεγουν καποιον αλλον επειδη εχει  βισμα και ας ειναι χειροτερος απο εσενα .. τι ειναι αυτα που λες ?? εσυ δηλ εχεις δουλεψει?και αν ναι θα επρεπε να ξερεις οτι εαν σκασει μυτη το υγειονομικο τα προστιμα ειναι τεραστια για καποιον που δεν εχει θεση μεσα στην κουζινα προσληψη δηλ κτλ που σημαινει οτι ο εργοδοτης πρεπει να σου κολλαει ενσημα! και οχι μονο για το οτι βρισκεται εκει. επειτα μια σχολη σου μαθαινει τεχνικες-ειδικευση -γενικα εκπαιδευεσαι σε πρακτικο επιπεδο . δηλ την ωρα της πολυ δουλειας θα σε αφησει καποιος μαγειρας ή σεφ να μαθεις ????εαν δεν παρεις την κατασταση στα χερια σου και να δουλεψεις πανω στο αντικειμενο δεν θα ψηθεις οπως λες  . κ ο σεκιουριτας κοιταει ενα ποδοσφαιριστη ή εναν πανεπιστημιακο που μιλαει αυτο δεν σημαινει πως μπορει να παιξει ποδοσφαιρο εξισου καλα ή να διδαξει προγραμματισμο .. κ επειδη ξερω πως θα κραξεις . συνεχιζω λεγοντας πως πιστευω πως εχω μια κλιση και αντιληψη στην μαγειρικη γι αυτο αν και ειμαι 30αρης πλεον σκεφτομαι να γραφτω σε μια σχολη μαγειρικης προφανως αυτη που θεωρω εγω την καταλληλοτερη! οντως υπαρχει πιεση στην κουζινα, αυτο οντως πρεπει να το εχεις να εισαι σκληρος-η να εισαι σφουγγαρι αποροφωντας και αποτυπονοντας τα παντα ο,τι βλεπεις! να αντεχεις τα καντιλια που θα σου ριξει ο εκαστοτε μαγειρας και σεφ την ωρα της πολυ δουλειας! αλλα πιστευω ακραδαντα πως μια σχολη και μονο αυτη μπορει να σου δωσει τις απαραιτητες γνωσεις σε πρακτικο επιπεδο  για να εκτοξευσεις την κλιση σου στην μαγειρικη εαν αυτη υπαρχει! Κ ΔΕΣ Κ ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΑΦΟΥ ΘΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ .. οταν ημουν φουντ ρανερ λοιπον ηταν ενας λακαμας σεφ απο λεμοντ με τρελοχαρτο κανονικοτατα(το μαθαμε αργοτερα οταν του δωσανε τον μπουλο)..ο οποιος διδασκε κανονικοτατα κ στην σχολη  της λεμοντ! πραγματικα αξεχαστος τυπος! τα παιδια που ηταν πρακτικη εκει μαγειρια ολοι ,αναγκαστικα εβγαιναν εξω μαζι του μετα την δουλεια μπας και τους προτεινει αλλου να περασουν μαθηματα απο οσο θυμαμαι και παει λεγοντας..ειχε φαει ξυλο παλαιοτερα απο σπουδαστες μιας κ ο τυπος επιτηδες κολλουσε σε σπουδαστες που εμφανισιακα δν πηγαινε ουτως ωστε να τον δερνουν και να τον πληρωνουν επειτα true greek story!για καποιο λογο δεν πηγαινε κ εμενα ο τυπος απο την αρχη !εγω ομως επειδη οπως προειπα δεν καταλαβαινω κ πολλα κ ξερω ποτε θα σου την φερω δν τον απαντουσα απλα ηξερα απο την 1η μερα πραγματικα τι θα ειχα να αντιμετωπισω..οταν λοιπον οπως ειπες κοιτουσα να δω πως λειτουργουν εν ωρα εργασιας ! σε καποια φαση σταματαει ο σεφ του λωκου και μ λεει μπροστα σε 15 ατομα .λοιπον φιλαρακι δν γουσταρω που με κοιτας και αν γουσταρεις να κοιτας τα μαθηματα που παραδιδω στην λε μοντ τα χρεωνω 30 ευρω την  ωρα ! φυσικα του απαντησα πως κ εγω παραδιδω μαθηματα πληροφορικης σε περιπτωση που θελει να παρει ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΗ εκπαιδευση με αποτελεσμα να εκραγει ακομα περισσοτερο! οπως καταλαβαινεις μετα απο το παραδειγμα μου ..δεν ειναι τοσο απλο να μαθεις αμεσα σε μια κουζινα! αυτο που κερδιζεις σιγουρα ειναι να μαθαινεις μεσα απο την πιεση και να δεις αν αντεχεις και αν αξιζει τον κοπο να ακολουθησεις το εππαγγελμα του μαγειρα και αργοτερα να γινεις ισως σεφ.προτεινω στους παντες που θελουν να ασχοληθουν επαγγελματικα να πανε σε μια σχολη κ αν αντεχουν την πιεση μιας κουζινας τοτε ολα κομπλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Ξεκινώντας απαντάω στον chrissst  ξερω οτι στο ΙΕΚ Θερμης επειδη ειναι και πιο κλειστη κοινωνια προσπαθουν, μιας φιλης  μου ο γιος πηγε , το μεγαλυτερο προβλημα ειναι η ελλειψη καλων σεφ και τα υλικα που ειναι περιορισμενα αλλα σε σχεση με αλλα δημοσια απο αυτα που μου ειπε  ειναι λιγο καλυτερα.

Φετος δωσαμε και εμεις εξετασεις η κόρη μου περασε στο φιλολογικο , θα εγγραφουμε αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα το ακολουθησουμε καθως δεν ηταν η πρωτη επιλογη. Σκεφτομαστε και τη μαγειρικη μιας και δουλεύει στο φουρνο του πεθερου μου τα καλοκαιρια και μερικα σαββατοκυριακα, στο χωριο εχουμε ακομα τα ψηστικα που λεμε, δηλαδη φερνουν πολλες φορες νοικοκυρες τα φαγητα τους και τα ψηνουμε στον φουρνο ο οποιος ετσι και αλλιως θα βγαλει τις παρτιδες των ψωμιων και κραταει και υψηλη θερμοκρασια, αλλη γευση και ψησιμο στο επαγγελματικο φουρνο και εχει και ωραια μυρωδια απο τα ψωμια.

Αυτο το οποια με απασχολει αλλα ξερω οτι δεν υπαρχει λυση στην Ελλαδα επειδη ειμαστε Κρατος ανομιας και ο καθε ενας μπορει να κανει οτι θελει και ας ειναι παρανομο διχως τιμωρια το βλεπω και στο οτι παιρνουν τηλεφωνο την κορη μου χωρις να εχουμε δωσει το τηλεφωνο εμεις καπου και μας πιεζουν για εγγραφη και μας κανουν προσφορες μαζι με τη μαγειρικη δωρο και μια αλλη ειδικοτητα της επιλογη σας και μας λενε σ εμενα διδασκει ο Λαζαρου και ο Σκαρμιτσος και για αλλους πολλους. Δε θα ασχοληθω με το γεγονος οτι αυτοι οι Σεφ δε θα κανουν ποτε οι ιδιοι το μαθημα το οποιο ειναι μεγαλη παραπληροφορηση. Αυτο το οποιο μ ενοχλει και ειναι και επικινδυνο ειναι το γεγονος οτι τα τηλεφωνα των υποψηφιων και τα στοιχεια τους εχουν δοθει πιθανοτατα απο το υπουργειο παιδείας απο καποιον που συνεργαζεται με αυτα τα ΙΕΚ οσων δινουν πανελληνιες και τηλεφωνουν άπειρες φορες σε παιδια τα οποια μπορει να ειναι ακομα και ανηλικα 17 ετων οπως η κορη μου που δεν εχει κλεισει το 18χρονο ηλικιας ακομα . πως γινεται να υπαρχει τετοια ασυδοσια , ενω εχει ψηφιστει και ο νομος gdpr που υποτιθεται μας προστατευει τα δεδομενα εστω και τα βασικα, δηλαδη να μη μπορει ο καθενας να σε παιρνει τηλεφωνο και να σου κανει διαφημιση χωρις να εχεις δωσει τα στοιχεια σου. Εγω προσωπικα πηρα στην προστασια του πολιτη και ειπα για το συγκεκριμενο ΙΕΚ το οποιο μας εχει ενοχλησει πανω απο 10 φορες για να μας ριξουν την τιμή και προσφορά στην προσφορά σαν το τηλεμαρκετινγκ που κανουν οι εταιριες ηλεκτρισμου αλλα τουλαχιστον αυτες παιρνουν εμας τους ενηλικες . Αυτες οι εταιριες οι οποιες εχουν απυθμενο budget δεν ελεγχονται.  τι εκπαιδευση μπορει να δωσει ενα ''εκπαιδευτηριο'΄ το οποιο δεν τηρει βασικους κανονες και νομους. Ας ημασταν σαν τη  Σουηδια ή τη Γερμανια και να καναμε παραπονο σε καποιο φορέα του κρατους , εκει δεν αστειεύονται με την παιδεία. Σοβαρότητα θελει σ ολους τους τομείς , ασχολείσαι με κάτι, οτι και να είναι αυτο κάντο με αγάπη και ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Ειμαι 16 και γουσταρω πολυ την μαγειρική με γιαγια μαγείρισσα και Θειους με εστιατόρια σε ολα τα βαλκανια εχω δουλεψει και σε εστιατοριο καποια καλοκαιρια και θελω να παω σε καποια σχολη ομως δεν ξερω πια γιατι 1ον οι τιμες ειναι τρομακτικες και 2ον υπαρχουν αρκετές σχολές ολες με τα κατα και τα υπερ τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...